NRD Начало
Сряда, 18 Септември 2024
Начало Тонът на времето Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
5003
Тонът на времето

Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров

| 04 Август 2024, 13:53 ч.
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Снимка © БТА

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Селин Дион е решена да се върне на сцената въпреки рядкото си неврологично заболяване, предаде АФП. Това каза тя в ново интервю, в което уточни, че е готова да бъде отново на пред публика дори това да означава „пълзи“. 

В откъс от това интервю за американския канал NBC канадската певица отново разказа за рядко си неврологично заболяване, известно като Синдром на скования човек (Stiff person syndrome, SPS). То причинява скованост на мускулите на торса, ръцете и краката и може да предизвика силни спазми. 

„Ще се върна на сцената, дори ако трябва да пълзя. Дори ако трябва да говоря с ръце, ще го направя. Ще го направя“, каза 56-годишната певица. „Това е, защото искам и ми липсва, а не само защото трябва да го направя или се нуждая от това“, добави певицата, носителка на „Грами“, която стои зад хитове като My Heart Will Go On.   

Интервюто

Групата "Аеросмит" обяви, че преустановява концертните си турнета, тъй като "не е възможно" фронтменът Стивън Тайлър да възстанови напълно увредените си гласни струни, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.

Американската рок банда, известна с хитове като Dream On, Dude (Looks Like A Lady) и Walk This Way, отмени датите от прощалната си обиколка през септември миналата година, тъй като Тайлър се нуждаеше от "постоянни грижи" заради проблеми с гласните струни и ларинкса.

"Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа “Екс”.

"Месеци наред той неуморно работеше, за да върне гласа си там, където беше преди травмата. Видяхме, че се бори, като до него беше най-добрият медицински екип. За съжаление, ясно е, че пълното възстановяване не е възможно”, казват от "Аеросмит". "Взехме сърцераздирателн

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Елхово ще бъде спирка на националната кампания "Изпей "Обичам те" на български" на рок група "Хоризонт" на 21 септември.

Концертът ще е вечерта на централния площад, а при лошо време – в читалище "Развитие 1893", съобщават на сайта на общинската администрация.

По време на коцерта ще звучат едни от най-обичаните от няколко поколения български рок хитове, както и емблематични парчета на група "Хоризонт". В концерта ще се включат и две елховски групи – Next Demension и "Брадати момчета". Входът е свободен.

Група "Хоризонт" пътува из страната вече осма година с националната кампания "Изпей "Обичам те" на български". "България е прецедент в световен мащаб в това да неглижира собствената си музика", каза един от създателите на групата и неин фронтмен Валери Славчев в интервю . 

"В българските медии трябва да звучи повече българска музика. Пре

Изложба „Интроверсии“ на Галя Герганова е подредена в троянската галерия „Серякова къща". В експозицията, разположена в залите на първия етаж на галерията, са включени около 30 живописни платна.

Герганова е дългогодишен галерист в ловешката галерия  „Проф. Теофан Сокерев“, като същевременно работи и като художник. Популярна е със своите картини, изобразяващи българки, Троянския манастир, старите варошенски къщи, каза Мариела Шошкова, уредник в галерия „Серякова къща“.

„Този път Галя Герганова се представя вместо с картините, с които до сега я познава троянската публика, със съвсем различни, абстрактни творби, които говорят, като самото  име на изложбата - „Интроверсии“, за едно по-особено насочване навътре, към нея самата“, каза Шошкова.

„Нейните произведения са свързани с историята, с пътуванията в Египет и със сезоните. Композицията е централна, в

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на племената, които са били по нашите земи. Скулптурата на Гълъбин Христов напомня, че не може една държава да се съзаде без религия. Моята скулптура е на лъв като символ на страната ни и като част от гербовете на България. Следващата работа е на Михаил Деведжиев, която изобразява конница с меча на владетеля. Последната творба е на Десислава Досева, която е изобразила духа на България, представен като кон, излизащ от камъка", коментира Тодоров.

Темата на биеналето ме накара за изследвам кое за мен представлява държавата ни, затова избрах образа на кон, каза Досева. 

Режисьорът Светослав Драганов и екип снимаха в Бургас кадри от нов документален филм, посветен на актрисата Мария Статулова. Той ще се казва "Надеждата на Мария" и, ако всичко върви по план, режисьорът се надява да го завърши и представи догодина по време на десетото издание на Бургаския международен филмов фестивал, заяви той .

Сценарист на филма е синът на актрисата Дани Радичков. Оператор е Иван Чертов, а по звука и музиката работи Петър Пармаков, познат от артистичния дует trohi. Проектът е финансиран от Националния филмов център и Фонд "Култура" на Община Бургас.

Драганов обясни, че идеята за документалната продукция се появява постепенно след приключването на снимките на първия му игрален филм "Смирен" (2019 г.), в който Статулова има роля. Проектът изкристализира около нейния 70-годишен юбилей, който тя отбеляза през 2023 г.. 

Продукцията ще проследи как

Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол бяха официално открити тази вечер. 

В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. „Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол. 

„Не съм предполагал, че ще доживе

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Институтът "Сънданс" обяви финалистите, измежду които ще избере новия домакин на влиятелния филмов фестивал, съобщи Асошиейтед прес.

След 40 години в Парк Сити, щата Юта, фестивалът търси ново място за изданията след 2027 г., когато съществуващият договор за домакинство ще трябва да се поднови. Снежният планински град и Солт Лейк Сити ще продължат да бъдат домакини на фестивала "Сънданс" през 2025 г. и 2026 г.

Градовете в Юта са сред седемте варианта за бъдеща локация на кинофестивала. Другите пет локации са Атланта, Синсинати, Боулдър, Луисвил в Кентъки и Санта Фе, в щата Ню Мексико. Тези градове продължават напред в конкурса, който започна през май и в който кандидатури заявиха множество населени места от цялата страна.

Финалистите се избират в зависимост от възможността си да подкрепят растежа на фестивала и ще продължат да бъдат оценявани според инфраструкт

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния

„Понеже 9-10 дни не стигат за задълбочена разработка върху камък, идеята беше да е разпознаваем, да има градация в изразните средства и пластичните изкази. За мен беше изключително полезен пленера, защото в този кратък формат се научава много от колегите", коментира тя.

Скулптурите стоят много добре в „Сцената" в парк „Кьошкове“, добави Калоян Тодоров. Общината е положила усилия да поизчисти малко, да пооправи тази забравена сцена, допълни той.

Музиката, скулптурата и фотографията са съвместими успешно днес в „Сцената", каза още Десислава Досева. „Ние, скулпторите, изобразявахме авторски и художествено създаването на България, докато студентите, участници в пленера „Шумен познат и непознат“ създаваха документалистика в друг формат", подчерта тя. По думите това, че участниците са събрани от различни университети и школи в страната, прави интересни биеналето и пространството, в което са изложени скулптурите.

Както съобщихме, „Акага“ ще свири в пълен състав в Шумен днес. Даниела Вичева, старши експерт в Община Шумен, заяви, че културното събитие събира три изкуства - музика, скулптура и фотография.

Припомняме, че в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" участваха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

Във фотографския пленер в Шумен се включиха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най- ...
Два дни на музиката в киното
Два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла "Да послушаме кино" (с бълг ...
Над 2500 души посетиха "Фестивалия"
Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Тикер в 20:00 ч.
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщ ...
Начало Тонът на времето
5003
Тонът на времето

Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“.

| 04 Август 2024, 13:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Снимка © БТА

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Селин Дион е решена да се върне на сцената въпреки рядкото си неврологично заболяване, предаде АФП. Това каза тя в ново интервю, в което уточни, че е готова да бъде отново на пред публика дори това да означава „пълзи“. 

В откъс от това интервю за американския канал NBC канадската певица отново разказа за рядко си неврологично заболяване, известно като Синдром на скования човек (Stiff person syndrome, SPS). То причинява скованост на мускулите на торса, ръцете и краката и може да предизвика силни спазми. 

„Ще се върна на сцената, дори ако трябва да пълзя. Дори ако трябва да говоря с ръце, ще го направя. Ще го направя“, каза 56-годишната певица. „Това е, защото искам и ми липсва, а не само защото трябва да го направя или се нуждая от това“, добави певицата, носителка на „Грами“, която стои зад хитове като My Heart Will Go On.   

Интервюто

Групата "Аеросмит" обяви, че преустановява концертните си турнета, тъй като "не е възможно" фронтменът Стивън Тайлър да възстанови напълно увредените си гласни струни, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.

Американската рок банда, известна с хитове като Dream On, Dude (Looks Like A Lady) и Walk This Way, отмени датите от прощалната си обиколка през септември миналата година, тъй като Тайлър се нуждаеше от "постоянни грижи" заради проблеми с гласните струни и ларинкса.

"Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа “Екс”.

"Месеци наред той неуморно работеше, за да върне гласа си там, където беше преди травмата. Видяхме, че се бори, като до него беше най-добрият медицински екип. За съжаление, ясно е, че пълното възстановяване не е възможно”, казват от "Аеросмит". "Взехме сърцераздирателн

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Елхово ще бъде спирка на националната кампания "Изпей "Обичам те" на български" на рок група "Хоризонт" на 21 септември.

Концертът ще е вечерта на централния площад, а при лошо време – в читалище "Развитие 1893", съобщават на сайта на общинската администрация.

По време на коцерта ще звучат едни от най-обичаните от няколко поколения български рок хитове, както и емблематични парчета на група "Хоризонт". В концерта ще се включат и две елховски групи – Next Demension и "Брадати момчета". Входът е свободен.

Група "Хоризонт" пътува из страната вече осма година с националната кампания "Изпей "Обичам те" на български". "България е прецедент в световен мащаб в това да неглижира собствената си музика", каза един от създателите на групата и неин фронтмен Валери Славчев в интервю . 

"В българските медии трябва да звучи повече българска музика. Пре

Изложба „Интроверсии“ на Галя Герганова е подредена в троянската галерия „Серякова къща". В експозицията, разположена в залите на първия етаж на галерията, са включени около 30 живописни платна.

Герганова е дългогодишен галерист в ловешката галерия  „Проф. Теофан Сокерев“, като същевременно работи и като художник. Популярна е със своите картини, изобразяващи българки, Троянския манастир, старите варошенски къщи, каза Мариела Шошкова, уредник в галерия „Серякова къща“.

„Този път Галя Герганова се представя вместо с картините, с които до сега я познава троянската публика, със съвсем различни, абстрактни творби, които говорят, като самото  име на изложбата - „Интроверсии“, за едно по-особено насочване навътре, към нея самата“, каза Шошкова.

„Нейните произведения са свързани с историята, с пътуванията в Египет и със сезоните. Композицията е централна, в

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

Режисьорът Светослав Драганов и екип снимаха в Бургас кадри от нов документален филм, посветен на актрисата Мария Статулова. Той ще се казва "Надеждата на Мария" и, ако всичко върви по план, режисьорът се надява да го завърши и представи догодина по време на десетото издание на Бургаския международен филмов фестивал, заяви той .

Сценарист на филма е синът на актрисата Дани Радичков. Оператор е Иван Чертов, а по звука и музиката работи Петър Пармаков, познат от артистичния дует trohi. Проектът е финансиран от Националния филмов център и Фонд "Култура" на Община Бургас.

Драганов обясни, че идеята за документалната продукция се появява постепенно след приключването на снимките на първия му игрален филм "Смирен" (2019 г.), в който Статулова има роля. Проектът изкристализира около нейния 70-годишен юбилей, който тя отбеляза през 2023 г.. 

Продукцията ще проследи как

Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол бяха официално открити тази вечер. 

В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. „Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол. 

„Не съм предполагал, че ще доживе

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Институтът "Сънданс" обяви финалистите, измежду които ще избере новия домакин на влиятелния филмов фестивал, съобщи Асошиейтед прес.

След 40 години в Парк Сити, щата Юта, фестивалът търси ново място за изданията след 2027 г., когато съществуващият договор за домакинство ще трябва да се поднови. Снежният планински град и Солт Лейк Сити ще продължат да бъдат домакини на фестивала "Сънданс" през 2025 г. и 2026 г.

Градовете в Юта са сред седемте варианта за бъдеща локация на кинофестивала. Другите пет локации са Атланта, Синсинати, Боулдър, Луисвил в Кентъки и Санта Фе, в щата Ню Мексико. Тези градове продължават напред в конкурса, който започна през май и в който кандидатури заявиха множество населени места от цялата страна.

Финалистите се избират в зависимост от възможността си да подкрепят растежа на фестивала и ще продължат да бъдат оценявани според инфраструкт

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на племената, които са били по нашите земи. Скулптурата на Гълъбин Христов напомня, че не може една държава да се съзаде без религия. Моята скулптура е на лъв като символ на страната ни и като част от гербовете на България. Следващата работа е на Михаил Деведжиев, която изобразява конница с меча на владетеля. Последната творба е на Десислава Досева, която е изобразила духа на България, представен като кон, излизащ от камъка", коментира Тодоров.

Темата на биеналето ме накара за изследвам кое за мен представлява държавата ни, затова избрах образа на кон, каза Досева. 

„Понеже 9-10 дни не стигат за задълбочена разработка върху камък, идеята беше да е разпознаваем, да има градация в изразните средства и пластичните изкази. За мен беше изключително полезен пленера, защото в този кратък формат се научава много от колегите", коментира тя.

Скулптурите стоят много добре в „Сцената" в парк „Кьошкове“, добави Калоян Тодоров. Общината е положила усилия да поизчисти малко, да пооправи тази забравена сцена, допълни той.

Музиката, скулптурата и фотографията са съвместими успешно днес в „Сцената", каза още Десислава Досева. „Ние, скулпторите, изобразявахме авторски и художествено създаването на България, докато студентите, участници в пленера „Шумен познат и непознат“ създаваха документалистика в друг формат", подчерта тя. По думите това, че участниците са събрани от различни университети и школи в страната, прави интересни биеналето и пространството, в което са изложени скулптурите.

Както съобщихме, „Акага“ ще свири в пълен състав в Шумен днес. Даниела Вичева, старши експерт в Община Шумен, заяви, че културното събитие събира три изкуства - музика, скулптура и фотография.

Припомняме, че в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" участваха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

Във фотографския пленер в Шумен се включиха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.