"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".
Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.
Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.
Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.
"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб
Не съм по равносметките. Общо взето не съм от хората, които често се обръщат назад. Гледам напред. На мен ми е интересно днес и още по-интересно да си представям утре какво ще бъде.
Това каза проф. Георги Янков, който тази вечер открива юбилейната си изложба „Нео Ренесанс“ в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ).
Човек, като тръгне да става на 60 години, започват да го питат близките: Ти няма ли да направиш нещо за годишнината си? Аз в началото отговарях: Ами, че то какво по-различно, като си на 59 или на 60 години, разказва проф. Янков.
„Само че те вече ми пуснаха тази идея и реших, че трябва да направя нещо. И имах цяла година време да мисля как да я реализирам тази изложба. В началото мислех, като за една такава годишнина да бъде като равносметка – една ретроспекция. Но след това реших, че е мног
Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.
Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.
„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.
„Беше изискан, възпитан човек, с
Актьорите Киану Рийвс и Алекс Уинтър, които изпълняват главните роли в трите филма „Бил и Тед“, се завръщат за нова съвместна работа - този път на Броудей , предаде Асошиейтед прес.
Двамата ще участват в пиесата „В очакване на Годо“
Премиерата е планирана за есента на 2025 г. Режисьор е Джейми Лойд, номиниран четири пъти за награда „Тони“.
„В очакване на Годо“ е написана от драматурга Самюъл Бекет през 1949 г. В нея се разказва за Владимир и Естрагон, които очакват идването на мистериозния персонаж Годо, но той така и не пристига. Рийвс ще изиграе Естрагон, а Уинтър - Владимир.
Пиесата е представена за първи път на Бродуей през 1956 г. Оттогава е играна още три пъти, последно през 2013 г. с участието на Иън Маккелън и Патрик Стюарт.
С тази роля Киану Рийвс ще дебютира на Бродуей, докато Уинтър вече два пъти е участвал – през 70-те години н
Премиера на спектакъла "Добрият човек от Шумен" ще има на 16 октомври в Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" в Шумен.
Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян, а сценограф - Анастасия Тарханова. Участват актьорите Милко Йовчев и Боряна Йовчева. Проектът е реализиран в партньорство с Международен театрален фестивал „Добре дошъл Anderswo VI“, театър "Реплика" и ДКТ "Васил Друмев".
В камерната зала на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Васил Друмев" на пресконференция Ованес Торосян каза, че спектакълът представя интересна тема и разказва истории, засягащи град Шумен.
"Работейки дълго време в жанра документален театър, се опитахме максимално да се доближим до хората, до взаимоотношенията между тях. Опитахме се да хвърлим един страничен поглед, да сме максимално обективни към цялата картина. Това е една история за малкия човек. Опитахм
За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Оттук нататък този творчески процес няма как да се обясни, защото аз не знам какво ще нарисувам, когато започвам. Като магия е. Едновременно като освобождаване, но и като зареждане с енергия - от съчетанието на цветовете, композицията, която въздейства по някакъв начин на зрителя. Предполагам, че тази енергия е само позитивна, защото аз друга нямам. Аз обичам хората, живота, деца, жените, животните, всички."
Стоев разказа още, че с Бургас го свързват много приятелства. "За съжаление моят колега и приятел Живко Иванов, с когото бяхме много близки, си отиде. Исках да посветя изложбата на негово име, но разбрах, че не е много подходящо", допълни творецът.
Любовта му към Бургас всъщност се ражда много преди да започне да учи в Художествената академия, докато помага на приятели, които работят в бар в Слънчев бряг още в младежките си години. "От време на време с тях пристигахме в Бургас. След това с Живко бяхме големи приятели още от времето на студентските години, след това работехме по рекламата в града. Заедно завършихме, правили сме и изложби заедно. Затова този град ми е много скъп. Познавах се и със Стоян Цанев, както и с Георги Баев - Джурлата - и двамата прекрасни хора и велики, гениални художници", коментира още художникът.
Васил Стоев, който завършва приложна графика при проф. Александър Поплилов през 1979 г. изкуство, разказа , че той изработва и част от медалите и наградите, които Община Бургас връчва на празника на града Никулден и за служител на годината например.
"Аз съвсем тенденциозно завърших приложна графика, защото знаех, че с изкуството ще е много трудно. Още като малък, докато четях историите за великите импресионисти и като знам през какви перипетии са преминали, си казах, че с изкуство трудно ще се живее. По времето на социализма имаше много работа за приложни графици покрай многото празници, които се отбелязваха", припомни още Стоев. Той отбелязва важното влияние на преподавателя си по плакат проф. Александър Поплилов, който е и голям живописец и с негова помощ, и през контакта с него студентите му успяват да се развиват както в приложната графика, така и в живописта.
Васил Стоев разказа, че докато е в Бургас за изложбата, получава обаждане с покана за следваща изложба от посолството на Австрия в България. Тя ще бъде групова и се очаква да бъде открита в София през октомври. Идеята е експозицията да представи трима художници, представители на три религии - християнство, юдаизъм и последователи на конфуцианството. В основата на организирането е еврейската художничка от Виена - Двора Барзилай, с която двамата правят съвместна изложба във варненската галерия "Графити" преди две години, поясни той.
След откриването в българската столица експозицията ще бъде представена в Австрия, а след това и в Китай. "Изпитвам едно вътрешно напрежение или страх от това да посетя Китай, защото са ми разказвали колко различно е там. Вълнувам се да го видя с очите си", каза още художникът.
Изложбата на Васил Стоев в галерия "Неси" в Бургас може да бъде видяна до 20 август.
Васил Стоев е роден на 7 август 1950 г. в гр. Първомай. Завършва приложна графика в Националната художествена академия при проф. Александър Поплилов, през 1979 г. Член е на Съюза на българските художници от 1987 г., член е на група “Филипополис”. Първата му самостоятелна изложба е през 1981 г. Излагал е картини в Австрия, Германия, САЩ, Турция, Италия, Малта, Белгия, Франция, Русия, Полша, Финландия, Гърция, Швейцария, Холандия, Япония, Португалия, Югославия. Има участие и продадени свои картини на търг на „Сотбис“. Носител е на наградата „Пловдив” - 1999 г., на втора награда от международно биенале в Малта – 1997 г.
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при откриването на форума тази вечер.
Той посочи, че в продължение на десет дни зрителите ще имат възможност да видят осем събития, сред които четири опери, два балета и три български заглавия.
"Фестивалът освен посока е една отговорност за всички нас към това, което трябва да предадем на бъдещето. А бъдещето е младостта. Затова тази вечер ще видите едни млади хора, които носят посоката на нашето изкуство", отбеляза Драганов и благодари на Община Стара Загора.
Очакват ни дни, изпълнени с прекрасни изживявания и изключително силна програма. Тук е моментът да благодаря на целия екип, който стои зад никак н леката задача да организира фестивала години преди откриването. За да има качество, з
Предизвикалият противоречия документален филм „Руснаци на война“ няма да бъде представен пред публика, съобщиха снощи от Цюрихския филмов фестивал (ЦФФ), като посочиха причини, свързани със сигурността, предаде Франс прес.
Руско-канадската режисьорка Анастасия Трофимова също няма да пътува до Цюрих „с оглед на ситуацията“, съобщиха организаторите в кратко изявление, публикувано в социалната мрежа "Екс" и добавиха, че филмът ще остане в документалния конкурс.
„Филмовият фестивал в Цюрих реши да не показва филма публично“ „от съображения за сигурност“, посочиха те.
„За ЦФФ сигурността на публиката, гостите, партньорите и нашите екипи е абсолютен приоритет“, се казва в изявлението, без да дават подробности за конкретните причини за това решение.
Фестивалът в Торонто също се позова на „заплах
Участие в престижния Балкански театрален фестивал в Благоевград и гостуване в Македония планира през ноември трупата на Врачанския театър, съобщиха от културната институция.
Турнето на трупата ще започне на 2-ри ноември в Благоевград, където ще бъде представен провокативния
Спектакъл „Добре дошли в България-2“, написан специално за ДКТ-Враца. Той е сред седемте селектирани постановки, включени в Балканския театрален фестивал. Акцент в програмата на театъра през ноември ще е и международното турне в Македония от 26 до 28 ноември, с комедията „Гимнастика за бременни“. То се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а целта е да се установят трайни културни отношения с театрите във Велес и Скопие, съобщават от театъра.
През следващия месец ДКТ-Враца ще продължи и с националното си турне. През настоящия трупата е пос
Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“.
„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове
Създателят на социалната мрежа "Фейсбук" Марк Зукърбърг записа своя версия на рап парчето Get Low заедно с американския изпълнител Ти-Пейн, предаде Би Би Си.
Така той отбелязва "годишнина от запознанството" със съпругата си Присила Чан.
Зукърбърг рапира с помощта на Autotune (б.р. процесор за корекция на височината на музикални тонове) парчето, коeто стана хит през 2003 г. в изпълнение на Лил Джон и "Ист сайд бойс".
"Get Low звучеше, когато за първи път срещнах Присила на колежанско парти, така че всяка година слушаме песента на годишнината от запознанството ни", обясни шефът на компанията "Мета" в профила си в платформата "Инстаграм", на която също е собственик.
Марк Зукърбърг, който е на 40 години, вероятно с ирония определя песента като "лирически шедьовър". Той издаде своето изпълнение под името Зет-Пейн.
Чан определи жеста като