Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите.
Художникът Атанас Велков ще отбележи 60-годишния си юбилей с голяма изложба на 18 юни в Културен център "Морско казино". В нея той ще включи над 30 платна, а средствата от тяхната продажба ще бъдат дарени на местен Център от семеен тип за деца с увреждания, съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
В експозицията си Велков ще представи два ключови периода от своето творчество. Част от тях са от времето, в което живее и работи в Братислава, а други са съвсем нови, създадени и вдъхновени от Бургас.
През април при откриването на първата си самостоятелна изложба в Бургас след 20-годишно прекъсване, художникът разкри в интервю , че експериментира с различни материали от материали от железарията, използвайки разнообразни пигменти, а в последно време интересни са му не само синтетични материали, но и такива от природата като кал и пигменти от растения. Още тогава допълни, че
Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.
„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.
„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн
"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.
Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.
Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.
Цикълът от събития „Остров на музиката“ тази година започва с концерт на група „Фактор“ – на 16 юли, на лятната естрада в Борисова градина. При лоши метеорологични условия, най-големите хитове на групата ще звучат в концертната зала на дома на културата „Средец“, съобщават организаторите.
Създадена от Веселин Тодоров, към настоящия момент „Фактор“ е в следния състав – Веселин Тодоров – бас китара, Васил Стоянов – соло вокал, Петър Георгиев – Пешето – първа китара, Румен Лозанов – клавишни, Атанас Стефанов – втора китара и Йордан Стаменков – ударни.
Група „Фактор“ е носител на множество български и международни награди като „Златен орфей“ (1979), награда за най-добра чужда композиция (извън Великобритания) на фестивала в Кевън, награди в САЩ, Нешвил, Германия, Австрия. Сред хитове на групата „При
Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.
Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.
"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.
Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад.
Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре
Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети.
За изложбата „Зелената приказка на камъка“ екипът на музея разказва, че от известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. „В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други“, разказват те.
Изложбата „В чудния свят на конкрециите“ представя колекция на Ванюша Иванов. Тя включва полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге. От екипа на музея отбелязват, че конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви. „Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви. Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка“, посочват от НМ „Земята и хората“.
Изложбата „Умни минерали за умни телефони“ ще запознае посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона. Експозицията ще отговори и на въпроси като „Какви са наличните запаси от суровини?“, „За колко време ще стигнат?“ и „Защо е важно рециклирането на стари телефони?“
По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони. „През 2022 г. хората със смартфони са 7,26 млрд. Бързият напредък на софтуера кара модерните потребители да ги сменят с нов модел на всеки две години и дори по-често. Последни проучвания показват, че в световен мащаб количеството отпадьци от електронни устройства, сред които са и мобилните телефони, вече е три пъти по-голямо от това на битовите отпадъци. По-малко от 20 % от тях се събират и рециклират“, разказват от НМ „Земята и хората“. По думите им това е особено тревожно, тъй като някои от редките елементи в тях могат да се изчерпят още този век. „При сегашното ниво на консумация на метали, медни запаси ще има за 40 години, на олово и цинк - за 20 години, на индий - само за 15 години“, уточняват от екипа.
Изложбата „Обект 889“ беше открита в кръглото фоайе на първия етаж в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ днес. Тя е посветена на 70-ата годишнина от откриването на Дунав мост и представя снимки, книги и публикации в периодичния печат от фонда на културната институция.
Експозицията беше открита от кметовете на Русе Пенчо Милков и на Гюргево Адриан Ангелеску. Те си пожелаха с общите усилия на България и Румъния скоро да започне изграждането на ново съоръжение над река Дунав между двата града.
Припомняме, че настоящият мост е открит на 20 юни 1954 година. Началото на строителството му е поставено през 1952 г., а през юли от естакадната част на съоръжението се очаква да започне основния ремонт на българската страна.
Изложбата в библиотеката припомня с публикации, че за първото съоръжение, свързващо двете държави, се говори от първите десетилетия на
Град Левски ще бъде почетен домакин на церемонията по връчване на отличието Златна монета "Култура".
Тя ще се състои на празника на града, който се отбелязва на 18 юли – датата на рождението на Васил Левски.
Това съобщиха от общинската управа. Отличието се връчва от Съвета на европейската научна и културна общност и Клуба на българския културен и научен елит.
Тази година носители на Златна монета "Култура" са Посолството на Алжир в България за активна културна дейност и двустранен обмен; Посолството на Република Словакия за образователен и културен обмен; Националният исторически музей за принос към българската история; Община Левски за древно и уникално културно-историческо наследство и активна съвременна културна дейност.
Церемонията ще се състои пред сградата на местната администрация. Празничната вечер ще продължи с концерт на Танцов
На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция.
Филмът проследява танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”.
Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.
Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к
Кралската шведска опера в Стокхолм е глобена с 3 милиона крони (300 000 щатски долара), след като миналата година сценичен техник загива при падане от около 13 метра от балкон по време на работа в сградата, предаде Асошиейтед прес.
Фаталното падане е разследвано като „нарушение на работната среда“. Прокурор Джени Нордин каза, че инцидентът е можело да бъде избегнат, съобщи шведската телевизия SVT, цитирана от Асошиейтед прес. Нордин уточни, че Шведската кралска опера „не е проучила и оценила риска от въпросната работа“ и „че на сценичния работник е било позволено да извърши въпросната работа въпреки риска от падане през парапета“.
Служителят Петер Сънделин почина след падане на 21 септември 2023 г. на 57 години. Той е откаран с хеликоптер в болница, където по-късно умира от нараняванията си.
След смъртта, полицията разследва случая, а кралската опер
Международен фестивал на танца Bulgarian Open Dance Art Festival ще се състои на 24 и 25 август в Правец.
Това съобщават организаторите от клуба по спортни танци „Паричкова – Денс Тийм“ в София.
По думите им участие във форума ще вземат над 250 представители от Гърция, Република Северна Македония, Сърбия и България.
За гости на фестивала са поканени Алесия Пекия от Италия и Алесандра Влад от Испания. Двете ще изнесат лекции в уъркшоп на 25 август, като ще представят последни тенденции в развитието на спортните танци.
Алесия Пекия ще говори за латиноамериканските танци и тяхното развитие, а Алесандра Влад ще изнесе лекции за взаимосвързаността на пасо добле с фламенко танца.
Лекция ще изнесе още Кристина Славчева – Пебълс, като сред акцентите ще бъдат тенденциите в хип-хопа.