NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Под прожектора Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
6192
Под прожектора

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов.  Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение

| 03 Август 2024, 08:10 ч.
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Снимка © БТА

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов. 

В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.

Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич. 

Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.

Изложбата по книгата предлага иновати

„Ромео и Жулиета“ е моя детска мечта от самото начало, когато постъпих в балетното училище, каза примабалерината Марта Петкова по повод предстоящата премиера на творбата от Сергей Прокофиев. Тя е изпълнител на главната роля – на Жулиета, и художествена ръководител на балета в Софийската опера и балет. 

„Имайки възможност да гледам спектакли на националния балет, винаги съм си представила, че един ден ще изиграя  Жулиета. Вълнението е огромно, но още по-щастлива съм, че именно Калоян Бояджиев прави постановката. Това е един много успял, изключителен българин, който ние всички много уважаваме и мога да кажа, че работата с него,  определено, беше различна –  заради това огромно спокойствие, което той ти дава“, каза Петкова.

„Не е имало момент, в

Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.

Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.

Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.

Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.

В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело

В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК.

По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година. „Това е единствената коледна оратория от български композитор и единствената коледна оратория изобщо в музикалната култура на планетата, писана от професионален архитект“, разказа Камджалов.

Димитър Ненов завършва архитектура в Германия, след което учи в Полша и Италия, където се дипломира като музикант. Той е пръв музикален уредник на радио „София“ (1935-1937) и създател на фонотеката на радиото. В първата половина на 30-те години ръководи

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.

Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста са унищожени. През 1922-1923 г. е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен. 

Според извършено обследване преди години става ясно, че основите на съоръжението са здрави. Сериозни са проблемите с настилката, има пукнатини и фуги между камъните. Преди време заради ремонт на съвременния мост движението на автомобили беше насочено по старото съоръжение, което го амортизира още повече.

Началото на консервацията и реставрацията на моста бе поставено миналата година. Дейностите се извършиха по европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 година.

Експо център ще разказва за живота и делото на Кольо Фичето

Германска поп песен, наричана „най-загадъчната песен в интернет“, най-накрая бе идентифицирана след 17-годишно търсене от онлайн ентусиасти, предаде АФП.

Песента е Subways of Your Mind на малко известната германската група от 80-те години „Фекс“ (FEX). Потребител на социалната мрежа Редит (Reddit), чието име е marijn1412, открива един от членовете на групата, който разкрива мистерията.

Загадката започва през 2007 г., когато германски брат и сестра дигитализират песен, записана на касета от радио преди повече от 20 години. След това я пускат в интернет.

Любителите на музиката, които издирват произхода на забравени песни, се опитват да я идентифицират по различни начини. Например пробват да определят използваните инструментите или акцента на певеца. Първоначалните опити са неуспешни.

През 2019 г. платформата Редит публикува песента

Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.

Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.

Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.

В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ

Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той. 

Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм.

Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:

Зараждането на Корейската вълна (Халю)

От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на  Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.

През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен

Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.

С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. 

Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess. 

В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети

По проекта е изграден и двуетажен експо център с модерен архитектурен дизайн. В него ще има ресторант, музей, който ще разказва за живота на Кольо Фичето и за Беленския край, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване "Машина на времето", с която посетителите ще се върнат години назад, за да проследят началото на строежа на моста, магазин за сувенири. Ще има и атрактивно 3D-мапинг шоу.

"Мостът на Кольо Фичето е емблемата на Бяла. Това е най-известният ни обект и ще доведе до още по-добро развитие на туризма и до повече посетители. Ще се отрази положително и на местния бизнес. Мисля, че ефектът ще е за целия регион, а не само за Бяла", каза Славов. 

По думите му реставрираният мост на Кольо Фичето дава шансове. 

"Носи възможност да мечтаем, защото имаме истински туристически завършен продукт. Като дойде туристът, да мине по моста, да се снима, а след това да влезе в експо центъра и да се запознае с живота и творчеството на Кольо Фичето. Влизаш и попадаш в света на възрожденския майстор. Вече има графики и снимков материал на всичко, съградено от него. Ще има умалени 3D-макети на три от шедьоврите му - на моста в Дряново, покрития мост в Ловеч и църквата "Света Троица" в Свищов. Ще има и триизмерен образ на Кольо Фичето, който ще посреща туристите, а също и специален кът, разказващ за пазарлъка между Мидхат паша и майстора в конака в Русе. Ще има и сцена от самия строеж на моста в почти оригиналните размери - с над седем метра височина. Ще се върнем 157 години назад и ще си представим как се е градил мостът - с волски каруци, камъни, скеле, ще е много ефектно. Ще има и зала с мапинг прожекции. Ще се разказват интересни истории. Представете си Фичето до пояс във водата под моста, а на съоръжението са батареите на Мидхат паша, които изпробват здравината му", разказва кметът на Бяла. 

Обособени са и зони за обществено ползване с две тераси, а също и ресторант. 

"3D-мапинг прожекции ще има на празници и на специални за Бяла събития. Отделно, туристически групи ще могат да си заплатят за прожекция, ако пожелаят", каза Славов.  Той обясни, че между експо центъра и моста се оформя пространство за културни събития. Ще могат да се организират фолклорни фестивали, рок фестове, скулптурни пленери. 

Спасихме моста и върнахме красотата му, казва кметът Славов 

По повод на негативни коментари относно ремонта на моста Славов заяви, че е спокоен, защото е върната красотата на беленския белокаменен мост. 

"Да уточня за пореден път. По проект имаме четири зони. Зони "1" и "4" са автентичните зони. За съжаление, през 1897 г. падат осем свода в средната част. След това през 1921 г. - 1922 г. се прави бетонно удължение около 70 метра от три бетонови крака и дълъг 80-метров насип с пръст. Това всъщност са зони "2" и "3". Та зона номер "1" е със страхотни кобилични арки, които само са почистени, реставрирани. Бяха буренясали, изронени. Не се виждаше кое е лъв, кое е нимфа, кое е русалка. След това бетоновите три крака се подсилиха и заздравиха. А другите 80 метра изградихме наново. Така свързахме автентичните зони "1" и "4". Слабото място беше между бетона и камъка. Реално този проект спаси моста и това е мнението на много инженери и архитекти, като съм горд от постигнатото", заяви Димитър Славов. 

Подготвена е разнообразна програма за официалното откриване на реставрирания мост

По думите му разнообразна ще бъде програмата за официалното откриване на реставрирания мост на Кольо Фичето, което ще се състои на 23 август. 

"Ще има сцена с LED-екрани, изградена до моста, много танцьори в народни носии и гайдари. Актьор ще се превъплъти в образа на Кольо Фичето, който ще води шествието", разказа кметът.

Ще участва и Русенската опера с оркестър, хор и солисти. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия. 
Хорът ще изпълни химните на България и Европа. Програмата включва също емблематични български произведения и църковнославянски песнопения като "Хвалите имя Господне", "Радецки марш", "Тих бял Дунав", "Рапсодия Вардар", "Българи от старо време", "Я кажи ми, облаче ле бяло", "Многая лета" и "Дунавско хоро".

Постановката е на режисьора Борис Радев, диригент ще бъде маестро Димитър Косев, а начело на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Ще участват солистите Владислава Гарвалова, Глория Пенчева, Иван Пенчев и Момчил Миланов.

Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция, като върху моста на Колю Фичето ще оживеят картини, които ще провокират у зрителите неочаквано и различно визуално преживяване.

Славов каза още, че на следващия ден ще има концерт на певицата Дара, а специален гост се очаква да бъде и легендата на българския футбол Христо Стоичков.

е медиен партньор на Община Бяла за откриването на реставрирания мост на Кольо Фичето. 
 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 02:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
6192
Под прожектора

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител.Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година.

| 03 Август 2024, 08:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти
Снимка © БТА

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов. 

Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.

В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.

Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич. 

Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.

Изложбата по книгата предлага иновати

„Ромео и Жулиета“ е моя детска мечта от самото начало, когато постъпих в балетното училище, каза примабалерината Марта Петкова по повод предстоящата премиера на творбата от Сергей Прокофиев. Тя е изпълнител на главната роля – на Жулиета, и художествена ръководител на балета в Софийската опера и балет. 

„Имайки възможност да гледам спектакли на националния балет, винаги съм си представила, че един ден ще изиграя  Жулиета. Вълнението е огромно, но още по-щастлива съм, че именно Калоян Бояджиев прави постановката. Това е един много успял, изключителен българин, който ние всички много уважаваме и мога да кажа, че работата с него,  определено, беше различна –  заради това огромно спокойствие, което той ти дава“, каза Петкова.

„Не е имало момент, в

Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.

Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.

Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.

Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.

В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело

В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК.

По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година. „Това е единствената коледна оратория от български композитор и единствената коледна оратория изобщо в музикалната култура на планетата, писана от професионален архитект“, разказа Камджалов.

Димитър Ненов завършва архитектура в Германия, след което учи в Полша и Италия, където се дипломира като музикант. Той е пръв музикален уредник на радио „София“ (1935-1937) и създател на фонотеката на радиото. В първата половина на 30-те години ръководи

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста са унищожени. През 1922-1923 г. е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен. 

Според извършено обследване преди години става ясно, че основите на съоръжението са здрави. Сериозни са проблемите с настилката, има пукнатини и фуги между камъните. Преди време заради ремонт на съвременния мост движението на автомобили беше насочено по старото съоръжение, което го амортизира още повече.

Германска поп песен, наричана „най-загадъчната песен в интернет“, най-накрая бе идентифицирана след 17-годишно търсене от онлайн ентусиасти, предаде АФП.

Песента е Subways of Your Mind на малко известната германската група от 80-те години „Фекс“ (FEX). Потребител на социалната мрежа Редит (Reddit), чието име е marijn1412, открива един от членовете на групата, който разкрива мистерията.

Загадката започва през 2007 г., когато германски брат и сестра дигитализират песен, записана на касета от радио преди повече от 20 години. След това я пускат в интернет.

Любителите на музиката, които издирват произхода на забравени песни, се опитват да я идентифицират по различни начини. Например пробват да определят използваните инструментите или акцента на певеца. Първоначалните опити са неуспешни.

През 2019 г. платформата Редит публикува песента

Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.

Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.

Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.

В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ

Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той. 

Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм.

Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:

Зараждането на Корейската вълна (Халю)

От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на  Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.

През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен

Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.

С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. 

Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess. 

В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети

Началото на консервацията и реставрацията на моста бе поставено миналата година. Дейностите се извършиха по европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 година.

Експо център ще разказва за живота и делото на Кольо Фичето

По проекта е изграден и двуетажен експо център с модерен архитектурен дизайн. В него ще има ресторант, музей, който ще разказва за живота на Кольо Фичето и за Беленския край, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване "Машина на времето", с която посетителите ще се върнат години назад, за да проследят началото на строежа на моста, магазин за сувенири. Ще има и атрактивно 3D-мапинг шоу.

"Мостът на Кольо Фичето е емблемата на Бяла. Това е най-известният ни обект и ще доведе до още по-добро развитие на туризма и до повече посетители. Ще се отрази положително и на местния бизнес. Мисля, че ефектът ще е за целия регион, а не само за Бяла", каза Славов. 

По думите му реставрираният мост на Кольо Фичето дава шансове. 

"Носи възможност да мечтаем, защото имаме истински туристически завършен продукт. Като дойде туристът, да мине по моста, да се снима, а след това да влезе в експо центъра и да се запознае с живота и творчеството на Кольо Фичето. Влизаш и попадаш в света на възрожденския майстор. Вече има графики и снимков материал на всичко, съградено от него. Ще има умалени 3D-макети на три от шедьоврите му - на моста в Дряново, покрития мост в Ловеч и църквата "Света Троица" в Свищов. Ще има и триизмерен образ на Кольо Фичето, който ще посреща туристите, а също и специален кът, разказващ за пазарлъка между Мидхат паша и майстора в конака в Русе. Ще има и сцена от самия строеж на моста в почти оригиналните размери - с над седем метра височина. Ще се върнем 157 години назад и ще си представим как се е градил мостът - с волски каруци, камъни, скеле, ще е много ефектно. Ще има и зала с мапинг прожекции. Ще се разказват интересни истории. Представете си Фичето до пояс във водата под моста, а на съоръжението са батареите на Мидхат паша, които изпробват здравината му", разказва кметът на Бяла. 

Обособени са и зони за обществено ползване с две тераси, а също и ресторант. 

"3D-мапинг прожекции ще има на празници и на специални за Бяла събития. Отделно, туристически групи ще могат да си заплатят за прожекция, ако пожелаят", каза Славов.  Той обясни, че между експо центъра и моста се оформя пространство за културни събития. Ще могат да се организират фолклорни фестивали, рок фестове, скулптурни пленери. 

Спасихме моста и върнахме красотата му, казва кметът Славов 

По повод на негативни коментари относно ремонта на моста Славов заяви, че е спокоен, защото е върната красотата на беленския белокаменен мост. 

"Да уточня за пореден път. По проект имаме четири зони. Зони "1" и "4" са автентичните зони. За съжаление, през 1897 г. падат осем свода в средната част. След това през 1921 г. - 1922 г. се прави бетонно удължение около 70 метра от три бетонови крака и дълъг 80-метров насип с пръст. Това всъщност са зони "2" и "3". Та зона номер "1" е със страхотни кобилични арки, които само са почистени, реставрирани. Бяха буренясали, изронени. Не се виждаше кое е лъв, кое е нимфа, кое е русалка. След това бетоновите три крака се подсилиха и заздравиха. А другите 80 метра изградихме наново. Така свързахме автентичните зони "1" и "4". Слабото място беше между бетона и камъка. Реално този проект спаси моста и това е мнението на много инженери и архитекти, като съм горд от постигнатото", заяви Димитър Славов. 

Подготвена е разнообразна програма за официалното откриване на реставрирания мост

По думите му разнообразна ще бъде програмата за официалното откриване на реставрирания мост на Кольо Фичето, което ще се състои на 23 август. 

"Ще има сцена с LED-екрани, изградена до моста, много танцьори в народни носии и гайдари. Актьор ще се превъплъти в образа на Кольо Фичето, който ще води шествието", разказа кметът.

Ще участва и Русенската опера с оркестър, хор и солисти. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия. 
Хорът ще изпълни химните на България и Европа. Програмата включва също емблематични български произведения и църковнославянски песнопения като "Хвалите имя Господне", "Радецки марш", "Тих бял Дунав", "Рапсодия Вардар", "Българи от старо време", "Я кажи ми, облаче ле бяло", "Многая лета" и "Дунавско хоро".

Постановката е на режисьора Борис Радев, диригент ще бъде маестро Димитър Косев, а начело на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Ще участват солистите Владислава Гарвалова, Глория Пенчева, Иван Пенчев и Момчил Миланов.

Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция, като върху моста на Колю Фичето ще оживеят картини, които ще провокират у зрителите неочаквано и различно визуално преживяване.

Славов каза още, че на следващия ден ще има концерт на певицата Дара, а специален гост се очаква да бъде и легендата на българския футбол Христо Стоичков.

е медиен партньор на Община Бяла за откриването на реставрирания мост на Кольо Фичето. 
 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.