Певицата Тейлър Суифт за 15-а седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Суифт запазва първенството си с албума The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 85 000 еквивалентни единици.
Отбелязвайки 15 седмици на върха в чарта Билборд 200, Тейлър Суифт се изравнява с Керъл Кинг, с която си поделя третото място при жените. Изпълнителките с повече седмици, прекарани начело в класацията, са само Адел с албума 21 (24 седмици) и Уитни Хюстън със саундтрака към филма "Бодигард" (20 седмици).
Тейлър Суифт е прекарала общо 84 седмици начело в класацията на "Билборд" с 14 албума, с което подобрява собствения си рекорд сред соловите изпълнители. Първенци по този показател са "Бийтълс" със 132 седмици на върха.
Второто място в чарта Билборд 200 заема певицата и авторка на
Четвърто издание на "Пейка парк фест" ще се състои на 24 август на Пернишката крепост, съобщиха организаторите на събитието. Миньорският град ще се превърне в притегателна парти точка за всички меломани.
На сцената на музикалната проява тази година ще се представят едни от най-популярните новоизгряващи звезди на съвременната хип-хоп музика, сред които Fyre, 2Bona, Emil TRF, Теодор Василев - THEO и др.
Организаторите уверяват, че тази година са подготвили много награди, изненади и весели моменти за посетителите на летния фестивал.
"Пейка парк фест" се организира от Община Перник, Международен младежки център и Фондация "Култура Перник".
Проявата е със свободен вход за посещение.
Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River.
На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив.
Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.
Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те
Тридневният празник „Octoberfest Vratsa“ бе открит тази вечер във Враца.
Дните на немската култура ще са последните за тази година от инициативата на Община Враца за представяне на традициите, храната, напитките и музиката на други държави.
В предишните месеци врачани и гостите на града успяха да се запознаят с Италия и Гърция.
При откриването на „Octoberfest Vratsa“ кметът Калин Каменов спази традицията на този празник в Германия и даде началото с наливането на халби с бира.
На площада пред сградата на общината вече са отворени заведения за улична храна с места за сядане, които предлагат бира, греяно вино и традиционните за немската кухня наденички, картофи, бретцели и др. Цяла вечер ще звучи и немска музика. Специално за празника днес на пазара излиза и „Ботевско пиво“, производство на пивоварна „Ломско
Лоран Шварц, тригодишен германски малчуган, се превърна в сензация в Инстаграм и в света на изкуството със своите художествени творби, предаде АФП. Въпреки своята крехка възраст, малкия Шварц рисува абстрактни, цветни платна, често по-големи от него, с четки, валяци или понякога само с пръсти. Някои медии вече го обявиха за „Мини Пикасо“.
Момчето открива тази своя страст преди почти година, по време на почивка в семеен хотел, в който има арт работилница.
Родителите му правят ателие в къщата си в провинция в Бавария и му купуват платна и бои. Те му създават акаунт в Инстаграм, където публикуват снимки и видеоклипове, които показват процеса на работа на тяхното дете.
Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.
Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума.
Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Якубович и Ведран Муягич, бяха в София на 10 май, за да изнесат специално шоу. Под името Diskobajagi, двамата се изявяват като диджей и виджей.
Заради филм, режисиран от сина му Ронан, Даниъл Дей-Луис се завръща отново към актьорския занаят, седем години, след като бе обявил, че го напуска завинаги, предаде АП.
Проектът беше обявен във вторник от продуцентските компании „Фокус Фичърс“ и „План Б“, които си партнират в Anemone („Анемония“). Във филма, който е режисьорски дебют на Ронан Дей-Люис, ще участват баща му, както и Шон Бийн и Саманта Мортън. Сценаристи са баща и син Дей-Люис.
По-рано във вторник Даниъл Дей-Люис и Бийн бяха забелязани да карат мотор в Манчестър, Англия, което подклажда интригата за предстоящото му завръщане към актьорството. След заснемането на филма на Пол Томас Андерсън „Невидима нишка“ през 2017 г. 67-годишният актьор беше заявил, че се оттегля от актьорската си кариера.
„През целия си живот съм дрънкал ка
В навечерието на Деня на народните будители, който отбелязваме на 1 ноември, в Регионалния исторически музей (РИМ) в Благоевград бе открита изложбата на Македонския научен институт „Кузман Шапкарев – живот и дело“.
Изложбата проследява живота и творческия път на големия възрожденец, разказа уредникът в музея в Благоевград д-р Елена Чалгънова. По думите творческият път на Шапкарев е многопластов, а още съвременниците му подчертават неговата изключителна енергия и работоспособност. Благодарение на трудолюбието си успява да постигне толкова много в рамките на един живот, посочи д-р Чалгънова.
Кузман Шапкарев има 30-годишна практика, която упражнява в различни градове на географската област Македония – Струга, Битоля, Кукуш, Прилеп, Солун, разказа историкът и уредник в РИМ – Благоевград. Той е и инициатор за създаването на мъжка ги
Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова.
Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq
Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.
Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома.
Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.
Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.
Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка
Илона Драгоева и Ленка Немцова подреждат свои творби от стъкло в Чешкия център в София. Изложбата Od Labe ще бъде открита на 18 септември, съобщават домакините на събитието.
„Това, което свързва двете художнички, е Усти над Лабе, в чийто център се извисява емблематичният за града търговски център Od Labe. Проектът ще бъде представен от кураторката Ева Мразикова, която е директор на Галерията „Емил Филла“ в Усти над Лабе и ръководител проекти във Факултета по изкуство и дизайн на Университета "Ян Евангелиста Пуркине“, разказват организаторите.
По думите на екипа Усти над Лабе – градът, в който живеят и творят двете авторки Илона Драгоева и Ленка Немцова, с който свързват съдбите си и самите себе си. Усти над Лабе е малък град в северозападната част на Чехия, който има много специфичен характер, често възприеман с негат