NRD Начало
Вторник, 26 Ноември 2024
Начало Авансцена Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
6832
Авансцена

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.   По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. „Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя

| 07 Август 2024, 16:13 ч.
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Снимка © Ваня Сухарова / БТА (ЛФ)

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.

Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.

Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.

На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.

Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.

Съобщението за преформатирането н

Квартетът на мавританската певица и музикант Нура Минт Сеймали пристига за концерт на 10 ноември в Mixtape 5, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.

Нура Минт Сеймали е наричана „Златният глас на Мавритания“, световноизвестната майсторка на „ардин“ (западноафриканска арфа от рода на кора и камале нгони, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика – Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка – Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица).

Прави първите си крачки в професионалната музика на 13-годишна възраст.

От около десетилетие е

С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.

На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.

Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.

Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и концертна програма за гостите на събитието, съобщават от общинската администрация.

Тази година отборите, които ще представят цветни картини в небето над площад "20 -ти април" в средногорския град, са от Германия, Франция и Португалия.

Организатор е Община Панагюрище в партньорство с местни компании.

Програмата започва на 20 септември с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

В събота, 21 септември, в музикалната програма ще участват Нонка Маслева, Веси Бонева и Светлин Къслев и Тони Димитрова, а след тях своя пиромюзикъл ще представи отборът на Германия.

В последн

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години. За тези години интересът не намалява, напротив – увеличава се, каза Татяна Досева, директор на Националния дворец на децата. 

По думите й тези конкурси са прекрасна възможност за нашите съотечественици от всички кътчета на земното кълбо да имат възможност да предават и да изразяват своите чувства, своите впечатления, своите знания, своите мисли за България. 

Кей-поп звездата Джин от групата Би Ти Ес издаде първия си солов албум Happy, съобщи „Билборд“. Музикалната продукция включва шест песни, които са смесица от музикални стилове.  

Това се случва, след като на 25 октомври феновете чуха за първи път сингъла I`ll Be There. Тази песен предизвика вълнение сред любителите на музиката на Джин. Тя обединява рок от 60-те години на миналия век и модерен денс поп.

Албумът излиза преди самостоятелната поява на Джин във „Вечерното шоу на Джими Фалън“ на 20 ноември, където музикантът ще представи на живо своите песни. Новината беше обявена от самия водещ на предаването във видеоклип. Преди шест години в шоуто на Фалън дебютира групата Би Ти Ес. 

Би Ти Ес дебютира на 13 юни 2013 г., а останалите членове на групата са Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук. Тя направи южнокорейската

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.

Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.

Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.

По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.

Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.

Тя уточни, че фот

Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) –  на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.

По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове. 

През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал

Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".

Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.

„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев. 

Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните бълг

„Това е много важно, защото то ги прави пълноправна част от нас“, отбеляза тя.

Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина припомни, че през 1994 година с колегата й Георги Василев и по идея на писателя Стефан Гечев са основали литературния конкурс с наименованието „Знай своя род и език“. 

„Направихме го именно с тази цел, с тази задача – да се опитаме да върнем емоционално в България нашите деца в чужбина. Тези, които са родни там, или тези, които току-що са заминали - те не са избрали този път. Този жребий е бил избран от техните родители, баби и дядовци или техните далечни предци. Но точно тези предци пазят България в сърцата си и те са предали това знание за България на своите деца там, в чужбина. И ние тук, в България, трябваше да протегнем ръка на тези българи, които искат да имат връзка с България“, разказа тя. 

Според нея можеш да бъдеш българин и да си полезен за България, независимо къде се намираш. „И нашите конкурси са посветени именно на това - да приобщаваме децата към българското, към българския дух, към България, към българските традиции от най-малка възраст“, обясни Манджукова.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова бе изпратила поздравителен адрес, в който отбелязва, че чрез 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ото издание на конкурса по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“ Изпълнителната агенция за българите в чужбина неотклонно популяризира българското творчество, почита традициите във фолклора ни и укрепва връзката на най-младите ни сънародници със силния български дух. 

„Нека родителите, учителите, заедно с българите от близо и далеч да насърчават все така смелостта на учениците да изразяват чувствата си чрез изкуство“, призова тя. 

Носителите на първите награди в трите конкурса ще прекарат десет дни на българското Черноморие, като още утре заминават за село Бродилово, обяви Райна Манджукова. 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „СТЕФАН ГЕЧЕВ“

Отличените в литературния конкурс „Стефан Гечев“ са 18. Елена Костова от САЩ получи специалната награда за най-малък участник. С Гран при бяха наградени Дейв-Стивън Ерон от Българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция), Борис Будай от Българско училище за роден език в Будапеща (Унгария), Дарина Генова, село Ореховка, (Украйна) и Мартин Тодоров от училище „Св. св. Кирил и Методий", Истанбул (Турция).

Първа награда получиха Северина Маринова от училище „Васил Левски", Атина (Гърция), Закариа Хаифалла от Българско училище в Никозия, Кипър, Цветелина Тодорова от училище „Златен век", Нюрнберг (Германия), Гергана Ненкова от българско училище „Иван Станчов“, Стефан Ступак от българско училище „Иван Вазов", Париж (Франция), Батист Домусчиев от Българско училище „Христо Ботев", Страсбург (Франция), Елена Вучарова от Българско училище „Пейо Яворов", Милано (Италия) и Девора Константинова от българско училище „Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон (Великобритания).

Втора награда бе присъдена на Ралица Димова от българско училище „Св. Седмочисленици", Тарагона (Испания),  Виктория Волкова, с. Ореховка, към български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Екатерина Буньов от гимназиално училище „Нестор Опреан", Румъния.

С трета награда си тръгнаха Анастасия Станкова от български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Калоян Константиков от Великотритал. С поощрителна награда бяха отличени Любо Маджаров от Българското училище в Берлин, Александра Гулева от българското училище „Св. св. Кирил и - Методий“ в Австрия.

КОНКУРС ПО РИСУВАНЕ „БЪЛГАРИЯ В МОИТЕ МЕЧТИ“

В конкурса за рисунка поощрителна награда получиха Бояна Монтес Илиева от Мерида (Мексико), Дейв-Стивън Ерон от  българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция) и Даниела Карамочева от българско училище „Проф. Иван Шишманов“ Виена (Австрия).

Трета награда отиде при Даяна Вълчев от българско училище „Пламъче" в Милтън Кийнс (Великобритания), Сияна Георгиева Алексиева от Българско училище „Азбукарче“ в гр. Глазгоу (Шотландия), Теодор Начевски от училище „Българче“ в Лондон и Радост Йорданова от българско училище „Васил Левски“ в Хамбург (Германия).

Втора награда бе присъдена на Стефания Николова от българско училище „Българче“ в град Крю (Великобритания),  Рубина Бежай от българско училище „Христо Ботев" в град Тирана (Албания), Нил Чобан от българско училище „Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул (Турция), Клара Гоцева от училище „Българче“ в Лондон (Великобритания), Димитрия Митева от българско училище „Св. Климент Охридски" - Лимасол (Кипър).

Журито определи първа награда за рисунка за Александра Тихов от училище „Българче" в Лондон (Великобритания), Янко Кривчев от българско училище „Св. вмчк Георги Зограф“, гр. Солун (Гърция), Ан-Мишел Ерон от българско училище „Родна реч омайна“ в Париж (Франция), Иван Митев от Български културно-просветен център „Аз Буки Веди" - гр. Болград (Украйна).

КОНКУРС ЗА ПЕЕНЕ „ЛЮБКА РОНДОВА“

В конкурса за пеене „Любка Рондова“ специална награда за най-малък участник получи Микаела Навас Ганчева от Малага (Испания). Заради големия брой талантливи участници от Български фолклорен хор „Магия“, Лондон и национално училище „Българче", Дубай, организаторите тази година връчиха специални награди - плакети, на двете вокални школи. Поощрителни награда получиха Михаела Попова от Лондон (Великобритания), Хует Изабел и Кристиян Крумови от Дубай.

В категорията до 10 години с трета награда си тръгнаха Рада Попова от Дубай (ОАЕ) и детски хор „Звънче" от с. Стар Бешенов (Румьния).  Втора награда бе присъдена на Ванина Стуки от Брюксел (Белгия), Емма Куцарова от Торонто (Канада) и Доминика Янева от с. Криничное (Украйна). Първа награда отиде при Миа Дражева от Кеймбридж (Великобритания), Ивана Александрова от Лондон (Великобритания), Ния Недева от Лондон (Великобритания), дует Димана Ненова и Раян Баркауи от Дубай (ОАЕ).

В категорията от 11 г. до 14 г. трета награда получи Екатерина Буньов от с. Стар Бешенов (Румъния). Втората награда бе присъдена на София Олатеру от Лондон (Великобритания). А с първа награда бяха отличени Олег Шлопак от с. Городне, (Украйна), Сържана Миланов от Цариброд, (Сърбия), Рая Крибел от Саарбрюкен (Германия), ансамбъл „Карамелки“ от с. Криниччно (Украйна). 

Трета награда в категорията от 15 г. до 18 г. отиде при вокална група „ЛаМиСолия" от Лимасол, Кипър. С първа награда бяха отличени дует сестри Кирови от Тараклия (Молдова).

Журито даде Гран при  на трио „Конопушки" от Городнески Лицей, с. Городне, Болград (Украйна).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, орган ...
Филмът "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Филмовата адаптация на известния бродуейски мюзикъл "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка в един от най-добрите дебюти на годината, изпреварвайки дългоочакван ...
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, екстремни спортове и приключения „Банско филм фест“ пренесе публиката до кътчета от планет ...
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата. „Наобратно&ldquo ...
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръково ...
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – Емануил Иванов, в рамките на три вечери –  два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и ...
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, орган ...
Тикер в 05:00 ч.
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, ...
Начало Авансцена
6832
Авансцена

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“.По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница.

| 07 Август 2024, 16:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди талантливи българчета, живеещи в чужбина
Снимка © Ваня Сухарова / БТА (ЛФ)

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.

Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.

Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.

На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.

Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.

Съобщението за преформатирането н

Квартетът на мавританската певица и музикант Нура Минт Сеймали пристига за концерт на 10 ноември в Mixtape 5, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.

Нура Минт Сеймали е наричана „Златният глас на Мавритания“, световноизвестната майсторка на „ардин“ (западноафриканска арфа от рода на кора и камале нгони, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика – Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка – Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица).

Прави първите си крачки в професионалната музика на 13-годишна възраст.

От около десетилетие е

С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.

На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.

Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.

Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и концертна програма за гостите на събитието, съобщават от общинската администрация.

Тази година отборите, които ще представят цветни картини в небето над площад "20 -ти април" в средногорския град, са от Германия, Франция и Португалия.

Организатор е Община Панагюрище в партньорство с местни компании.

Програмата започва на 20 септември с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

В събота, 21 септември, в музикалната програма ще участват Нонка Маслева, Веси Бонева и Светлин Къслев и Тони Димитрова, а след тях своя пиромюзикъл ще представи отборът на Германия.

В последн

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Кей-поп звездата Джин от групата Би Ти Ес издаде първия си солов албум Happy, съобщи „Билборд“. Музикалната продукция включва шест песни, които са смесица от музикални стилове.  

Това се случва, след като на 25 октомври феновете чуха за първи път сингъла I`ll Be There. Тази песен предизвика вълнение сред любителите на музиката на Джин. Тя обединява рок от 60-те години на миналия век и модерен денс поп.

Албумът излиза преди самостоятелната поява на Джин във „Вечерното шоу на Джими Фалън“ на 20 ноември, където музикантът ще представи на живо своите песни. Новината беше обявена от самия водещ на предаването във видеоклип. Преди шест години в шоуто на Фалън дебютира групата Би Ти Ес. 

Би Ти Ес дебютира на 13 юни 2013 г., а останалите членове на групата са Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук. Тя направи южнокорейската

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.

Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.

Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.

По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.

Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.

Тя уточни, че фот

Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) –  на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.

По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове. 

През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал

Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".

Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.

„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев. 

Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните бълг

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години. За тези години интересът не намалява, напротив – увеличава се, каза Татяна Досева, директор на Националния дворец на децата. 

По думите й тези конкурси са прекрасна възможност за нашите съотечественици от всички кътчета на земното кълбо да имат възможност да предават и да изразяват своите чувства, своите впечатления, своите знания, своите мисли за България. 

„Това е много важно, защото то ги прави пълноправна част от нас“, отбеляза тя.

Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина припомни, че през 1994 година с колегата й Георги Василев и по идея на писателя Стефан Гечев са основали литературния конкурс с наименованието „Знай своя род и език“. 

„Направихме го именно с тази цел, с тази задача – да се опитаме да върнем емоционално в България нашите деца в чужбина. Тези, които са родни там, или тези, които току-що са заминали - те не са избрали този път. Този жребий е бил избран от техните родители, баби и дядовци или техните далечни предци. Но точно тези предци пазят България в сърцата си и те са предали това знание за България на своите деца там, в чужбина. И ние тук, в България, трябваше да протегнем ръка на тези българи, които искат да имат връзка с България“, разказа тя. 

Според нея можеш да бъдеш българин и да си полезен за България, независимо къде се намираш. „И нашите конкурси са посветени именно на това - да приобщаваме децата към българското, към българския дух, към България, към българските традиции от най-малка възраст“, обясни Манджукова.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова бе изпратила поздравителен адрес, в който отбелязва, че чрез 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ото издание на конкурса по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“ Изпълнителната агенция за българите в чужбина неотклонно популяризира българското творчество, почита традициите във фолклора ни и укрепва връзката на най-младите ни сънародници със силния български дух. 

„Нека родителите, учителите, заедно с българите от близо и далеч да насърчават все така смелостта на учениците да изразяват чувствата си чрез изкуство“, призова тя. 

Носителите на първите награди в трите конкурса ще прекарат десет дни на българското Черноморие, като още утре заминават за село Бродилово, обяви Райна Манджукова. 

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „СТЕФАН ГЕЧЕВ“

Отличените в литературния конкурс „Стефан Гечев“ са 18. Елена Костова от САЩ получи специалната награда за най-малък участник. С Гран при бяха наградени Дейв-Стивън Ерон от Българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция), Борис Будай от Българско училище за роден език в Будапеща (Унгария), Дарина Генова, село Ореховка, (Украйна) и Мартин Тодоров от училище „Св. св. Кирил и Методий", Истанбул (Турция).

Първа награда получиха Северина Маринова от училище „Васил Левски", Атина (Гърция), Закариа Хаифалла от Българско училище в Никозия, Кипър, Цветелина Тодорова от училище „Златен век", Нюрнберг (Германия), Гергана Ненкова от българско училище „Иван Станчов“, Стефан Ступак от българско училище „Иван Вазов", Париж (Франция), Батист Домусчиев от Българско училище „Христо Ботев", Страсбург (Франция), Елена Вучарова от Българско училище „Пейо Яворов", Милано (Италия) и Девора Константинова от българско училище „Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон (Великобритания).

Втора награда бе присъдена на Ралица Димова от българско училище „Св. Седмочисленици", Тарагона (Испания),  Виктория Волкова, с. Ореховка, към български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Екатерина Буньов от гимназиално училище „Нестор Опреан", Румъния.

С трета награда си тръгнаха Анастасия Станкова от български център „Аз Буки Веди“ към Конгреса на българите в Украйна и Калоян Константиков от Великотритал. С поощрителна награда бяха отличени Любо Маджаров от Българското училище в Берлин, Александра Гулева от българското училище „Св. св. Кирил и - Методий“ в Австрия.

КОНКУРС ПО РИСУВАНЕ „БЪЛГАРИЯ В МОИТЕ МЕЧТИ“

В конкурса за рисунка поощрителна награда получиха Бояна Монтес Илиева от Мерида (Мексико), Дейв-Стивън Ерон от  българско училище „Родна реч омайна" в Париж (Франция) и Даниела Карамочева от българско училище „Проф. Иван Шишманов“ Виена (Австрия).

Трета награда отиде при Даяна Вълчев от българско училище „Пламъче" в Милтън Кийнс (Великобритания), Сияна Георгиева Алексиева от Българско училище „Азбукарче“ в гр. Глазгоу (Шотландия), Теодор Начевски от училище „Българче“ в Лондон и Радост Йорданова от българско училище „Васил Левски“ в Хамбург (Германия).

Втора награда бе присъдена на Стефания Николова от българско училище „Българче“ в град Крю (Великобритания),  Рубина Бежай от българско училище „Христо Ботев" в град Тирана (Албания), Нил Чобан от българско училище „Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул (Турция), Клара Гоцева от училище „Българче“ в Лондон (Великобритания), Димитрия Митева от българско училище „Св. Климент Охридски" - Лимасол (Кипър).

Журито определи първа награда за рисунка за Александра Тихов от училище „Българче" в Лондон (Великобритания), Янко Кривчев от българско училище „Св. вмчк Георги Зограф“, гр. Солун (Гърция), Ан-Мишел Ерон от българско училище „Родна реч омайна“ в Париж (Франция), Иван Митев от Български културно-просветен център „Аз Буки Веди" - гр. Болград (Украйна).

КОНКУРС ЗА ПЕЕНЕ „ЛЮБКА РОНДОВА“

В конкурса за пеене „Любка Рондова“ специална награда за най-малък участник получи Микаела Навас Ганчева от Малага (Испания). Заради големия брой талантливи участници от Български фолклорен хор „Магия“, Лондон и национално училище „Българче", Дубай, организаторите тази година връчиха специални награди - плакети, на двете вокални школи. Поощрителни награда получиха Михаела Попова от Лондон (Великобритания), Хует Изабел и Кристиян Крумови от Дубай.

В категорията до 10 години с трета награда си тръгнаха Рада Попова от Дубай (ОАЕ) и детски хор „Звънче" от с. Стар Бешенов (Румьния).  Втора награда бе присъдена на Ванина Стуки от Брюксел (Белгия), Емма Куцарова от Торонто (Канада) и Доминика Янева от с. Криничное (Украйна). Първа награда отиде при Миа Дражева от Кеймбридж (Великобритания), Ивана Александрова от Лондон (Великобритания), Ния Недева от Лондон (Великобритания), дует Димана Ненова и Раян Баркауи от Дубай (ОАЕ).

В категорията от 11 г. до 14 г. трета награда получи Екатерина Буньов от с. Стар Бешенов (Румъния). Втората награда бе присъдена на София Олатеру от Лондон (Великобритания). А с първа награда бяха отличени Олег Шлопак от с. Городне, (Украйна), Сържана Миланов от Цариброд, (Сърбия), Рая Крибел от Саарбрюкен (Германия), ансамбъл „Карамелки“ от с. Криниччно (Украйна). 

Трета награда в категорията от 15 г. до 18 г. отиде при вокална група „ЛаМиСолия" от Лимасол, Кипър. С първа награда бяха отличени дует сестри Кирови от Тараклия (Молдова).

Журито даде Гран при  на трио „Конопушки" от Городнески Лицей, с. Городне, Болград (Украйна).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Филмът "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
Под прожектора
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Цветни аспекти
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.