Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.
Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.
Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.
Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.
Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара
Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.
Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.
Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.
Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.
Приказката е „за малки и големи
Симфониета - Видин ще изнесе три поредни концерта в Белоградчик, Монтана и в зала „Филхармония“ в дунавския град.
На диригентския пулт застава американката Либи Лебел, каза директорът на културния институт Мирослав Кръстев.
Либи Лебел има бакалавърска степен по пиано от The Juilliard School и магистър по хорово дирижиране от Westminster Choir College. Тя е била главен диригент на оркестъра на Принстънския университет и се е изявявала като гост-диригент с различни оркестрови и хорови състави. Либи Лебел е носител на трета награда и наградата за най-добър женски диригент на втория Международен конкурс за диригенти в Румъния.
В програмата са включени Симфония №2 на Бетовен и Симфония №9 „Из новия свят“ на Дворжак, допълни Кръстев. Концертът тази вечер е в салона на читалището в Белоградчик. Утре оркестърът гостува в Младежкия дом в Монтана, а на 1 август – въ
Хонконг отдава почит с ретроспективна изложба на графичния дизайнер Хенри Стайнър, чиито лога са навсякъде - върху небостъргачи или банкноти, съобщи АФП.
Хонконг е "най-вълнуващото място в Азия, което познавам", казва Хенри Стайнър пред АФП, докато се разхожда сред творбите си, изложени в градския музей за съвременно изкуство M+.
Роденият в Австрия 90-годишен дизайнер пристига в Хонконг на 27-годишна възраст през 1961 г., след като подписва договор за няколко месеца с едно списание.
През 63-те си години в града той става свидетел на превръщането на "перлата на Ориента" в световен финансов център.
"Хонконг е място, което се движи и те стимулира (...) Това е едно наелектризиращо място", обяснява той, без да се смущава от политическата обстановка след продемократичните протести през 2019 г. и приемането на два закона за националната сигурност, прокар
Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино.
Лекциите са част от фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.
Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.
“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.
Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.
„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.
По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.
Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската китара с 12 струни и класическата китара, която наричаме виола. Аз реших да импровизирам, като добавя нов електронен звук, пиано, цигулка“, каза Родригеш. Имам нужда да се чувствам свободна, когато пея, допълни тя.
ПЕЕ В ОПЕРА ОТ ДЕСЕТГОДИШНА
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.
„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.
По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).
Адаптация по роман на Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.
Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко разпространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от средата на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.
Изложбата гостува в Бургас, след кат
Тазгодишните награди "Пийбоди" за медийни постижения, сред отличените с които са продукции като "Стар Трек" и "Мечката", бяха връчени в хотел "Бевърли Уилшър Фор Сизънс" в Бевърли Хилс, предаде ЮПИ.
Победителите, сред които са също "Смъртоносна връзка" (Dead Ringers), "Джуди Блум завинаги", "Последните оцелели", "Спътници в живота", Reservation Dogs, "20 дни в Мариупол" и "Последната седмица тази вечер с Джон Оливър" бяха обявени през май. Техните звезди и създатели получиха наградите на церемония в Бевърли Хилс в неделя вечер. Водещ на шоуто беше Кумейл Нанджиани.
Ветеранът Мел Брукс беше удостоен с награда "Пийбоди" за цялостни постижения, а Куинта Брънсън - с приза "Пионер".
"Независимо дали смело документират войни по света или умело предизвикват така необходимите усмивки на лицата ни, победителите на 84-ите награди "Пийбоди" са създали завла
Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Варна снощи.
Спектакълът обединява 23 песни на Стефан Диомов чрез либрето, създадено от Юрий Дачев. Идейният проект е на директорката на театъра Еделина Кънева.
Това е първият подобен мюзикъл у нас, първият спектакъл върху готови песни, каза композиторът Стефан Диомов, който в края на представлението излезе на сцената и изправи публиката на крака.
„Написах песни, които за моя голяма радост станаха популярни и ето че на тяхна основа се създаде този мюзикъл“, допълни той и благодари на Еделина Кънева и на режисьора Камен Воденичаров, които покани на сцената за поклон.
Композиторът похвали балета на Музикалния театър и хореографа Йоанна Стоянова, както и оркестъра, определяйки го като „фантастичен“, и призова да запомним името н
Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.
„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.
Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция.
В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b
Лина Родригеш е родена през 1984 г. в Германия, но от петмесечна възраст живее в Португалия. „Моят баща и баба ми пеят откакто съм дете и в нашия дом обикновено слушахме фадо“, разказа тя. На 10 години започва да пее в операта на град Порто и изпълнява главната роля в произведението на Джан Карло Меноти „Амал и нощните посетители“. По-късно, все още в операта в Порто, участва в спектаклите „Кармен“, „Еликсир на любовта“ и „Бохеми“.
На 15 години започва да учи пеене в консерваторията в Порто, а през 2005 г. е в ролята на Амалия Родригеш в мюзикъла „Амалия“. По-късно китаристът Марио Пачеко я кани да се присъедини към неговия „Фадо клуб“.
До момента Лина Родригеш има три издадени албума - „Carolina“ (2014), „En Cantado“ (2017) и „Fado Camões“ (2024). Сътрудничи си още с каталунския музикант Раул Рефрий в проект, посветен на Амалия Родригеш.
ФЕСТИВАЛЪТ ИМА ЗА ЦЕЛ ДА ПОДПОМАГА ЛЕТНИЯ ПЛАНИНСКИ ТУРИЗЪМ
„Наистина нашата основна концепция е тази, която изгради през годините и доктор Емил Илиев, а именно – фестивалът няма никаква комерсиална цел. Единствено и само неговата цел е благородна и е свързана с подпомагане на летния планински туризъм“, каза директорът на джаз фестивала доктор Татяна Илиева.
По думите й програмата на музикалния форум тази година обхваща огромно стилово многообразие. Извън концертите, които ще се състоят всяка вечер до 7 август, включително, в съпътстващата програма има джаз академия за деца, водена от Мириам Маврова.
На 3 август в художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков среща с читателите ще имат писателите Владимир Зарев и Мирела Иванова. Ден по-късно е предвидена демонстративна тренировка по карате стил „Шинкиокушинкай“ с преподавател доктор Красимир Желязков.
На 5 август вечерта Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи вечерна света литургия в църквата „Преображение Господне“ в Боровец.