Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.
Актрисата Тилда Суинтън е благодарна за ролята си във филма на Педро Алмодовар „Съседната стая“, предаде Асошиейтед прес. Според нея идеята е, че хората, когато са неизличимо болни, трябва да имат възможността и избора да умрат при собствени условия и това не е престъпление.
„Има много страни по света, в които не е престъпление да се помага на неизличимо болен човек да организира собственото си умиране“, каза Суинтън в интервю за Асошиейтед прес.
„Чувствах се наистина благословена от тази възможност. Толкова много от нас са били в ситуацията, в която се намира героинята на Джулиан Мур, когато от нея се иска да бъде свидетел на умиращ човек. Да бъдеш в позиция на свидетел е нещо, което съм преживяла много пъти в живота си, когато съм била съвсем млада“, допълни Суинтън.
„През 2020 година имах удоволствието да участ
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.
Швейцарският федерален върховен съд отхвърли жалба на колекционера - италианец, живеещ в Китай, който е закупил часовника на търг.
Йоко Оно подарява на съпруга си часовника "Патек Филип", оценен на 4 млн. швейцарски франка (4,51 млн. щатски долара), през 1980 г. за 40-ия му рожден ден. На гърба е гравирано признание в любов по нейна поръчка.
Ленън е убит в Ню Йорк два месеца след рождения ден.
Десетилетия по-късно часовникът се появява в аукционна къща в Германия. Колекционерът го е купил там, но когато поискал да му бъде направена оценка в Женева през 2014 г., Йоко Оно разбрала.
Той искал да задържи часовника, като твърдял, че се е сдобил с ценния предмет
Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“.
Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпр
Мадона ще финансира театрален проект за младежи, съобщи самата тя на празника за рождения си ден в Помпей, предаде Асошиейтед прес.
Докато разглеждаше Помпей с директора на археологическия парк Габриел Цухтригел, Мадона се срещна с група тийнейджъри от проекта Sogno di Volare, или "Мечтата да летиш". За него стотици млади актьори изпълняват адаптирани комедии от Аристофан, като започват от амфитеатъра в Помпей и след това се представят в други италиански театри. Мадона обяви, че ще финансира проекта една година – с около 250 000 евро.
"Този проект, щедро подкрепен от Мадона, е стратегически за Помпей, защото е насочен към хората, които живеят в тази прекрасна и сложна територия, по-специално към младежите", каза Цухтригел. Той отбеляза, че много от участващите деца живеят в бедни южни градове, където нивата на отпадане от училище и безработица са
Художникът Иван Бахчеванов ще открие нова самостоятелна изложба живопис в родния си град Бургас на 5 септември.
Тя се казва “Плаване в непознато море” и ще бъде подредена в Културен център "Морско казино", съобщават от културната институция.
В творчеството на Бахчеванов обикновено се преплитат митологичното, класическото и модерното пластическо изкуство, пишат домакините. Произведенията му са описвани още като поетичен експресионизъм, кинетична живопис, а трети определят Иван Бахчеванов като "четириполюсен". Това определение избира за заглавието на филма си, посветен на художника, Христо Димитров - Хиндо.
За себе самият Бахчеванов казва, че е художник на деня и нощта. През деня работи по своето монументално, публично изкуство, а през нощта рисува картините си. Сред популярните му публични творби са арката „Св. Николай Чудотворец” в
Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.
Атанас Фурнаджиев е доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.
През месец юли музеят представи изложбата "Художничката Мария Малчева", включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.
Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).
Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.
Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година.
Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".
Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.
Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.
Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.
Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.
От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.
Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.
Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.
Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.
Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.
По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната
Диско фест с музиката на 90-те организират в Априлци, съобщиха от пресцентъра на община Априлци.
Събитието ще се състои на 16 и 17 август в парка на кв. Острец, в полите на вр. Марагидик в планинския град. Организатор на мероприятието е Община Априлци.
Посетителите на двудневния фестивал ще могат да чуят популярни български песни от 90-те години на миналия век.
Сред гост-изпълнителите са Росица Кирилова, братя Аргирови и Илия Ангелов от „Диана Експрес“. Певицата Илиана Росини и диджейте Емил Йорданов и Васко Громков също ще забавляват публиката.
Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.
Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.
Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.
Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.
Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ