NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
5032
Тонът на времето

Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров

| 04 Август 2024, 13:53 ч.
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Снимка © БТА

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Млади български художници и автори от Германия и Южна Корея ще представят обща изложба в зала „Райко Алексиев“.

Експозицията се осъществява по идея на Тодор Стайков и със съдействието на СБХ от 26 септември до 16 октомври, съобщават организаторите.

В изложбата участват Анатоли Йончев, Ванеса Велизарова, Вержиния Михайлова, Гергана Табакова, Делиана Стоянова, Димитър Бочуков, Димитър Николов, Димитър Павлов, Дина Стоев, Елена Велкова, Ива Маркова, Иван Тодоров, Калия Калъчева, Мила Вацова, Мира Кацунова, Марк Бойчев, Мартин Николов, Мартин Трифонов, Петра Димитрова, Северина Даниелова, Сиана Дамянова, Стефан Коцев, Стоян Илев, Шабан Хюсмен, Явор Костадинов. 

Гост участници са Hanna Kuster, Kathi Irmen, Kiwon Jung, Nikita Schmitz.

Куратор на експозицията е Йоанна Дановска (за Германия и Южна Корея).

„Проектът си поставя висо

Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.

Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.

Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент

Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.

Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.

"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.

Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.

Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме

Филмът “След лятото“ на Данис Танасович е номинацията на Босна и Херцеговина за отличието „Оскар“ в категорията за международен филм на 97-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука на САЩ, съобщават босненските медии.

Танасович вече има „Оскар“ в тази категория от 2002 година с филма „Ничия земя“. 

„След лятото“ разказва за млада жена, която пристига на отдалечен остров, за да разреши проблем със семейното наследство. Във вихрушка от нови емоции, в поредица от непредвидени ситуации, Мая най-накрая ще се изправи пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на идентичност, но и на прошка, пише „Дневни аваз“.

Асоциацията на филмовите дейци на Босна и Херцеговина вече 23 години номинира филм в категорията за най-добър международен филм.

Фил

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на племената, които са били по нашите земи. Скулптурата на Гълъбин Христов напомня, че не може една държава да се съзаде без религия. Моята скулптура е на лъв като символ на страната ни и като част от гербовете на България. Следващата работа е на Михаил Деведжиев, която изобразява конница с меча на владетеля. Последната творба е на Десислава Досева, която е изобразила духа на България, представен като кон, излизащ от камъка", коментира Тодоров.

Темата на биеналето ме накара за изследвам кое за мен представлява държавата ни, затова избрах образа на кон, каза Досева. 

Групата X-r@y представа нов албум с концерти в два поредни дни – на 8 и 9 ноември в арт център „Сити марк“. За разлика от първия албум – „О.К.“, издаден през 2019 г. и почти изцяло акустичен, вторият, чието име все още се пази в тайна, прави плавен завой към повече рок и блус звучене, коментират музикантите.

По думите им, не са забравени и други стилове, към които винаги са проявявали интерес – като поп, фънк, а също така и изпълнения в стилистиката на българския фолклор. 

„Този албум ни костваше доста време и усилия, но сме убедени, че си е струвало“, казва вокалистът Веселин Кирев. Идеята за албума се ражда спонтанно по време на пандемията. Записите продължават през последните 2 години.

В групата са още Николай Димитров

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец. 

На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.

В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.

„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.

По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.

Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев.

В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори. 

Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв., като те са

Група „Канела“ записа песен по текст на поета Веселин Ханчев (1919-1966).

Не за пръв път Цветан Ангелов – вокал и китара, Николай Дарадидов – бас и вокали, и Светослав Петров – барабани, се обръщат към класическа поезия, уточняват от екипа им.

„При всички случаи е по-трудно да се пише музика по готов текст, но ние смятаме, че Веселин Ханчев е докоснат от музата. Неговите стихове са така написани, че дори тривиални теми могат да те зашеметят. Това е полузабравена литература, която малко хора вече познават, а би било прекрасно, ако дадем началото на своеобразен ренесанс за този и други автори“, коментира Цветан Ангелов, който е и автор на музиката. 

„Работата по тази песен започна преди 10 години. Още от тогава

„Понеже 9-10 дни не стигат за задълбочена разработка върху камък, идеята беше да е разпознаваем, да има градация в изразните средства и пластичните изкази. За мен беше изключително полезен пленера, защото в този кратък формат се научава много от колегите", коментира тя.

Скулптурите стоят много добре в „Сцената" в парк „Кьошкове“, добави Калоян Тодоров. Общината е положила усилия да поизчисти малко, да пооправи тази забравена сцена, допълни той.

Музиката, скулптурата и фотографията са съвместими успешно днес в „Сцената", каза още Десислава Досева. „Ние, скулпторите, изобразявахме авторски и художествено създаването на България, докато студентите, участници в пленера „Шумен познат и непознат“ създаваха документалистика в друг формат", подчерта тя. По думите това, че участниците са събрани от различни университети и школи в страната, прави интересни биеналето и пространството, в което са изложени скулптурите.

Както съобщихме, „Акага“ ще свири в пълен състав в Шумен днес. Даниела Вичева, старши експерт в Община Шумен, заяви, че културното събитие събира три изкуства - музика, скулптура и фотография.

Припомняме, че в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" участваха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

Във фотографския пленер в Шумен се включиха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука &ndas ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 01:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Тонът на времето
5032
Тонът на времето

Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“.

| 04 Август 2024, 13:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Снимка © БТА

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Млади български художници и автори от Германия и Южна Корея ще представят обща изложба в зала „Райко Алексиев“.

Експозицията се осъществява по идея на Тодор Стайков и със съдействието на СБХ от 26 септември до 16 октомври, съобщават организаторите.

В изложбата участват Анатоли Йончев, Ванеса Велизарова, Вержиния Михайлова, Гергана Табакова, Делиана Стоянова, Димитър Бочуков, Димитър Николов, Димитър Павлов, Дина Стоев, Елена Велкова, Ива Маркова, Иван Тодоров, Калия Калъчева, Мила Вацова, Мира Кацунова, Марк Бойчев, Мартин Николов, Мартин Трифонов, Петра Димитрова, Северина Даниелова, Сиана Дамянова, Стефан Коцев, Стоян Илев, Шабан Хюсмен, Явор Костадинов. 

Гост участници са Hanna Kuster, Kathi Irmen, Kiwon Jung, Nikita Schmitz.

Куратор на експозицията е Йоанна Дановска (за Германия и Южна Корея).

„Проектът си поставя висо

Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.

Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.

Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент

Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.

Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.

"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.

Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.

Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме

Филмът “След лятото“ на Данис Танасович е номинацията на Босна и Херцеговина за отличието „Оскар“ в категорията за международен филм на 97-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука на САЩ, съобщават босненските медии.

Танасович вече има „Оскар“ в тази категория от 2002 година с филма „Ничия земя“. 

„След лятото“ разказва за млада жена, която пристига на отдалечен остров, за да разреши проблем със семейното наследство. Във вихрушка от нови емоции, в поредица от непредвидени ситуации, Мая най-накрая ще се изправи пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на идентичност, но и на прошка, пише „Дневни аваз“.

Асоциацията на филмовите дейци на Босна и Херцеговина вече 23 години номинира филм в категорията за най-добър международен филм.

Фил

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

Групата X-r@y представа нов албум с концерти в два поредни дни – на 8 и 9 ноември в арт център „Сити марк“. За разлика от първия албум – „О.К.“, издаден през 2019 г. и почти изцяло акустичен, вторият, чието име все още се пази в тайна, прави плавен завой към повече рок и блус звучене, коментират музикантите.

По думите им, не са забравени и други стилове, към които винаги са проявявали интерес – като поп, фънк, а също така и изпълнения в стилистиката на българския фолклор. 

„Този албум ни костваше доста време и усилия, но сме убедени, че си е струвало“, казва вокалистът Веселин Кирев. Идеята за албума се ражда спонтанно по време на пандемията. Записите продължават през последните 2 години.

В групата са още Николай Димитров

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец. 

На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.

В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.

„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.

По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.

Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев.

В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори. 

Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв., като те са

Група „Канела“ записа песен по текст на поета Веселин Ханчев (1919-1966).

Не за пръв път Цветан Ангелов – вокал и китара, Николай Дарадидов – бас и вокали, и Светослав Петров – барабани, се обръщат към класическа поезия, уточняват от екипа им.

„При всички случаи е по-трудно да се пише музика по готов текст, но ние смятаме, че Веселин Ханчев е докоснат от музата. Неговите стихове са така написани, че дори тривиални теми могат да те зашеметят. Това е полузабравена литература, която малко хора вече познават, а би било прекрасно, ако дадем началото на своеобразен ренесанс за този и други автори“, коментира Цветан Ангелов, който е и автор на музиката. 

„Работата по тази песен започна преди 10 години. Още от тогава

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на племената, които са били по нашите земи. Скулптурата на Гълъбин Христов напомня, че не може една държава да се съзаде без религия. Моята скулптура е на лъв като символ на страната ни и като част от гербовете на България. Следващата работа е на Михаил Деведжиев, която изобразява конница с меча на владетеля. Последната творба е на Десислава Досева, която е изобразила духа на България, представен като кон, излизащ от камъка", коментира Тодоров.

Темата на биеналето ме накара за изследвам кое за мен представлява държавата ни, затова избрах образа на кон, каза Досева. 

„Понеже 9-10 дни не стигат за задълбочена разработка върху камък, идеята беше да е разпознаваем, да има градация в изразните средства и пластичните изкази. За мен беше изключително полезен пленера, защото в този кратък формат се научава много от колегите", коментира тя.

Скулптурите стоят много добре в „Сцената" в парк „Кьошкове“, добави Калоян Тодоров. Общината е положила усилия да поизчисти малко, да пооправи тази забравена сцена, допълни той.

Музиката, скулптурата и фотографията са съвместими успешно днес в „Сцената", каза още Десислава Досева. „Ние, скулпторите, изобразявахме авторски и художествено създаването на България, докато студентите, участници в пленера „Шумен познат и непознат“ създаваха документалистика в друг формат", подчерта тя. По думите това, че участниците са събрани от различни университети и школи в страната, прави интересни биеналето и пространството, в което са изложени скулптурите.

Както съобщихме, „Акага“ ще свири в пълен състав в Шумен днес. Даниела Вичева, старши експерт в Община Шумен, заяви, че културното събитие събира три изкуства - музика, скулптура и фотография.

Припомняме, че в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" участваха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

Във фотографския пленер в Шумен се включиха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.