NRD Начало
Събота, 14 Септември 2024
Начало Тонът на времето Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик
7355
Тонът на времето

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври.  В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро

| 01 Август 2024, 14:08 ч.
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик
Снимка © DFA

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Интернет трол, публикувал онлайн "смразяващи" заплахи да убие авторката на "Хари Потър" Джоан К. Роулинг и бившата британска депутатка от Лейбъристката партия Роузи Дъфийлд, бе осъден условно и се отърва от затвор, съобщи Пи Ей мидия/ДПА.

Глен Мълън, на 31 години, публикува аудио записи на галски, в които заплашва да убие Дж. К. Роулинг "с голям чук" и че "отива да види Роузи Дъфийлд в бара с голям пистолет", стана ясно по време на съдебно заседание в Уестминстърския съд в Лондон във вторник.

Мълън бе идентифициран публично, че е пуснал онлайн аудио клиповете, от онлайн списание скоро, след като заплахите бяха публикувани в социалната мрежа "Екс" (известна преди като "Туитър") през януари 2023 г., стана ясно още в съда.

Мъжът призна вината си по двете обвинения за изпращане на заплашителни съобщения на по-ранно съдебно заседание. 

Съдия Пол Голдспр

Явор Гърдев ще режисира игрален филм по романа „Ян Бибиян“ на Елин Пелин.

Това съобщи той във Варна, където гостува на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Той работи по сценария от няколко години с писателя Захари Карабашлиев, който е инициатор на идеята. Проектът има частично финансиране от Националния филмов център (НФЦ) и сега набира копродуценти. По думите на Гърдев филмът ще бъде цветен, подходящ и за деца, и за възрастни и ще напомня готическа приказка. 

Тазгодишното издание на МТФ „Варненско лято“ започна с представлението „Великденско вино“. Пиесата на Константин Илиев е режисирана от Явор Гърдев в Народен театър „Иван Вазов“ в навечерието на 150-ата годишнина от обесването на Васил Левски. В ролята на Поп Кръстьо влиза актьорът Владимир Пенев. 

Гърдев сподели, че е бил привлечен към пиесата най-вече от акта на покаян

Изложба на ръчно рисувана коприна ще бъде представена в галерия Heritage. Това е първата самостоятелна изложба на Бианка Йовова и ще продължи до 17 юни, съобщават организаторите.

„Тук ще може да видите ръчно рисуваната коприна като шал, картина, слайдшоу и дори инсталация. Това, което ви е подготвила Бианка, е нещо, което не сте виждали досега. Тя ще ви потопи в магията на коприната и с много любов ще ви поднесе не само наученото майсторство, но и ще ви запознае със своя изтънчен, индивидуален стил“, разказват от екипа на галерията.

 /ВСР

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Приготовленията за спектакъла C’est la Magie вече са в ход, тъй като е необходима сериозна техническа подготовка, а сред дългия списък с изисквания за продукцията са позициониране на специфично оборудване и механизъм за вкарване на хеликоптер на сцената в зала 1 на НДК, съобщават организаторите на събитието.

За иновативните визуални ефекти на сцената се грижи екип от над 100 човека, но едва единици от тях са посветени в механиката на фокусите, а самите трикове знаят единствено магьосниците. 

C’est la Magie ще се излъчва на три екрана в залата, а дублажът на български език ще превърне представлението в удоволствие за най-малките и най-възрастните. Организаторите обещават и възможности за среща с илюзионистите, наред с още изненади.

Както информирахме шоуто C’est la Magie гостува на 4, 5 и 6 октомври. Петима от най-талантлив

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част от експозицията е посветена на Варненския некропол и предметите, открити в Гроб 43. Чрез този некропол НИМ показва, че именно тук е възникнала първата европейска цивилизация – най-древната в света, зародила се векове преди другите антични цивилизации на Земята – египетската, шумерската и др, посочват още от културния институт.

В изложбата ще може да се види и гробната находка от района на село Рупите, Петричко. Експонатите говорят за наличието на производствено ювелирно ателие в района, съществуващо в последните векове на III хилядолетие пр. н. е. и вероятно осъществяващо връзката между Северно-егейските и Банатските и Трансилвански производствени центрове по онова време.

Присъстват и предмети от богатото наследство от културата на траките. Представено е прочутото съкровище на тракийската принцеса/жрица от могилата при Синеморец. Може да видите оригинала на най-впечатляващата златна плочка от диадема с надпис на гръцки език “Деметриус направи за Кортодзунтос”. Подобна е позната единствено от гроба на Филип Македонски във Вергина.

Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, е експонирана в Държавен архив – Шумен. Тя е под надслова „С море в сърцето“ и съдържа снимков материал, родословно дърво и рисунки на твореца. 

Експозицията може да бъде видяна в следващия един месец.

В изложбата са включени архивни документи, дарени от дъщерята на Александър Мутафов - Райна, каза Илина Папазова, главен експерт в Държавен архив - Шумен. Във витрините е представен целият живот на Александър Мутафов, като се започне от следването му в Мюнхен до честването на стогодишнината му, допълни Папазова.

В изложбата сме представили и родословно дърво на рода на Александър Мутафов. В него откриваме дядото на художника, който навярно е роден в началото на XIX век, отбеляза Папазова. Богат снимков материал има в експозицията, освен това Александър Мутафов е писал

За тринадесета година Видин ще бъде домакин на фестивала на изкуствата „Дунавски вълни“. Програмата му е наситена с интересни и разнообразни събития. 

Официалното откриване е днес с концерта "Музикален букет" на Градския духов оркестър и специалното участие на певческите групи "Божурите" и "Дунавия". Това каза заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.

Фестивалът се превърна в традиция, като тази година ще се проведе на различна локация. По-голямата част от организираните мероприятия са съсредоточени в парк „Владикина бахча“, други от тях ще бъдат в Културен център "Жул Паскин" и в Крайдунавския парк, допълни Борисова. Тя уточни, че от 22 юли до 27 юли фестивалната програма предлага на малки и големи музика, театрални представления, литературни вечери, беседи, творчески работилници, модно ревю, забавления и още изненади.

Тази година във фестивала

Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.

Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г

Габровската художествена галерия „Христо Цокев“ представя творба от скулптора Панайот Димитров - Понката за акцент на август. Това е скулптурата „Легенда за куманката“. Тя е единствената творба на Димитров, която галерията притежава, съобщават от културната институция. 

С това Художествена галерия „Христо Цокев” отдава чест на Панайот Димитров-Понката по случай неговия 90-годишен юбилей. Той е скулптор емблема за българската традиция в това изкуство.

Роден е в Сливен през 1934 г., но бива най-често свързван с Велико Търново, където в публична среда са ситуирани част от най-известните му монументални пластики, посочват от галерията. 

Изящно изработената глава е в типичния обобщен и дори минималистичен стил на автора. В късния си период той овладява всеки материал, като в случая говорим за дървото. С изключи

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на

Някои предмети, изработени от сребро с позлата, имат своите утилитарни функции и са символи на богатство и престиж. Принадлежали са на хазната на владетелите и са можели да служат като финансов резерв в моменти на нужда.

Комплектът украси за конска сбруя и ярем са част от впряга на погребална четириколка, открита в периферията на надгробна могила край с. Свирачи, близо до вила Армира, Ивайловградско. Майсторски изработените от сребро с позлата апликации представят митологични сцени.

Съкровище от Над Сент Миклош. Представлява сбор от златни съдове изработени в различни ателиета и се датират в VII-IX век. На съкровището се приписва хунска, аварска или печенежка принадлежност, но по-голямата част от научната общност го свързва с българите. Представлява сбор от златни съдове, изработени в различни ателиета по онези земи.

В залата ще бъде експонирано и случайно откритото Малко преславско съкровище, което по своя характер и богатство е несравнимо. То е било поставено в добре обработено варовиково блокче, като в него, сред сива пепел, са открити сребърни гривни, златни обици, златни и сребърна монета.

След средата на XIII век татарите от Златната орда играят значителна роля в политическата и военната история на Балканския полуостров. С тяхното присъствие на юг от река Дунав може да се свърже една от представените в настоящата изложба чаши-тасове. Има и тасове, произведения на византийско-балканското златарство от XVII век. Това е една от най-широко разпространените форми съдове от благородни метали на Балканския полуостров през XVI – XVII век. В изключително разнообразната им украса, освен балканската традиция, се откриват и декоративни орнаменти в ориенталски стил, както и западноевропейски готически елементи. В някои случаи са изобразени и човешки изображения – на светци и апостоли, което подсказва за религиозната употреба на част от съдовете.

Изложбата те въвлича в свят, реален, но непознат на мнозина от нас, част от живота по тези земи, като чрез археологията дава реална представа за истинската ни история, завършват от „Двореца“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс. „Има два ...
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от ...
Българи спечелиха медали на световен шампионат по сценични изкуства в Рим
Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим. Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от &bdquo ...
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София с празнична програма
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организатори ...
Художничката Лина Бо подрежда изложба в галерия „Аросита“
Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“. Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс. „Има два ...
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градск ...
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от ...
Българи спечелиха медали на световен шампионат по сценични изкуства в Рим
Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим. Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от &bdquo ...
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland. Проектит ...
Тикер в 03:00 ч.
Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на сн ...
Начало Тонът на времето
7355
Тонът на времето

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври.

| 01 Август 2024, 14:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик
Снимка © DFA

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

Интернет трол, публикувал онлайн "смразяващи" заплахи да убие авторката на "Хари Потър" Джоан К. Роулинг и бившата британска депутатка от Лейбъристката партия Роузи Дъфийлд, бе осъден условно и се отърва от затвор, съобщи Пи Ей мидия/ДПА.

Глен Мълън, на 31 години, публикува аудио записи на галски, в които заплашва да убие Дж. К. Роулинг "с голям чук" и че "отива да види Роузи Дъфийлд в бара с голям пистолет", стана ясно по време на съдебно заседание в Уестминстърския съд в Лондон във вторник.

Мълън бе идентифициран публично, че е пуснал онлайн аудио клиповете, от онлайн списание скоро, след като заплахите бяха публикувани в социалната мрежа "Екс" (известна преди като "Туитър") през януари 2023 г., стана ясно още в съда.

Мъжът призна вината си по двете обвинения за изпращане на заплашителни съобщения на по-ранно съдебно заседание. 

Съдия Пол Голдспр

Явор Гърдев ще режисира игрален филм по романа „Ян Бибиян“ на Елин Пелин.

Това съобщи той във Варна, където гостува на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Той работи по сценария от няколко години с писателя Захари Карабашлиев, който е инициатор на идеята. Проектът има частично финансиране от Националния филмов център (НФЦ) и сега набира копродуценти. По думите на Гърдев филмът ще бъде цветен, подходящ и за деца, и за възрастни и ще напомня готическа приказка. 

Тазгодишното издание на МТФ „Варненско лято“ започна с представлението „Великденско вино“. Пиесата на Константин Илиев е режисирана от Явор Гърдев в Народен театър „Иван Вазов“ в навечерието на 150-ата годишнина от обесването на Васил Левски. В ролята на Поп Кръстьо влиза актьорът Владимир Пенев. 

Гърдев сподели, че е бил привлечен към пиесата най-вече от акта на покаян

Изложба на ръчно рисувана коприна ще бъде представена в галерия Heritage. Това е първата самостоятелна изложба на Бианка Йовова и ще продължи до 17 юни, съобщават организаторите.

„Тук ще може да видите ръчно рисуваната коприна като шал, картина, слайдшоу и дори инсталация. Това, което ви е подготвила Бианка, е нещо, което не сте виждали досега. Тя ще ви потопи в магията на коприната и с много любов ще ви поднесе не само наученото майсторство, но и ще ви запознае със своя изтънчен, индивидуален стил“, разказват от екипа на галерията.

 /ВСР

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Приготовленията за спектакъла C’est la Magie вече са в ход, тъй като е необходима сериозна техническа подготовка, а сред дългия списък с изисквания за продукцията са позициониране на специфично оборудване и механизъм за вкарване на хеликоптер на сцената в зала 1 на НДК, съобщават организаторите на събитието.

За иновативните визуални ефекти на сцената се грижи екип от над 100 човека, но едва единици от тях са посветени в механиката на фокусите, а самите трикове знаят единствено магьосниците. 

C’est la Magie ще се излъчва на три екрана в залата, а дублажът на български език ще превърне представлението в удоволствие за най-малките и най-възрастните. Организаторите обещават и възможности за среща с илюзионистите, наред с още изненади.

Както информирахме шоуто C’est la Magie гостува на 4, 5 и 6 октомври. Петима от най-талантлив

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част от експозицията е посветена на Варненския некропол и предметите, открити в Гроб 43. Чрез този некропол НИМ показва, че именно тук е възникнала първата европейска цивилизация – най-древната в света, зародила се векове преди другите антични цивилизации на Земята – египетската, шумерската и др, посочват още от културния институт.

Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, е експонирана в Държавен архив – Шумен. Тя е под надслова „С море в сърцето“ и съдържа снимков материал, родословно дърво и рисунки на твореца. 

Експозицията може да бъде видяна в следващия един месец.

В изложбата са включени архивни документи, дарени от дъщерята на Александър Мутафов - Райна, каза Илина Папазова, главен експерт в Държавен архив - Шумен. Във витрините е представен целият живот на Александър Мутафов, като се започне от следването му в Мюнхен до честването на стогодишнината му, допълни Папазова.

В изложбата сме представили и родословно дърво на рода на Александър Мутафов. В него откриваме дядото на художника, който навярно е роден в началото на XIX век, отбеляза Папазова. Богат снимков материал има в експозицията, освен това Александър Мутафов е писал

За тринадесета година Видин ще бъде домакин на фестивала на изкуствата „Дунавски вълни“. Програмата му е наситена с интересни и разнообразни събития. 

Официалното откриване е днес с концерта "Музикален букет" на Градския духов оркестър и специалното участие на певческите групи "Божурите" и "Дунавия". Това каза заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.

Фестивалът се превърна в традиция, като тази година ще се проведе на различна локация. По-голямата част от организираните мероприятия са съсредоточени в парк „Владикина бахча“, други от тях ще бъдат в Културен център "Жул Паскин" и в Крайдунавския парк, допълни Борисова. Тя уточни, че от 22 юли до 27 юли фестивалната програма предлага на малки и големи музика, театрални представления, литературни вечери, беседи, творчески работилници, модно ревю, забавления и още изненади.

Тази година във фестивала

Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.

Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г

Габровската художествена галерия „Христо Цокев“ представя творба от скулптора Панайот Димитров - Понката за акцент на август. Това е скулптурата „Легенда за куманката“. Тя е единствената творба на Димитров, която галерията притежава, съобщават от културната институция. 

С това Художествена галерия „Христо Цокев” отдава чест на Панайот Димитров-Понката по случай неговия 90-годишен юбилей. Той е скулптор емблема за българската традиция в това изкуство.

Роден е в Сливен през 1934 г., но бива най-често свързван с Велико Търново, където в публична среда са ситуирани част от най-известните му монументални пластики, посочват от галерията. 

Изящно изработената глава е в типичния обобщен и дори минималистичен стил на автора. В късния си период той овладява всеки материал, като в случая говорим за дървото. С изключи

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на

В изложбата ще може да се види и гробната находка от района на село Рупите, Петричко. Експонатите говорят за наличието на производствено ювелирно ателие в района, съществуващо в последните векове на III хилядолетие пр. н. е. и вероятно осъществяващо връзката между Северно-егейските и Банатските и Трансилвански производствени центрове по онова време.

Присъстват и предмети от богатото наследство от културата на траките. Представено е прочутото съкровище на тракийската принцеса/жрица от могилата при Синеморец. Може да видите оригинала на най-впечатляващата златна плочка от диадема с надпис на гръцки език “Деметриус направи за Кортодзунтос”. Подобна е позната единствено от гроба на Филип Македонски във Вергина.

Някои предмети, изработени от сребро с позлата, имат своите утилитарни функции и са символи на богатство и престиж. Принадлежали са на хазната на владетелите и са можели да служат като финансов резерв в моменти на нужда.

Комплектът украси за конска сбруя и ярем са част от впряга на погребална четириколка, открита в периферията на надгробна могила край с. Свирачи, близо до вила Армира, Ивайловградско. Майсторски изработените от сребро с позлата апликации представят митологични сцени.

Съкровище от Над Сент Миклош. Представлява сбор от златни съдове изработени в различни ателиета и се датират в VII-IX век. На съкровището се приписва хунска, аварска или печенежка принадлежност, но по-голямата част от научната общност го свързва с българите. Представлява сбор от златни съдове, изработени в различни ателиета по онези земи.

В залата ще бъде експонирано и случайно откритото Малко преславско съкровище, което по своя характер и богатство е несравнимо. То е било поставено в добре обработено варовиково блокче, като в него, сред сива пепел, са открити сребърни гривни, златни обици, златни и сребърна монета.

След средата на XIII век татарите от Златната орда играят значителна роля в политическата и военната история на Балканския полуостров. С тяхното присъствие на юг от река Дунав може да се свърже една от представените в настоящата изложба чаши-тасове. Има и тасове, произведения на византийско-балканското златарство от XVII век. Това е една от най-широко разпространените форми съдове от благородни метали на Балканския полуостров през XVI – XVII век. В изключително разнообразната им украса, освен балканската традиция, се откриват и декоративни орнаменти в ориенталски стил, както и западноевропейски готически елементи. В някои случаи са изобразени и човешки изображения – на светци и апостоли, което подсказва за религиозната употреба на част от съдовете.

Изложбата те въвлича в свят, реален, но непознат на мнозина от нас, част от живота по тези земи, като чрез археологията дава реална представа за истинската ни история, завършват от „Двореца“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
Българи спечелиха медали на световен шампионат по сценични изкуства в Рим
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София с празнична програма
Художничката Лина Бо подрежда изложба в галерия „Аросита“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Под прожектора
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Тонът на времето
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.