Изпълнители на класически индийски танци ще потопят Бургас в ритъма на индийската култура на 14 август, на открита сцена "Охлюва" в Морската градина, съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
„Празен град“ по пиесата на известния северномакедонски драматург Деян Дуковски ще има премиера в Yalta Art Room.
Първите представления са на 13 и 14 ноември, съобщават организаторите.
Режисьор на постановката е Ахмет Исмаил.
Деян Дуковски е едно от най-разпознаваемите имена в съвременната балканска драма, известен с пиесите си, които се занимават с личните и социални конфликти в постсоциалистическото общество. Неговият „Празен град“ е ярко отражение на търсенията на хората, останали „празни“ в свят, който все повече губи своя смисъл, посочват от екипа.
По думите им „Празен град“ е история за отчуждението, самотата и стремежа за смисъл, разказана със силни драматургични средства и уникално чувство за ирония.
Спектакълът
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Фотоизложбата "Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми" представят в Брезник.
Експозицията е дело на краеведа от града Аниела Асенова. През лятото на тази година тя е обиколила десетки населени места в региона на Брезнишко, документирайки местни водоизточници чрез снимков материал. Асенова се е срещнала и с хора по места, които са разказали повече за водните обекти.
Идеята на изложбата е да акцентира върху тези своеобразни исторически и културни паметници, някои от които съградени преди близо век с доброволен труд и желание от местното население. Проявата цели още да припомни, че водата е най-ценният ресурс, който от хилядолетия до наши дни е важен за хората.
Авторката на изложбата казва, че някои от старинните чешми в Граовско са с доста интересна и характерна орнаментика и надписи. Същите не са напълно изследвани, но биха могли да с
Срещите на артистите с хората създават отношението към изкуството и това е най-ценното на фестивала „Есенни театрални срещи в Русе“. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който откри форума в крайдунавския град.
„Днес имаме първо издание на един нов фестивал, доказващ за пореден път, че Русе е културната столица на България. Убеден съм, че този фестивал ще се превърне в част от културния живот на Русе“, допълни Тодоров.
Театралният маратон започна с постановката на Русенския театър „Странна случка с куче през нощта“, която се игра пред пълна зала на Голямата сцена на Доходното здание.
Начало на събитията дадоха главният организатор от сдружение „Кауза Пещера“ Катя Костова, директорът на Драматичен театър „Сава Огнянов“ Боян Иванов, кметът на Община Русе Пенчо Милков и министърът на
На столичния площад "Вацлав Хавел" ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел, съобщават организаторите.
Откриването ще се състои на 31 октомври. Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Столичният общински съвет (СОС) трябваше да разгледа през май тази година на заседание предложение на зам.-кмета по култура Яна Генова и кмета на район "Средец" Трайчо Трайков за поставяне на скулптура ``Сърцето пътува`` на проф. Курт Гебауер в памет на Вацлав Хавел на едноим
Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата Вине Тивари ще представят програмата Rasa-Nishpatti. Групата се ръководи от Арупа Лахири.
Бхаратанатям е класическа танцова форма от Южна Индия, по-специално от щата Тамил Наду. Характеризира се със сложни стъпки, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от хиндуистката митология, отбелязват от пресцентъра на общинската администрация.
Танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин.
Събитието е част от честванията на 70-годишнината на установяването на дипломатическите отношения между България и Индия, отбелязвана тази година. Организатори са Индийският съвет за културни връзки (Indian Council for Cultural Relations), Посолството на Индия у нас, Индологическа фондация „Изток-Запад“ и асоциация „Индия“.
„Митове за крал Макбет“ по Шекспир в превод на Валери Петров е четвъртата за новия сезон премиера в „Сфумато“.
Премиерата е на 9 ноември, съобщават от театралната работилница.
„Макбет“ е легенда за зараждане на злото, мистичен хорър за света, останал без ценности и идеали; кошмар, в който виденията са единствено за земен ад, кървава чернилка, която се пропива в почвата, която витае из въздуха, която се просмуква в кожите. „Макбет“ е мит за човеците, извършили най-ужасяващия грях, престъплението, което провокира онзи чудак на Ницше да завика сред тълпата: „Къде е Бог? Ще ви кажа! Ние го убихме – аз и вие!“, казва режисьорът Дарий Чавдаров.
По думите му „Макбет“ е предупреждението на Барда къ
Рок група „Монолит“ идва във Враца на предстоящото първо издание на Oktoberfest Vratsa, информираха от общинска администрация.
Оттам допълниха, че музикантите ще изпълнят някои от хитовите парчета на германската група "Скоприънс" .
В официалната си фейсбук страница Община Враца обяви, че е готова програмата за тридневния фестивал, който започва от 18 октомври.
Подготвени са редица събития, сред които куиз, посветен на германската култура, представяне на германски автомобили, кино под звездите, DJ парти, аудио-визуален спектакъл.
През трите дни на фестивала в заведенията в града, партньори на инициативата, както и на специално обособени шатри и кемпери пред сградата на администрацията, жителите и гостите на Враца ще могат да се докоснат до традиционната кухня и напитки за Германия.
Малчуганите от детските градини във Враца
Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“.
Диригент е Константин Добройков.
В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.
Райнер Хонек е род
„Театър без граници“ ще представи постановката „Женско царство“ в две населени места от област Търговище.
Срещата с актьорите от международния театрален проект ще е с публиката на поповския квартал „Невски“ (13 ноември) и с тази от търговищкото село Буховци (15 ноември), съобщи кметът на селото Мариян Цанков.
Поканата към трупата идва на база дългогодишно приятелство между кмета и ръководителя й. Цанков добави, че интересът на местните хора към постановката е много голям, защото повече от 30 години театрална трупа тук не е идвала. А читалищният салон е с възможности да посрещне около 200 зрители. Съдействие по домакинството оказва и секретарят на Народно читалище „Развитие – 1906“ в Буховци Здравка Бонева.
Проектът „Театър без граници“ е създаден по инициатива на асоциация „Малка България в
Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.
Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция.
Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.
Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури, дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,