NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Творчески отражения Художникът Васил Стоев: Картините ми излъчват само позитивна енергия, защото аз друга нямам
6980
Творчески отражения

Художникът Васил Стоев: Картините ми излъчват само позитивна енергия, защото аз друга нямам

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен

| 01 Август 2024, 16:39 ч.
Художникът Васил Стоев: Картините ми излъчват само позитивна енергия, защото аз друга нямам
Художникът Васил Стоев: Картините ми излъчват само позитивна енергия, защото аз друга нямам
Снимка © БТА

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси". 

Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.

Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.

Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.

Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.

Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.

Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft

Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.

Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н

Неизпълнявани досега в България произведения ще звучат в концерт за закриване на творческия сезон на Камерния оркестър „Дианополис“ в Ямбол, съобщиха от формацията. Концертът е на 16 юни в зала „Съвременност“ на Културно-информационния център „Безистен“ в града.

Творби на двама съвременни композитори ще имат своята премиера у нас – „Anima-concerto“ на руския композитор Андрей Тихомиров, както и „Три украински песни“ от украинския композитор Юрий Шевченко. Гост-диригент на концерта ще бъде Павел Златаров, а солист – Красимира Султанова (цигулка), художествен ръководител на състава.

За творбата „Anima-concerto“ авторът Андрей Тихомиров, който живее от 2017 г. в България, споделя следното: „Нарича се така, защото гласът на цигулката е гласът на човешката душа (anima), с нейната болка и радост, спомени и надежди“.

Андрей Тихомиров е роден в Санкт Петербург, завърш

Симфониета Шумен ще изнесе концерт на открито в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен на 13 юни. Музикалното събитие ще запознае публиката с оркестранти от духовата група на оркестъра, които ще се изявят като солисти. Ще прозвучат изпълнения на Наташа Узунова (флейта), Павел Пенев (обой), Радостин Златинов (кларинет), Михаела Добрева (фагот). Гост-солист ще бъде Самуил Златев (валдхорна), съобщават от Симфониета Шумен. Наташа Узунова свири с шуменския оркестър от септември 2020 година, Павел Пенев - от октомври 2023 година, Радостин Златинов - от януари 2023 година, а Михаела Добрева от октомври 2022 година.

Диригент ще бъде Любомир Денев-син. В програмата на концерта са включени произведения на Сен-Санс, Вебер, Моцарт, Белини и Брунс.

Припомняме, че Симфониета Шумен закри творческия сезон 2022/2023 г. с концерт в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" на

Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите. 

Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.

Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.

За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Оттук нататък този творчески процес няма как да се обясни, защото аз не знам какво ще нарисувам, когато започвам. Като магия е. Едновременно като освобождаване, но и като зареждане с енергия - от съчетанието на цветовете, композицията, която въздейства по някакъв начин на зрителя. Предполагам, че тази енергия е само позитивна, защото аз друга нямам. Аз обичам хората, живота, деца, жените, животните, всички."

Стоев разказа още, че с Бургас го свързват много приятелства. "За съжаление моят колега и приятел Живко Иванов, с когото бяхме много близки, си отиде. Исках да посветя изложбата на негово име, но разбрах, че не е много подходящо", допълни творецът.
Любовта му към Бургас всъщност се ражда много преди да започне да учи в Художествената академия, докато помага на приятели, които работят в бар в Слънчев бряг още в младежките си години. "От време на време с тях пристигахме в Бургас. След това с Живко бяхме големи приятели още от времето на студентските години, след това работехме по рекламата в града. Заедно завършихме, правили сме и изложби заедно. Затова този град ми е много скъп. Познавах се и със Стоян Цанев, както и с Георги Баев - Джурлата - и двамата прекрасни хора и велики, гениални художници", коментира още художникът. 

Васил Стоев, който завършва приложна графика при проф. Александър Поплилов през 1979 г. изкуство, разказа , че той изработва и част от медалите и наградите, които Община Бургас връчва на празника на града Никулден и за служител на годината например. 

"Аз съвсем тенденциозно завърших приложна графика, защото знаех, че с изкуството ще е много трудно. Още като малък, докато четях историите за великите импресионисти и като знам през какви перипетии са преминали, си казах, че с изкуство трудно ще се живее. По времето на социализма имаше много работа за приложни графици покрай многото празници, които се отбелязваха", припомни още Стоев. Той отбелязва важното влияние на преподавателя си по плакат проф. Александър Поплилов, който е и голям живописец и с негова помощ, и през контакта с него студентите му успяват да се развиват както в приложната графика, така и в живописта. 


Васил Стоев разказа, че докато е в Бургас за изложбата, получава обаждане с покана за следваща изложба от посолството на Австрия в България. Тя ще бъде групова и се очаква да бъде открита в София през октомври. Идеята е експозицията да представи трима художници, представители на три религии - християнство, юдаизъм и последователи на конфуцианството. В основата на организирането е еврейската художничка от Виена - Двора Барзилай, с която двамата правят съвместна изложба във варненската галерия "Графити" преди две години, поясни той.

След откриването в българската столица експозицията ще бъде представена в Австрия, а след това и в Китай. "Изпитвам едно вътрешно напрежение или страх от това да посетя Китай, защото са ми разказвали колко различно е там. Вълнувам се да го видя с очите си", каза още художникът. 

Изложбата на Васил Стоев в галерия "Неси" в Бургас може да бъде видяна до 20 август. 

Васил Стоев е роден на 7 август 1950 г. в гр. Първомай. Завършва приложна графика в Националната художествена академия при проф. Александър Поплилов, през 1979 г. Член е на Съюза на българските художници от 1987 г., член е на група “Филипополис”. Първата му самостоятелна изложба е  през 1981 г. Излагал е картини в Австрия, Германия, САЩ, Турция, Италия, Малта, Белгия, Франция, Русия, Полша, Финландия, Гърция, Швейцария, Холандия, Япония, Португалия, Югославия. Има участие и продадени свои картини на търг на „Сотбис“. Носител е на наградата „Пловдив” - 1999 г., на втора награда от международно биенале в Малта – 1997 г.


Легендата на българската естрада Лили Иванова ще изнесе концерт тази вечер Хасково. Срещата с нейните почитатели е в Спортна зала "Дружба", съобщи асистентът на певицата Николай Недеков. Всички билети са разпродадени, ще бъдат разположени допълнителни места, уточни той.

Залата е с капацитет 1140 седящи места, а при интерес пред подиума се нареждат още 120 стола. Такава бе практиката при миналогодишния концерт на Лили Иванова.

Заедно с нея ще бъдат музикантите от „LI Orchestra“ – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио „LaTiDa“ (беквокали).

Това е шести концерт от националното турне на изпълнителката. Първият бе в Благоевград на 16 май, а предишният - в Силистра на шести юни. Следват Шумен – 2 юли, Варна – 4

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

Българската актриса Ели Скорчева засади своя липичка в Алеята на липите пред Държавна опера Стара Загора. Тази година именно Скорчева е носител на специалната награда за цялостен принос в киното в единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024.

„Расти голяма и силна, давай много аромат и сянка на всички хора в Стара Загора“, нарече на новопосаденото дръвче Скорчева.

Актрисата откри своята почетна звезда.

На официалната церемония по откриване на кинофестивала в Стара Загора в събота вечер Ели Скорчева получи специалната награда.

„Благодаря на Маги Ралчева, на фестивала „Златната липа“ и на вас, че през цялото време цялата публика ме подкрепя страшно много“, посочи в словото си Ели Скорчева. „Златната липа“ за първи път ме накара да се чувствам като наистина като звезда.“

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Алея на славата“ разположена на площад „Славейков“
Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“. Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ...
Конфискувани препарирани животни ще допълнят музейна сбирка
Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззети ...
12 артисти ще заминат на творчески престой в Cité internationale des arts - Париж
Имената на 12 артисти, които ще заминат за двумесечен творчески престой в „Сите де-з-ар“ (Cité internationale des arts) - Париж, ще бъдат обявени на 19 септември ...
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните формати
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе пре ...
„Лично“ вдъхновение от красотата и величието на арменската и българската душевност
Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води п ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
Компания съди Майли Сайръс, че е копирала песен на Бруно Марс за хита си Flowers
Компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“ (Tempo Music Investments) съди певицата Майли Сайръс, че е копирала песента When I Was Your Man на Бруно Марс за създаването на хит ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
Тикер в 22:00 ч.
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани прик ...
Начало Творчески отражения
6980
Творчески отражения

Художникът Васил Стоев: Картините ми излъчват само позитивна енергия, защото аз друга нямам

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".За художника рисуването е необходимост.

| 01 Август 2024, 16:39 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художникът Васил Стоев: Картините ми излъчват само позитивна енергия, защото аз друга нямам
Художникът Васил Стоев: Картините ми излъчват само позитивна енергия, защото аз друга нямам
Снимка © БТА

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси". 

За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Оттук нататък този творчески процес няма как да се обясни, защото аз не знам какво ще нарисувам, когато започвам. Като магия е. Едновременно като освобождаване, но и като зареждане с енергия - от съчетанието на цветовете, композицията, която въздейства по някакъв начин на зрителя. Предполагам, че тази енергия е само позитивна, защото аз друга нямам. Аз обичам хората, живота, деца, жените, животните, всички."

Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.

Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.

Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.

Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.

Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.

Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft

Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.

Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н

Неизпълнявани досега в България произведения ще звучат в концерт за закриване на творческия сезон на Камерния оркестър „Дианополис“ в Ямбол, съобщиха от формацията. Концертът е на 16 юни в зала „Съвременност“ на Културно-информационния център „Безистен“ в града.

Творби на двама съвременни композитори ще имат своята премиера у нас – „Anima-concerto“ на руския композитор Андрей Тихомиров, както и „Три украински песни“ от украинския композитор Юрий Шевченко. Гост-диригент на концерта ще бъде Павел Златаров, а солист – Красимира Султанова (цигулка), художествен ръководител на състава.

За творбата „Anima-concerto“ авторът Андрей Тихомиров, който живее от 2017 г. в България, споделя следното: „Нарича се така, защото гласът на цигулката е гласът на човешката душа (anima), с нейната болка и радост, спомени и надежди“.

Андрей Тихомиров е роден в Санкт Петербург, завърш

Симфониета Шумен ще изнесе концерт на открито в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен на 13 юни. Музикалното събитие ще запознае публиката с оркестранти от духовата група на оркестъра, които ще се изявят като солисти. Ще прозвучат изпълнения на Наташа Узунова (флейта), Павел Пенев (обой), Радостин Златинов (кларинет), Михаела Добрева (фагот). Гост-солист ще бъде Самуил Златев (валдхорна), съобщават от Симфониета Шумен. Наташа Узунова свири с шуменския оркестър от септември 2020 година, Павел Пенев - от октомври 2023 година, Радостин Златинов - от януари 2023 година, а Михаела Добрева от октомври 2022 година.

Диригент ще бъде Любомир Денев-син. В програмата на концерта са включени произведения на Сен-Санс, Вебер, Моцарт, Белини и Брунс.

Припомняме, че Симфониета Шумен закри творческия сезон 2022/2023 г. с концерт в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" на

Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите. 

Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.

Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.

Стоев разказа още, че с Бургас го свързват много приятелства. "За съжаление моят колега и приятел Живко Иванов, с когото бяхме много близки, си отиде. Исках да посветя изложбата на негово име, но разбрах, че не е много подходящо", допълни творецът.
Любовта му към Бургас всъщност се ражда много преди да започне да учи в Художествената академия, докато помага на приятели, които работят в бар в Слънчев бряг още в младежките си години. "От време на време с тях пристигахме в Бургас. След това с Живко бяхме големи приятели още от времето на студентските години, след това работехме по рекламата в града. Заедно завършихме, правили сме и изложби заедно. Затова този град ми е много скъп. Познавах се и със Стоян Цанев, както и с Георги Баев - Джурлата - и двамата прекрасни хора и велики, гениални художници", коментира още художникът. 

Васил Стоев, който завършва приложна графика при проф. Александър Поплилов през 1979 г. изкуство, разказа , че той изработва и част от медалите и наградите, които Община Бургас връчва на празника на града Никулден и за служител на годината например. 

"Аз съвсем тенденциозно завърших приложна графика, защото знаех, че с изкуството ще е много трудно. Още като малък, докато четях историите за великите импресионисти и като знам през какви перипетии са преминали, си казах, че с изкуство трудно ще се живее. По времето на социализма имаше много работа за приложни графици покрай многото празници, които се отбелязваха", припомни още Стоев. Той отбелязва важното влияние на преподавателя си по плакат проф. Александър Поплилов, който е и голям живописец и с негова помощ, и през контакта с него студентите му успяват да се развиват както в приложната графика, така и в живописта. 


Васил Стоев разказа, че докато е в Бургас за изложбата, получава обаждане с покана за следваща изложба от посолството на Австрия в България. Тя ще бъде групова и се очаква да бъде открита в София през октомври. Идеята е експозицията да представи трима художници, представители на три религии - християнство, юдаизъм и последователи на конфуцианството. В основата на организирането е еврейската художничка от Виена - Двора Барзилай, с която двамата правят съвместна изложба във варненската галерия "Графити" преди две години, поясни той.

След откриването в българската столица експозицията ще бъде представена в Австрия, а след това и в Китай. "Изпитвам едно вътрешно напрежение или страх от това да посетя Китай, защото са ми разказвали колко различно е там. Вълнувам се да го видя с очите си", каза още художникът. 

Изложбата на Васил Стоев в галерия "Неси" в Бургас може да бъде видяна до 20 август. 

Васил Стоев е роден на 7 август 1950 г. в гр. Първомай. Завършва приложна графика в Националната художествена академия при проф. Александър Поплилов, през 1979 г. Член е на Съюза на българските художници от 1987 г., член е на група “Филипополис”. Първата му самостоятелна изложба е  през 1981 г. Излагал е картини в Австрия, Германия, САЩ, Турция, Италия, Малта, Белгия, Франция, Русия, Полша, Финландия, Гърция, Швейцария, Холандия, Япония, Португалия, Югославия. Има участие и продадени свои картини на търг на „Сотбис“. Носител е на наградата „Пловдив” - 1999 г., на втора награда от международно биенале в Малта – 1997 г.


Легендата на българската естрада Лили Иванова ще изнесе концерт тази вечер Хасково. Срещата с нейните почитатели е в Спортна зала "Дружба", съобщи асистентът на певицата Николай Недеков. Всички билети са разпродадени, ще бъдат разположени допълнителни места, уточни той.

Залата е с капацитет 1140 седящи места, а при интерес пред подиума се нареждат още 120 стола. Такава бе практиката при миналогодишния концерт на Лили Иванова.

Заедно с нея ще бъдат музикантите от „LI Orchestra“ – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио „LaTiDa“ (беквокали).

Това е шести концерт от националното турне на изпълнителката. Първият бе в Благоевград на 16 май, а предишният - в Силистра на шести юни. Следват Шумен – 2 юли, Варна – 4

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

Българската актриса Ели Скорчева засади своя липичка в Алеята на липите пред Държавна опера Стара Загора. Тази година именно Скорчева е носител на специалната награда за цялостен принос в киното в единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024.

„Расти голяма и силна, давай много аромат и сянка на всички хора в Стара Загора“, нарече на новопосаденото дръвче Скорчева.

Актрисата откри своята почетна звезда.

На официалната церемония по откриване на кинофестивала в Стара Загора в събота вечер Ели Скорчева получи специалната награда.

„Благодаря на Маги Ралчева, на фестивала „Златната липа“ и на вас, че през цялото време цялата публика ме подкрепя страшно много“, посочи в словото си Ели Скорчева. „Златната липа“ за първи път ме накара да се чувствам като наистина като звезда.“

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Алея на славата“ разположена на площад „Славейков“
Конфискувани препарирани животни ще допълнят музейна сбирка
12 артисти ще заминат на творчески престой в Cité internationale des arts - Париж
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните формати
„Лично“ вдъхновение от красотата и величието на арменската и българската душевност
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Резбовани приказки
Цветни аспекти
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Калейдоскоп
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.