"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".
За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Оттук нататък този творчески процес няма как да се обясни, защото аз не знам какво ще нарисувам, когато започвам. Като магия е. Едновременно като освобождаване, но и като зареждане с енергия - от съчетанието на цветовете, композицията, която въздейства по някакъв начин на зрителя. Предполагам, че тази енергия е само позитивна, защото аз друга нямам. Аз обичам хората, живота, деца, жените, животните, всички."
Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.
Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.
В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.
В експозицията ще бъдат подредени маслени платна
Британският диригент Джон Елиът Гардинър обяви, че напуска основания от него хор „Монтеверди“, предаде АФП.
Маестрото, който е на 81 години, се оттегли временно миналата година от работа, за да посещава психолог и да се подложи на терапия. Причината е, че удари певеца Уилям Томас, след като той напусна сцената от грешната страна след изпълнение на операта „Троянците“ („Les Troyens“) на Берлиоз по време на фестивала „Берлиоз“ във Франция.
„След дълъг период на задълбочен размисъл, реших да подам оставка като диригент и творчески директор на хор „Монтеверди“, обяви той в изявление. „Хорът, който основах през 1964 г., беше най-вдъхновяващият проект в живота ми. Затова да взема това решение, не беше лесно“, допълва той, като отново се извини за „грозния инцидент“, при който „загубва контрол“.
Гардинър преминал през терапия в последните 11 м
Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.
Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.
Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.
„Това е много екстремно худ
Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.
„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч
Над 60 артисти от България, Франция и Полша участват в шестото издание на Culturama, под мотото „Water Live – музиката на водата“, съобщават организаторите.
По думите им програмата включва пет мащабни изложби на напълно различни като стил и визуална идентичност автори, обединени от широката тема на водата.
Ще се насладим на открити концерти и музикални и танцови пърформанси от преливащи един в друг жанрове и стилове – класика, джаз, самба, хип-хоп, музика от стъкло, изпълнени от български, френски и полски изпълнители и изливащи се в един истински празник на музиката, коментират от екипа на фестивала.
„Открий чешмите на София“ е специална дигитална игра, вдъхновена от силата на водата и необходимостта да я опазваме.
Седмото изкуство е представено с прожекции на филмите „Солта на земята“
Стоев разказа още, че с Бургас го свързват много приятелства. "За съжаление моят колега и приятел Живко Иванов, с когото бяхме много близки, си отиде. Исках да посветя изложбата на негово име, но разбрах, че не е много подходящо", допълни творецът.
Любовта му към Бургас всъщност се ражда много преди да започне да учи в Художествената академия, докато помага на приятели, които работят в бар в Слънчев бряг още в младежките си години. "От време на време с тях пристигахме в Бургас. След това с Живко бяхме големи приятели още от времето на студентските години, след това работехме по рекламата в града. Заедно завършихме, правили сме и изложби заедно. Затова този град ми е много скъп. Познавах се и със Стоян Цанев, както и с Георги Баев - Джурлата - и двамата прекрасни хора и велики, гениални художници", коментира още художникът.
Васил Стоев, който завършва приложна графика при проф. Александър Поплилов през 1979 г. изкуство, разказа , че той изработва и част от медалите и наградите, които Община Бургас връчва на празника на града Никулден и за служител на годината например.
"Аз съвсем тенденциозно завърших приложна графика, защото знаех, че с изкуството ще е много трудно. Още като малък, докато четях историите за великите импресионисти и като знам през какви перипетии са преминали, си казах, че с изкуство трудно ще се живее. По времето на социализма имаше много работа за приложни графици покрай многото празници, които се отбелязваха", припомни още Стоев. Той отбелязва важното влияние на преподавателя си по плакат проф. Александър Поплилов, който е и голям живописец и с негова помощ, и през контакта с него студентите му успяват да се развиват както в приложната графика, така и в живописта.
Васил Стоев разказа, че докато е в Бургас за изложбата, получава обаждане с покана за следваща изложба от посолството на Австрия в България. Тя ще бъде групова и се очаква да бъде открита в София през октомври. Идеята е експозицията да представи трима художници, представители на три религии - християнство, юдаизъм и последователи на конфуцианството. В основата на организирането е еврейската художничка от Виена - Двора Барзилай, с която двамата правят съвместна изложба във варненската галерия "Графити" преди две години, поясни той.
След откриването в българската столица експозицията ще бъде представена в Австрия, а след това и в Китай. "Изпитвам едно вътрешно напрежение или страх от това да посетя Китай, защото са ми разказвали колко различно е там. Вълнувам се да го видя с очите си", каза още художникът.
Изложбата на Васил Стоев в галерия "Неси" в Бургас може да бъде видяна до 20 август.
Васил Стоев е роден на 7 август 1950 г. в гр. Първомай. Завършва приложна графика в Националната художествена академия при проф. Александър Поплилов, през 1979 г. Член е на Съюза на българските художници от 1987 г., член е на група “Филипополис”. Първата му самостоятелна изложба е през 1981 г. Излагал е картини в Австрия, Германия, САЩ, Турция, Италия, Малта, Белгия, Франция, Русия, Полша, Финландия, Гърция, Швейцария, Холандия, Япония, Португалия, Югославия. Има участие и продадени свои картини на търг на „Сотбис“. Носител е на наградата „Пловдив” - 1999 г., на втора награда от международно биенале в Малта – 1997 г.
Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона.
Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.
По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.
В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.
„Когато за първи път посетих
Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.
Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.
В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът
„Ловци на бисери“ на Старозагорската опера е днешното заглавие в афиша на „Сцена на вековете“, съобщиха организаторите. Държавна опера - Стара Загора ще представи тази вечер операта от Жорж Бизе на откритата сцена на крепостта „Царевец“.
Режисьор е Славчо Николов, който залага на приказна визия и драматичен разказ със сложни човешки взаимоотношения. Сюжетът е за съперничеството между двама приятели, ловци на бисери Зурга и Надир, които са влюбени в красивата Лейла. Развива се на фона на екзотичните пейзажи на остров Цейлон /Шри Ланка/. И Лейла ще трябва да направи много по-труден избор - между дълга и любовта. Както в повечето романтични истории, любовта побеждава.
В ролята на Лейла на Царевец зрителите ще видят Емилия Терзиева. Румънският тенор Андрей Фермешану ще се превъплъти в Надир, Валери Турманов ще е Зурга, а Нурабад ще бъде Евгений Арабаджиев.
Международният фотографски фестивал в Арл, Франция, който започна през тази седмица и продължава до 29 септември, е посветен на различието и на тези, чийто живот често пъти остава невидим, съобщи АФП.
Да видим под повърхността означава да видим отвъд клишетата, подчерта пред АФП Кристоф Визнер, директор на фестивала, който е сред най-престижните фотографски форуми в света и се провежда на 27 различни локации в града.
Творците ще предложат на посетителите да променят гледната си точка и да видят хората, които често са категоризирани, мразени и окарикатурявани.
Ретроспективна изложба на американската фотографка Мери Елън Марк (1940-2015) демонстрира как фотографията може да бъде универсално разбираема и да премине културните граници, подчертават кураторките София Гриф и Мелиса Харис.
Фотографиите на испанката Кристина де Мидел пред
В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков.
Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.
Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония.
От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник.
Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски.
Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта