Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище.
Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева.
Изложба скулптура и рисунки на български интелектуалци на Спартак Дерменджиев ще бъде подредена в галерия „Стубел“.
Експозицията е озаглавена „Близо до сърцето“ и може да бъде разгледана от 18 ноември до 7 декември, съобщават организаторите.
Авторът разказва, че тази година е юбилейна за него. Той отбелязва, че експозицията включва и два започнати, но незавършени и все още непредставени виртуално проекта. Изложбата включва портретни рисунки и скулптури на български интелектуалци. „Недооценени, умишлено забравяни, сплашвани, изнудвани, оклеветявани, съдени, ограбени, принуждавани да мълчат, репресирани, убивани... Може би затова са близо до сърцето“, посочва той.
„Самият факт, че тези скулптурни портрети: на Георги Марков, на Райко Алексиев, на Кристо, на Иван Милев, на Жорж Папазов се явяват първите им скулптурни п
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.
Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.
Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната
Певицата Лана Дел Рей и екскурзоводът из блата, обитавани от алигатори, Джеръми Дюфрен са сключили брак в щата Луизиана миналия месец, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални документи.
След няколко седмици на спекулации относно статута на връзката им, документ за сключен брак на Дел Рей и Дюфрен е подписан и върнат на съдебните власти в окръг Лафурш, където е внесен миналия петък.
В документа, получен от Асошиейтед прес, като водещ на церемонията е посочен пасторът от Лос Анджелис Джуда Смит, който ожени и Джъстин Бийбър. Петата песен в албума на Дел Рей Did You Know That There`s a Tunnel Under Ocean Blvd от 2023 г. е озаглавена Judah Smith Interlude, в която пасторът е представен като съавтор.
На 26 септември сайтът TMZ съобщи, че певицата, родена като Елизабет Улридж Грант, и Дюфрен са получили разрешително за сключване на брак. Асошиейтед прес
Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра.
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.
Биографичният филм за Спиър
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.
С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.
Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.
Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с
Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.
Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 16 непоказвани творби на художничката.
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“.
Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“.
Под диригентската палка на Константин Добройков музикантите ще направят музикално пътешествие в света на Милчо Левиев. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил Хаджигрудев, Кристиян Желев, Валери Костов, Иво Паунов, Димитър Льолев, Арнау Гарофе, Марин Гонев, Тодор Бакърджиев, Вили Стоянов, Александър и Константин Владигерови. Всички участници в събитието са емоционално и съдбовно свързани със световноизвестния джаз музикант, композитор и пианист, разказват организаторите.
В програмата ще звучи оригиналната, о
Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.
Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.
Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.
В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол
Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.
Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.
Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.
Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.
Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк
Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.
Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.
Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.
Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще
Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.
Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.
В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.
Тодор Ялъмов не скри вълнението си.
Калина Тасева e родена на 5 юни 1927 г. в София. Завършва "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Дечко Узунов и проф. Илия Петров. Член е на Съюза на българксите художници от 1953 г. и е в неговото ръководство през периода 1970-1988 г.
Има самостоятелни изложби в Благоевград, Русе, Кюстендил, Бургас, Варна, София, Пловдив, както и във Франкфурт и Хамбург.
През последните години нейни творби са представяни в съвместни експозиции с Десислава Минчева, Юлий Минчев и Сандро Арабян, включително в Градската галерия „Борис Георгиев“ във Варна.
Художничката има участия в групови изложби в Лондон, Виена, Москва, Париж, Варшава, Токио, Брюксел, Мексико сити, Берлин, Букурещ, Рим, Кьолн, Анкара, Аахен.
Носителка е на награди „Владимир Димитров – Майстора“, „Захарий Зограф“, „Никола Петров“, лауреат е на второто триенале на реалистичната живопис в София. Удостоявана е многократно с ордени, между които „Народна Република България“ – първа степен, „Кирил и Методий“ – първа степен.
Нейни творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галения, повечето художествени галерии в България и частни колекции у нас и в чужбина, между които на проф. д-р Петър Лудвиг, на Юго Вутен, на академик Светлин Русев.