Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт.
Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз.
В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.
"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю.
Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п
На 18 октомври е българската премиера на „Усмивка 2“ с Наоми Скот, съобщават от „Форум филм“.
Лентата разказва историята на световната поп сензация Скай Райли (Наоми Скот), която има повече от бурен живот под светлините на прожекторите. Точно, когато е на път да се отправи на ново грандиозно турне, става свидетел на смъртта на свой приятел и започва да преживява все по-ужасяващи и необясними събития. Съкрушена от ескалиращия ужас и тежестта на славата, тя е принудена да се изправи лице в лице с тъмното си минало, за да възвърне контрола над живота си, преди да е станало твърде късно.
Режисьор и сценарист е Паркър Фин, който разширява вселената, изградена от първия филм, предлагайки напълно нова история – още по-зловеща и по-шокираща, без обаче да губи и частица от оригинал
Новата директорка на Фестивала на американското кино в Довил, Франция, обяви, че френско-ливанският тромпетист Ибрахим Маалуф вече не е член на журито, поради „неразположение в екипа“, свързано с вълната #АзСъщо (#MeToo), предаде АФП.
В интервю за френския вестник „Трибюн диманш“ директорката Од Eсбер съобщи, че е „взела трудното решение да отстрани Ибрахим Маалуф от журито“ и поясни:
„Присъствието на Ибрахим Маалуф ставаше все по-проблематично за гладкото и спокойно протичане на фестивала, който празнува своята 50-годишнина, който е и моето първо издание, и който искам да ръководя с яснота и прозрачност“. Отстраняването на Маалуф се случва по-малко от две седмици преди началото на фестивала, планиран да се проведе от 6 до 15 септември.
Преди няколко години Ибрахим Маалуф беше обвинен в сексуално посегателство сре
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
Плевенската художничка Румяна Живкова представя девета самостоятелна изложба с живописни картини и икони. Тя е подредена в камерна зала на Художествена галерия "Илия Бешков".
Част от творбите, които показва Живкова, са рисувани през тази година, други са от предходните година-две, но повечето се представят за първи път пред публика.
"При подготовката на една сватба се казва, че булката трябва да има нещо ново, нещо старо и нещо назаем. И аз може да се каже, че сега спазвам този принцип – показвам нови картини, имам и по-стари, взела съм някои икони, вече откупени от мен, назаем само за изложбата. Надявам се това поверие да ми донесе успех", разказа художничката.
Представените творби са общо 43 на брой. Част от тях са миниатюри, които Живкова създава, вдъхновена от изложба на Володя Кенаров, организатор на биенале в Русе.
"Основните те
Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври.
На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи.
Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните.
„Ако кажа, че Над Сент Миклош е най-ценното, защото е намерено извън днешните територии на България, значи да излъжа, но то пък ни показва докъде се простират границите на Средновековна България. Ако кажа Тракийската могила от Синеморец, понеже ни дава пълния комплект накити на една принцеса, погребана там, отново няма да бъдат права, въпреки че са тук това ни дава възстановка как и какво внимание се е отдавало на една високопоставена дама в този период. В никакъв случай не мога да подценя предметите от 14-и век, когато ние наистина правим шедьоври и в дърворезбата, и в ювелирната техника, и в култовите предмети, които ще видите, всички те са използвани в ритуали. Предметите са се използвали по конкретен повод и се смятало, че носят определени блага“, каза още доц. д-р Петрунова.
Това е шеста изложба на НИМ в ДКИ КЦ „Двореца“ в Балчик, допълни и директорът на „Двореца“ Жени Михайлова.
Изложба, посветена на 120 години от рождението на художника Васил Стоилов, бе открита в Художествена галерия “Борис Денев“ във Велико Търново. Тя е озаглавена “Васил Стоилов, верен на живота“ и в нея са включени близо 50 творби.
Картините са от фондовете на галерията домакин, Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия “Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч, Художествена галерия – Стражица и от няколко частни колекции.
Директорът на художествената галерия Мартин Митев приветства присъстващите на събитието и прочете няколко думи, написани специално за откриването на изложбата от дъщерята на Васил Стоилов – Явора, която беше поканена, но не успя да присъства.
„Възхищавам се на старопрестолния ни град, толкова добре запазил величието на паметта си. И ми се струва, че няма по-подходящо място за отбелязването на 120-ата годишнина на баща ми“, к
За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Бургас.
Това бяха първите думи на певицата Лили Иванова по време на концерта тази вечер в запълнения Летен театър на крайморския град. Публика от около 2000 души посрещна певицата с бурни аплодисменти и на крака, като през по-голямата част от концерта почти нямаше седящи. Над час и четиридесет минути присъстващите неуморно припяваха най-популярните песни на примата на българската поп музика. Концертът е част от националното турне на певицата за 2024 година.
Певицата се появи на сцената на фона на светлинно шоу и запя "Чуй душата ми", една от новите песни на изпълнителката, която е по текст на Мартин Карбовски. Последваха песните "Студ", "Сълза" и "Ако спра да те обичам". След тях певицата изпълни "Искам те", "Животът", "Огнище", "Покруса", "Бурната река", "Този свят е жен
Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC.
Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.
Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.
Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.
„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду
Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари".
След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември.
Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г.
Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах.
Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката може да гледа спектакъла на 26 септември на сцената на Културен дом НХК в крайморския град.
Спектакълът разказва за революционера Гоце Делчев, който подготвя Илинденско-преображенското въстание през 1903 г., когато Македония все още стене под турско робство. Бурни и жестоки времена, когато смелият Гоце си спечелва името „Канатлъ шейтан“ – Хвъркатия дявол. „Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си“, посочиха от Общината.
Постановката е по текстове на писателите Пейо Яворов и Димитър Талев. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова – Найман и Елица Андреева, хореогр
Тя използва възможността, за да връчи плакет и статуетка на доц. д-р Бони Петрунова по повод 100-годишнината на културния институт.
Експозицията ще може да бъде разгледана до 14 октомври.