NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Алея на джаза беше открита днес в Банско
4751
Цветни аспекти

Алея на джаза беше открита днес в Банско

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско. Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят. Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера

| 04 Август 2024, 12:33 ч.
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Снимка © БТА

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.

Форматът филмови прожекции със заглавие „Нощно кино“ ще има нов сезон във Варна, съобщават организаторите от „Артин вижън“. Той поставя акцент върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлагайки различно преживяване за ценителите на седмото изкуство.

Стартът на новия сезон ще бъде на 22 ноември във Фестивалния комплекс в града със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя Йордан Радичков. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.

Програмата включва някои от по-рядко показваните екранни творби по Радичков като „Опашката“ (1963) на режисьора Доньо Донев, „Ако цветовете бяха сиви“ (1969) на Роман Мейцов, „Хляб“ (1972) на Наум Шопо

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Комедията „Горката Франция“ ще бъде представена на сцена в град Септември на 13 ноември, съобщават от Общински театър "Възраждане".

В представлението участват Александър Кадиев, Александър Дойнов, Фахрадин Фахрадинов, Катерина Евро, Анелия Луцинова. Това е комедия за сблъсъка на поколения, сексуална ориентация, ценностни стойности, идеали и любов. Любов в различните й проявления, форми и измерения, разказват повече за сюжета от театъра.

Комедията е изиграна над 450 пъти, като през юни гостува и в Троян.

През октомври в културната институция в град Септември беше представена постановката "Вечеря с приятели" с участието на Асен Блатечки, посочват още от театъра.

Преди 40 години, на 5 ноември, когато музикантът Брайън Адамс става на 25 години, излиза неговия четвърти студиен албум - Reckless, който се оказва изключително успешен в световен мащаб. Музикалната продукция достига челната позиция в американската класация „Билборд 200“. Четири десетилетия по-късно, канадският изпълнител на Please Forgive Mе, навършва 65 години и е един от най-известните певци в света.

Брайън Адамс е роден в семейството на британско-канадски имигранти в град Кингстън на 5 ноември 1959 г. Баща му, който е служил в британската и канадската армия става дипломат на външна служба в ООН. Семейство Адамс живее в Португалия, Австрия, Израел и Япония. Така младият изпълнител пътува постоянно по време на детството си. Когато родителите му се развеждат, той е на 12 години. Адамс не вижда баща си до средата на 90-те години, когато концертно турне го отвежда в

Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.

Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".

"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем

Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.

Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.

Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме всичко възможно, за да можем да я осъществим, допълни тя. Това се случва с проекта „Музиката в камък“, подкрепен от Национален фонд „Култура“, в рамките на който петима скулптори създават художествени творби, посветени на джаз легендите в страната. 

С днешното откриване на Алея на джаза нашият град става по-богат в истинския и стойностен смисъл на тази дума, защото става богат на култура, каза при откриването кметът на Банско Стойчо Баненски. 

„От вчера Банско живее под знака на джаз музиката, с вълненията и емоциите на „Банско джаз фестивал“ - един фестивал, който тръгна по алеята на джаза преди 27 години. Най-напред беше малко екстравагантно за нашите традиции и бит събитие, но стигнахме до днешния му мащаб и днешното му значение за ключово музикално събитие за България и най-важно в културния и туристическия календар за Банско“, каза още той. 

Картина на Михаил Камберов е избрана за наградата Lelivredart в рамките на Есенния салон в Париж, научи сина на художника – Иван Камберов.

Произведението се казва „Празник“ – масло върху платно с размери 60 на 70 сантиметра, рисувано в София през 2010 г. Това е градски пейзаж, в типичния за баща ми стил – композиция с архитектура и с много хора, които празнуват, посочва Иван Камберов.

Тази година работите на 18 артисти са избрани сред общо 955 техни колеги от 52 националности и ще бъдат издадени в книга, която обединява фаворитите за 2024 г. Изданието представя актуалните световни тенденции в изобразителното изкуство. Това е огромно признание и чест, като се има предвид, че моят татко не е жив художник, коментира Иван Камберов. Всеки творе

Британският певец Елтън Джон, който и преди е жънал успехи на Бродуей, превръща сагата за телевизионната евангелистка Тами Фей в музика за постановка на театралната сцена в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес. 

Когато Джон е на турне в Америка през 70-те години на миналия век, едно телевизионна персона успява да привлече вниманието му - Фей. 

Елтън Джон - който по онова време обикаля с шапки, карикатурни тоалети и е обсипан с количество пайети, достатъчно да задуши слон - е привлечен от жената с тежък грим, способността да се свързва с феновете и умението да се изправи след удара на предателството.

"Тя ме очарова безумно. Обичам хора, които по някакъв начин възкръсват. Тя беше напълно забранена и прогонена, но се пребори с това благодарение на своята доброта и любезност, на своето убеждение и вяра. Това е невероятна история, в известен смисъл Шекспирова"

Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.

За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".

По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.

По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.

Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при така

Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води по номинации за наградите "Грами" за латино музика, предаде Асошиейтед прес.

Тази година Барера ще се съревновава за девет отличия, след като миналата година получи 13 номинации и спечели три награди.

Номинациите на Едгар Барера са за продуцент, автор на песни, запис и албум на годината. Той е номиниран и два пъти в категорията за най-добра регионална мексиканска песен и три пъти в категорията за песен на годината за работата си по Entre Parentesis на Шакира и "Групо Фронтера", Mi Ex Tenia Razon на Карол Джи и Segun Quien на Малума и Карин Леон. 

Освен трите номинации на Барера, сред останалите номинирани за песен на годината са Derrumbe на Хорхе Дрекслер, A Fuego Lento на Дайме А

Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.

“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието. 

“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.

Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери

По думите на кмета на Банско много са хората, които имат заслуга за днешното събитие, но най-важни са тези, които създават музиката. „Алеята на джаза беше една от многото оригинални идеи и мечта на създателя на „Банско джаз фестивал д-р Илиев. За съжаление, той не успя да види реализирана тази мечта, но ние му отдаваме почит чрез нея, затова наред с музикантите е и скулптурата на д-р Емил Илиев“, каза още Баненски. 

Това са славни хора, но не бяха суетни, бяха хора с мисия, които знаеха и имаха отговорност да носят тази мисия, каза при откриването Вики Алмазиду. Тя посочи, че Милчо Левиев е сред първите хора в световен мащаб, които прокарват нова линия в джаза, а години наред разнася славата на България и българската музика по света. Тя благодари на творците, които с изработката на тези скулптури ги оставят за поколенията. Във връзка с младите и приемствеността, Алмазиду посочи, че именно приемствеността в изкуството е била сред мисиите на Милчо Левиев. 

Върху скулптурите, с които бе открита Алея на джаза в Банско, са работили петима творци: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков и Иван Стоянов. 

скулпторът Атанас Карадечев каза, че е приел изработката на скулптури за Алеята на джаза с огромна чест и отговорност. Негово дело са ликовете на Милчо Левиев и д-р Емил Илиев. През цялото време, докато е творил, е слушал музика, което му е помогнало за произведенията. За работата с камъка разказа, че е труден, но всички творци са си помагали. „Даже мога да кажа, че Рашо Митев, който е един от най-добрите в България, е мой ученик. Навремето съм учил него, сега той ме учи как да поемам към камъните. Велико нещо е животът“, отбеляза Атанас Карадечев.

"Банско джаз фестивал" продължава тази вечер с концерти на музиканти от няколко страни. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 03:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
4751
Цветни аспекти

Алея на джаза беше открита днес в Банско

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“.

| 04 Август 2024, 12:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Снимка © БТА

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.

Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.

Форматът филмови прожекции със заглавие „Нощно кино“ ще има нов сезон във Варна, съобщават организаторите от „Артин вижън“. Той поставя акцент върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлагайки различно преживяване за ценителите на седмото изкуство.

Стартът на новия сезон ще бъде на 22 ноември във Фестивалния комплекс в града със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя Йордан Радичков. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.

Програмата включва някои от по-рядко показваните екранни творби по Радичков като „Опашката“ (1963) на режисьора Доньо Донев, „Ако цветовете бяха сиви“ (1969) на Роман Мейцов, „Хляб“ (1972) на Наум Шопо

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Комедията „Горката Франция“ ще бъде представена на сцена в град Септември на 13 ноември, съобщават от Общински театър "Възраждане".

В представлението участват Александър Кадиев, Александър Дойнов, Фахрадин Фахрадинов, Катерина Евро, Анелия Луцинова. Това е комедия за сблъсъка на поколения, сексуална ориентация, ценностни стойности, идеали и любов. Любов в различните й проявления, форми и измерения, разказват повече за сюжета от театъра.

Комедията е изиграна над 450 пъти, като през юни гостува и в Троян.

През октомври в културната институция в град Септември беше представена постановката "Вечеря с приятели" с участието на Асен Блатечки, посочват още от театъра.

Преди 40 години, на 5 ноември, когато музикантът Брайън Адамс става на 25 години, излиза неговия четвърти студиен албум - Reckless, който се оказва изключително успешен в световен мащаб. Музикалната продукция достига челната позиция в американската класация „Билборд 200“. Четири десетилетия по-късно, канадският изпълнител на Please Forgive Mе, навършва 65 години и е един от най-известните певци в света.

Брайън Адамс е роден в семейството на британско-канадски имигранти в град Кингстън на 5 ноември 1959 г. Баща му, който е служил в британската и канадската армия става дипломат на външна служба в ООН. Семейство Адамс живее в Португалия, Австрия, Израел и Япония. Така младият изпълнител пътува постоянно по време на детството си. Когато родителите му се развеждат, той е на 12 години. Адамс не вижда баща си до средата на 90-те години, когато концертно турне го отвежда в

Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.

Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".

"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем

Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.

Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме всичко възможно, за да можем да я осъществим, допълни тя. Това се случва с проекта „Музиката в камък“, подкрепен от Национален фонд „Култура“, в рамките на който петима скулптори създават художествени творби, посветени на джаз легендите в страната. 

Картина на Михаил Камберов е избрана за наградата Lelivredart в рамките на Есенния салон в Париж, научи сина на художника – Иван Камберов.

Произведението се казва „Празник“ – масло върху платно с размери 60 на 70 сантиметра, рисувано в София през 2010 г. Това е градски пейзаж, в типичния за баща ми стил – композиция с архитектура и с много хора, които празнуват, посочва Иван Камберов.

Тази година работите на 18 артисти са избрани сред общо 955 техни колеги от 52 националности и ще бъдат издадени в книга, която обединява фаворитите за 2024 г. Изданието представя актуалните световни тенденции в изобразителното изкуство. Това е огромно признание и чест, като се има предвид, че моят татко не е жив художник, коментира Иван Камберов. Всеки творе

Британският певец Елтън Джон, който и преди е жънал успехи на Бродуей, превръща сагата за телевизионната евангелистка Тами Фей в музика за постановка на театралната сцена в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес. 

Когато Джон е на турне в Америка през 70-те години на миналия век, едно телевизионна персона успява да привлече вниманието му - Фей. 

Елтън Джон - който по онова време обикаля с шапки, карикатурни тоалети и е обсипан с количество пайети, достатъчно да задуши слон - е привлечен от жената с тежък грим, способността да се свързва с феновете и умението да се изправи след удара на предателството.

"Тя ме очарова безумно. Обичам хора, които по някакъв начин възкръсват. Тя беше напълно забранена и прогонена, но се пребори с това благодарение на своята доброта и любезност, на своето убеждение и вяра. Това е невероятна история, в известен смисъл Шекспирова"

Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.

За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".

По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.

По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.

Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при така

Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води по номинации за наградите "Грами" за латино музика, предаде Асошиейтед прес.

Тази година Барера ще се съревновава за девет отличия, след като миналата година получи 13 номинации и спечели три награди.

Номинациите на Едгар Барера са за продуцент, автор на песни, запис и албум на годината. Той е номиниран и два пъти в категорията за най-добра регионална мексиканска песен и три пъти в категорията за песен на годината за работата си по Entre Parentesis на Шакира и "Групо Фронтера", Mi Ex Tenia Razon на Карол Джи и Segun Quien на Малума и Карин Леон. 

Освен трите номинации на Барера, сред останалите номинирани за песен на годината са Derrumbe на Хорхе Дрекслер, A Fuego Lento на Дайме А

Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.

“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието. 

“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.

Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери

С днешното откриване на Алея на джаза нашият град става по-богат в истинския и стойностен смисъл на тази дума, защото става богат на култура, каза при откриването кметът на Банско Стойчо Баненски. 

„От вчера Банско живее под знака на джаз музиката, с вълненията и емоциите на „Банско джаз фестивал“ - един фестивал, който тръгна по алеята на джаза преди 27 години. Най-напред беше малко екстравагантно за нашите традиции и бит събитие, но стигнахме до днешния му мащаб и днешното му значение за ключово музикално събитие за България и най-важно в културния и туристическия календар за Банско“, каза още той. 

По думите на кмета на Банско много са хората, които имат заслуга за днешното събитие, но най-важни са тези, които създават музиката. „Алеята на джаза беше една от многото оригинални идеи и мечта на създателя на „Банско джаз фестивал д-р Илиев. За съжаление, той не успя да види реализирана тази мечта, но ние му отдаваме почит чрез нея, затова наред с музикантите е и скулптурата на д-р Емил Илиев“, каза още Баненски. 

Това са славни хора, но не бяха суетни, бяха хора с мисия, които знаеха и имаха отговорност да носят тази мисия, каза при откриването Вики Алмазиду. Тя посочи, че Милчо Левиев е сред първите хора в световен мащаб, които прокарват нова линия в джаза, а години наред разнася славата на България и българската музика по света. Тя благодари на творците, които с изработката на тези скулптури ги оставят за поколенията. Във връзка с младите и приемствеността, Алмазиду посочи, че именно приемствеността в изкуството е била сред мисиите на Милчо Левиев. 

Върху скулптурите, с които бе открита Алея на джаза в Банско, са работили петима творци: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков и Иван Стоянов. 

скулпторът Атанас Карадечев каза, че е приел изработката на скулптури за Алеята на джаза с огромна чест и отговорност. Негово дело са ликовете на Милчо Левиев и д-р Емил Илиев. През цялото време, докато е творил, е слушал музика, което му е помогнало за произведенията. За работата с камъка разказа, че е труден, но всички творци са си помагали. „Даже мога да кажа, че Рашо Митев, който е един от най-добрите в България, е мой ученик. Навремето съм учил него, сега той ме учи как да поемам към камъните. Велико нещо е животът“, отбеляза Атанас Карадечев.

"Банско джаз фестивал" продължава тази вечер с концерти на музиканти от няколко страни. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.