Операта на Джузепе Верди "Риголето" ще открие петото издание на фестивала "Опера на светилището" на 10 август.
В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869".
В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници.
Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori.
В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.
Част от програмат
Фотографската изложба на Йордан Симеонов „Портрет на София“ ще бъде открита в Музея на фотографията в Казанлък на 11 юни. Това съобщиха от културния институт.
Авторът е роден в столицата. Завършил е Техникум по полиграфия и фотография, след което учи да следвам „Начална училищна педагогика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1996 година работи като фоторепортер във „Континент“.
Първите си стъпки в професията прави като студент на страниците на „Аз-Буки“. По късно следва и Художествена фотография в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Щатен фоторепортер на вестник „24 часа“ е от 1999 година, а по време на работата си в Пресгрупата е имал възможността да премине през тригодишен курс по фотожурналистика на фондация World Press Photo.
„В тази професия останах благодарение на Шаварш Артин, който беше заб
На днешната дата актьорът Матю Пери щеше да навърши 55 години.
Покойният Пери, известен с ролята си на забавния и чаровен Чандлър Бинг от хитовия сериал „Приятели“, бе любимец на милиони зрители по цял свят.
„Роден съм във вторник, 19 август 1969 г. Имало е буря вечерта, в която съм се появил, и всички играели „Монополи“, докато ме чакали да изляза (естествено). Излязъл съм, крещейки, и не съм спрял да крещя със седмици“, пише Матю Пери в мемоарите си „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“. Актьорът е единственото дете на журналистката Сюзън Пери и Джон Бенет Пери, актьор, известен с ролята си на моряк в реклами на одеколон Old Spice през 70-те и 80-те години на миналия век. Родителите му се развеждат, когато е още бебе, и той е отгледан от майка си в Отава, Онтарио. Тази раздяла завинаги белязва Пери, кой
Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.
„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.
„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн
Музикални интеракции от бъдещето представя концертът с електро-акустична музика – изкуствен интелект с инструмент на сцената на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на международния фестивал.
Събитието е тази вечер в Централния дом на архитекта.
Концертът е иновативен не само за България, но и в световен мащаб, доколкото чрез инструменталната комбинация прокарва идеята за полезността на изкуствения интелект за артистите, коментират от СМС.
По думите им направеният подбор на инструментариумa не е случаен. Концепцията на Мануела Бончева (роял и електроника) се свързва с работата главно с музикалния софтуер Ableton в комбинация с пианото, което е нейната първа специалност. Технологичната разработка на изкуствения интелект Djazz от Марк Шемилие съвместно с екип от IRCAM се базира
Той се организира на открита сцена на тракийското светилище Бегликташ край Приморско съвместно от Държавна опера Бургас и местната община, съобщават от културната институция в морския град.
Следващите заглавия в програмата са "Аида" от Джузепе Верди на 17 август и "Кармен" от Жорж Бизе - на 24 август.
Операта "Риголето" ще бъде представена за първи път под открито небе под палката на проф. д-р Григор Паликаров. Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията е на Галина Калчева. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на балета е Марина Змеева-Маркова. В мащабния атрактивен спектакъл вземат участие оркестърът, хорът и балетът на Държавна опера – Бургас.
Противоречивият образ на шута Риголето ще бъде пресъздаден от баритона Марян Йованоски, солист на Националната опера на Северна Македония и на Държавна опера – Бургас. В ролята на Джилда ще влезе сопраното Илина Михайлова, която е солист на Държавна опера – Варна и Националния музикален театър „Стефан Македонски“.
За удобство на гостите Община Приморско организира транспорт в двете посоки до Бегликташ и обратно от паркинга на градската управа.
Изложба с название „Пасажери между две морета“ откриват в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна художници от българския крайморски град и нидерландския град Дордрехт. Колекцията включва произведения на 13 автори от двете страни в различни направления на визуалните изкуства от живопис и скулптура до видео арт и инсталация.
Съвместната инициатива е продължение на традицията за обмен на изкуство, развивана през последните четири десетилетия. Двата града са побратимени от 2001-а. Настоящата изложба е организирана от Община Варна и Фондацията за побратимяване „Дордрехт - Варна“ и ще остане в градската галерия до 10 юли. Откриването е тази вечер.
Варненските автори в експозицията са Ангел Атанасов, Велина Гребенска, Владимир Иванов, Илия Янков, Милко Божков, Стефка Георгиева и Цветан Кръстев. Холандската страна е представена от Аника Хокстенбак, Бабс ван
„Кино за пътешественици” започва на 1 август и ще продължи до 18 август в културния център „Г8“ и „Евро синема”, съобщават организаторите от „Позор“.
Предвидени са седем специални събития има в програмата на тазгодишното, 11-о издание.
На откриването Здравко Григоров и Ангел Хаджийски ще разкажат за своето африканско пътешествие, продължило над два месеца в страните между Бенин и Сиера Леоне. След представянето зрителите ще видят филма „На свобода”, който показва пътешествието на германска двойка из една от най-нетуристическите части на света – Западна Африка.
На 2 август е премиерата на „Няма такова пътуване”. Лукас и Томаш решават да повторят голямото евразийско пътуване на легендарните чешки пътешественици Иржи Ханзелка и Мирослав Зикмунд. Водени от фотографиите на своите пр
Галерия представя „Париж“ представя изложбата Summertime 2024. Общата лятна експозиция ще бъде подредена от днес до 14 септември, съобщават организаторите.
От екипа на галерията отбелязват, че Summertime е обща лятна експозиция, представя най-новите произведенията на художниците на галерията, специално създадени за тази колективна изложба. „Почти всички участващи творби са с топли, зареждащи цветове, което допълнително допринася за приятното лятно настроение, което вече ни завладява“, разказват те.
Участват постоянните автори на галерията, които са представители на различни стилове. В стиловете „Реализъм и сюррелизъм“ се изявяват авторите Марина Богданова, Андриан Бекяров, Бойко Колев, Димитър Войнов, Иван Стратиев, Станислав Вардев, Григор Ангелов, Кирил Киров и най-новите автори на галерията – Борис Желев, Елена Стоева, Мария Илиева и дебюта на младата ху
Фестивалът „Кино в длан" са първи път в деветото си издание ще отличи филм продължителност до една минута и това е предизвикателство, каза проф. Валери Чакалов, член на журито във форума. До 17 юли общо 45 филма са постъпили за участие в тазгодишното издание на фестивала, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Крайният срок за представяне на творбите е 15 септември.
Социалните изследвания показват, че има определено време, в които можеш да задържиш вниманието на публиката, добави той. Това, че този път във фестивала "Кино в длан" ще се връчи за първи път награда за филм до 1 минута, е предизвикателство да бъдат изчистени всички акценти в една кратка филмова презентация, така че чрез действие, звук, светлина, да се предизвика такава емоция, която и в двучасови форми често я няма, каза проф. Чакалов.
Фестивалът е важен, защото участницит
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост