Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ ще се проведе на 3 и 4 август в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“ съобщават от Регионалното сдружение на общини (РСО) "Централна Стара планина“.
Под навеса на менгема в „Боженци“ ще бъде разположено ателието на Деница Венкова, която ще представи занаята „гравиране върху стъкло“. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева ще посрещне почитателите на рисуването наобратно в двора на къщата музей „Баба Райна”. Рисуването на изображение върху задната страна на стъклена повърхност изисква художникът да мисли в обратен ред, да започва с детайлите и да завършва с основния фон.
В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус.
Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.
Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“.
Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“.
Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви
Тази вечер на сцената на Драматично-кукления театър в Пазарджик ще се играе постановката "Женска логика", съобщиха от театъра. Авторът на пиесата е Анатолий Крим, участват актьорите от пазарджишката трупа Людмила Даскалова, Георги Керменски, Кристина Топалова, Диана Досева и Тодор Танчев.
"Женска логика" се поставя от Владимир Петков, с превод от Надя Попова, поясняват още от Драматично- куклен театър "Константин Величков".
Една самотна, все още млада жена е изправена пред избор - богат и влиятелен мъж предлага женитба. Прелюдия към нея е разходка до Париж. Проявите му са в стила на едновремешните аристократи, макар и в условията на днешна Русия: луксозен автомобил „Бентли“ вместо каляска и неизменните каси с шампанско. Съперникът му няма какво да предложи освен любовта си. Изборът, който прави младата жена, като че ли противоречи на логика
Около 40 музиканти ще си дадат среща по време на 16-ото издание на "Грийн рок фест", което ще се състои на 7 и 8 септември в Русе.
Фестивалът се наложи като ключово музикално събитие в града, като от основаването си се стреми да предложи на млади и начинаещи музиканти възможността да свирят заедно с утвърдени рок изпълнители, каза управителят на сдружение "Грийн рок фест" Мария Атанасова, която е основен организатор на събитието.
Тя припомни, че през годините на сцената на фестивала са били известни музиканти и групи като Джон Лоутън, Джо Лин Търнър, Тим Рипър Оуенс, Миленко Матевич, Валди Тотев, "Назарет", "Фондацията", Б.Т.Р., "Кикимора", "Фактор", "Бонфайър" и други.
В настоящото издание ще участват осем музикални групи от страната и чужбина.
Програмата в първия ден включва пловдивската група DeatMag, плевенската Strykers, италианската Doberman
Румънеца и Енчев записаха песен с украинския музикант, изпълнител, диригент и продуцент Евгений Баяниста. „Кражба“ пристига точно навреме, за да отключи смелия плажен ритъм и да докаже, че единственото нещо, за което си заслужава да се пее, е любовта, разказват от екипа на българския дует.
„И не случайно песента се казва „Кражба“. Да „откраднеш“ сърцето на една жена, да я съблазниш, да покажеш истинско джентълменско отношение – това си е изкуство, което сякаш понякога мъжете забравяме“, казват Румънеца и Енчев.
Евгений Баяниста, с рождено име Приходько, приема артистичния псевдоним Баяниста. Той от няколко години живее в София със съпругата си.
„Абсолютно международна продукция е това, снимана от украински екип, в Турция и България, с участие на българи и един румън
Световноизвестната певица от албански произход Биби Рекса беше звездата на първата вечер от фестивала „Съни Хил“ (Sunny Hill Festival), съобщи вестник „Коха диторе“. Фестивалът се провежда в село Бърница е Пощме (Долна Бърница) близо до косовската столица Прищина и ще продължи до 28 юли.
Биби Рекса, чието име на албански е Блета (Бебе) Реджа, е известна с хитовете си "Meant to Be", "I`m a Mess" и "In the Name of Love". Тя излезе на сцената на фестивала в 23 ч. местно време. Това беше и първият път, в който тя излиза пред косовска публика.
Тя поздрави публиката на албански с думите „Аз съм Бебе Реджа и съм много щастлива, че съм в Косово за първи път“. Тя допълни, че баща е албанец от Дибра (Дебър) и че във вените тече „една кръв“ с тази на публиката.
В два часа местно време на сцената се качи известният диджей Блек
Преподаватели и студенти от катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" ще запознаят гостите на фестивала с възможностите на класическия витраж. Тяхната работилница ще бъде разположена в изложбената зала на Старото школо.
Фестивалът на стъклото е съвместен авторски проект на РСО „Централна Стара планина” и МАИР „Боженци”.
Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“.
Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г.
Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.
Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко
Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани.
Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли.
Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.
Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г.
Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.
Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род".
Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.
Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „
Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.
Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.
Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави
Лондонската хеви алтернативна рок група District 13 с българско участие подгрява Judas Priest в София този петък, съобщават организаторите от Fest Team.
В District 13 са Джон Уайлд (вокали/китара), Алесио Барба (бас) и Асен Милушев (барабани, беквокали). Групата комбинира хеви метъл и пънк, описвана като кръстоска между Black Sabbath и The Ramones. District 13 са познати на българската публика от участието си на Hills of Rock през 2018 и 2022 г. Дебютният им албум е Soma и включва песни като Wild Flowers и First Impressions.
Както информирахме, Роб Халфорд и Judas Priest се завръщат в България като част от световното турне Invincible Shield, в което Judas Priest представя не само най-новия си студиен албум, но и всички любими хит
Общият ангажимент към събитието датира от 2016 година, когато екипите на двете институции взеха под внимание историческите факти за изработка на стъкло в региона, изпълниха ги с ново съдържание и насочиха вниманието на публиката с артистичен потенциал към художествената обработка на атрактивния материал, посочват организаторите.
През годините фестивалът на стъклото се е утвърдил като предпочитано събитие от любителите на творческите предизвикателства, които се включват в ателиетата по витраж, изработка на бижута, фюзинг, гравиране, рисуване – дори на обратно и с въздушна четка, гореща обработка на боросиликатно стъкло, декорация.