Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз.
Plovdiv Jazz Fest празнува своя десети рожден ден с програма през лятото и есента и с някои от най-големите имена в света на джаза, съобщиха организаторите. Сред гостите на фестивала ще са Авишай Коен трио, Тил Брьонер, Майкъл Лийг, Бил Лорънс, Джо Ловано трио и Майк Стърн.
Plovdiv Jazz Summer ще започне с два камерни градински концерта в село Марково. На 18 юли в атмосферата на градината в Марково ще пее Мария Вандева. Едва на 16 години тя печели Националния конкурс за млади изпълнители – Пловдив. Част от наградата е да направи концерт в рамките на Plovdiv Jazz Summer. На градинската сцена певицата ще се качи заедно с пианиста Иво Гечев.
На следващата вечер отново в село Марково публиката ще се серщтне с боса нова звездата Уил Сант. Началото на европейското турне на нашумелия бразилски музикант започ
Музикантът Роджър Уотърс отхвърля идеята "Пинк Флойд" да се съберат отново на сцената, казвайки, че е "зает с други неща", включително с работа по нов албум и писане на мемоари, предаде Ройтерс.
В интервю за агенцията китаристът, певец и текстописец споделя, че е харесвал времето, прекарано в рок групата, на която е съосновател през 1965 г., но не планира да свири отново с двамата си бивши живи колеги - барабаниста Ник Мейсън и китариста Дейвид Гилмор.
Уотърс, творческата сила зад албуми като "The Dark Side of the Moon" и "The Wall", напусна "Пинк Флойд" през 1985 г. след лични и творчески разногласия.
Роджър Уотърс беше въвлечен в правни спорове относно използването на името на групата, тъй като бившите му колеги продължиха без него.
Двамата с Гилмор са в конфликт от години в една от най-известните вражди в рока, като наскоро се конфронтираха в социалн
Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".
В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.
С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова.
Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани.
Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.
Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво
Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.
Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.
Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция.
В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския
Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя.
Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота.
Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж.
Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане.
Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис
В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.
"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю.
Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на песни Ед Шийран над Perfect Symphony.
"В момента има много интересни неща, които биха могли да се направят. Винаги зависи от добрата идея или песен. Трудно е да се планират подобни неща - често те се нуждаят от време, за да се развият, или още по-добре, идват случайно!", споделя още маестрото.
Андре Рийо допълва, че приветства и социалните медии като начин да се свърже с по-младите поколения.
Десетото издание на фестивала Анимафикс (Animaphix) за анимационни филми в Сицилия, Италия, ще посвети специална ретроспектива на Теодор Ушев, който ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" за 2024 г., съобщава сайтът на проявата.
Ушев ще бъде почетен за цялостна кариера и за приноса си в развитието на рисуваното движещо се изображение.
С постоянното си търсене на нови форми на изразяване и любопитство към всеки аспект от света, българо-канадският режисьор се утвърди като една от водещите фигури на анимационното кино на 21-и век, отбелязва сайтът.
Изложбата предлага изчерпателен преглед на творчеството му и на иновациите, белязали кариерата му, като включва почти всички филми, които той е създал за четвърт век - от "Тауър Бауър" (2005) през "Друкс Флукс" (2008) и "Глория Виктория" (2012) до номинирания за "Оскар" за късометражен анимационен филм "Сляпа
Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.
Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.
Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).
Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.
Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се
Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.
Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.
Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.
Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди
Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
"Смятам, че е жизненоважно да поддържам връзка с феновете си чрез социалните мрежи. Аз съм във Фейсбук, Инстаграм и ТикТок. Имам страхотен екип, който ме подкрепя в споделянето на красиви музикални клипове, спомени от пътувания, впечатления зад кулисите, снимки как пека, спортувам и готвя - нещата, които обичам да правя през свободното си време", казва още Андре Рийо.
Световноизвестният цигулар е гостувал и в България.