NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Художествена галерия "Недялко Каранешев" представя изложба от 46 еротични творби на български художници от няколко поколения
4219
Творчески отражения

Художествена галерия "Недялко Каранешев" представя изложба от 46 еротични творби на български художници от няколко поколения

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица.  В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров

| 05 Август 2024, 12:03 ч.
Художествена галерия
Художествена галерия "Недялко Каранешев" представя изложба от 46 еротични творби на български художници от няколко поколения
Снимка © Община Горна Оряховица

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Нещо като сериала "Игра на тронове", примесен с надбягвания с колесници и гладиаторски битки - така много критици обобщават новата поредица "Тези, които ще умрат" на режисьора Роланд Емерих, предаде АФП.

Тази история за Древния Рим с Антъни Хопкинс в ролята на император Веспасиан обилно залита към похотта и насилието, със своята вселена на кървави сблъсъци и декадентски оргии.

До такава степен, че мнозина правят паралел между Колизеума в сериала и измисления континент Вестерос от "Игра на тронове" - сравнение, което невинаги е ласкаво.

Германският режисьор Роланд Емерих, познат с филмите "Денят на независимостта" и "След утрешния ден", обаче твърдо следва пътя си и застава зад работата си. 

Емерих казва, че за него това е било вдъхновение за първия му досег с телевизията и че е доволен от сравнението с хитовата поредица "Игра на тронове" на HBO.

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св.

В изложбата си „Без кръвни връзки“ Боряна Петкова поставя практиката си в центъра на дебата за ролята и смисъла на изкуството като инструмент за търсене на истината и цената, която артистът е готов да плати. Това съобщават от Националната художествена галерия (НХГ). 

Откриването на експозицията е на 25 юли в Софийски арсенал – Музей на съвременното изкуство (САМСИ).

В „Без кръвни връзки“ авторката представя скрита част от своя вътрешен свят – тази, която човек обикновено потиска и не показва пред другите, посочват от НХГ. В основата на изложбата са два пърформанса, посветени на субективната география, която тръгва от детството и формира настоящето.

Пърформативната рисунка, представяща енергията на творческия акт като жест на осмисляне на контекста, в който се случва творбата, е във фокуса на артистичната практика на Боряна Петкова през последните години.

Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.

В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.

Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов. 

Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.

Това беше поредното заглавие от афиша на Летен

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самият колекционер експериментира в областта на художествената актова фотография и като част от изложбата представя своите "Фотоглифи". Сред изложените произведения е и творба на уредника на горнооряховската галерия д-р Деница Александрова, която откри изложбата. Гост на творческата вечер бе Теменуга Йорданова, специалист "Култура, организационни и младежки дейности" в Общината, която връчи поздравителен адрес на доц. Пъчев от името на кмета на Община Горна Оряховица Николай Рашков, посочиха от пресцентъра на железничарския град.

Колекцията от картини на доц. Пламен Пъчев е създавана в рамките на дълъг период от време, като постоянно е допълвана. Тя съдържа над 150 творби на утвърдени български художници от различни поколения. В горнооряховската галерия е изложена само малка част от колекцията, която обхваща хронологически дълъг период от време – от 20-те години на миналия век до творби, създадени буквално преди дни. 

Изложбата за първи път е показана в Русе, гостувала е в Благоевград, Пловдив, Велико Търново, а в Горна Оряховица ще остане до края на август.

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра

Спектакълът „Съседите отгоре“ ще се играе в Летния театър в Шумен на 27 август. Режисьор на постановката е Емил Марков, сценограф е Марина Янева. На сцената са актьорите Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Емил Марков и Иван Бърнев.

Силвия Петкова съобщи, че предстои да стартира третият сезон, в който ще се играе спектакълът "Съседите отгоре". „По време на представлението е весело, в един момент настъпва тишина, защото рязко сменяме жанра и минаваме към по-сериозна тема. Хората много се припознават, много се забавляват, а на финала успяваме да ги замислим и, надявам се, да ги променим към по-добро", добави тя.

Темите, които поставя спектакълът, са какво се случва в една връзка между мъж и жена, след като те попаднат в ежедневието и рутината, които ги отдалечават, кои са нещата, които можем да предприемем, за да съхраним отношенията си, колко важно е да се

Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията. 

На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите. 

На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър. 

"Сбъдване" е наречена изложбата, която тази вечер бе открита в арт център "Къщата на художниците" в Плевен. Тя представя живописните картини на 12 плевенчанки, които се занимават с рисуване непрофесионално, но заедно със своята учителка Владимира Йорданова за шести път подреждат обща експозиция с авторски творби.

Всяка година се радвам на резултатите, които тези дами показват, но сега определено те надминаха всички очаквания. Мога да кажа, че тази изложба стои на професионално ниво, каза при откриването Йорданова, която от няколко месеца е и уредник на "Къщата на художниците". 

"Преди години, когато се завърнах в Плевен от друг град, си мечтаех да срещна хора, с които да говорим на един език, да се разбираме по начина, по който се разбирам с тези дами и да живея в един прекрасен свят, изпълнен с много цветове. Благодарна съм, че те са в моя живот и са ме обградили с

Единадесетото издание на фестивала за ново европейско кино и тази година ще задоволи и най-изисканите вкусове с 50-те ленти, които са включени в програмата- конкурсна и извънконкурсна и българско кино. 

Това каза на традиционната пресконференция преди официалното начало на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ неговият създател и изпълнителен директор Магдалена Ралчева.

Тя допълни, че за да е успешен фестивалът, се залага на много старателна селекция на филмите, които ще бъдат представени. Според нея втората важна причина е, че зрителите имат възможността да се гледат всички филмови ленти при вход свободен. 

„На трето място е потребността на публиката да гледа тези филми“, разкри Ралчева.

Според нея „в съвременния свят хората предпочитат да гледат филмите в домовете си на стрийминг платформи и

До края на този месец в Художествена галерия "Недялко Каранешев" може да бъде разгледана и първата самостоятелна изложба с пластики на Николай Палев, озаглавена "Подсказано от природата". 

Експозицията е своеобразна ретроспекция на креативните търсения на твореца през годините. Докосването до естествените материали подсказва близостта с природата и връзката на първичното с дълбоката осмисленост на идеята, като израз на творчески процес, посочват от горнооряховската галерия. 

През месец юли в културната институция бе представена и първата самостоятелна изложба на преподавателя и ръководител на катедра "Живопис" във Великотърновския университет Маринета Млячкова – Мери пред горнооряховска публика. 

Експозицията е тринадесета в личната й творческа биография, припомниха от галерията.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
4219
Творчески отражения

Художествена галерия "Недялко Каранешев" представя изложба от 46 еротични творби на български художници от няколко поколения

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица.

| 05 Август 2024, 12:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художествена галерия
Художествена галерия "Недялко Каранешев" представя изложба от 46 еротични творби на български художници от няколко поколения
Снимка © Община Горна Оряховица

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Нещо като сериала "Игра на тронове", примесен с надбягвания с колесници и гладиаторски битки - така много критици обобщават новата поредица "Тези, които ще умрат" на режисьора Роланд Емерих, предаде АФП.

Тази история за Древния Рим с Антъни Хопкинс в ролята на император Веспасиан обилно залита към похотта и насилието, със своята вселена на кървави сблъсъци и декадентски оргии.

До такава степен, че мнозина правят паралел между Колизеума в сериала и измисления континент Вестерос от "Игра на тронове" - сравнение, което невинаги е ласкаво.

Германският режисьор Роланд Емерих, познат с филмите "Денят на независимостта" и "След утрешния ден", обаче твърдо следва пътя си и застава зад работата си. 

Емерих казва, че за него това е било вдъхновение за първия му досег с телевизията и че е доволен от сравнението с хитовата поредица "Игра на тронове" на HBO.

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св.

В изложбата си „Без кръвни връзки“ Боряна Петкова поставя практиката си в центъра на дебата за ролята и смисъла на изкуството като инструмент за търсене на истината и цената, която артистът е готов да плати. Това съобщават от Националната художествена галерия (НХГ). 

Откриването на експозицията е на 25 юли в Софийски арсенал – Музей на съвременното изкуство (САМСИ).

В „Без кръвни връзки“ авторката представя скрита част от своя вътрешен свят – тази, която човек обикновено потиска и не показва пред другите, посочват от НХГ. В основата на изложбата са два пърформанса, посветени на субективната география, която тръгва от детството и формира настоящето.

Пърформативната рисунка, представяща енергията на творческия акт като жест на осмисляне на контекста, в който се случва творбата, е във фокуса на артистичната практика на Боряна Петкова през последните години.

Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.

В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.

Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов. 

Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.

Това беше поредното заглавие от афиша на Летен

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самият колекционер експериментира в областта на художествената актова фотография и като част от изложбата представя своите "Фотоглифи". Сред изложените произведения е и творба на уредника на горнооряховската галерия д-р Деница Александрова, която откри изложбата. Гост на творческата вечер бе Теменуга Йорданова, специалист "Култура, организационни и младежки дейности" в Общината, която връчи поздравителен адрес на доц. Пъчев от името на кмета на Община Горна Оряховица Николай Рашков, посочиха от пресцентъра на железничарския град.

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра

Спектакълът „Съседите отгоре“ ще се играе в Летния театър в Шумен на 27 август. Режисьор на постановката е Емил Марков, сценограф е Марина Янева. На сцената са актьорите Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Емил Марков и Иван Бърнев.

Силвия Петкова съобщи, че предстои да стартира третият сезон, в който ще се играе спектакълът "Съседите отгоре". „По време на представлението е весело, в един момент настъпва тишина, защото рязко сменяме жанра и минаваме към по-сериозна тема. Хората много се припознават, много се забавляват, а на финала успяваме да ги замислим и, надявам се, да ги променим към по-добро", добави тя.

Темите, които поставя спектакълът, са какво се случва в една връзка между мъж и жена, след като те попаднат в ежедневието и рутината, които ги отдалечават, кои са нещата, които можем да предприемем, за да съхраним отношенията си, колко важно е да се

Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията. 

На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите. 

На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър. 

"Сбъдване" е наречена изложбата, която тази вечер бе открита в арт център "Къщата на художниците" в Плевен. Тя представя живописните картини на 12 плевенчанки, които се занимават с рисуване непрофесионално, но заедно със своята учителка Владимира Йорданова за шести път подреждат обща експозиция с авторски творби.

Всяка година се радвам на резултатите, които тези дами показват, но сега определено те надминаха всички очаквания. Мога да кажа, че тази изложба стои на професионално ниво, каза при откриването Йорданова, която от няколко месеца е и уредник на "Къщата на художниците". 

"Преди години, когато се завърнах в Плевен от друг град, си мечтаех да срещна хора, с които да говорим на един език, да се разбираме по начина, по който се разбирам с тези дами и да живея в един прекрасен свят, изпълнен с много цветове. Благодарна съм, че те са в моя живот и са ме обградили с

Единадесетото издание на фестивала за ново европейско кино и тази година ще задоволи и най-изисканите вкусове с 50-те ленти, които са включени в програмата- конкурсна и извънконкурсна и българско кино. 

Това каза на традиционната пресконференция преди официалното начало на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ неговият създател и изпълнителен директор Магдалена Ралчева.

Тя допълни, че за да е успешен фестивалът, се залага на много старателна селекция на филмите, които ще бъдат представени. Според нея втората важна причина е, че зрителите имат възможността да се гледат всички филмови ленти при вход свободен. 

„На трето място е потребността на публиката да гледа тези филми“, разкри Ралчева.

Според нея „в съвременния свят хората предпочитат да гледат филмите в домовете си на стрийминг платформи и

Колекцията от картини на доц. Пламен Пъчев е създавана в рамките на дълъг период от време, като постоянно е допълвана. Тя съдържа над 150 творби на утвърдени български художници от различни поколения. В горнооряховската галерия е изложена само малка част от колекцията, която обхваща хронологически дълъг период от време – от 20-те години на миналия век до творби, създадени буквално преди дни. 

Изложбата за първи път е показана в Русе, гостувала е в Благоевград, Пловдив, Велико Търново, а в Горна Оряховица ще остане до края на август.

До края на този месец в Художествена галерия "Недялко Каранешев" може да бъде разгледана и първата самостоятелна изложба с пластики на Николай Палев, озаглавена "Подсказано от природата". 

Експозицията е своеобразна ретроспекция на креативните търсения на твореца през годините. Докосването до естествените материали подсказва близостта с природата и връзката на първичното с дълбоката осмисленост на идеята, като израз на творчески процес, посочват от горнооряховската галерия. 

През месец юли в културната институция бе представена и първата самостоятелна изложба на преподавателя и ръководител на катедра "Живопис" във Великотърновския университет Маринета Млячкова – Мери пред горнооряховска публика. 

Експозицията е тринадесета в личната й творческа биография, припомниха от галерията.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.