Фестивалът на изкуствата „Фриндж“ в Единбург, който е сред най-популярните в Шотландия, започва с повече от 3500 представления, планирани през целия месец, предаде ДПА.
Събитието започва днес, 2 август, и ще продължи до 26 август, като в него участват артисти от 58 държави. Потвърдените представления са 3663, като това е с 346 повече от 3317 мероприятия, посочени в програмата на фестивала, отбелязва ДПА.
Русенският държавен куклен театър спечели наградата на публиката в шестото издание на тримесечния Международен куклен театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ във Велико Търново.
След активно гласуване зрителите избраха за победител представлението „Маша и Мечока“. На второ място се нареди спектакъла „Патиланско царство“ на театър „Мале-мале“ от София, а на трето - постановката „Примък – отмък“ на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ от Смолян.
„Наградата на публиката е най-ценното отличие, защото се дава от сърце“, каза създателят и организатор на проявата Веселин Василев. „Куклениците работят основно за публиката, а оценката на зрителите винаги е най-важна за всеки актьор“, добави той.
През трите летни месеца децата имаха възможността да гледа
При пълна зала и без инциденти премина втората премиерна вечер на постановката „Оръжията и човекът“ в голямата зала на Народния театър, .
По време на почти двучасовия спектакъл публиката аплодира в продължение на няколко минутите артистите от най-голямата ни трупа. На поклона, освен целият актьорски излязоха режисьорът Джон Малкович и сценографът Пиер-Франсоа Лимбош. От залата се чуваха викове „Браво!“.
Малко след 21:00 ч., на изхода между колоните и пред стълбите на Народния театър имаше полицаи, които отклоняваха излизащите граждани от двата странични излаза. Площадът пред театъра беше празен.
Утре е третото премиерно представление по произведението на Бърнард Шоу.
Малки пластики на Диана Тончева и пачуърк творби на Агнес Данкова са представени в изложба, подредена в арт център „Къща на художниците“ в Плевен.
Изложбата обединява две на пръв поглед контрастиращи изкуства – при едното в основата му е металът, а в другото е платът, но според авторките творбите им се допълват.
Диана Тончева е познат автор в Плевен. От 2017 г. досега всяка година представя творбите си в самостоятелна или съвместна изложба. В настоящата експозиция показва 21 нови пластики, правени през последната година. Този път нямам тема за разлика от предишни години, сега пластиките са ми най-различни – птици, котки, летящи към небето момичета, отбеляза Тончева.
Не бях си помислила за изложба все още, но Диана ме покани, каза Агнес Данкова. С пачуърк тя се занимава от близо две години.
Изложбата ми няма никаква те
Кметът на Свищов Генчо Генчев ще участва в 18-ата годишна среща на Експертната мрежа по нематериално културно наследство в Югоизточна Европа, която ще се проведе от 9 до 11 октомври 2024 г. в град Варшава, Полша. Това съобщиха от пресцентъра на Община Свищов.
Срещата се организира от ЮНЕСКО и Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа, а домакин на събитието тази година е Катедрата на ЮНЕСКО в Университета на Варшава.
Тя ще събере за първи път представители на институциите, които са националните контактни точки по прилагането на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, с професионалисти в областта на културата, културното наследство и представители на градските администрации. Съвместно те ще обмислят как да засилят мерките за опазване на живото наследство в градска среда.
В рамките на
Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.
По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.
„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла
За 686 събития плащанията ще се извършват по модела „плати, колкото можеш“, а други 456 ще са безплатни.
„След месеци на планиране от хиляди хора, силно съм развълнувана да приветствам всички с добре дошли на Единбургския фестивал на изкуствата „Фриндж“, каза главният изпълнителен директор Шона Маккарти.
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.
Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.
Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.
„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.
ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ
„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".
Изложба с картини на иранската художничка Лалех Барзегар е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян.
Това е четвърта самостоятелна изложба за младата художничка и режисьор. Освен в България, тя е представяла изкуството си в Иран, САЩ и Германия, където живее от 13-годишна.
В Троян тя се представя с 23 абстрактни платна. Творбите се доближават до минимализма, с фокус основно около формата и композицията, като оставят на зрителя свобода за интерпретации. Това са причините за мото на настоящата изложба да бъде избрано Repetition in form, разказа тя .
Картините на Барзегар често изобразяват повторение на хоризонтални линии в наситени цветове – синьо, сиво, червено, бяло и черно, които по думите на художничката могат да представят повече от една тема.
Тя подчерта, че две неща оказват силно влияние върху нейните картини &n
На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.
Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.
„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в
Заглавието на най-новата самостоятелна изложба живопис, която художникът Ангел Герджиков откри в бургаската галерия "Неси" - "Летни следобеди", е свързано с факта, че всички картини в нея са създадени през лятото и то точно в следобедите, когато хората обикновено лежат и се пазят от жегата, докато той избира да работи.
Въпреки че Ангел Герджиков е от Пловдив, повечето от картините в изложбата са правени край морето, край което той обича да прекарва топлите летни дни, допълни художникът.
"Смятам, че картините си носят топлината на тези летни следобеди, в които са рисувани", каза още авторът, който се придържа към класическата живопис, разчитайки на въображението си и техниката акрил върху платно.
Пъстроцветните образи и герои, които изпълват произведенията му и са много характерни за творчеството на Ангел Герджиков, разказват много и разнообразни ист
„Искам да изкажа огромни благодарности на всички, които работиха толкова усърдно, за да стигнем дотук, включително на артистите, продуцентите, служителите и още много други. А сега е време да се насладим на този невероятен фестивал“.
В петък, 2 август, стартира и Международният филмов фестивал в Единбург (EIFF), който също ще продължи до 25 август.