Втората фестивална вечер на „Банско джаз фестивал“ открива „Джерен Темел квартет“ тази вечер от 20:00 часа на откритата сцена на централния площад в планинския град.
Джерен Темел, родена в Истанбул, Турция, е отдадена джаз певица, композитор и преподавател, съобщават организаторите.
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби.
Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят своите най-нови творби – живопис, скулптура, приложни изкуства, съобщи Валентин Узунов, директор на художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ - Ловеч.
„Традицията на годишните изложби на ловешките художници датира от края на миналия век. Всяка година през ноември по време на истинската есен ние откриваме салона на художниците с участието на всички творци от региона“, заяви Узунов.
За пръв път своите творби в годишната изложба представя Надя Петрова, както и младият творец, завърналата се от Норвегия Мая Рад. Голяма част от авторите традиционно участват в есенната изложба, винаги обаче има нещо, с което изненадват и самите себе си, и публиката.
Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.
"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.
В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.
В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.
Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов.
Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.
Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.
Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.
Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.
За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.
От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с
Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.
Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки.
„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор
Публиката ще чуе тази вечер и „Източен пасаж“ на квартета „Дойкин § Курпаров“, създаден през 2017 г. от дългогодишните приятели и музикални партньори Асен Дойкин и Владимир Кърпаров. Музиката на квартета съчетава българските ритми и мелодии с традициите на джазовия идиом, а през пролетта на 2024 г. записва дебютния си албум, който ще бъде издаден по-късно тази година.
Пианистът Асен Дойкин е част от нюйоркската джаз сцена през последните 25 години, посочват организаторите на джаз фестивала в Банско. Работил е с джаз музиканти от Ню Йорк и от целия свят като Пино Паладино, Джо Лок, Кийт Карлок, Тим Лефевр, Бени Мопин, Кендрик Скот и много други. Българският пианист е изтъкнат джаз преподавател в САЩ.
Галерията „Банк Аустрия Кунстфорум Виена“ откри изложбата „Гоген - неочакван“, посветена на един от пионерите на модернизма. Това е първата цялостна ретроспектива нa художника във Виена от 60-те години на миналия век.
Пол Гоген (1848-1903) е представен като един от художниците от втората половина на 19-и век, които извеждат образа извън реалността, за да го превърне в автономно произведение на изкуството. Той разбира живописта не като детайл от природата, а като изобразяване на настроения, архетипи и емоции.
„Гоген - неочакван“ илюстрира развитието на художника от късен импресионист към символист с нов живописен език. Неочаквано е не само качеството и богатството на картините, но преди всичко графичните цикли и скулптурите. Те са пример за промяната от академичен подход към свободен и неконвенционален подход към формата.<
Виенският музей „Леополд“ посвещава цялостна ретроспектива на многостранното творчество на Рудолф Вакер (1893-1939) - един от най-значимите австрийски представители на новата предметност в Европа.
С близо 250 експоната експозицията „Рудолф Вакер. Магията и бездните на реалността“ проследява развитието на художника от Форарлберг, осветлява тематичните акценти в неговото творчество и демонстрира художествената стойност и техническото съвършенство на работите му като цяло. Интересите на Вакер са съсредоточени върху непосредственото му обкръжение, „магията на ежедневието“, кондензирана в неговите натюрморти, австрийски пейзажи, актови изображения на женско тяло и автопортрети.
Животът и творчеството на Вакер са неразривно преплетени със социално-политическите събития от 10-те до 30-те години на ХХ век. През 1914 г. Първата световна война
Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове
Седем български игрални филма ще бъдат прожектирани в киното на Португалската филмотека в Лисабон през октомври. Това съобщават от Българската национална филмотека (БНФ).
Първата прожекция е на 9 октомври, когато ще бъде показан „Козият рог“ (1972 г.) на режисьора Методи Андонов.
Следват „Лачените обувки на незнайния войн“ (1979 г., реж. Рангел Вълчанов), „Всичко е любов“ (1979 г., реж. Борислав Шаралиев), „Куче в чекмедже“ (1982 г., реж. Димитър Петров), „А бяхме млади“ (1961 г., реж. Бинка Желязкова) и „Отклонение“ (1967 г., реж. Гриша Островски; Тодор Стоянов).
Ще бъде прожектирана и дигиталната реставрация на „Морето“ (1967 г., реж. Петър Донев).
Филмите ще бъдат показани от 35-милиметрови филмови копия на БНФ.
По-рано тази година шест реставрации на класичес
На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“.
Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.
Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове.
Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.
Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.
Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на
Музиката на Владимир Кърпаров е успешен синтез между съвременния джаз и мелодичния колорит на българската народна музика. През 2020 г. Кърпаров получи награда на Министерство на културата на Република България за популяризиране на българската култура по света, припомнят организаторите на „Банско джаз фестивал“.
Финал на вечерта ще постави Камила Джордж – саксофонист - визионер, композитор, ръководител на група и новатор. Музиката е смес от афрофутуризъм, хип – хоп и джаз, с политически подтекст, който има силна връзка с нейната нигерийска идентичност.
В рамките на „Банско джаз фестивал“ през днешния ден ще бъде поставено началото на „Алея на джаза“, от 11:00 часа започва и сцената на младите таланти. През деня са предвидени активности в парка, а от 17:00 часа започват джаз точките, с който из планинския град жителите и гостите ще могат да се насладят на джаз, преди вечерните концерти.
Във връзка с музикалното събитие, достъпът до планината през деня ще бъде улеснен, като кабинковият лифт ще работи в дните на фестивала. До 10 август ще се движи и ретро теснолинейка по маршрута Добринище – Банско – Разлог – Якоруда. Влакът е с вагони от 1926, 1941 и 1970-та години.
Съпътстваща програма на фестивала включва още панаир на занаятите, изложби и други събития. Подробности за тях гостите на Банско могат да получат в Посетителския информационен център в града.