NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
6803
Авансцена

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.   По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. „Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя

| 07 Август 2024, 16:13 ч.
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Снимка © Ваня Сухарова / БТА (ЛФ)

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.

Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко раз­пространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от среда­та на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.

Изложбата гостува в Бургас, след кат

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

Британската певица Адел представи последния си, десети концерт в Мюнхен в последния ден на август на огромна сцена на открито, с което сложи края на европейските си сценични изяви за годината и подобри световни рекорди.

Стотици хиляди почитатели се стекоха в столицата на Бавария от началото на резиденцията на британската мегазвезда на 2 август. Изпълнителката на хитовете Rolling in the Deep и Hello изпълняваше по два концерта всяка седмица на специално изградената сцена Adele Arena на територията на търговския панаир в града, където традиционно се провежда Октоберфест.

Адел, известна с нежеланието си да организира турнета, имаше концерти в Европа през 2016 г. преди тазгодишната си резиденция в Мюнхен. Певицата, която е на 36 години, вече обяви, че планира да си вземе дълга почивка след баварските концерти. С тях британската изпълнителка е поставила няколко рекорда, пис

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години. За тези години интересът не намалява, напротив – увеличава се, каза Татяна Досева, директор на Националния дворец на децата. 

По думите й тези конкурси са прекрасна възможност за нашите съотечественици от всички кътчета на земното кълбо да имат възможност да предават и да изразяват своите чувства, своите впечатления, своите знания, своите мисли за България. 

Симфониета Видин започва концертно турне „Музика на всички времена“ с изявени солисти от България, Гърция и Кипър. В програмата ще звучат популярни произведения от Йохан Щраус, Джакомо Пучини, Жорж Бизе, Бела Барток, Франц Лехар, а също френска, италианска и испанска съвременна музика. Това каза диригентът Петър Димитров.

На сцената заедно с музикантите от оркестъра ще се изявят солистите Християна Лоизу, българският и гръцкият тенори Марио Николов и Георгиос Филаделфевс, както и младата цигуларка Киара Николова, уточни маестро Димитров. Специално за публиката на концертната поредица сме подготвили и вълнуваща музикална изненада, отбеляза той.

От 4 до 7 септември турнето „Музика на всички времена“ ще гостува в Смолян, Девин, Чепеларе и в Open air Theatre - Аспровалта, Гърция.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Националният център за френско кино въвежда промени в комисията, която отговаря за подбора на пълнометражните продукции, състезаващи се за наградата за най-добър чуждестранен филм на "Оскар"-ите, няколко месеца след като отхвърли "Анатомия на едно падане" през 2024 г., съобщи АФП.

Вместо да избере "Анатомия на едно падане" на Жустин Трие, който спечели  "Златна палма" на кинофестивала в Кан и имаше добри шансове за отличието, Франция предложи "Страсти в кухнята" на Тран Ан Хунг. В крайна сметка той не беше допуснат от американската Академията за кинематографично изкуство и наука до номинациите за "Оскар" за най-добър международен филм. 

"Анатомия на едно падане", избран в пет други категории от организаторите, спечели тазгодишния "Оскар" за най-добър сценарий.

Центърът промени броя на участниците в комисията от седем на 11 души. Освен това мандатът й ще

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Операта на Джузепе Верди "Риголето" ще открие петото издание на фестивала "Опера на светилището" на 10 август. 

Той се организира на открита сцена на тракийското светилище Бегликташ край Приморско съвместно от Държавна опера Бургас и местната община, съобщават от културната институция в морския град. 

Следващите заглавия в програмата са "Аида" от Джузепе Верди на 17 август и "Кармен" от Жорж Бизе - на 24 август.

Операта "Риголето" ще бъде представена за първи път под открито небе под палката на проф. д-р Григор Паликаров. Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията е на Галина Калчева. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на балета е Марина Змеева-Маркова. В мащабния атрактивен спектакъл вземат участие оркестърът, хо

„Това е много важно, защото то ги прави пълноправна част от нас“, отбеляза тя.

Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина припомни, че през 1994 година с колегата й Георги Василев и по идея на писателя Стефан Гечев са основали литературния конкурс с наименованието „Знай своя род и език“. 

„Направихме го именно с тази цел, с тази задача – да се опитаме да върнем емоционално в България нашите деца в чужбина. Тези, които са родни там, или тези, които току-що са заминали - те не са избрали този път. Този жребий е бил избран от техните родители, баби и дядовци или техните далечни предци. Но точно тези предци пазят България в сърцата си и те са предали това знание за България на своите деца там, в чужбина. И ние тук, в България, трябваше да протегнем ръка на тези българи, които искат да имат връзка с България“, разказа тя. 

Според нея можеш да бъдеш българин и да си полезен за България, независимо къде се намираш. „И нашите конкурси са посветени именно на това - да приобщаваме децата към българското, към българския дух, към България, към българските традиции от най-малка възраст“, обясни Манджукова.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова бе изпратила поздравителен адрес, в който отбелязва, че чрез 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ото издание на конкурса по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“ Изпълнителната агенция за българите в чужбина неотклонно популяризира българското творчество, почита традициите във фолклора ни и укрепва връзката на най-младите ни сънародници със силния български дух. 

„Нека родителите, учителите, заедно с българите от близо и далеч да насърчават все така смелостта на учениците да изразяват чувствата си чрез изкуство“, призова тя. 

Носителите на първите награди в трите конкурса ще прекарат десет дни на българското Черноморие, като още утре заминават за село Бродилово, обяви Райна Манджукова. 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „СТЕФАН ГЕЧЕВ“

Отличените в литературния конкурс „Стефан Гечев“ са 18. Елена Костова от САЩ получи специалната награда за най-малък участник. С Гран при бяха наградени Дейв-Стивън Ерон от Българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция), Борис Будай от Българско училище за роден език в Будапеща (Унгария), Дарина Генова, село Ореховка, (Украйна) и Мартин Тодоров от училище „Св. св. Кирил и Методий", Истанбул (Турция).

Първа награда получиха Северина Маринова от училище „Васил Левски", Атина (Гърция), Закариа Хаифалла от Българско училище в Никозия, Кипър, Цветелина Тодорова от училище „Златен век", Нюрнберг (Германия), Гергана Ненкова от българско училище „Иван Станчов“, Стефан Ступак от българско училище „Иван Вазов", Париж (Франция), Батист Домусчиев от Българско училище „Христо Ботев", Страсбург (Франция), Елена Вучарова от Българско училище „Пейо Яворов", Милано (Италия) и Девора Константинова от българско училище „Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон (Великобритания).

Втора награда бе присъдена на Ралица Димова от българско училище „Св. Седмочисленици", Тарагона (Испания),  Виктория Волкова, с. Ореховка, към български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Екатерина Буньов от гимназиално училище „Нестор Опреан", Румъния.

С трета награда си тръгнаха Анастасия Станкова от български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Калоян Константиков от Великотритал. С поощрителна награда бяха отличени Любо Маджаров от Българското училище в Берлин, Александра Гулева от българското училище „Св. св. Кирил и - Методий“ в Австрия.

КОНКУРС ПО РИСУВАНЕ „БЪЛГАРИЯ В МОИТЕ МЕЧТИ“

В конкурса за рисунка поощрителна награда получиха Бояна Монтес Илиева от Мерида (Мексико), Дейв-Стивън Ерон от  българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция) и Даниела Карамочева от българско училище „Проф. Иван Шишманов“ Виена (Австрия).

Трета награда отиде при Даяна Вълчев от българско училище „Пламъче" в Милтън Кийнс (Великобритания), Сияна Георгиева Алексиева от Българско училище „Азбукарче“ в гр. Глазгоу (Шотландия), Теодор Начевски от училище „Българче“ в Лондон и Радост Йорданова от българско училище „Васил Левски“ в Хамбург (Германия).

Втора награда бе присъдена на Стефания Николова от българско училище „Българче“ в град Крю (Великобритания),  Рубина Бежай от българско училище „Христо Ботев" в град Тирана (Албания), Нил Чобан от българско училище „Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул (Турция), Клара Гоцева от училище „Българче“ в Лондон (Великобритания), Димитрия Митева от българско училище „Св. Климент Охридски" - Лимасол (Кипър).

Журито определи първа награда за рисунка за Александра Тихов от училище „Българче" в Лондон (Великобритания), Янко Кривчев от българско училище „Св. вмчк Георги Зограф“, гр. Солун (Гърция), Ан-Мишел Ерон от българско училище „Родна реч омайна“ в Париж (Франция), Иван Митев от Български културно-просветен център „Аз Буки Веди" - гр. Болград (Украйна).

КОНКУРС ЗА ПЕЕНЕ „ЛЮБКА РОНДОВА“

В конкурса за пеене „Любка Рондова“ специална награда за най-малък участник получи Микаела Навас Ганчева от Малага (Испания). Заради големия брой талантливи участници от Български фолклорен хор „Магия“, Лондон и национално училище „Българче", Дубай, организаторите тази година връчиха специални награди - плакети, на двете вокални школи. Поощрителни награда получиха Михаела Попова от Лондон (Великобритания), Хует Изабел и Кристиян Крумови от Дубай.

В категорията до 10 години с трета награда си тръгнаха Рада Попова от Дубай (ОАЕ) и детски хор „Звънче" от с. Стар Бешенов (Румьния).  Втора награда бе присъдена на Ванина Стуки от Брюксел (Белгия), Емма Куцарова от Торонто (Канада) и Доминика Янева от с. Криничное (Украйна). Първа награда отиде при Миа Дражева от Кеймбридж (Великобритания), Ивана Александрова от Лондон (Великобритания), Ния Недева от Лондон (Великобритания), дует Димана Ненова и Раян Баркауи от Дубай (ОАЕ).

В категорията от 11 г. до 14 г. трета награда получи Екатерина Буньов от с. Стар Бешенов (Румъния). Втората награда бе присъдена на София Олатеру от Лондон (Великобритания). А с първа награда бяха отличени Олег Шлопак от с. Городне, (Украйна), Сържана Миланов от Цариброд, (Сърбия), Рая Крибел от Саарбрюкен (Германия), ансамбъл „Карамелки“ от с. Криниччно (Украйна). 

Трета награда в категорията от 15 г. до 18 г. отиде при вокална група „ЛаМиСолия" от Лимасол, Кипър. С първа награда бяха отличени дует сестри Кирови от Тараклия (Молдова).

Журито даде Гран при  на трио „Конопушки" от Городнески Лицей, с. Городне, Болград (Украйна).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
6803
Авансцена

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“.По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница.

| 07 Август 2024, 16:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Снимка © Ваня Сухарова / БТА (ЛФ)

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.

Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко раз­пространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от среда­та на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.

Изложбата гостува в Бургас, след кат

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

Британската певица Адел представи последния си, десети концерт в Мюнхен в последния ден на август на огромна сцена на открито, с което сложи края на европейските си сценични изяви за годината и подобри световни рекорди.

Стотици хиляди почитатели се стекоха в столицата на Бавария от началото на резиденцията на британската мегазвезда на 2 август. Изпълнителката на хитовете Rolling in the Deep и Hello изпълняваше по два концерта всяка седмица на специално изградената сцена Adele Arena на територията на търговския панаир в града, където традиционно се провежда Октоберфест.

Адел, известна с нежеланието си да организира турнета, имаше концерти в Европа през 2016 г. преди тазгодишната си резиденция в Мюнхен. Певицата, която е на 36 години, вече обяви, че планира да си вземе дълга почивка след баварските концерти. С тях британската изпълнителка е поставила няколко рекорда, пис

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Симфониета Видин започва концертно турне „Музика на всички времена“ с изявени солисти от България, Гърция и Кипър. В програмата ще звучат популярни произведения от Йохан Щраус, Джакомо Пучини, Жорж Бизе, Бела Барток, Франц Лехар, а също френска, италианска и испанска съвременна музика. Това каза диригентът Петър Димитров.

На сцената заедно с музикантите от оркестъра ще се изявят солистите Християна Лоизу, българският и гръцкият тенори Марио Николов и Георгиос Филаделфевс, както и младата цигуларка Киара Николова, уточни маестро Димитров. Специално за публиката на концертната поредица сме подготвили и вълнуваща музикална изненада, отбеляза той.

От 4 до 7 септември турнето „Музика на всички времена“ ще гостува в Смолян, Девин, Чепеларе и в Open air Theatre - Аспровалта, Гърция.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Националният център за френско кино въвежда промени в комисията, която отговаря за подбора на пълнометражните продукции, състезаващи се за наградата за най-добър чуждестранен филм на "Оскар"-ите, няколко месеца след като отхвърли "Анатомия на едно падане" през 2024 г., съобщи АФП.

Вместо да избере "Анатомия на едно падане" на Жустин Трие, който спечели  "Златна палма" на кинофестивала в Кан и имаше добри шансове за отличието, Франция предложи "Страсти в кухнята" на Тран Ан Хунг. В крайна сметка той не беше допуснат от американската Академията за кинематографично изкуство и наука до номинациите за "Оскар" за най-добър международен филм. 

"Анатомия на едно падане", избран в пет други категории от организаторите, спечели тазгодишния "Оскар" за най-добър сценарий.

Центърът промени броя на участниците в комисията от седем на 11 души. Освен това мандатът й ще

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Операта на Джузепе Верди "Риголето" ще открие петото издание на фестивала "Опера на светилището" на 10 август. 

Той се организира на открита сцена на тракийското светилище Бегликташ край Приморско съвместно от Държавна опера Бургас и местната община, съобщават от културната институция в морския град. 

Следващите заглавия в програмата са "Аида" от Джузепе Верди на 17 август и "Кармен" от Жорж Бизе - на 24 август.

Операта "Риголето" ще бъде представена за първи път под открито небе под палката на проф. д-р Григор Паликаров. Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията е на Галина Калчева. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на балета е Марина Змеева-Маркова. В мащабния атрактивен спектакъл вземат участие оркестърът, хо

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години. За тези години интересът не намалява, напротив – увеличава се, каза Татяна Досева, директор на Националния дворец на децата. 

По думите й тези конкурси са прекрасна възможност за нашите съотечественици от всички кътчета на земното кълбо да имат възможност да предават и да изразяват своите чувства, своите впечатления, своите знания, своите мисли за България. 

„Това е много важно, защото то ги прави пълноправна част от нас“, отбеляза тя.

Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина припомни, че през 1994 година с колегата й Георги Василев и по идея на писателя Стефан Гечев са основали литературния конкурс с наименованието „Знай своя род и език“. 

„Направихме го именно с тази цел, с тази задача – да се опитаме да върнем емоционално в България нашите деца в чужбина. Тези, които са родни там, или тези, които току-що са заминали - те не са избрали този път. Този жребий е бил избран от техните родители, баби и дядовци или техните далечни предци. Но точно тези предци пазят България в сърцата си и те са предали това знание за България на своите деца там, в чужбина. И ние тук, в България, трябваше да протегнем ръка на тези българи, които искат да имат връзка с България“, разказа тя. 

Според нея можеш да бъдеш българин и да си полезен за България, независимо къде се намираш. „И нашите конкурси са посветени именно на това - да приобщаваме децата към българското, към българския дух, към България, към българските традиции от най-малка възраст“, обясни Манджукова.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова бе изпратила поздравителен адрес, в който отбелязва, че чрез 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ото издание на конкурса по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“ Изпълнителната агенция за българите в чужбина неотклонно популяризира българското творчество, почита традициите във фолклора ни и укрепва връзката на най-младите ни сънародници със силния български дух. 

„Нека родителите, учителите, заедно с българите от близо и далеч да насърчават все така смелостта на учениците да изразяват чувствата си чрез изкуство“, призова тя. 

Носителите на първите награди в трите конкурса ще прекарат десет дни на българското Черноморие, като още утре заминават за село Бродилово, обяви Райна Манджукова. 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „СТЕФАН ГЕЧЕВ“

Отличените в литературния конкурс „Стефан Гечев“ са 18. Елена Костова от САЩ получи специалната награда за най-малък участник. С Гран при бяха наградени Дейв-Стивън Ерон от Българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция), Борис Будай от Българско училище за роден език в Будапеща (Унгария), Дарина Генова, село Ореховка, (Украйна) и Мартин Тодоров от училище „Св. св. Кирил и Методий", Истанбул (Турция).

Първа награда получиха Северина Маринова от училище „Васил Левски", Атина (Гърция), Закариа Хаифалла от Българско училище в Никозия, Кипър, Цветелина Тодорова от училище „Златен век", Нюрнберг (Германия), Гергана Ненкова от българско училище „Иван Станчов“, Стефан Ступак от българско училище „Иван Вазов", Париж (Франция), Батист Домусчиев от Българско училище „Христо Ботев", Страсбург (Франция), Елена Вучарова от Българско училище „Пейо Яворов", Милано (Италия) и Девора Константинова от българско училище „Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон (Великобритания).

Втора награда бе присъдена на Ралица Димова от българско училище „Св. Седмочисленици", Тарагона (Испания),  Виктория Волкова, с. Ореховка, към български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Екатерина Буньов от гимназиално училище „Нестор Опреан", Румъния.

С трета награда си тръгнаха Анастасия Станкова от български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Калоян Константиков от Великотритал. С поощрителна награда бяха отличени Любо Маджаров от Българското училище в Берлин, Александра Гулева от българското училище „Св. св. Кирил и - Методий“ в Австрия.

КОНКУРС ПО РИСУВАНЕ „БЪЛГАРИЯ В МОИТЕ МЕЧТИ“

В конкурса за рисунка поощрителна награда получиха Бояна Монтес Илиева от Мерида (Мексико), Дейв-Стивън Ерон от  българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция) и Даниела Карамочева от българско училище „Проф. Иван Шишманов“ Виена (Австрия).

Трета награда отиде при Даяна Вълчев от българско училище „Пламъче" в Милтън Кийнс (Великобритания), Сияна Георгиева Алексиева от Българско училище „Азбукарче“ в гр. Глазгоу (Шотландия), Теодор Начевски от училище „Българче“ в Лондон и Радост Йорданова от българско училище „Васил Левски“ в Хамбург (Германия).

Втора награда бе присъдена на Стефания Николова от българско училище „Българче“ в град Крю (Великобритания),  Рубина Бежай от българско училище „Христо Ботев" в град Тирана (Албания), Нил Чобан от българско училище „Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул (Турция), Клара Гоцева от училище „Българче“ в Лондон (Великобритания), Димитрия Митева от българско училище „Св. Климент Охридски" - Лимасол (Кипър).

Журито определи първа награда за рисунка за Александра Тихов от училище „Българче" в Лондон (Великобритания), Янко Кривчев от българско училище „Св. вмчк Георги Зограф“, гр. Солун (Гърция), Ан-Мишел Ерон от българско училище „Родна реч омайна“ в Париж (Франция), Иван Митев от Български културно-просветен център „Аз Буки Веди" - гр. Болград (Украйна).

КОНКУРС ЗА ПЕЕНЕ „ЛЮБКА РОНДОВА“

В конкурса за пеене „Любка Рондова“ специална награда за най-малък участник получи Микаела Навас Ганчева от Малага (Испания). Заради големия брой талантливи участници от Български фолклорен хор „Магия“, Лондон и национално училище „Българче", Дубай, организаторите тази година връчиха специални награди - плакети, на двете вокални школи. Поощрителни награда получиха Михаела Попова от Лондон (Великобритания), Хует Изабел и Кристиян Крумови от Дубай.

В категорията до 10 години с трета награда си тръгнаха Рада Попова от Дубай (ОАЕ) и детски хор „Звънче" от с. Стар Бешенов (Румьния).  Втора награда бе присъдена на Ванина Стуки от Брюксел (Белгия), Емма Куцарова от Торонто (Канада) и Доминика Янева от с. Криничное (Украйна). Първа награда отиде при Миа Дражева от Кеймбридж (Великобритания), Ивана Александрова от Лондон (Великобритания), Ния Недева от Лондон (Великобритания), дует Димана Ненова и Раян Баркауи от Дубай (ОАЕ).

В категорията от 11 г. до 14 г. трета награда получи Екатерина Буньов от с. Стар Бешенов (Румъния). Втората награда бе присъдена на София Олатеру от Лондон (Великобритания). А с първа награда бяха отличени Олег Шлопак от с. Городне, (Украйна), Сържана Миланов от Цариброд, (Сърбия), Рая Крибел от Саарбрюкен (Германия), ансамбъл „Карамелки“ от с. Криниччно (Украйна). 

Трета награда в категорията от 15 г. до 18 г. отиде при вокална група „ЛаМиСолия" от Лимасол, Кипър. С първа награда бяха отличени дует сестри Кирови от Тараклия (Молдова).

Журито даде Гран при  на трио „Конопушки" от Городнески Лицей, с. Городне, Болград (Украйна).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.