Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.
Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.
Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.
След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги.
Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската
Концерт на шуменски рок групи организира Народното читалище „Добри Войников - 1856“ на 14 септември, съобщиха от културната институция.
Събитието се провежда по традиция в края на лятото на импровизираната сцена в градинката пред старата сграда на шуменското читалище.
Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera ще озвучат участват в концерта под наслов „Гръм в лятна нощ“. Chaplin’s Dream е прогресив метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I. Дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния, допълват от Народно читалище "Добри Войников - 1856". През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Ea
Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.
Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.
Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.
„Това е много екстремно худ
С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.
Това е 27-ото издание на форума.
По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.
Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.
Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето
Седемдесет изложители са заявили участие в ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили, което ще се проведе на 11, 12 и 13 октомври в Националния музей „Земята и хората“, съобщиха организаторите.
Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири. Ще се проведат конкурси за най-добър образец от страната и света, най-добро изделие от минерал, отбелязват още от екипа.
Те посочват, че специално за децата – на 12 и 13 октомври, ще бъде организирана „Треска за злато”.
Ще се правят демонстрации за промиване на злато от речен пясък. Децата ще се изненадат, като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. Заниманията са подходящи за деца над 6-годишна възраст, уточняват от НМ „Земя
В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град.
В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство.
В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.
Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана.
Сред участниците са известните в региона творци Румен Статков, Георги Паунов, Георги Паунов – младши, Дончо Планински, Таня Василева, Лорета Велкова, Гошо Александров, Диана Антонова, Николай Давидков, Марияна Тодорова, Цветана Пандурска, Иво Иванов, Емилия Върбанова, Георги Антонов, Жарко Шкрибайло и т.н.
Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.
Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.
„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.
Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц
Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика. Събитията ще са в първо студио на радиото, първото е на 13 ноември, съобщават от БНР.
„Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков ще звучат под палката на Любомир Денев-син. Солист ще е Стоимен Пеев.
Симфоничната притча „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин е създадена през юли 1997 г. по древна легенда, разказана на композитора от поета Христо Фотев: „В стари времена при залива Дромос живеели разбойници – наземни пирати. В бурно време те запалвали огромен огън – лъжлив фар, а подлъганите кораби се разбивали в крайбрежните скали. След бурята пиратите разделяли плячката и радостно та
Фестивалът на американското кино в Довил, чието юбилейно 50-о издание е тази година, е открит, обявиха американският актьор Майкъл Дъглас и кметът на града Филип Ожие, предаде АФП.
Публиката стана на крака, за да аплодира влизането на Дъглас, който получи почетната награда за цялостно творчество на церемонията във френския град късно снощи.
“За пети път съм в Довил и няма да е последен", заяви 79-годишният американски актьор. "Трудно е да се обясни, но форумът е много, много специален. В света има много фестивали, но за мен този в Довил е най-добрият“, каза Майкъл Дъглас пред AФП на френски език.
Още на червения килим той предизвика бурни аплодисменти, като поздрави Малия Ан, младата американска режисьорка и дъщеря на бившия президент Барак Обама, отличена с наградата "Следващо поколение". Дъглас разказа как се е запознал със съпругата си Катрин Зита-Д
Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.
Поради големия интерес екипът на Художествената галерия в Казанлък организира втори пешеходен тур “По стъпките на Иван Милев”, съобщиха от културния институт. Обиколката ще бъде утре и ще започне от двора на Катедрален храм „Св. Йоан Предтеча“.
Припомняме, че на 22 септември десетки жители и гости на Казанлък се включиха в пешеходния тур „По следите на Иван Милев“, който премина през няколко важни за житейския и творчески път на казанлъшкия художник места. От галерията посочват, че посетителският интерес ги е провокирал не просто да повторят, а тъкмо напротив – да продължат пешеходната разходка като част от образователната платформа на институцията "Събота в галерията". Обиколката цели да повиши знанието си за художника и свързаните с него топоси в Казанлък.
Разказът този път ще започне от дворното пространство на Катедралния х
Председателят на дружеството на художниците „Тенец“ Дончо Планински уточни , че пленерът във Вършец датира от 1981 година и е един от най-старите в България. В първото му издание преди 43 години е участвал Светлин Русев с негови студенти.