Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП.
Културната институция предлага макети на паметници от целия свят.
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист
Суперзвездата Бионсе получи най-много номинации за наградите "Грами" - 11, с което стана най-номинираният изпълнител в историята на водещите музикални отличия с общо 99, съобщават световните агенции.
Преди това тя и съпругът й, рапърът и продуцент Джей-Зи, бяха с равен брой номинации в кариерата си - 88.
Номинациите бяха обявени на живо на сайта на наградите и в Ютюб канала на американската Национална звукозаписна академия, която ги присъжда.
В оповестяването се включиха звезди като Кайли Миноуг, Марк Ронсън, Били Джо Армстронг и Виктория Моне, която миналата година спечели едно от четирите водещи отличия - за най-добър нов изпълнител.
"Голямата четворка" на наградите "Грами" включва призовете за албум на годината, запис на годината, песен на годината и най-добър нов изпълнител.
На миналогодишните награди Тейлър Суифт сътвори история, спеч
Куклен театър „Весел“ продължава серията от спектакли за семейна публика във Велико Търново.
Проектът за съботните спектакли за семейна публика на трупата се реализира с подкрепата на Община Велико Търново, в партньорство с читалище „Искра“, съобщиха организаторите.
В съботния афиш, на 9 ноември, в читалище „Искра” във Велико Търново, кукленият театър от Пловдив ще изненада търновските зрители с един по-различен и забавен поглед към приказката „Житената питка” по Ангел Каралийчев.
Сценичната адаптaция е на Ирослав Петков, сценографията – на Мария Ибришимова, а музиката – на Кристиян Бояджиев. Участват актьорите Соня Ботева и Панайот Добрев-Понко. Постановката е дело на Ирослав Петков.
В основата на спектакъла
В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.
Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.
Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.
Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.
На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10).
Паоло Франчезе започва да учи пиано, когато е седемгодишен. Постъпва в Италианска държавна консерватория, където получава диплома с най-високи оценки за пиано. Защитава докторат по пиано и камерна музика с от
Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.
Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.
Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.
Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.
Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.
Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо
Предмети с историческа стойност, сред които два свещника от времето на Френската империя и сребърна украса за маса за трапезария, са откраднати от къща във Великобритания, предаде ДПА, като цитира полицията.
Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност.
Обирът в "Монтакют хаус" в град Съмърсет е извършен през нощта на 22 октомври, но едва сега е съобщено за него.
Откраднатите предмети от къщата от Елизабетинската епоха са от началото на 19-и век, включително оловна чаша от 1850 г. и няколко порцеланови предмета - един, украсен с три златни птици, а друг датиран от около 1810 г.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м
Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.
Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин.
Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.
Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява
Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-малък от оригинала.