NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
7238
Цветни аспекти

Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“. Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката  им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите

| 08 Август 2024, 20:29 ч.
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Снимка © „Кантус фирмус“

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. 

Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”. 

Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз. 

Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед. 

Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейск

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Юлия Станкова отбелязва 70-ия рожден ден с изложбата „Наивноидеалистично или емотикони на душата“.

Тя ще бъде от 22 октомври до 5 ноември в столичната галерия „Париж“, може да бъде разгледана и онлайн в сайта на галерията, съобщават организаторите.

По думите на екипа Юлия Станкова ще покаже своите дванадесет платна, които ще са придружени от каталог, който обхваща всичко най-важно, сътворено от нея дотук и е озаглавен „Изцеление“.

„Изложбата засяга един нов език на общуване, който отдавна вече се е настанил в комуникацията ни из социалните мрежи и канали, а именно наличието на емотикони. Тези малки личица – емоции много често изчерпват думите ни, заместват ги и сякаш казват всичко. Усмивчици, сърчица, смръщени вежди, почервеняли от яд главички, изплезени езичета, крейзи изражения и много сълзички от смях или тъга

На 7 февруари е премиерата на новия български филм „Терапията“, съобщават от First Draft.

Зад независимата продуцентска къща стоят Красимира и Антон Белеви, които идват в България от Лос Анджелис, за да правят кино у нас.

Станислав Христов е режисьор на психологическата драма-трилър, който поставя вечния въпрос за страха от критика, показан през очите на хората на изкуството. Актрисата и сценарист Красимира Белев влиза в ролята на ексцентрична психоложка, която работи с група блокирали артисти и методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана.

Това е филм за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от критика и отхвърляне. Искахме да стъпим на кино сцената със сериозен филм, който поставя реални проблеми, с които хората да се припозная

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.

Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката  им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.

Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна творба, създадена за хор, пиано и оркестър, която съчетава класическите похвати с джазови и латиноамерикански танцови ритми. „Рио Гранде“ ще бъде изпълнена премиерно за българската публика в преработката на Джулиян Тревелиян за соло пиано.

В рамките на проекта, двама артисти ще изнесат майсторски клас по камерна музика, който ще се състои на 13 октомври в Националното музикално училище „Любомир Пипков“.  

Джулиан Тревелиян става международно известен през 2021 година с участие в престижния международен конкурс „Геза Анда“, в Цюрих, когато печели три отличия – втора награда, наградата на публиката и наградата „Моцарт“. Той свири на пиано, цигулка и виола. Когато на 16-годишна възраст завоюва призова награда (Deuxieme Grand Prix при неприсъдена първа) и става най-младият лауреат в историята на конкурса „Маргарита Лонг“ в Париж, до последния момент се е колебае дали да се яви на състезанието като пианист или като цигулар. Неговите интереси са насочени към различни области в музикалното изкуство и извън него: той учи композиция и пише музика за Ensemble Dynamique, следва музикология в Оксфордския университет. Има диплома по геология, ръководи струнен квартет, свири на старинни инструменти и е част от хоров състав за китайска музика. Освен английски език, владее френски, немски и италиански език. В момента живее в Париж и в свободното си време обича да чете, да готви и да спортува. 

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Комедията "Семейството" ще се играе във вторник във Велинград, в народно читалище "Васил Левски - 1904", съобщават от културната институция.

В постановката участват Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов, а неин автор е Орлин Дяков. Музиката е дело на Пламен Мирчев - Мирона.

Кога съвсем непознати хора могат да създадат семейство? Когато една жена очаква да й предложат брак. Тогава инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. „Семейството“ е една забавна история, която може да те накара да се смееш, а може би ще отрониш и една сълза, разказват за сюжета организаторите.

Комедията беше представена на втори ноември в Торонто, Канада. 

Великотърновската изпълнителка Габриела Опрова пусна видеоклип към новата си песен "Близо до мен". Певицата е автор на текста. 

„Песента се появи случайно при едно пътуване, при което спътничката ми закъсняваше и реших да потърся някаква музика в интернет. Измислих текста за няколко минути. След това реших да я запиша и да заснема клип към нея. Исках видеото да е с танци, затова се свързах с хореографката Преслава Димитрова и танцьорката Анджелина Осман“, разказва Габриела Опрова. 

Това е третата й песен с видеоклип – след "Можеше" и "Магьосница".

Габриела Опрова започва да се занимава с музика в 8 клас. Учи в средното училище "Емилиян Станев", във Велико Търново, в паралелка “Поп и джаз пеене” с вокален педагог Петя Кръстева. Печели първо място на първия конкурс, в който участва. Свири на пиано, благодарение на нейна учителка – Кремена Павлова. Продълж

Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова. 

Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков. 

Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.

Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове

Тази вечер след полунощ е прожекцията на българския филм „Триумф“ на Международния кинофестивал в Торонто, съобщи сайтът на форума Tiff.com.

Филмът е включен в състезателната секция на фестивала „Платформа“ заедно с още девет заглавия със световни премиери. „Триумф“ е българско-гръцка продукция с участието на Мария Бакалова. Филмът е последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016). Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов.

„Триумф“ е вдъхновен от действителни събития в България през 90-те години, когато след падането на комунистическото управление екип от високопоставени военни и психолози предприемат строго секретна операция

Възпитаник е по пиано на Рена Шерешевская в „Екол Нормал“ в Париж,  където учи, благодарение на спонсорство от Патрик Мазур. Лауреат е също на конкурсите „Ил дьо Франс“ (Франция), „Дъдли“ (Великобритания), „Дюмортие“ (Белгия) и конкурса „KlavierOlymps“ в Бад Кисинген (Германия). Негови преподаватели са били също Кристофър Елтън в Кралската музикална академия в Лондон, Елизабет Олтман и Рита Вагнер. Посещавал е майсторски класове при Паскал Роже, Андреас Щайер, Стивън Ковачевич, Менахем Преслер, Паул Бадура-Шкода, Жан-Марк Луисада, Мария Жоао Пиреш и др. От 2021 г. той е асистент на Рена Шерешевская в Париж. 

Максим Цеков е роден през 2000 година в Австрия. Получава първите си уроци по цигулка от легендарната българска изпълнителка Дина Шнайдерман. След това дълги години е ученик на друг наш музикант, Иван Димитров – концертмайстор на Виенския симфоничен оркестър. През 2015 г. е приет за извънреден студент в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 2011 г. е избран и изпълнява ролята на малкия Паганини в известната английско-италианска продукция „Цигулар на дявола” с Дейвид Гарет, в главната роля. В биографията му има призови места и лауреатски звания от поредица международни конкурси, сред които „Клостер Шьонтал", „Стефани Хол“ - Виена, Международен конкурс „CIMA“, Младежки конкурс „Musica Juventutis“, както и престижния конкурс „Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. През 2020 г. дебютира с рецитал във виенската зала „Музикферайн“, заедно с пианистката Софи Друмл. В момента е студент във висшето музикално училище „Ханс Айслер“, в Берлин, в класа на проф. Улф Валин. Паралелно с това, свири в оркестъра на Виенската държавна опера/ Виенската филхармония.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Л ...
Биография: Емир Кустурица
Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, ср ...
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Особеното в „О(б)твързан“ е, че сюжетът не изчерпва драматургията и върху един привидно типологичен сюжет се гради друг вид драматургия – иронична. Това казва реж ...
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Тикер в 13:00 ч.
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Т ...
Начало Цветни аспекти
7238
Цветни аспекти

Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.

| 08 Август 2024, 20:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Снимка © „Кантус фирмус“

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. 

Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.

Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”. 

Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз. 

Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед. 

Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейск

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Юлия Станкова отбелязва 70-ия рожден ден с изложбата „Наивноидеалистично или емотикони на душата“.

Тя ще бъде от 22 октомври до 5 ноември в столичната галерия „Париж“, може да бъде разгледана и онлайн в сайта на галерията, съобщават организаторите.

По думите на екипа Юлия Станкова ще покаже своите дванадесет платна, които ще са придружени от каталог, който обхваща всичко най-важно, сътворено от нея дотук и е озаглавен „Изцеление“.

„Изложбата засяга един нов език на общуване, който отдавна вече се е настанил в комуникацията ни из социалните мрежи и канали, а именно наличието на емотикони. Тези малки личица – емоции много често изчерпват думите ни, заместват ги и сякаш казват всичко. Усмивчици, сърчица, смръщени вежди, почервеняли от яд главички, изплезени езичета, крейзи изражения и много сълзички от смях или тъга

На 7 февруари е премиерата на новия български филм „Терапията“, съобщават от First Draft.

Зад независимата продуцентска къща стоят Красимира и Антон Белеви, които идват в България от Лос Анджелис, за да правят кино у нас.

Станислав Христов е режисьор на психологическата драма-трилър, който поставя вечния въпрос за страха от критика, показан през очите на хората на изкуството. Актрисата и сценарист Красимира Белев влиза в ролята на ексцентрична психоложка, която работи с група блокирали артисти и методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана.

Това е филм за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от критика и отхвърляне. Искахме да стъпим на кино сцената със сериозен филм, който поставя реални проблеми, с които хората да се припозная

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката  им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.

Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна творба, създадена за хор, пиано и оркестър, която съчетава класическите похвати с джазови и латиноамерикански танцови ритми. „Рио Гранде“ ще бъде изпълнена премиерно за българската публика в преработката на Джулиян Тревелиян за соло пиано.

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Комедията "Семейството" ще се играе във вторник във Велинград, в народно читалище "Васил Левски - 1904", съобщават от културната институция.

В постановката участват Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов, а неин автор е Орлин Дяков. Музиката е дело на Пламен Мирчев - Мирона.

Кога съвсем непознати хора могат да създадат семейство? Когато една жена очаква да й предложат брак. Тогава инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. „Семейството“ е една забавна история, която може да те накара да се смееш, а може би ще отрониш и една сълза, разказват за сюжета организаторите.

Комедията беше представена на втори ноември в Торонто, Канада. 

Великотърновската изпълнителка Габриела Опрова пусна видеоклип към новата си песен "Близо до мен". Певицата е автор на текста. 

„Песента се появи случайно при едно пътуване, при което спътничката ми закъсняваше и реших да потърся някаква музика в интернет. Измислих текста за няколко минути. След това реших да я запиша и да заснема клип към нея. Исках видеото да е с танци, затова се свързах с хореографката Преслава Димитрова и танцьорката Анджелина Осман“, разказва Габриела Опрова. 

Това е третата й песен с видеоклип – след "Можеше" и "Магьосница".

Габриела Опрова започва да се занимава с музика в 8 клас. Учи в средното училище "Емилиян Станев", във Велико Търново, в паралелка “Поп и джаз пеене” с вокален педагог Петя Кръстева. Печели първо място на първия конкурс, в който участва. Свири на пиано, благодарение на нейна учителка – Кремена Павлова. Продълж

Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова. 

Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков. 

Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.

Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове

Тази вечер след полунощ е прожекцията на българския филм „Триумф“ на Международния кинофестивал в Торонто, съобщи сайтът на форума Tiff.com.

Филмът е включен в състезателната секция на фестивала „Платформа“ заедно с още девет заглавия със световни премиери. „Триумф“ е българско-гръцка продукция с участието на Мария Бакалова. Филмът е последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016). Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов.

„Триумф“ е вдъхновен от действителни събития в България през 90-те години, когато след падането на комунистическото управление екип от високопоставени военни и психолози предприемат строго секретна операция

В рамките на проекта, двама артисти ще изнесат майсторски клас по камерна музика, който ще се състои на 13 октомври в Националното музикално училище „Любомир Пипков“.  

Джулиан Тревелиян става международно известен през 2021 година с участие в престижния международен конкурс „Геза Анда“, в Цюрих, когато печели три отличия – втора награда, наградата на публиката и наградата „Моцарт“. Той свири на пиано, цигулка и виола. Когато на 16-годишна възраст завоюва призова награда (Deuxieme Grand Prix при неприсъдена първа) и става най-младият лауреат в историята на конкурса „Маргарита Лонг“ в Париж, до последния момент се е колебае дали да се яви на състезанието като пианист или като цигулар. Неговите интереси са насочени към различни области в музикалното изкуство и извън него: той учи композиция и пише музика за Ensemble Dynamique, следва музикология в Оксфордския университет. Има диплома по геология, ръководи струнен квартет, свири на старинни инструменти и е част от хоров състав за китайска музика. Освен английски език, владее френски, немски и италиански език. В момента живее в Париж и в свободното си време обича да чете, да готви и да спортува. 

Възпитаник е по пиано на Рена Шерешевская в „Екол Нормал“ в Париж,  където учи, благодарение на спонсорство от Патрик Мазур. Лауреат е също на конкурсите „Ил дьо Франс“ (Франция), „Дъдли“ (Великобритания), „Дюмортие“ (Белгия) и конкурса „KlavierOlymps“ в Бад Кисинген (Германия). Негови преподаватели са били също Кристофър Елтън в Кралската музикална академия в Лондон, Елизабет Олтман и Рита Вагнер. Посещавал е майсторски класове при Паскал Роже, Андреас Щайер, Стивън Ковачевич, Менахем Преслер, Паул Бадура-Шкода, Жан-Марк Луисада, Мария Жоао Пиреш и др. От 2021 г. той е асистент на Рена Шерешевская в Париж. 

Максим Цеков е роден през 2000 година в Австрия. Получава първите си уроци по цигулка от легендарната българска изпълнителка Дина Шнайдерман. След това дълги години е ученик на друг наш музикант, Иван Димитров – концертмайстор на Виенския симфоничен оркестър. През 2015 г. е приет за извънреден студент в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 2011 г. е избран и изпълнява ролята на малкия Паганини в известната английско-италианска продукция „Цигулар на дявола” с Дейвид Гарет, в главната роля. В биографията му има призови места и лауреатски звания от поредица международни конкурси, сред които „Клостер Шьонтал", „Стефани Хол“ - Виена, Международен конкурс „CIMA“, Младежки конкурс „Musica Juventutis“, както и престижния конкурс „Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. През 2020 г. дебютира с рецитал във виенската зала „Музикферайн“, заедно с пианистката Софи Друмл. В момента е студент във висшето музикално училище „Ханс Айслер“, в Берлин, в класа на проф. Улф Валин. Паралелно с това, свири в оркестъра на Виенската държавна опера/ Виенската филхармония.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Под прожектора
Биография: Емир Кустурица
Авансцена
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.