NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Под прожектора Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
3987
Под прожектора

Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност

| 05 Август 2024, 20:47 ч.
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Снимка © DFA

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Изложбата "Модернистите на XX век" на галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5 ще гостува в Културен център "Морско казино". Тя ще бъде открита на 31 юли и ще може да бъде разгледана до 31 август, съобщават от Община Бургас.  

Експозицията представя творби от частната колекция на галерията, която включва 70 произведения. Част от произведенията, които ще бъдат показани, са от постоянните колекции на световни музеи и галерии, а други идват от ателие „Мурло“ в Ню Йорк, работило с някои от прочутите творци на миналия век и един от най-големите издатели на оригинално графично изкуство. 

Сред творците, представени в изложбата са имена като Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Редом с тях ще бъдат представени и постери от реализирани вече изложби в САЩ и други страни, допълват организаторите. 

Името на Пикасо посет

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Световното сопрано Анна Нетребко идва за първи път в България. Събитието е на 20 март 2025 година в „Арена София”. Оперната гала ще е под диригенството на маестро Найден Тодоров със Софийската филхармония, съобщават организаторите. 

„Сопрано със звездна сила в най-добрия смисъл на думата, харизматична изразителност, която пронизва всеки елемент от изпълнението “, пише за нея Антъни Томасини в New York Times.

Анна Нетребко започва своята кариера през 1994 година, за да достигне най-престижните оперни сцени. Тя е  звездата на миланската „Ла скала“, виенската „Щатсопера“, „Метрополитън“ в Ню Йорк, Кралската опера в Лондон, берлинската „Щаатсоперa“, участник е в церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Сочи и т.н.

В репертоара й са включени опери на Моцарт,

На 13 юни в Икономовата къща в Дряново, Албена Петкова ще представи своята самостоятелна изложба „Със тях“. Това съобщи Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново. 

Албена Петкова е носителят на наградата на град Дряново от Националния пленер по живопис `2023. 

„Картините на Албена Петкова представят интимен дневник на човек, напълно свободен, човек, който живее в свой личен свят. На пръв поглед картините в изложбата показват низ от портрети със съвсем прости заглавия. За създаването им са използвани различни избрани образи, които авторът намира в снимки от семейния си архив. Веднъж разбрал това, пред търпеливия зрител постепенно се открива картината на един взаимосвързан свят, история, която обхваща цял живот.“, посочи Иван Христов.

Албена Петкова е родена през 1995 г. в Бургас, учи в художествената гимназия в София и завършва специалнос

В шест града ще гостуват до края на юли артистите от Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от културната институция.

Оркестър и солисти ще поднесат на публиката концертите „Симфонично пътешествие“, „Балканика“ и „Дихание“, в които участват популярни и обичани родни изпълнители. Музикалните вечери са част от лятната програма на Великотърновския театър, която започна с поредица от успешни турнета още през юни.

Концертът „Симфонично пътешествие“ е посветен на 80-годишнината на големия Кирил Маричков, в който участва и той самият. В арт събитието музикантите Иван Лечев, Добрин Векилов - Дони, Славчо Николов и Венко Поромански от супергрупата „Фондацията“ свирят с оркестъра на Великотърнвоския театър под диригентската палка на маестро Георги Патриков. В програмата участват и солистите на театъра Теодора Петрова и Миряна Калушкова.

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предвижда в бъдеще да привлича все по-широка публика. Според нея не само за оперните певци, а и за всички е важно да сме дисциплинирани. 

„Всичко тръгва от малкия жест, от него се започва и се гради едно общество. Ние самите трябва да сме подбудени да се грижим за нещата около нас“, посочи тя и добави, че постоянно следи какво се случва в България, макар че от 23 години не живее у нас. 

Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.

Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.  

На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.

Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската

Шестнадесетото издание на Летните празници на изпятата поезия "Солени ветрове" ще се проведе на 23 и 24 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас, съобщават органзиаторите. 

Регистрирани за участие в предстоящото издание на фестивала на бардовете са 26 индивидуални изпълнители и пет дуетни формации на поети с китари. Очакват се и международни участници от Италия и Русия.

Фестивалът дава трибуна на творци, които имат възможност да представят своето изкуство, но и да участват в конкурсната програма. Тази година участниците са предимно млади таланти, подкрепени от бургаски бардове и групи, допълват органзиаторите. 

Фестивалът е разделен на три части. Представителните са две - едната е озаглавена „Песента на барда” и представя изпълнения на авторски песни както на утвърдени наши бардове, така и на хора, които тепърва ще се доказват в

Духът на войната в Украйна витае над фестивала в Авиньон - голямо театрално събитие, което продължава до 21 юли във Франция, с полски хоров спектакъл, обединяващ жени, травмирани от насилието, както и с представления на украински артисти, предаде АФП.

"Майки, песен за военно време" - пиеса, която се играе от днес, е "пряка реакция на руското нахлуване в Украйна в цялата му бруталност", казва режисьорката Марта Гурницка пред АФП.

В Почетния двор на Папския дворец 21 жени на възраст от 9 до 72 години - "украинки, избягали от войната, жени от Беларус, пострадали от политическо преследване, полякини, отворили вратите си", са се събрали за "хорово" изпълнение.
       
"Исках да помогна на тези, които пристигнаха в Полша в първите дни на войната, избухнала през февруари 2022 г.", казва Гурницка.

Няколкостотин хиляди души бягат от Беларус бяг

С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.

Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.

Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.

По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.

Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.

Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността н

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Намира, че има голям напредък, особено в бизнеса, и е време вече да се говори и за културна индустрия. 

Това е целта и на създадената от нея медия „Български артист“, която тя вижда като платформа, в която артистите да се огледат и да се говори за техните проблеми. 

„Важно е тя да е изчистена, да няма влияния и да описва културната реалност на България“, каза певицата и допълни, че вторият брой вече е готов. 

„Душата ми се отвори като пристигнах в България. Няма как да не съм щастлива, а и този път съм с цялото си семейство тук и това е още по-голям празник“, сподели още Йончева и призна, че след двете участия във Варна ще остане на почивка в родината, но това не е прецедент, тъй като много пъти е била в България, без никой да знае. 

Тя е харесала и двете постановки, в които предстои да я видят зрителите във Варна. Смята, че няма друг начин да се изиграе „Бохеми“ освен класическият, защото историята е толкова красива, че няма нужда да бъде оцветявана допълнително. В „Мадам Бътерфлай“ вижда голяма еволюция на персонажа, тъй като се навлиза в по-голямата вътрешна драма на героинята, че иска да принадлежи на друга нация. 

Попитана до каква степен може певецът да импровизира на сцената, тя отговори, че това трябва да е без никакви граници. Даде пример с модерна постановка на „Тоска“ в Рим, в която е участвала наскоро, нямаща нищо общо с правеното досега, с прожекции, с героиня в стил Ана Маняни, разголена във второ действие, абсолютно различна от всичко, което е играла. Йончева каза, че харесва Тоска, защото е много млада, дръзка, влюбена и за нея няма никакви граници, а историята е актуална и може да се изиграе по много начини.

За собствената си кариера певицата призна, че не иска нищо повече. „Много съм щастлива. За мен е от изключителна важност да оставя завещание към следващото поколение артисти, да дам възможност на младите да се запознават с изкуството, почвайки от моите деца. Те са бъдещето и се опитвам да им предам това, което знам за живота и моята работа ми е предоставила като възможности“, сподели примата. 

Все пак тя призна колко значителни физически усилия коства работата на оперния певец, за която той трябва да е подготвен да диша и да тича по сцената с тежки костюми по петнадесет килограма. „Понякога се чувствам като атлет и е важно младите да знаят, че трябва да поддържат телата си активно“, каза тя и разкри, че прави редовно упражнения и спортува, но и чисти, готви и гледа двете си деца, което също е много тежка работа. „Аз съм такава, каквато ме виждате, без дистанция, но винаги се опитвам да запазя личния си живот само за мен“, допълни примата. 

Според нея в оперното изкуство фигурата на диригента е епицентърът на един спектакъл. Ценя техния труд и виждам с колко любов и упоритост подхождат. Ние зависим от тях, от нивото, на което са подготвени. Обичам когато разменяме мисли и накрая всички са доволни от резултата, каза още тя. Много важен е и партньорът на сцената, от сътрудничеството зависи да бъде разказана добре историята в спектакъла. 

За изолацията на артисти в музикалния свят по политически причини, Соня Йончева каза, че вижда все повече тенденция да се забраняват например руските изпълнители, но мнението е, че огромни личности като Толстой или Чайковски не принадлежат вече на Русия, те са световно наследство и богатство и тази забрана не е нужна. Не съм съгласна да има конфликти, трябва да живеем в мир и винаги съм изразявала силно своята позиция, добави тя. 

На 6 август в Летния театър на Варна ще бъде представена операта „Бохеми“ от Пучини със Соня Йончева в ролята на Мими и с участието на Рейналдо Дроз, Илина Михайлова, Деян Вачков, Свилен Николов, Пламен Димитров. Спектакълът е копродукция на Варненската опера и Националната опера на Албания, диригент е Кръстин Настев.

Певицата гостува за втора поредна година във Варна, след като през миналия сезон тя участва в оперна гала. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван в Ню Йорк
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. ...
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Тор ...
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма &bdquo ...
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината.& ...
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градск ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води п ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
Компания съди Майли Сайръс, че е копирала песен на Бруно Марс за хита си Flowers
Компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“ (Tempo Music Investments) съди певицата Майли Сайръс, че е копирала песента When I Was Your Man на Бруно Марс за създаването на хит ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
Тикер в 22:00 ч.
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани прик ...
Начало Под прожектора
3987
Под прожектора

Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми.Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.

| 05 Август 2024, 20:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Снимка © DFA

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Изложбата "Модернистите на XX век" на галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5 ще гостува в Културен център "Морско казино". Тя ще бъде открита на 31 юли и ще може да бъде разгледана до 31 август, съобщават от Община Бургас.  

Експозицията представя творби от частната колекция на галерията, която включва 70 произведения. Част от произведенията, които ще бъдат показани, са от постоянните колекции на световни музеи и галерии, а други идват от ателие „Мурло“ в Ню Йорк, работило с някои от прочутите творци на миналия век и един от най-големите издатели на оригинално графично изкуство. 

Сред творците, представени в изложбата са имена като Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Редом с тях ще бъдат представени и постери от реализирани вече изложби в САЩ и други страни, допълват организаторите. 

Името на Пикасо посет

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Световното сопрано Анна Нетребко идва за първи път в България. Събитието е на 20 март 2025 година в „Арена София”. Оперната гала ще е под диригенството на маестро Найден Тодоров със Софийската филхармония, съобщават организаторите. 

„Сопрано със звездна сила в най-добрия смисъл на думата, харизматична изразителност, която пронизва всеки елемент от изпълнението “, пише за нея Антъни Томасини в New York Times.

Анна Нетребко започва своята кариера през 1994 година, за да достигне най-престижните оперни сцени. Тя е  звездата на миланската „Ла скала“, виенската „Щатсопера“, „Метрополитън“ в Ню Йорк, Кралската опера в Лондон, берлинската „Щаатсоперa“, участник е в церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Сочи и т.н.

В репертоара й са включени опери на Моцарт,

На 13 юни в Икономовата къща в Дряново, Албена Петкова ще представи своята самостоятелна изложба „Със тях“. Това съобщи Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново. 

Албена Петкова е носителят на наградата на град Дряново от Националния пленер по живопис `2023. 

„Картините на Албена Петкова представят интимен дневник на човек, напълно свободен, човек, който живее в свой личен свят. На пръв поглед картините в изложбата показват низ от портрети със съвсем прости заглавия. За създаването им са използвани различни избрани образи, които авторът намира в снимки от семейния си архив. Веднъж разбрал това, пред търпеливия зрител постепенно се открива картината на един взаимосвързан свят, история, която обхваща цял живот.“, посочи Иван Христов.

Албена Петкова е родена през 1995 г. в Бургас, учи в художествената гимназия в София и завършва специалнос

В шест града ще гостуват до края на юли артистите от Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от културната институция.

Оркестър и солисти ще поднесат на публиката концертите „Симфонично пътешествие“, „Балканика“ и „Дихание“, в които участват популярни и обичани родни изпълнители. Музикалните вечери са част от лятната програма на Великотърновския театър, която започна с поредица от успешни турнета още през юни.

Концертът „Симфонично пътешествие“ е посветен на 80-годишнината на големия Кирил Маричков, в който участва и той самият. В арт събитието музикантите Иван Лечев, Добрин Векилов - Дони, Славчо Николов и Венко Поромански от супергрупата „Фондацията“ свирят с оркестъра на Великотърнвоския театър под диригентската палка на маестро Георги Патриков. В програмата участват и солистите на театъра Теодора Петрова и Миряна Калушкова.

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.

Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.  

На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.

Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската

Шестнадесетото издание на Летните празници на изпятата поезия "Солени ветрове" ще се проведе на 23 и 24 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас, съобщават органзиаторите. 

Регистрирани за участие в предстоящото издание на фестивала на бардовете са 26 индивидуални изпълнители и пет дуетни формации на поети с китари. Очакват се и международни участници от Италия и Русия.

Фестивалът дава трибуна на творци, които имат възможност да представят своето изкуство, но и да участват в конкурсната програма. Тази година участниците са предимно млади таланти, подкрепени от бургаски бардове и групи, допълват органзиаторите. 

Фестивалът е разделен на три части. Представителните са две - едната е озаглавена „Песента на барда” и представя изпълнения на авторски песни както на утвърдени наши бардове, така и на хора, които тепърва ще се доказват в

Духът на войната в Украйна витае над фестивала в Авиньон - голямо театрално събитие, което продължава до 21 юли във Франция, с полски хоров спектакъл, обединяващ жени, травмирани от насилието, както и с представления на украински артисти, предаде АФП.

"Майки, песен за военно време" - пиеса, която се играе от днес, е "пряка реакция на руското нахлуване в Украйна в цялата му бруталност", казва режисьорката Марта Гурницка пред АФП.

В Почетния двор на Папския дворец 21 жени на възраст от 9 до 72 години - "украинки, избягали от войната, жени от Беларус, пострадали от политическо преследване, полякини, отворили вратите си", са се събрали за "хорово" изпълнение.
       
"Исках да помогна на тези, които пристигнаха в Полша в първите дни на войната, избухнала през февруари 2022 г.", казва Гурницка.

Няколкостотин хиляди души бягат от Беларус бяг

С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.

Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.

Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.

По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.

Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.

Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността н

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предвижда в бъдеще да привлича все по-широка публика. Според нея не само за оперните певци, а и за всички е важно да сме дисциплинирани. 

„Всичко тръгва от малкия жест, от него се започва и се гради едно общество. Ние самите трябва да сме подбудени да се грижим за нещата около нас“, посочи тя и добави, че постоянно следи какво се случва в България, макар че от 23 години не живее у нас. 

Намира, че има голям напредък, особено в бизнеса, и е време вече да се говори и за културна индустрия. 

Това е целта и на създадената от нея медия „Български артист“, която тя вижда като платформа, в която артистите да се огледат и да се говори за техните проблеми. 

„Важно е тя да е изчистена, да няма влияния и да описва културната реалност на България“, каза певицата и допълни, че вторият брой вече е готов. 

„Душата ми се отвори като пристигнах в България. Няма как да не съм щастлива, а и този път съм с цялото си семейство тук и това е още по-голям празник“, сподели още Йончева и призна, че след двете участия във Варна ще остане на почивка в родината, но това не е прецедент, тъй като много пъти е била в България, без никой да знае. 

Тя е харесала и двете постановки, в които предстои да я видят зрителите във Варна. Смята, че няма друг начин да се изиграе „Бохеми“ освен класическият, защото историята е толкова красива, че няма нужда да бъде оцветявана допълнително. В „Мадам Бътерфлай“ вижда голяма еволюция на персонажа, тъй като се навлиза в по-голямата вътрешна драма на героинята, че иска да принадлежи на друга нация. 

Попитана до каква степен може певецът да импровизира на сцената, тя отговори, че това трябва да е без никакви граници. Даде пример с модерна постановка на „Тоска“ в Рим, в която е участвала наскоро, нямаща нищо общо с правеното досега, с прожекции, с героиня в стил Ана Маняни, разголена във второ действие, абсолютно различна от всичко, което е играла. Йончева каза, че харесва Тоска, защото е много млада, дръзка, влюбена и за нея няма никакви граници, а историята е актуална и може да се изиграе по много начини.

За собствената си кариера певицата призна, че не иска нищо повече. „Много съм щастлива. За мен е от изключителна важност да оставя завещание към следващото поколение артисти, да дам възможност на младите да се запознават с изкуството, почвайки от моите деца. Те са бъдещето и се опитвам да им предам това, което знам за живота и моята работа ми е предоставила като възможности“, сподели примата. 

Все пак тя призна колко значителни физически усилия коства работата на оперния певец, за която той трябва да е подготвен да диша и да тича по сцената с тежки костюми по петнадесет килограма. „Понякога се чувствам като атлет и е важно младите да знаят, че трябва да поддържат телата си активно“, каза тя и разкри, че прави редовно упражнения и спортува, но и чисти, готви и гледа двете си деца, което също е много тежка работа. „Аз съм такава, каквато ме виждате, без дистанция, но винаги се опитвам да запазя личния си живот само за мен“, допълни примата. 

Според нея в оперното изкуство фигурата на диригента е епицентърът на един спектакъл. Ценя техния труд и виждам с колко любов и упоритост подхождат. Ние зависим от тях, от нивото, на което са подготвени. Обичам когато разменяме мисли и накрая всички са доволни от резултата, каза още тя. Много важен е и партньорът на сцената, от сътрудничеството зависи да бъде разказана добре историята в спектакъла. 

За изолацията на артисти в музикалния свят по политически причини, Соня Йончева каза, че вижда все повече тенденция да се забраняват например руските изпълнители, но мнението е, че огромни личности като Толстой или Чайковски не принадлежат вече на Русия, те са световно наследство и богатство и тази забрана не е нужна. Не съм съгласна да има конфликти, трябва да живеем в мир и винаги съм изразявала силно своята позиция, добави тя. 

На 6 август в Летния театър на Варна ще бъде представена операта „Бохеми“ от Пучини със Соня Йончева в ролята на Мими и с участието на Рейналдо Дроз, Илина Михайлова, Деян Вачков, Свилен Николов, Пламен Димитров. Спектакълът е копродукция на Варненската опера и Националната опера на Албания, диригент е Кръстин Настев.

Певицата гостува за втора поредна година във Варна, след като през миналия сезон тя участва в оперна гала. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван в Ню Йорк
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Резбовани приказки
Цветни аспекти
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Калейдоскоп
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.