NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Тонът на времето Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
7411
Тонът на времето

Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Моцарт е казал, че не са важни тоновете, а паузата между тях

| 01 Август 2024, 17:48 ч.
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Снимка © БТА

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Моцарт е казал, че не са важни тоновете, а паузата между тях. Всъщност целият живот е изграден върху ритъма, а за да го има, трябва да има пауза, иначе няма ритъм, няма живот. Това каза художникът проф. Димитър Чолаков, който открива тази вечер самостоятелна изложба живопис във Варненската градска художествена галерия „Борис Георгиев“.  

Тя е Катнис Евърдийн от поредицата "Игрите на глада", той е Едуард Кълън от вампирската сага "Здрач". Пътят към върховете на славата на Робърт Патинсън и Дженифър Лорънс - две от най-големите звезди на Холивуд от по-младото поколение, тръгва приблизително по едно и също време. Път, който години по-късно ще ги събере на големия екран.

Кога и как ще се случи това, все още е обект на спекулации. Преди броени дни водещи издания за шоубизнес съобщиха, че първата екранна среща на 38-годишния Патинсън и 33-годишната Лорънс ще бъде в трилъра "Умри, любов моя" (Die, My Love) на режисьорката Лин Рамзи.

Действието във филма се развива в забравен провинциален район и разказва за живота на майка (Дженифър Лорънс), която се бори да запази здравия си разум, докато се бори с психоза.

На този етап не се съобщава каква роля ще играе Робърт Патинсън в трилъра, нито кога ще започн

Пясъчният фестивал в Бургас ще бъде открит в началото на юли. Работата по оформянето на пясъчния град започна през април и вече е към своя край. В момента творците извайват последните детайли по своите скулптури. В деня на откриването по традиция входът за посетители е свободен, съобщиха от Общината. 

Тази година темата е "В света на цирка". В експозицията на открито посетителите ще могат да видят огромни пясъчни фигури на акробати, клоуни, фокусници, въжеиграчи, жонгльори, животни от цирка. 

В тазгодишното издание на Фестивала на пясъчните скулптури се включиха 14 артисти. Тринайсет от скулпторите са българи, има и бургаско присъствие. Един от творците е от Испания. 

Пясъчното градче ще работи до края на септември.

Фестивалното градче на деветото издание на "Узана поляна фест" отваря врати днес, съобщават организаторите от Община Габрово. 

Форумът се разгръща не толкова като територия, колкото като активности и преживявания за посетителите. Очакванията са фестивалът да събере хиляди хора, обединени от идеята планетата ни да бъде по-добро място за нашите деца, съобщават местната администрация. 

"Узана поляна фест" традиционно се превръща в най-голямото събитие у нас, което си поставя за цел в края на третия ден всеки участник да е придобил поне по един еконавик, който да продължи да прилага в ежедневието си.

Тази година ще бъде представен нов елемент на събитието - зоната Ин/Ян. Тя е в отделен център, който ще бъде разположен на поляната, точно до почивна база “Горски дом”. Освен йога практики и беседи, програмата ще включва още различни арт ателиета и арт терапи

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

Когато на 21 юли група "Ролинг стоунс" закрие северноамериканското си турне Hackney Diamonds, мястото на концерта им ще бъде далеч от оживените градове, които са посещавали по време на пътуванията си. Тогава британските легенди на рока ще свирят в планините Озарк, предаде Ройтерс.

Концертът на рокаджиите ще бъде в Ридждейл, Мисури, с население по-малко от хиляда души. Мик Джагър и компания ще излязат на сцената сред живописната планинска атмосфера на Озарк.

Шоуто си "Ролинг стоунс" ще изнесат в амфитеатъра Тъндър Ридж Нейчър Арина, който гледа към езерото Тейбъл Рок и разполага с 20 000 места. 

Амфитеатърът е открит през май. На сцената му концерти вече са изнасяли американските кънтри звезди Морган Уолън и Крис Стейпълтън.

Тъндър Ридж Нейчър Арина е построен от основателя и главен изпълнителен директор на доставчика на риболовни и ловни принадлежн

Самият той се чувства по-добре в своя свят, в който за него е важен процеса на работа. „Дали ще се хареса творбата или не няма значение, щом на мен ми е интересно, значи ще я направя. Рисувам първо за себе си, не се съобразявам с някакви конюнктури и така би трябвало да е с всеки художник. Трябва да си различен, това е най-хубаво на този свят“, сподели Чолаков. 

Той казва това и на студентите си в Шуменския университет, където преподава от 25 години. Убеден е, че младите хора са свестни и се опитва да ги мотивира да създават провокации, да им бъде интересно това, което правят, и да възпитат и другите занапред така. „Казвам им, че трябва да бъдат, каквито искат, не да повтарят нас. Да бъдеш индивидуалност, това е важното“, каза той. 

През периода 1983-1993 г. Чолаков участва в няколко Арт акции и инсталации, за които няма съхранени фото и видео материали или публикации в медии. Повечето са били измислени с неговия много добър приятел Димитър Грозданов в тяхното общо ателие в София. 

„Тези акции бяха възможни в Търговище, защото явно в провинцията имаше по-малък контрол, а и там имах подкрепата на секретаря на партията, племенник на Пенчо Кубадински. Той стоеше зад нас и осигуряваше материали, което му коства отстраняване от Централния комитет на партията“, спомня си Чолаков. 

Първата инсталация, която прави, е „Завързаните камъни“ заедно със Златка Дъбова и Едмонд Демирджиян на международен пленер във Финландия. В една стая свързват камъни с въжета за портрети на участници в пленера, за да покажат връзките, които се образуват между художниците. 

Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.

Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.

Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.

В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.

„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.

Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП. 

Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм. 

„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.  

„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, отбелязва 50-годишнината си със стил, след като бе разтърсен от спорове около отстраняването на френско-ливанския тромпетист Ибрахим Маалуф от журито, предаде АФП. През лятото Од Eсбер бе назначена за нова директорка на фестивала, след като замени Бруно Бард, който се оттегли след обвинения в сексуално посегателство, публикувани във френския разследващ сайт „Медиапар“. 

Фестивалът започва в петък, 6 септември, и ще продължи до 15 септември. Председател на журито на кинофестивала в Довил ще бъде френският актьор Беноа Мажимел. Почетни награди ще получат Майкъл Дъглас, Натали Портман, Мишел Уилямс и Джеймс Грей.

Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи най-новия си филм „Мегалополис“, а Шон Бейкър ще покаже продукцията „Анора“, тазгодишният победител на фестивала в Кан. Зрители

Следват „Пътеката“ в Търговище с участието на колеги от страната, в която Грозданов опакова автомобил. В Благоевград Чолаков прави „1, 2, 3, 4, 0“ с керамични тухли, които образуват формата на кръст с идеята, че от кръста (нулата) започваш всички наново, обясни художникът. 

Заснета на видео е акцията „Гърмящата живопис“, но впоследствие записът е изгубен. В нея участват музикантите Йълдъз Ибрахимова, Огнян Видев и Теодосий Спасов, които импровизират пред бяло платно, зад което се взривяват завързани балони с бои. Пиротехниката била направена от специалист от Киноцентъра, но била толкова силна, че изплашила певицата, спомня си авторът. След това отново с Димитър Грозданов в библиотеката в Търговище създават „Гърмящата графика“, при която „взривяват“ тушове върху хартия, дълга двадесет метра. В изложбата във Варна е показана възстановка на инсталация на Чолаков, почит към Владимир Димитров - Майстора. Тя представлява червен плюш, който се спуска от стената върху земята. На него е окачена икона, а под нея са пръснати ябълки, и всеки, който се наведе да си вземе плод, се покланя на иконата. Димитър Чолаков сподели, че по-късно е спрял да прави акции и инсталации, защото са станали масови и по тази причина за него вече са били безинтересни. 

Проф. Димитър Чолаков гостува във Варненската галерия с част от произведенията от изложбата си в галерия „Райко Алексиев” в София, за която бе удостоен с наградата за живопис на името на Владимир Димитров - Майстора, която счита за най-голямото отличие у нас. Поканата към него от страна на директорката на културния институт Доротея Павлова е отдавна. Чолаков сподели, че за него Варненската галерия е сред трите много стойностни в България заедно с "Квадрат 500" и галерията в Кюстендил. „Варна винаги е била специално място за мен. Всички художници тук са ми приятели. Правил съм много изложби в града, работих дълги години с галерия „Теди“ на Йорданка Торнева, още от създаването й“, припомни той. 

Заедно с платната от „Райко Алексиев“, Чолаков представя и нови творби от последните няколко месеца, както и по-стари. За първи път публиката ще види картината „Нощен дъжд“ от 1987 г., която е рисувана с Димитър Грозданов в София. Изложени са и мащабни творби върху плюш, каквато има в "Квадрат 500" със заглавие „Един далечен град“. Има и работи върху шкурка и дърво, които са съзвучни с философията на автора да рисува върху това, което е най-близо до него. За техниката върху плюш той казва, че е интересна, защото с времето материалът избледнява и картината се променя. 

„Аз мислех, че съм измислил това, но се оказа, че великият Пиер Бонар има много картини върху плюш и аз го научих, след като бях направил случайно една работа“, сподели Чолаков. 

Зрителите ще видят и три платна от цикъла с ангели, които са разноцветни, защото според автора всеки сам избира какъв ангел да отнесе душата му.

Димитър Чолаков е роден в Попово. Завършил е "Живопис" в Националната художествена академия в класа на акад. Светлин Русев. От 1990 до 2013 г. е директор на Художествена галерия „Никола Маринов“ в Търговище. През 1999 г. специализира в Cite des Arts в Париж. Има над петдесет самостоятелни изложби в България и в чужбина, участва в повече от сто международни изложби, пленери и симпозиуми. От 2006 г. е професор по живопис в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Изложбата на Димитър Чолаков във Варна се открива тази вечер и ще може да се разгледа до 20 август. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 2500 души посетиха "Фестивалия"
Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само ...
Галерия „Париж“ открива сезона с изложбата „Двама“ на Стоян Божкилов
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до ...
С две събития ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град в Пловдив
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Ста ...
Иван Шишков – Шишо посреща есента с изложбата „Лятно цветосъбиране“
Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, ...
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Б ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Тонът на времето
7411
Тонът на времето

Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство.Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено.

| 01 Август 2024, 17:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Снимка © БТА

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Моцарт е казал, че не са важни тоновете, а паузата между тях. Всъщност целият живот е изграден върху ритъма, а за да го има, трябва да има пауза, иначе няма ритъм, няма живот. Това каза художникът проф. Димитър Чолаков, който открива тази вечер самостоятелна изложба живопис във Варненската градска художествена галерия „Борис Георгиев“.  

Самият той се чувства по-добре в своя свят, в който за него е важен процеса на работа. „Дали ще се хареса творбата или не няма значение, щом на мен ми е интересно, значи ще я направя. Рисувам първо за себе си, не се съобразявам с някакви конюнктури и така би трябвало да е с всеки художник. Трябва да си различен, това е най-хубаво на този свят“, сподели Чолаков. 

Тя е Катнис Евърдийн от поредицата "Игрите на глада", той е Едуард Кълън от вампирската сага "Здрач". Пътят към върховете на славата на Робърт Патинсън и Дженифър Лорънс - две от най-големите звезди на Холивуд от по-младото поколение, тръгва приблизително по едно и също време. Път, който години по-късно ще ги събере на големия екран.

Кога и как ще се случи това, все още е обект на спекулации. Преди броени дни водещи издания за шоубизнес съобщиха, че първата екранна среща на 38-годишния Патинсън и 33-годишната Лорънс ще бъде в трилъра "Умри, любов моя" (Die, My Love) на режисьорката Лин Рамзи.

Действието във филма се развива в забравен провинциален район и разказва за живота на майка (Дженифър Лорънс), която се бори да запази здравия си разум, докато се бори с психоза.

На този етап не се съобщава каква роля ще играе Робърт Патинсън в трилъра, нито кога ще започн

Пясъчният фестивал в Бургас ще бъде открит в началото на юли. Работата по оформянето на пясъчния град започна през април и вече е към своя край. В момента творците извайват последните детайли по своите скулптури. В деня на откриването по традиция входът за посетители е свободен, съобщиха от Общината. 

Тази година темата е "В света на цирка". В експозицията на открито посетителите ще могат да видят огромни пясъчни фигури на акробати, клоуни, фокусници, въжеиграчи, жонгльори, животни от цирка. 

В тазгодишното издание на Фестивала на пясъчните скулптури се включиха 14 артисти. Тринайсет от скулпторите са българи, има и бургаско присъствие. Един от творците е от Испания. 

Пясъчното градче ще работи до края на септември.

Фестивалното градче на деветото издание на "Узана поляна фест" отваря врати днес, съобщават организаторите от Община Габрово. 

Форумът се разгръща не толкова като територия, колкото като активности и преживявания за посетителите. Очакванията са фестивалът да събере хиляди хора, обединени от идеята планетата ни да бъде по-добро място за нашите деца, съобщават местната администрация. 

"Узана поляна фест" традиционно се превръща в най-голямото събитие у нас, което си поставя за цел в края на третия ден всеки участник да е придобил поне по един еконавик, който да продължи да прилага в ежедневието си.

Тази година ще бъде представен нов елемент на събитието - зоната Ин/Ян. Тя е в отделен център, който ще бъде разположен на поляната, точно до почивна база “Горски дом”. Освен йога практики и беседи, програмата ще включва още различни арт ателиета и арт терапи

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

Когато на 21 юли група "Ролинг стоунс" закрие северноамериканското си турне Hackney Diamonds, мястото на концерта им ще бъде далеч от оживените градове, които са посещавали по време на пътуванията си. Тогава британските легенди на рока ще свирят в планините Озарк, предаде Ройтерс.

Концертът на рокаджиите ще бъде в Ридждейл, Мисури, с население по-малко от хиляда души. Мик Джагър и компания ще излязат на сцената сред живописната планинска атмосфера на Озарк.

Шоуто си "Ролинг стоунс" ще изнесат в амфитеатъра Тъндър Ридж Нейчър Арина, който гледа към езерото Тейбъл Рок и разполага с 20 000 места. 

Амфитеатърът е открит през май. На сцената му концерти вече са изнасяли американските кънтри звезди Морган Уолън и Крис Стейпълтън.

Тъндър Ридж Нейчър Арина е построен от основателя и главен изпълнителен директор на доставчика на риболовни и ловни принадлежн

Той казва това и на студентите си в Шуменския университет, където преподава от 25 години. Убеден е, че младите хора са свестни и се опитва да ги мотивира да създават провокации, да им бъде интересно това, което правят, и да възпитат и другите занапред така. „Казвам им, че трябва да бъдат, каквито искат, не да повтарят нас. Да бъдеш индивидуалност, това е важното“, каза той. 

През периода 1983-1993 г. Чолаков участва в няколко Арт акции и инсталации, за които няма съхранени фото и видео материали или публикации в медии. Повечето са били измислени с неговия много добър приятел Димитър Грозданов в тяхното общо ателие в София. 

Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.

Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.

Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.

В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.

„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.

Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП. 

Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм. 

„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.  

„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, отбелязва 50-годишнината си със стил, след като бе разтърсен от спорове около отстраняването на френско-ливанския тромпетист Ибрахим Маалуф от журито, предаде АФП. През лятото Од Eсбер бе назначена за нова директорка на фестивала, след като замени Бруно Бард, който се оттегли след обвинения в сексуално посегателство, публикувани във френския разследващ сайт „Медиапар“. 

Фестивалът започва в петък, 6 септември, и ще продължи до 15 септември. Председател на журито на кинофестивала в Довил ще бъде френският актьор Беноа Мажимел. Почетни награди ще получат Майкъл Дъглас, Натали Портман, Мишел Уилямс и Джеймс Грей.

Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи най-новия си филм „Мегалополис“, а Шон Бейкър ще покаже продукцията „Анора“, тазгодишният победител на фестивала в Кан. Зрители

„Тези акции бяха възможни в Търговище, защото явно в провинцията имаше по-малък контрол, а и там имах подкрепата на секретаря на партията, племенник на Пенчо Кубадински. Той стоеше зад нас и осигуряваше материали, което му коства отстраняване от Централния комитет на партията“, спомня си Чолаков. 

Първата инсталация, която прави, е „Завързаните камъни“ заедно със Златка Дъбова и Едмонд Демирджиян на международен пленер във Финландия. В една стая свързват камъни с въжета за портрети на участници в пленера, за да покажат връзките, които се образуват между художниците. 

Следват „Пътеката“ в Търговище с участието на колеги от страната, в която Грозданов опакова автомобил. В Благоевград Чолаков прави „1, 2, 3, 4, 0“ с керамични тухли, които образуват формата на кръст с идеята, че от кръста (нулата) започваш всички наново, обясни художникът. 

Заснета на видео е акцията „Гърмящата живопис“, но впоследствие записът е изгубен. В нея участват музикантите Йълдъз Ибрахимова, Огнян Видев и Теодосий Спасов, които импровизират пред бяло платно, зад което се взривяват завързани балони с бои. Пиротехниката била направена от специалист от Киноцентъра, но била толкова силна, че изплашила певицата, спомня си авторът. След това отново с Димитър Грозданов в библиотеката в Търговище създават „Гърмящата графика“, при която „взривяват“ тушове върху хартия, дълга двадесет метра. В изложбата във Варна е показана възстановка на инсталация на Чолаков, почит към Владимир Димитров - Майстора. Тя представлява червен плюш, който се спуска от стената върху земята. На него е окачена икона, а под нея са пръснати ябълки, и всеки, който се наведе да си вземе плод, се покланя на иконата. Димитър Чолаков сподели, че по-късно е спрял да прави акции и инсталации, защото са станали масови и по тази причина за него вече са били безинтересни. 

Проф. Димитър Чолаков гостува във Варненската галерия с част от произведенията от изложбата си в галерия „Райко Алексиев” в София, за която бе удостоен с наградата за живопис на името на Владимир Димитров - Майстора, която счита за най-голямото отличие у нас. Поканата към него от страна на директорката на културния институт Доротея Павлова е отдавна. Чолаков сподели, че за него Варненската галерия е сред трите много стойностни в България заедно с "Квадрат 500" и галерията в Кюстендил. „Варна винаги е била специално място за мен. Всички художници тук са ми приятели. Правил съм много изложби в града, работих дълги години с галерия „Теди“ на Йорданка Торнева, още от създаването й“, припомни той. 

Заедно с платната от „Райко Алексиев“, Чолаков представя и нови творби от последните няколко месеца, както и по-стари. За първи път публиката ще види картината „Нощен дъжд“ от 1987 г., която е рисувана с Димитър Грозданов в София. Изложени са и мащабни творби върху плюш, каквато има в "Квадрат 500" със заглавие „Един далечен град“. Има и работи върху шкурка и дърво, които са съзвучни с философията на автора да рисува върху това, което е най-близо до него. За техниката върху плюш той казва, че е интересна, защото с времето материалът избледнява и картината се променя. 

„Аз мислех, че съм измислил това, но се оказа, че великият Пиер Бонар има много картини върху плюш и аз го научих, след като бях направил случайно една работа“, сподели Чолаков. 

Зрителите ще видят и три платна от цикъла с ангели, които са разноцветни, защото според автора всеки сам избира какъв ангел да отнесе душата му.

Димитър Чолаков е роден в Попово. Завършил е "Живопис" в Националната художествена академия в класа на акад. Светлин Русев. От 1990 до 2013 г. е директор на Художествена галерия „Никола Маринов“ в Търговище. През 1999 г. специализира в Cite des Arts в Париж. Има над петдесет самостоятелни изложби в България и в чужбина, участва в повече от сто международни изложби, пленери и симпозиуми. От 2006 г. е професор по живопис в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Изложбата на Димитър Чолаков във Варна се открива тази вечер и ще може да се разгледа до 20 август. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 2500 души посетиха "Фестивалия"
Галерия „Париж“ открива сезона с изложбата „Двама“ на Стоян Божкилов
С две събития ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град в Пловдив
Иван Шишков – Шишо посреща есента с изложбата „Лятно цветосъбиране“
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.