NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Галерия "Ларго" представя шестото издание на сборната изложба „Лятна разходка по Ларгото“
6466
Цветни аспекти

Галерия "Ларго" представя шестото издание на сборната изложба „Лятна разходка по Ларгото“

Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура. Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро

| 02 Август 2024, 14:43 ч.
Галерия
Галерия "Ларго" представя шестото издание на сборната изложба „Лятна разходка по Ларгото“
Снимка © БТА

Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура.

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инс

Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс. 

Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън. 

Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя. 

През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада". 

Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е

Британският диригент Джон Елиът Гардинър обяви, че напуска основания от него хор „Монтеверди“, предаде АФП.   

Маестрото, който е на 81 години, се оттегли временно миналата година от работа, за да посещава психолог и да се подложи на терапия. Причината е, че удари певеца Уилям Томас, след като той напусна сцената от грешната страна след изпълнение на операта „Троянците“ („Les Troyens“) на Берлиоз по време на фестивала „Берлиоз“ във Франция. 

„След дълъг период на задълбочен размисъл, реших да подам оставка като диригент и творчески директор на хор „Монтеверди“, обяви той в изявление. „Хорът, който основах през 1964 г., беше най-вдъхновяващият проект в живота ми. Затова да взема това решение, не беше лесно“, допълва той, като отново се извини за „грозния инцидент“, при който „загубва контрол“. 

Гардинър преминал през терапия в последните 11 м

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.

„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя. 

Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьор

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро. Представени са варненците проф. Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Васил Василев, Петьо Маринов, Георги Йорданов, Милен Маринов, Венцислав Марков, Светлин Ненов. Гостуват пловдивските художници Валери Ценов, Александър Димитров, Ангел Герджиков, Юли Шумарев, Ангел Гешев, Атанас Колев, Румяна Русинова, както и Юлиан Йорданов от София, Христо Кралев от Добрич, Цветан Казанджиев от Ямбол и бургаското артистично дуо Николай Ангелов-Гари и Елисавета Ангелова.

Изложбата ще бъде достъпна през целия месец август. Тя включва произведения както от фонда на галерията и две частни колекции, така и нови творби, изпратени специално от авторите за груповата изява, посочи Димитрова.

Лиляна Русева е представена с платно, изобразяващо голо женско тяло, Стоян Цанев - с графика от 1987 г. С пет живописни платна галеристите отдават почит на скоро напусналия ни Петър Мичев-Педро. Проф. Стоимен Стоилов и Цветан Казанджиев присъстват с акварел, Георги Лечев - с осем рисунки и две живописни платна. Могат да се видят шест графики от 80-те години на ХХ век на Петьо Маринов. Майсторът на графиката Юлиан Йорданов участва с две литографии от 2003 г.

Зрителите ще се запознаят с новите търсения на живописеца Христо Кралев, като ги съпоставят с негова по-стара творба. Трите му картини са изпълнени с масло и дърворезба, отбеляза галеристката. Една от тях, със заглавие „Горещници“, е избрана и за плакат на тазгодишната „Лятна разходка по Ларгото“.

В изложбата участват и четири кинетични скулптури от инокс на Атанас Колев, с които зрителят може да взаимодейства. Те стават достояние на варненската публика след като участваха в изложбата на галерия „Ларго“ в рамките на тазгодишния фестивал „Процес-Пространство“ в Балчик.

От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.

В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.

Организаторите целят  да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.

Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.

Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

Представяне на филмови проекти (т.нар. пичинг сесия) ще се състои във Варна на 3 август, съобщават от „Артин вижън“, които организират и гостуването на София филм фест в крайморския град. Инициативата е подкрепена от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Идеята на организаторите е да привлекат филмови компании, които да реализират своите филмови проекти във Варна. Сценаристи, режисьори и продуценти ще могат да представят своите идеи пред водещи професионалисти от киноиндустрията и да се състезават за награден фонд. Победителят ще получи и възможност за менторство и подкрепа от утвърдени специалисти, както и отстъпка за настаняване на снимачен екип, ако снимките на филма му се провеждат във Варна.

Проектите ще бъдат оценявани от Катя Тричкова и Николай Мутафчиев. Тричкова е управител на една от големите продуцентски компании в България и продуцент на свободна практика. Работи

Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното издание на Националния конкурс "Бургас и морето", който ще се проведе на 28 юли в Летния театър в Бургас, обявиха организаторите от Община Бургас.

Финалистите са избрани от комисия, съставена от изпълнителка Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителят на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас - Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
6466
Цветни аспекти

Галерия "Ларго" представя шестото издание на сборната изложба „Лятна разходка по Ларгото“

Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“.Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова.

| 02 Август 2024, 14:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Галерия
Галерия "Ларго" представя шестото издание на сборната изложба „Лятна разходка по Ларгото“
Снимка © БТА

Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура.

Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро. Представени са варненците проф. Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Васил Василев, Петьо Маринов, Георги Йорданов, Милен Маринов, Венцислав Марков, Светлин Ненов. Гостуват пловдивските художници Валери Ценов, Александър Димитров, Ангел Герджиков, Юли Шумарев, Ангел Гешев, Атанас Колев, Румяна Русинова, както и Юлиан Йорданов от София, Христо Кралев от Добрич, Цветан Казанджиев от Ямбол и бургаското артистично дуо Николай Ангелов-Гари и Елисавета Ангелова.

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инс

Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс. 

Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън. 

Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя. 

През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада". 

Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е

Британският диригент Джон Елиът Гардинър обяви, че напуска основания от него хор „Монтеверди“, предаде АФП.   

Маестрото, който е на 81 години, се оттегли временно миналата година от работа, за да посещава психолог и да се подложи на терапия. Причината е, че удари певеца Уилям Томас, след като той напусна сцената от грешната страна след изпълнение на операта „Троянците“ („Les Troyens“) на Берлиоз по време на фестивала „Берлиоз“ във Франция. 

„След дълъг период на задълбочен размисъл, реших да подам оставка като диригент и творчески директор на хор „Монтеверди“, обяви той в изявление. „Хорът, който основах през 1964 г., беше най-вдъхновяващият проект в живота ми. Затова да взема това решение, не беше лесно“, допълва той, като отново се извини за „грозния инцидент“, при който „загубва контрол“. 

Гардинър преминал през терапия в последните 11 м

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.

„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя. 

Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьор

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

Изложбата ще бъде достъпна през целия месец август. Тя включва произведения както от фонда на галерията и две частни колекции, така и нови творби, изпратени специално от авторите за груповата изява, посочи Димитрова.

Лиляна Русева е представена с платно, изобразяващо голо женско тяло, Стоян Цанев - с графика от 1987 г. С пет живописни платна галеристите отдават почит на скоро напусналия ни Петър Мичев-Педро. Проф. Стоимен Стоилов и Цветан Казанджиев присъстват с акварел, Георги Лечев - с осем рисунки и две живописни платна. Могат да се видят шест графики от 80-те години на ХХ век на Петьо Маринов. Майсторът на графиката Юлиан Йорданов участва с две литографии от 2003 г.

От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.

В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.

Организаторите целят  да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.

Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.

Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

Представяне на филмови проекти (т.нар. пичинг сесия) ще се състои във Варна на 3 август, съобщават от „Артин вижън“, които организират и гостуването на София филм фест в крайморския град. Инициативата е подкрепена от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Идеята на организаторите е да привлекат филмови компании, които да реализират своите филмови проекти във Варна. Сценаристи, режисьори и продуценти ще могат да представят своите идеи пред водещи професионалисти от киноиндустрията и да се състезават за награден фонд. Победителят ще получи и възможност за менторство и подкрепа от утвърдени специалисти, както и отстъпка за настаняване на снимачен екип, ако снимките на филма му се провеждат във Варна.

Проектите ще бъдат оценявани от Катя Тричкова и Николай Мутафчиев. Тричкова е управител на една от големите продуцентски компании в България и продуцент на свободна практика. Работи

Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното издание на Националния конкурс "Бургас и морето", който ще се проведе на 28 юли в Летния театър в Бургас, обявиха организаторите от Община Бургас.

Финалистите са избрани от комисия, съставена от изпълнителка Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителят на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас - Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров.

Зрителите ще се запознаят с новите търсения на живописеца Христо Кралев, като ги съпоставят с негова по-стара творба. Трите му картини са изпълнени с масло и дърворезба, отбеляза галеристката. Една от тях, със заглавие „Горещници“, е избрана и за плакат на тазгодишната „Лятна разходка по Ларгото“.

В изложбата участват и четири кинетични скулптури от инокс на Атанас Колев, с които зрителят може да взаимодейства. Те стават достояние на варненската публика след като участваха в изложбата на галерия „Ларго“ в рамките на тазгодишния фестивал „Процес-Пространство“ в Балчик.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.