NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Под прожектора Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
3986
Под прожектора

Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност

| 05 Август 2024, 20:47 ч.
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Снимка © DFA

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП. 

През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала. 

Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен. 

Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.

Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща. 

Единствената разлика с

Игралните късометражни филми „Изповед“ и „Три“, адаптирани за незрящи хора, бяха представени днес премиерно в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив.

Късометражните филми са адаптирани за незрящи от Сдружение „Арсов Саунд“ и Artessible, които адаптират визуални изкуства за незрящи. Инициативата се осъществява по проект „Филмите – прозорец към един по-достъпен свят“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.

Всъщност това, което направихме, е да използваме ръководство за допълващо описание на визуално съдържание, издадено от Европейския съюз на слепите, като се фокусирахме върху това какво е добре и какво трябва да се избягва при разработване на допълващо описание към визуално изкуство, каза Иван Карастоянов, от Сдружение Artessible, разр

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предвижда в бъдеще да привлича все по-широка публика. Според нея не само за оперните певци, а и за всички е важно да сме дисциплинирани. 

„Всичко тръгва от малкия жест, от него се започва и се гради едно общество. Ние самите трябва да сме подбудени да се грижим за нещата около нас“, посочи тя и добави, че постоянно следи какво се случва в България, макар че от 23 години не живее у нас. 

По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“  й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.

Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.

По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на

Концерт на шуменски рок групи организира Народното читалище „Добри Войников - 1856“ на 14 септември, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда по традиция в края на лятото на импровизираната сцена в градинката пред старата сграда на шуменското читалище.

Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera ще озвучат участват в концерта под наслов „Гръм в лятна нощ“. Chaplin’s Dream е прогресив метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I. Дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния, допълват от Народно читалище "Добри Войников - 1856". През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Ea

Анна Арко, Питър Бърнстейн и Емет Коен трио излизат на сцената на „Банско джаз фестивал“ в третата фестивална вечер. След джаз уикенда, който даде началото на 27-ото издание на фестивала, на сцената в 20:00 часа тази вечер първа излиза Анна Арко, с която почитателите на джаза ще имат възможност да чуят експериментална поп музика с елементи от хип – хоп, джаз и електроника, съобщават организаторите от Община Банско и Асоциация „Фестивалите в България“. 

На сцената вечерта излиза и джаз китаристът Питър Бърнстейн, свирил и записвал с музиканти от различни поколения - Сони Ролинс, Боби Хътчерсън, Джордж Коулман, Джошуа Редман, Брад Мелдау, Даяна Крoл, Лий Кониц, Джими Коб. В края на вечерта публиката ще чуе световната звезда Емет Коен, акомпанирал на Рон Картър, Бени Голсън, Джими Коб, Джордж Коулман, Джими Хийт, Кърт Елинг и много други. 

„Банско джаз фест

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

На тържествена церемония в залата на Драматично-куклен театър "Иван Димов" в Хасково бяха наградени лауреатите и техните подгласници в 49-то издание на Международния конкурс за млади цигулари "Проф. Недялка Симеонова" в Хасково.

Първи места бяха определени само в две от четирите възрастови категории.

Конкурсът и едноименните музикални дни започнаха в петък. В творческата надпревара участваха 13 млади изпълнители на струнния инструмент.

В първа възрастова група победител е Елена Калинова. При по-големите първа награда заслужи Марияна Стоева. Двама са втори в трета възрастова група - Мария Панциду и Радослав Чалъков. Също две втори награди бяха връчени при най-големите - на Валерия Кравцова и Елизабет Гекова.

Отличията раздаде председателят на журито проф. Гинка Гичкова, след което прозвуча гала концерт на лауреати и носители на втори награди.

Муз

Намира, че има голям напредък, особено в бизнеса, и е време вече да се говори и за културна индустрия. 

Това е целта и на създадената от нея медия „Български артист“, която тя вижда като платформа, в която артистите да се огледат и да се говори за техните проблеми. 

„Важно е тя да е изчистена, да няма влияния и да описва културната реалност на България“, каза певицата и допълни, че вторият брой вече е готов. 

„Душата ми се отвори като пристигнах в България. Няма как да не съм щастлива, а и този път съм с цялото си семейство тук и това е още по-голям празник“, сподели още Йончева и призна, че след двете участия във Варна ще остане на почивка в родината, но това не е прецедент, тъй като много пъти е била в България, без никой да знае. 

Тя е харесала и двете постановки, в които предстои да я видят зрителите във Варна. Смята, че няма друг начин да се изиграе „Бохеми“ освен класическият, защото историята е толкова красива, че няма нужда да бъде оцветявана допълнително. В „Мадам Бътерфлай“ вижда голяма еволюция на персонажа, тъй като се навлиза в по-голямата вътрешна драма на героинята, че иска да принадлежи на друга нация. 

Попитана до каква степен може певецът да импровизира на сцената, тя отговори, че това трябва да е без никакви граници. Даде пример с модерна постановка на „Тоска“ в Рим, в която е участвала наскоро, нямаща нищо общо с правеното досега, с прожекции, с героиня в стил Ана Маняни, разголена във второ действие, абсолютно различна от всичко, което е играла. Йончева каза, че харесва Тоска, защото е много млада, дръзка, влюбена и за нея няма никакви граници, а историята е актуална и може да се изиграе по много начини.

За собствената си кариера певицата призна, че не иска нищо повече. „Много съм щастлива. За мен е от изключителна важност да оставя завещание към следващото поколение артисти, да дам възможност на младите да се запознават с изкуството, почвайки от моите деца. Те са бъдещето и се опитвам да им предам това, което знам за живота и моята работа ми е предоставила като възможности“, сподели примата. 

Все пак тя призна колко значителни физически усилия коства работата на оперния певец, за която той трябва да е подготвен да диша и да тича по сцената с тежки костюми по петнадесет килограма. „Понякога се чувствам като атлет и е важно младите да знаят, че трябва да поддържат телата си активно“, каза тя и разкри, че прави редовно упражнения и спортува, но и чисти, готви и гледа двете си деца, което също е много тежка работа. „Аз съм такава, каквато ме виждате, без дистанция, но винаги се опитвам да запазя личния си живот само за мен“, допълни примата. 

Според нея в оперното изкуство фигурата на диригента е епицентърът на един спектакъл. Ценя техния труд и виждам с колко любов и упоритост подхождат. Ние зависим от тях, от нивото, на което са подготвени. Обичам когато разменяме мисли и накрая всички са доволни от резултата, каза още тя. Много важен е и партньорът на сцената, от сътрудничеството зависи да бъде разказана добре историята в спектакъла. 

За изолацията на артисти в музикалния свят по политически причини, Соня Йончева каза, че вижда все повече тенденция да се забраняват например руските изпълнители, но мнението е, че огромни личности като Толстой или Чайковски не принадлежат вече на Русия, те са световно наследство и богатство и тази забрана не е нужна. Не съм съгласна да има конфликти, трябва да живеем в мир и винаги съм изразявала силно своята позиция, добави тя. 

На 6 август в Летния театър на Варна ще бъде представена операта „Бохеми“ от Пучини със Соня Йончева в ролята на Мими и с участието на Рейналдо Дроз, Илина Михайлова, Деян Вачков, Свилен Николов, Пламен Димитров. Спектакълът е копродукция на Варненската опера и Националната опера на Албания, диригент е Кръстин Настев.

Певицата гостува за втора поредна година във Варна, след като през миналия сезон тя участва в оперна гала. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 02:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
3986
Под прожектора

Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми.Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.

| 05 Август 2024, 20:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Снимка © DFA

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП. 

През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала. 

Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен. 

Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.

Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща. 

Единствената разлика с

Игралните късометражни филми „Изповед“ и „Три“, адаптирани за незрящи хора, бяха представени днес премиерно в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив.

Късометражните филми са адаптирани за незрящи от Сдружение „Арсов Саунд“ и Artessible, които адаптират визуални изкуства за незрящи. Инициативата се осъществява по проект „Филмите – прозорец към един по-достъпен свят“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.

Всъщност това, което направихме, е да използваме ръководство за допълващо описание на визуално съдържание, издадено от Европейския съюз на слепите, като се фокусирахме върху това какво е добре и какво трябва да се избягва при разработване на допълващо описание към визуално изкуство, каза Иван Карастоянов, от Сдружение Artessible, разр

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“  й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.

Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.

По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на

Концерт на шуменски рок групи организира Народното читалище „Добри Войников - 1856“ на 14 септември, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда по традиция в края на лятото на импровизираната сцена в градинката пред старата сграда на шуменското читалище.

Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera ще озвучат участват в концерта под наслов „Гръм в лятна нощ“. Chaplin’s Dream е прогресив метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I. Дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния, допълват от Народно читалище "Добри Войников - 1856". През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Ea

Анна Арко, Питър Бърнстейн и Емет Коен трио излизат на сцената на „Банско джаз фестивал“ в третата фестивална вечер. След джаз уикенда, който даде началото на 27-ото издание на фестивала, на сцената в 20:00 часа тази вечер първа излиза Анна Арко, с която почитателите на джаза ще имат възможност да чуят експериментална поп музика с елементи от хип – хоп, джаз и електроника, съобщават организаторите от Община Банско и Асоциация „Фестивалите в България“. 

На сцената вечерта излиза и джаз китаристът Питър Бърнстейн, свирил и записвал с музиканти от различни поколения - Сони Ролинс, Боби Хътчерсън, Джордж Коулман, Джошуа Редман, Брад Мелдау, Даяна Крoл, Лий Кониц, Джими Коб. В края на вечерта публиката ще чуе световната звезда Емет Коен, акомпанирал на Рон Картър, Бени Голсън, Джими Коб, Джордж Коулман, Джими Хийт, Кърт Елинг и много други. 

„Банско джаз фест

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

На тържествена церемония в залата на Драматично-куклен театър "Иван Димов" в Хасково бяха наградени лауреатите и техните подгласници в 49-то издание на Международния конкурс за млади цигулари "Проф. Недялка Симеонова" в Хасково.

Първи места бяха определени само в две от четирите възрастови категории.

Конкурсът и едноименните музикални дни започнаха в петък. В творческата надпревара участваха 13 млади изпълнители на струнния инструмент.

В първа възрастова група победител е Елена Калинова. При по-големите първа награда заслужи Марияна Стоева. Двама са втори в трета възрастова група - Мария Панциду и Радослав Чалъков. Също две втори награди бяха връчени при най-големите - на Валерия Кравцова и Елизабет Гекова.

Отличията раздаде председателят на журито проф. Гинка Гичкова, след което прозвуча гала концерт на лауреати и носители на втори награди.

Муз

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предвижда в бъдеще да привлича все по-широка публика. Според нея не само за оперните певци, а и за всички е важно да сме дисциплинирани. 

„Всичко тръгва от малкия жест, от него се започва и се гради едно общество. Ние самите трябва да сме подбудени да се грижим за нещата около нас“, посочи тя и добави, че постоянно следи какво се случва в България, макар че от 23 години не живее у нас. 

Намира, че има голям напредък, особено в бизнеса, и е време вече да се говори и за културна индустрия. 

Това е целта и на създадената от нея медия „Български артист“, която тя вижда като платформа, в която артистите да се огледат и да се говори за техните проблеми. 

„Важно е тя да е изчистена, да няма влияния и да описва културната реалност на България“, каза певицата и допълни, че вторият брой вече е готов. 

„Душата ми се отвори като пристигнах в България. Няма как да не съм щастлива, а и този път съм с цялото си семейство тук и това е още по-голям празник“, сподели още Йончева и призна, че след двете участия във Варна ще остане на почивка в родината, но това не е прецедент, тъй като много пъти е била в България, без никой да знае. 

Тя е харесала и двете постановки, в които предстои да я видят зрителите във Варна. Смята, че няма друг начин да се изиграе „Бохеми“ освен класическият, защото историята е толкова красива, че няма нужда да бъде оцветявана допълнително. В „Мадам Бътерфлай“ вижда голяма еволюция на персонажа, тъй като се навлиза в по-голямата вътрешна драма на героинята, че иска да принадлежи на друга нация. 

Попитана до каква степен може певецът да импровизира на сцената, тя отговори, че това трябва да е без никакви граници. Даде пример с модерна постановка на „Тоска“ в Рим, в която е участвала наскоро, нямаща нищо общо с правеното досега, с прожекции, с героиня в стил Ана Маняни, разголена във второ действие, абсолютно различна от всичко, което е играла. Йончева каза, че харесва Тоска, защото е много млада, дръзка, влюбена и за нея няма никакви граници, а историята е актуална и може да се изиграе по много начини.

За собствената си кариера певицата призна, че не иска нищо повече. „Много съм щастлива. За мен е от изключителна важност да оставя завещание към следващото поколение артисти, да дам възможност на младите да се запознават с изкуството, почвайки от моите деца. Те са бъдещето и се опитвам да им предам това, което знам за живота и моята работа ми е предоставила като възможности“, сподели примата. 

Все пак тя призна колко значителни физически усилия коства работата на оперния певец, за която той трябва да е подготвен да диша и да тича по сцената с тежки костюми по петнадесет килограма. „Понякога се чувствам като атлет и е важно младите да знаят, че трябва да поддържат телата си активно“, каза тя и разкри, че прави редовно упражнения и спортува, но и чисти, готви и гледа двете си деца, което също е много тежка работа. „Аз съм такава, каквато ме виждате, без дистанция, но винаги се опитвам да запазя личния си живот само за мен“, допълни примата. 

Според нея в оперното изкуство фигурата на диригента е епицентърът на един спектакъл. Ценя техния труд и виждам с колко любов и упоритост подхождат. Ние зависим от тях, от нивото, на което са подготвени. Обичам когато разменяме мисли и накрая всички са доволни от резултата, каза още тя. Много важен е и партньорът на сцената, от сътрудничеството зависи да бъде разказана добре историята в спектакъла. 

За изолацията на артисти в музикалния свят по политически причини, Соня Йончева каза, че вижда все повече тенденция да се забраняват например руските изпълнители, но мнението е, че огромни личности като Толстой или Чайковски не принадлежат вече на Русия, те са световно наследство и богатство и тази забрана не е нужна. Не съм съгласна да има конфликти, трябва да живеем в мир и винаги съм изразявала силно своята позиция, добави тя. 

На 6 август в Летния театър на Варна ще бъде представена операта „Бохеми“ от Пучини със Соня Йончева в ролята на Мими и с участието на Рейналдо Дроз, Илина Михайлова, Деян Вачков, Свилен Николов, Пламен Димитров. Спектакълът е копродукция на Варненската опера и Националната опера на Албания, диригент е Кръстин Настев.

Певицата гостува за втора поредна година във Варна, след като през миналия сезон тя участва в оперна гала. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.