Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.
Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв
Четиридневен фюжън фестивал на открито ще се проведе във Велико Търново в дните от 27 юни до 30 юни.
Концертите ще са в лапидариума в двора на Археологическия музей и на сцена „Арт Лято“ до Художествена галерия "Борис Денев", съобщиха организаторите от сдружението с нестопанска цел "Фюжън уей". Всички изяви ще са с вход свободен.
Първи пред търновската публика ще излязат музикантите от "Мартин Любенов Трио", които ще свирят в лапидариума на 27 юни. На 28 юни програмата ще продължи с участието на Banda Del Padre на сцена "Арт лято", а следващите два дни на същото място зрителите ще могат да видят и чуят съответно Cross the Jazz и Bulgar Klezmer Band.
Първото издание на фестивала се осъществи през лятото на 2019 година, когато в рамките на три дни свириха етно-джаз формация Outhentic, Tango Cats и Banda Del Padre. През годините в музикалния форум са участвали
Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.
След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).
„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои
Двама души, осъдени за кражба на скъпоценности от музея „Грюнес Гевьолбе“ в източния германски град Дрезден, засега са на свобода, след като не се явиха в затвора в поставенния им краен срок във вторник, предаде ДПА.
Обирът в известния музей в Саксония се случи на 25 ноември 2019 г. и е една от най-зрелищните кражби на произведения на изкуството в Германия.
Крадците откраднаха 21 бижута, съхранявани в Дрезденския кралски дворец - дом на една от най-големите колекции от съкровища в Европа. Нанесените щети възлизат на над 1 млн. евро, отчасти защото крадците подпалиха една от колите си за бягство в подземен паркинг на жилищна сграда.
Окръжният съд в Дрезден отмени някои от заповедите за арест, но постави определени условия, като част от споразумение. То включва връщането на по-голямата част от откраднатите скъпоценности.
Говори
Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.
Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".
Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.
Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.
„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че н
Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.
"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.
Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад.
Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха репетициите за шестото детско заглавие в репертоара на театъра – „Пинокио“. Премиерата на „Пинокио“ се очаква да е през септември, когато ще е и премиерата и на другата детска пиеса - „Пълен напред“.
Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.
Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.
Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.
„Това е много екстремно худ
Представлението „Айвар или лютеница“ ще има премиера на 24 и 25 септември в „Топлоцентрала“, съобщават продуцентите от „36 маймуини“. Проектът е съвместно с „Интимен театар“(Северна Македония).
Участват Деница Даринова и София Ристевска.
„Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите“, е казал Гоце Делчев преди повече от два века. Една българка и една македонка решават да ни покажат какво означава това днес. Две жени са в надпревара на сцената. Две жени в „културно съревнование между народите“ създават своята карта на Балканите с много хумор, музика самоирония и лични истории. Политическите спорове между две държави са видени през очите на две жени и техните мечти, проблеми, п
Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.
Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.
По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.
„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.
Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал
„Ромео и Жулиета“ на Петринел Гочев е следващата тема в „Представленията, които ни създадоха“.
Събитието е на 20 юни, а режисьорът ще бъде последният гост за сезона в поредицата, съобщават от Yalta Art Room – организатор и домакин.
По думите им Гочев ще говори за своя спектакъл „Ромео и Жулиета“, оставил ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър. На срещата ще присъства и част от екипа – преводачът Мария Змийчарова, както и Гергана Змийчарова, Росина Пенчева, Петко Койчев, Юлиана Войкова.
„Модерният прочит на Петринел Гочев, красивите картини и динамични сцени, изпълнени с финес и въображение, както и безкомпромисната игра на актьорите, определено различават този спектакъл по любовната трагедия на Шекспир от други интерпретации,
Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец.
На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.
В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.
„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.
По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко