NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Под прожектора Людмил Ангелов: Класиката е в основата на всичко
5351
Под прожектора

Людмил Ангелов: Класиката е в основата на всичко

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер. „Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата

| 04 Август 2024, 19:29 ч.
Людмил Ангелов: Класиката е в основата на всичко
Людмил Ангелов: Класиката е в основата на всичко
Снимка © Гергана Николова

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .

Още от детските си години  34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина. 

Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от

Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.

След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.

Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.

Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.

Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.

"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.

Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа. 

„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<

Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха   художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“. 

Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът. 

„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката. 

Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг, а самият Христос, допълни той. В програмата за тази вечер е още сюитата „Четирите годишни времена на Буенос Айрес".

Маестро Людмил Ангелов разказа още, че тази вечер на сцената ще се качат заедно със Стоян Караиванов (бандонеон), Маргарита Калчева (контрабас) и Йован Богосавлевич (цигулка), но по здравословни причини с тях няма да свири китаристът Цветан Недялков, който традиционно е част от формацията. Програмата няма да пострада, допълни пианистът.

„Тангото е нещо, което е толкова необятно и непредсказуемо. То дава една свобода, която липсва донякъде в класическата музика. Една свобода, така че на сцената, когато сме петимата – в случая, четиримата, като камерен ансамбъл и се усещаме, можем да се потопим заедно и да търсим нови линии, които дори на репетиции не са се случвали“, посочи Стоян Караиванов. Според него не е нещо нетипично музика на Пиацола да звучи на джаз фестивал.

„Удоволствие е да свиря с тези музиканти на една сцена. Това е уникална възможност за мен и съм щастлив да споделя тази енергия и тази емоция с тях“, отбеляза Йован Богосавлевич. Той посочи, че тангото наистина носи такава свобода, която позволява на музикантите да изненадват своите колеги на сцената. 

В Перник предстои провеждането на Ноемврийските музикални дни, съобщиха организаторите на традиционната проявата от Общински комплекс "Дворец на културата".

Събитието води началото си от 80-те години на миналия век и е сред най-значимите в културния живот на миньорския град.

Програмата ще започне на 10 ноември с концерт "На учителя с любов" в памет на именития оперен певец, режисьор и педагог проф. Павел Герджиков. Той ще се състои в Художествена галерия (ХГ) "Любен Гайдаров", а участие в него ще вземат студенти от Вокалния факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

На 17 ноември любителите на класическата музиката ще чуят концерт-матине на Камерен оркестър "Орфей" под диригентството на маестро Райчо Христов и солисти Николай Маринов (пиано), Галина Койчева - Мирчева (цигулка) и Даниела Дикова (пиано). Музикалната проява, която ще се

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Първото издание на фестивала "Да помним миналото и да предадем на бъдещето" започна в скейт зоната на градския парк "Св. Георги" в Добрич. Участие в него е планирано да вземат около 600 изпълнители, разделени в 17 танцови и 35 певчески състава. Организатор е сдружението с нестопанска цел "Добруджанци", а форумът е финансиран по програма за отпускане на средства на граждански инициативи в полза на местната общност на Община Добрич.

Фестивалът бе открит от заместник-кметът на Община Добрич Павел Павлов, който пожела успех на организаторите и участниците. 

В скейт парка има обособени различни зони, където през целия ден ще има демонстрации и работилници. В кулинарната работилница "При баба" ще бъде приготвена лютеница по стара добруджанска рецепта. В тази за народни песни и танци ще бъдат разучени добруджански песни и хора. 

Ученици от Професионалната ги

По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.  

Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров". 

Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.

По думите му  експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.

На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден

Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.

Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.  

Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.

Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната

Маестро Ангелов е един от най-добрите пианисти в света днес, каза цигуларят. Поканата му да се включа в този ансамбъл е огромна радост за мен, допълни Богосавлевич.

Маргарита Калчева разказа, че не за първи път работи с Людмил Ангелов, като преди години е свирила с него в класическа формация. „Както говорихме, от класиката започва всичко и преминава в различните жанрове. Чувствах се изключително щастлива да споделя сцената с него и това ми е останало като един отпечатък през годините. Ние продължихме нашето сътрудничество и когато той се обади да направим този квинтет, просто радостта ми беше огромна“, отбеляза тя.

„Людмил Ангелов е наистина едно име, което в днешно време не знам как да опиша. Но това е един невероятен човек, пианист с изключителни качества. Усещането и енергията, които той дава, се усещат от публиката и разбира се, се връщат обратно. На сцената ние не свирим. На сцената ние изживяваме музиката. Защото едно е просто да свириш, а друго е да изживяваш и да покажеш своите чувства и вълнения. А той е великолепен в това отношение. Всъщност, той е стожерът, той е човекът, който обединява всички нас. Той е човекът, който изгражда не само тази танго група, но той изгражда и младите пианисти като професионалисти в България, и не само“, каза Маргарита Калчева. 

Людмил Ангелов е един от най-добрите пианисти на нашето време, допълни тя.

Музикантите от„Ансамбъл 5/4 танго“ ще свирят в третата фестивална вечер на джаз форума в Боровец. Освен тях на сцената ще се качат още кубинската пианистка и певица Ире Вазкес и група „Лос папис“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 01:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
5351
Под прожектора

Людмил Ангелов: Класиката е в основата на всичко

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията.„Класиката е в основата на всичко.

| 04 Август 2024, 19:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Людмил Ангелов: Класиката е в основата на всичко
Людмил Ангелов: Класиката е в основата на всичко
Снимка © Гергана Николова

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .

Още от детските си години  34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина. 

Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от

Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.

След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.

Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.

Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.

Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.

"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.

Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа. 

„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<

Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха   художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“. 

Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът. 

„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката. 

Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг, а самият Христос, допълни той. В програмата за тази вечер е още сюитата „Четирите годишни времена на Буенос Айрес".

Маестро Людмил Ангелов разказа още, че тази вечер на сцената ще се качат заедно със Стоян Караиванов (бандонеон), Маргарита Калчева (контрабас) и Йован Богосавлевич (цигулка), но по здравословни причини с тях няма да свири китаристът Цветан Недялков, който традиционно е част от формацията. Програмата няма да пострада, допълни пианистът.

В Перник предстои провеждането на Ноемврийските музикални дни, съобщиха организаторите на традиционната проявата от Общински комплекс "Дворец на културата".

Събитието води началото си от 80-те години на миналия век и е сред най-значимите в културния живот на миньорския град.

Програмата ще започне на 10 ноември с концерт "На учителя с любов" в памет на именития оперен певец, режисьор и педагог проф. Павел Герджиков. Той ще се състои в Художествена галерия (ХГ) "Любен Гайдаров", а участие в него ще вземат студенти от Вокалния факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

На 17 ноември любителите на класическата музиката ще чуят концерт-матине на Камерен оркестър "Орфей" под диригентството на маестро Райчо Христов и солисти Николай Маринов (пиано), Галина Койчева - Мирчева (цигулка) и Даниела Дикова (пиано). Музикалната проява, която ще се

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Първото издание на фестивала "Да помним миналото и да предадем на бъдещето" започна в скейт зоната на градския парк "Св. Георги" в Добрич. Участие в него е планирано да вземат около 600 изпълнители, разделени в 17 танцови и 35 певчески състава. Организатор е сдружението с нестопанска цел "Добруджанци", а форумът е финансиран по програма за отпускане на средства на граждански инициативи в полза на местната общност на Община Добрич.

Фестивалът бе открит от заместник-кметът на Община Добрич Павел Павлов, който пожела успех на организаторите и участниците. 

В скейт парка има обособени различни зони, където през целия ден ще има демонстрации и работилници. В кулинарната работилница "При баба" ще бъде приготвена лютеница по стара добруджанска рецепта. В тази за народни песни и танци ще бъдат разучени добруджански песни и хора. 

Ученици от Професионалната ги

По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.  

Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров". 

Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.

По думите му  експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.

На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден

Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.

Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.  

Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.

Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната

„Тангото е нещо, което е толкова необятно и непредсказуемо. То дава една свобода, която липсва донякъде в класическата музика. Една свобода, така че на сцената, когато сме петимата – в случая, четиримата, като камерен ансамбъл и се усещаме, можем да се потопим заедно и да търсим нови линии, които дори на репетиции не са се случвали“, посочи Стоян Караиванов. Според него не е нещо нетипично музика на Пиацола да звучи на джаз фестивал.

„Удоволствие е да свиря с тези музиканти на една сцена. Това е уникална възможност за мен и съм щастлив да споделя тази енергия и тази емоция с тях“, отбеляза Йован Богосавлевич. Той посочи, че тангото наистина носи такава свобода, която позволява на музикантите да изненадват своите колеги на сцената. 

Маестро Ангелов е един от най-добрите пианисти в света днес, каза цигуларят. Поканата му да се включа в този ансамбъл е огромна радост за мен, допълни Богосавлевич.

Маргарита Калчева разказа, че не за първи път работи с Людмил Ангелов, като преди години е свирила с него в класическа формация. „Както говорихме, от класиката започва всичко и преминава в различните жанрове. Чувствах се изключително щастлива да споделя сцената с него и това ми е останало като един отпечатък през годините. Ние продължихме нашето сътрудничество и когато той се обади да направим този квинтет, просто радостта ми беше огромна“, отбеляза тя.

„Людмил Ангелов е наистина едно име, което в днешно време не знам как да опиша. Но това е един невероятен човек, пианист с изключителни качества. Усещането и енергията, които той дава, се усещат от публиката и разбира се, се връщат обратно. На сцената ние не свирим. На сцената ние изживяваме музиката. Защото едно е просто да свириш, а друго е да изживяваш и да покажеш своите чувства и вълнения. А той е великолепен в това отношение. Всъщност, той е стожерът, той е човекът, който обединява всички нас. Той е човекът, който изгражда не само тази танго група, но той изгражда и младите пианисти като професионалисти в България, и не само“, каза Маргарита Калчева. 

Людмил Ангелов е един от най-добрите пианисти на нашето време, допълни тя.

Музикантите от„Ансамбъл 5/4 танго“ ще свирят в третата фестивална вечер на джаз форума в Боровец. Освен тях на сцената ще се качат още кубинската пианистка и певица Ире Вазкес и група „Лос папис“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.