NRD Начало
Сряда, 18 Септември 2024
Начало Под прожектора Течове в метрото на Токио вдъхновяват авторката на проекта на Япония за Венецианското биенале
4451
Под прожектора

Течове в метрото на Токио вдъхновяват авторката на проекта на Япония за Венецианското биенале

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура. Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat

| 04 Август 2024, 13:15 ч.
Течове в метрото на Токио вдъхновяват авторката на проекта на Япония за Венецианското биенале
Течове в метрото на Токио вдъхновяват авторката на проекта на Япония за Венецианското биенале
Снимка © DFA

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Комикът Николай Станоев ще се включи в инициативата "Лято Арт" на "Клуб култура за Шумен". Пред публика в Ганушевата къща този следобед ще го представи актрисата Стефани Лечева. Това съобщиха организаторите на културния форум, който се провежда за втора поредна година.

Станоев коментира , че в Шумен винаги има интересни фестивали, кампании и прояви. Преди време драматургът Михаил Казаков постави пиесата си "Кризисен център" в Шумен и ме поканиха в актьорския състав на спектакъла, каза Станоев и подчерта, че за него е много важен опитът, придобит в Шумен.

"Публиката в Шумен е взискателна. Тя има история. Там е роден най-великият мой духовен учител Тодор Колев. Публиката е възпитана спрямо него. Имам висока летва да стигам, тук в никакъв случай не говоря, че ще мога да докосна шуменската публика както той, но е важно в едни от най-силните ми години да съм там", каза Стан

Фестивалът „Включи квартала – Театър в парка“ отново ще оживи пловдивски паркове и ще зарадва любителите на театралното изкуство през летните месеци с 10 безплатни представления, съобщиха от културният отдел на община Пловдив.

За шеста поредна година, парковите пространства на районите се превръщат в театрална сцена на открито, където пловдивчани могат да се забавляват със спектаклите "Всичко за мъжете", "Докато смъртта ни раздели" и "Трудни за обичане", а за най-малките ще има три детски мюзикъла от Детска вокална група „Бон-Бон“. Идеята на фестивала е подчинена на популяризиране на театралното изкуство. Организират се театрални вечери, отворени за всички хора, без значение от възраст, пол, етнос, образование или интереси.

Местата са: район Тракия - парк "2019", район Западен - парка до "Братска могила", район Централен -Акведукт на хълм Бунарджика, район Южен - парк

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

Международният фотографски фестивал в Арл, Франция, който започна през тази седмица и продължава до 29 септември, е посветен на различието и на тези, чийто живот често пъти остава невидим, съобщи АФП. 

Да видим под повърхността означава да видим отвъд клишетата, подчерта пред АФП Кристоф Визнер, директор на фестивала, който е сред най-престижните фотографски форуми в света и се провежда на 27 различни локации в града. 

Творците ще предложат на посетителите да променят гледната си точка и да видят хората, които често са категоризирани, мразени и окарикатурявани. 

Ретроспективна изложба на американската фотографка Мери Елън Марк (1940-2015) демонстрира как фотографията може да бъде универсално разбираема и да премине културните граници, подчертават кураторките София Гриф и Мелиса Харис. 

Фотографиите на испанката Кристина де Мидел пред

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълват инсталацията.

„Compose е смесица от звуци и визуализации, както и аромат на зреещи плодове, свеж пролетен бриз от Венецианските градини, блестяща слънчева светлина и гласове на посетителите, като всичко това създава уникален момент и пространство. Със смяната на сезоните от пролетта към есента изложбата ще промени и облика си“, пише японското издание.

Разлагането генерира звуци, наподобяващи тези от дрон и мигащи светлини от електроди, поставени в плодовете, които преобразуват тяхната постоянно променяща се влага в електрически сигнали. Разлагащите се плодове след това се събират в кофите за компост и се превръщат в тор за растенията във Венецианските градини, отбелязват японските медии.

Певецът Кание Уест не признава вината си относно заведения иск срещу него от бивша негова асистенka, по-рано тази седмица, съобщи сайтът TMZ. Рапърът твърди, че всъщност тя е тази, която се е опитвала да го изнудва и му е пращала съобщения с неприлично съдържание. 

„В отговор на тези безпочвени твърдения Кание ще заведе дело срещу г-жа Пишиота, която активно го преследва сексуално, за да си издейства работа и други материални облаги, а впоследствие започва и да го изнудва, когато авансите са отхвърлени“, каза адвокат на Кание Уест пред TMZ.

Адвокатът добави, че Лорън Пишиота е откраднала телефона на Кание в опит да унищожи доказателства, които биха противоречали на нейния разказ. 

Версията на рапъра е съвсем различна. Лорън е уволнена, защото не е била квалифицирана и е искала необосновани суми в брой, включително и заплата от 4 млн. щатски долара. О

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите. 

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни

ГЛОБАЛНИТЕ КРИЗИ И КРЕАТИВНОСТТА НА РАБОТНИЦИТЕ В МЕТРОТО

„Заглавието етимологично означава „да поставим заедно (com+pose)“. Инсталацията задава въпроса какво означава хората да бъдат и да работят заедно в свят, изправен пред множество глобални кризи. Парадоксално, но кризата разкрива най-голямата креативност – вдъхновена от изобретателните мерки, които работниците в метрото предприемат срещу течовете“, пишат на сайта на Венецианското биенале.

„Изложбата е съсредоточена върху най-известната серия на авторката - Moré Moré (Leaky). Това обаче е нова творба, уникална за Венеция. Отправната точка била поредицата от теренни творби на Мори, наречена Moré Moré Tokyo (Leaky Tokyo). Тогава тя заснема временните мерки, които служителите на метрото в Токио предприемат за спиране на течове, използвайки кофи, маркучи, пластмасови бутилки и други инструменти. Moré Moré е продължение на теренната работа и е изградена като инсталация с циркулираща водна система, която умишлено причинява течове“, пише още Tokyo Art Beat.

Според авторите на японското издание изложбата е „весела, хумористична и елегантна, но същевременно се занимава с фундаментални проблеми, свързани с изменението на климата“.

МАТЕРИАЛИ ОТ ВЕНЕЦИЯ

Мори се обръща и към венециански магазини и фермери, за да закупи плодове за своята инсталация.

„Това, което е уникално в моето участие във Венецианското биенале този път е, че не създадох творбите в студиото и не ги донесох на обекта, а набавих всички материали, с изключение на оборудването, от местни смесени магазини, антикварни сергии, хранителни магазини и супермаркети. Превърнах Японския павилион в студио, където останах и създадох творбите. Има по-голям смисъл както от екологична, така и от икономическа гледна точка, артистите да пътуват индивидуално и да завършват работата си на място, не мислите ли?“,  казва авторката пред италианската медия Art Review. Според Юко Мори използването на местни предмети също предлага възможност да научиш за ежедневието на града - в аспект, който е различен от биеналето. Освен това, винаги е вълнуващо да излезеш из града, за да купиш провизии, отбелязва тя.

Японският павилион се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември.

Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в ...
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван в Ню Йорк
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Тикер в 20:00 ч.
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщ ...
Начало Под прожектора
4451
Под прожектора

Течове в метрото на Токио вдъхновяват авторката на проекта на Япония за Венецианското биенале

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose.Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

| 04 Август 2024, 13:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Течове в метрото на Токио вдъхновяват авторката на проекта на Япония за Венецианското биенале
Течове в метрото на Токио вдъхновяват авторката на проекта на Япония за Венецианското биенале
Снимка © DFA

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

Комикът Николай Станоев ще се включи в инициативата "Лято Арт" на "Клуб култура за Шумен". Пред публика в Ганушевата къща този следобед ще го представи актрисата Стефани Лечева. Това съобщиха организаторите на културния форум, който се провежда за втора поредна година.

Станоев коментира , че в Шумен винаги има интересни фестивали, кампании и прояви. Преди време драматургът Михаил Казаков постави пиесата си "Кризисен център" в Шумен и ме поканиха в актьорския състав на спектакъла, каза Станоев и подчерта, че за него е много важен опитът, придобит в Шумен.

"Публиката в Шумен е взискателна. Тя има история. Там е роден най-великият мой духовен учител Тодор Колев. Публиката е възпитана спрямо него. Имам висока летва да стигам, тук в никакъв случай не говоря, че ще мога да докосна шуменската публика както той, но е важно в едни от най-силните ми години да съм там", каза Стан

Фестивалът „Включи квартала – Театър в парка“ отново ще оживи пловдивски паркове и ще зарадва любителите на театралното изкуство през летните месеци с 10 безплатни представления, съобщиха от културният отдел на община Пловдив.

За шеста поредна година, парковите пространства на районите се превръщат в театрална сцена на открито, където пловдивчани могат да се забавляват със спектаклите "Всичко за мъжете", "Докато смъртта ни раздели" и "Трудни за обичане", а за най-малките ще има три детски мюзикъла от Детска вокална група „Бон-Бон“. Идеята на фестивала е подчинена на популяризиране на театралното изкуство. Организират се театрални вечери, отворени за всички хора, без значение от възраст, пол, етнос, образование или интереси.

Местата са: район Тракия - парк "2019", район Западен - парка до "Братска могила", район Централен -Акведукт на хълм Бунарджика, район Южен - парк

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

Международният фотографски фестивал в Арл, Франция, който започна през тази седмица и продължава до 29 септември, е посветен на различието и на тези, чийто живот често пъти остава невидим, съобщи АФП. 

Да видим под повърхността означава да видим отвъд клишетата, подчерта пред АФП Кристоф Визнер, директор на фестивала, който е сред най-престижните фотографски форуми в света и се провежда на 27 различни локации в града. 

Творците ще предложат на посетителите да променят гледната си точка и да видят хората, които често са категоризирани, мразени и окарикатурявани. 

Ретроспективна изложба на американската фотографка Мери Елън Марк (1940-2015) демонстрира как фотографията може да бъде универсално разбираема и да премине културните граници, подчертават кураторките София Гриф и Мелиса Харис. 

Фотографиите на испанката Кристина де Мидел пред

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълват инсталацията.

Певецът Кание Уест не признава вината си относно заведения иск срещу него от бивша негова асистенka, по-рано тази седмица, съобщи сайтът TMZ. Рапърът твърди, че всъщност тя е тази, която се е опитвала да го изнудва и му е пращала съобщения с неприлично съдържание. 

„В отговор на тези безпочвени твърдения Кание ще заведе дело срещу г-жа Пишиота, която активно го преследва сексуално, за да си издейства работа и други материални облаги, а впоследствие започва и да го изнудва, когато авансите са отхвърлени“, каза адвокат на Кание Уест пред TMZ.

Адвокатът добави, че Лорън Пишиота е откраднала телефона на Кание в опит да унищожи доказателства, които биха противоречали на нейния разказ. 

Версията на рапъра е съвсем различна. Лорън е уволнена, защото не е била квалифицирана и е искала необосновани суми в брой, включително и заплата от 4 млн. щатски долара. О

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите. 

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни

„Compose е смесица от звуци и визуализации, както и аромат на зреещи плодове, свеж пролетен бриз от Венецианските градини, блестяща слънчева светлина и гласове на посетителите, като всичко това създава уникален момент и пространство. Със смяната на сезоните от пролетта към есента изложбата ще промени и облика си“, пише японското издание.

Разлагането генерира звуци, наподобяващи тези от дрон и мигащи светлини от електроди, поставени в плодовете, които преобразуват тяхната постоянно променяща се влага в електрически сигнали. Разлагащите се плодове след това се събират в кофите за компост и се превръщат в тор за растенията във Венецианските градини, отбелязват японските медии.

ГЛОБАЛНИТЕ КРИЗИ И КРЕАТИВНОСТТА НА РАБОТНИЦИТЕ В МЕТРОТО

„Заглавието етимологично означава „да поставим заедно (com+pose)“. Инсталацията задава въпроса какво означава хората да бъдат и да работят заедно в свят, изправен пред множество глобални кризи. Парадоксално, но кризата разкрива най-голямата креативност – вдъхновена от изобретателните мерки, които работниците в метрото предприемат срещу течовете“, пишат на сайта на Венецианското биенале.

„Изложбата е съсредоточена върху най-известната серия на авторката - Moré Moré (Leaky). Това обаче е нова творба, уникална за Венеция. Отправната точка била поредицата от теренни творби на Мори, наречена Moré Moré Tokyo (Leaky Tokyo). Тогава тя заснема временните мерки, които служителите на метрото в Токио предприемат за спиране на течове, използвайки кофи, маркучи, пластмасови бутилки и други инструменти. Moré Moré е продължение на теренната работа и е изградена като инсталация с циркулираща водна система, която умишлено причинява течове“, пише още Tokyo Art Beat.

Според авторите на японското издание изложбата е „весела, хумористична и елегантна, но същевременно се занимава с фундаментални проблеми, свързани с изменението на климата“.

МАТЕРИАЛИ ОТ ВЕНЕЦИЯ

Мори се обръща и към венециански магазини и фермери, за да закупи плодове за своята инсталация.

„Това, което е уникално в моето участие във Венецианското биенале този път е, че не създадох творбите в студиото и не ги донесох на обекта, а набавих всички материали, с изключение на оборудването, от местни смесени магазини, антикварни сергии, хранителни магазини и супермаркети. Превърнах Японския павилион в студио, където останах и създадох творбите. Има по-голям смисъл както от екологична, така и от икономическа гледна точка, артистите да пътуват индивидуално и да завършват работата си на място, не мислите ли?“,  казва авторката пред италианската медия Art Review. Според Юко Мори използването на местни предмети също предлага възможност да научиш за ежедневието на града - в аспект, който е различен от биеналето. Освен това, винаги е вълнуващо да излезеш из града, за да купиш провизии, отбелязва тя.

Японският павилион се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември.

Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
Цветни аспекти
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Под прожектора
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.