NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
6887
Тонът на времето

Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева

| 08 Август 2024, 13:30 ч.
Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
Снимка © БТА

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Националният конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ селектира участниците за втория тур на състезанието.

Жури в състав проф.  Людмил Ангелов, проф. д-р Илия Чернаев, Мила Георгиева, проф. Огнян Константинов и доц. д-р Атанас Кръстев оцени изпълненията на младите таланти чрез направените професионални записи на аудио и видео, съобщават от „Кантус фирмус“.

Във втория тур продължават 25 млади изпълнители – възпитаници на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас, НУИ „Добри Христов“ – Варна, НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе, НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, НМУ „Любомир Пипков“ – София, НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София

Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.

Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.

Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.

„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.

За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.

На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева.

Трета позиция заема анимацията "Дивият робот", която е вече месец по екраните. Пътешествието на 7134-Роз из необитаемия остров, на който попада след корабокрушение и общуването й със заобикалящия я

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпи

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с която да бъде документиран процесът по реализиране на проекта. Ще бъдат включени и кратки интервюта с артистите и техните лични впечатления от развитието на българската култура през годините, сподели авторът.

„Идеи без граници“ е издадена през 2019 г. и в следващите пет години продължавам да следя историите на героите си в книгата, които имат значими успехи по целия свят. Това са най-ярките представители на българската култура в света, разказа за книгата си Ненчев. Повод за написването е 30-годишнината от падането на Берлинската стена през 1989 г. и началото на демократичните промени в България. Авторът разглежда въпроса за свободата и търси отговора през погледа на българските артисти, които, според него, упражняват в най-висока степен това понятие.

В книгата си Даниел Ненчев е събрал 30 интервюта с едни от най-ярките имена на българската култура и просвета, сред които Александър Морфов, Алек Попов, Васко Василев, Веско Ешкенази, Георги Господинов, Димитър Маринов, Йордан Камджалов, Камен Донев, Капка Касабова, Лилия Абаджиева, Райна Кабаиванска, Теди Москов, Теодор Ушев, Теодосий Спасов, Христо Явашев-Кристо, Явор Гърдев и още др. В края на всеки разговор авторът е извел афористични мисли на интервюирания, които звучат като кратка визитна картичка на всеки артист.

Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.

Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.

Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.

Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.

Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.

Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

Седемдесет изложители са заявили участие в ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили, което ще се проведе на 11, 12 и 13 октомври в Националния музей „Земята и хората“, съобщиха организаторите.

Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири. Ще се проведат конкурси за най-добър образец от страната и света, най-добро изделие от минерал, отбелязват още от екипа.

Те посочват, че специално за децата – на 12 и 13 октомври, ще бъде организирана „Треска за злато”.

Ще се правят демонстрации за промиване на злато от речен пясък. Децата ще се изненадат, като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. Заниманията са подходящи за деца над 6-годишна възраст, уточняват от НМ „Земя

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

„С тази книга аз казвам на всички – днес България е навсякъде по света. България е там, където е всеки един от нас. И никога преди в цялата история човешките същества не са били по-свързани – чрез технологиите и комуникациите, чрез самолетите, чрез мира. Затова днес повече от всякога имаме възможност да споделяме ценности и идеи, които да се трансформират в смисъл. Както за нас, българите, така и за други хора по света“, сподели Ненков.

Яна Вълчева сподели, че в същата година на издаване „Идеи без граници“ е отличена с наградата „Златен лъв“ на Асоциацията „Българска книга“ в категория за издателски проект с най-голяма обществена значимост и широк медиен интерес.

Специално за срещата Ненчев подготви и кратки видеа, в които представи част от своите събеседници – български артисти с революционни за времето си постижения. Сред историите бяха за цигуларя Васко Василев и концерта му на Айфеловата кула в Париж, за ретроспективната изложба на аниматора и режисьор Теодор Ушев в средновековния замък в Анеси, Франция, за любовта и творчеството в живота на авангардиста Христо Явашев – Кристо, както и за еуфорията у нас след награждаването на „Времеубежище“ с международната награда „Букър“ от разказа на Красимир Лозанов, търговски директор на издателство „Жанет 45“.  

Даниел Ненчев разказа как е избрал да поеме по професионалния път към журналистиката. 

„На четиригодишна възраст попаднах в радиото, където моят дядо работеше. Всичко изглеждаше като в космически кораб – голямо, звездно, като извън този свят. Никога не съм се колебал, че искам да бъда радиоводещ и винаги културата ме е привличала“. 

Преди да започне работа в телевизията през 2010 г., Ненчев публикува материали на културна тематика в четири медии – Max, Капитал, Дневник и Егоист.бг. В продължение на пет години е водещ на „Денят започва с култура по БНТ“, а след това води предаванията „Нова култура“ по Дарик Радио и „Мултимедия“ по Bulgaria ON AIR.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука &ndas ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Тонът на времето
6887
Тонът на времето

Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас.

| 08 Август 2024, 13:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
Журналистът Даниел Ненчев работи по първия си документален филм за развитието на българската култура след 1989 г.
Снимка © БТА

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Националният конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ селектира участниците за втория тур на състезанието.

Жури в състав проф.  Людмил Ангелов, проф. д-р Илия Чернаев, Мила Георгиева, проф. Огнян Константинов и доц. д-р Атанас Кръстев оцени изпълненията на младите таланти чрез направените професионални записи на аудио и видео, съобщават от „Кантус фирмус“.

Във втория тур продължават 25 млади изпълнители – възпитаници на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас, НУИ „Добри Христов“ – Варна, НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе, НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, НМУ „Любомир Пипков“ – София, НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София

Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.

Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.

Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.

„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.

За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.

На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева.

Трета позиция заема анимацията "Дивият робот", която е вече месец по екраните. Пътешествието на 7134-Роз из необитаемия остров, на който попада след корабокрушение и общуването й със заобикалящия я

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпи

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с която да бъде документиран процесът по реализиране на проекта. Ще бъдат включени и кратки интервюта с артистите и техните лични впечатления от развитието на българската култура през годините, сподели авторът.

Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.

Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.

Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.

Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.

Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.

Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

Седемдесет изложители са заявили участие в ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили, което ще се проведе на 11, 12 и 13 октомври в Националния музей „Земята и хората“, съобщиха организаторите.

Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири. Ще се проведат конкурси за най-добър образец от страната и света, най-добро изделие от минерал, отбелязват още от екипа.

Те посочват, че специално за децата – на 12 и 13 октомври, ще бъде организирана „Треска за злато”.

Ще се правят демонстрации за промиване на злато от речен пясък. Децата ще се изненадат, като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. Заниманията са подходящи за деца над 6-годишна възраст, уточняват от НМ „Земя

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

„Идеи без граници“ е издадена през 2019 г. и в следващите пет години продължавам да следя историите на героите си в книгата, които имат значими успехи по целия свят. Това са най-ярките представители на българската култура в света, разказа за книгата си Ненчев. Повод за написването е 30-годишнината от падането на Берлинската стена през 1989 г. и началото на демократичните промени в България. Авторът разглежда въпроса за свободата и търси отговора през погледа на българските артисти, които, според него, упражняват в най-висока степен това понятие.

В книгата си Даниел Ненчев е събрал 30 интервюта с едни от най-ярките имена на българската култура и просвета, сред които Александър Морфов, Алек Попов, Васко Василев, Веско Ешкенази, Георги Господинов, Димитър Маринов, Йордан Камджалов, Камен Донев, Капка Касабова, Лилия Абаджиева, Райна Кабаиванска, Теди Москов, Теодор Ушев, Теодосий Спасов, Христо Явашев-Кристо, Явор Гърдев и още др. В края на всеки разговор авторът е извел афористични мисли на интервюирания, които звучат като кратка визитна картичка на всеки артист.

„С тази книга аз казвам на всички – днес България е навсякъде по света. България е там, където е всеки един от нас. И никога преди в цялата история човешките същества не са били по-свързани – чрез технологиите и комуникациите, чрез самолетите, чрез мира. Затова днес повече от всякога имаме възможност да споделяме ценности и идеи, които да се трансформират в смисъл. Както за нас, българите, така и за други хора по света“, сподели Ненков.

Яна Вълчева сподели, че в същата година на издаване „Идеи без граници“ е отличена с наградата „Златен лъв“ на Асоциацията „Българска книга“ в категория за издателски проект с най-голяма обществена значимост и широк медиен интерес.

Специално за срещата Ненчев подготви и кратки видеа, в които представи част от своите събеседници – български артисти с революционни за времето си постижения. Сред историите бяха за цигуларя Васко Василев и концерта му на Айфеловата кула в Париж, за ретроспективната изложба на аниматора и режисьор Теодор Ушев в средновековния замък в Анеси, Франция, за любовта и творчеството в живота на авангардиста Христо Явашев – Кристо, както и за еуфорията у нас след награждаването на „Времеубежище“ с международната награда „Букър“ от разказа на Красимир Лозанов, търговски директор на издателство „Жанет 45“.  

Даниел Ненчев разказа как е избрал да поеме по професионалния път към журналистиката. 

„На четиригодишна възраст попаднах в радиото, където моят дядо работеше. Всичко изглеждаше като в космически кораб – голямо, звездно, като извън този свят. Никога не съм се колебал, че искам да бъда радиоводещ и винаги културата ме е привличала“. 

Преди да започне работа в телевизията през 2010 г., Ненчев публикува материали на културна тематика в четири медии – Max, Капитал, Дневник и Егоист.бг. В продължение на пет години е водещ на „Денят започва с култура по БНТ“, а след това води предаванията „Нова култура“ по Дарик Радио и „Мултимедия“ по Bulgaria ON AIR.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.