Солистът на балета на Виенската държавна опера Денис Черевичко ще се превъплъти в ролята на Базил от балета „Дон Кихот“ от Лудвиг Минкус на сцената на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ в Стара Загора утре, 1 август. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Държавна опера - Стара Загора.
Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.
На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".
В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.
След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.
Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.
За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.
От 1986
Британският принц Джордж е заснет на нова снимка, направена от майка му, херцогинята на Кембридж, в чест на 11-ия му рожден ден, информиа Пи Ей мидия/ДПА.
Бъдещият крал изглежда елегантно на черно-белия кадър, заснет от Кейт в Уиндзор по-рано този месец.
Портретът на Джордж в близък план беше споделен в социалните мрежи заедно с посланието: "Пожелаваме на принц Джордж много щастлив 11-и рожден ден днес!“
На снимката се вижда как младият принц седи и се усмихва пред камерата, облечен в бяла риза с отворено деколте и тъмен блейзър, а на лявата си китка носи гривна за приятелство.
Дворецът Кенсингтън отказва да разкрие кой е подарил гривната на принца.
Празненствата по случай рождения ден на Джордж идват след няколко наситени със събития седмици за младежа, който пътува с баща си до германската столица Берлин, за да подкрепи Англия на финала на Евр
Изложба със снимки, грамофонни плочи, музикални дискове, плакати и други документи за провежданите от 1988 година насам в Монтана празници на духовите оркестри, посветени на живелия в града композитор и автор на Дунавското хоро Дико Илиев, беше открита в залата на Регионалния исторически музей в Монтана.
На изложбата могат да се видят плакати на отделните фестивали на духовите оркестри, грамофонни плочи и музикални дискове с видеоклипове на изпълненията на оркестрите, снимки и плакети с лика на Дико Илиев, публикации за него във вестници и списания и вестници, снимки от отделните фестивали и т.н.
Изложбата е съпътстваща проява на провеждания в момента Oсемнадесети международен фестивал на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“.
Дико Илиев (1898-1984 година) е живял в Михайловград, сега Монтана, в последните 10 години от живота си. Неговата съдба е свързана с
Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.
Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.
Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.
Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц
Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.
По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.
“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле
В ролята на Китри ще бъде примабалерината Анелия Димитрова. Александър Желев ще бъде в ролята на Дон Кихот, а Калин Любенов ще бъде Санчо Панса. В останалите колоритни роли ще танцуват Фиорди Лоха (Еспада), Юкари Мизу (Мерседес), Клара Ферер (Повелителка на дриадите), Я Чуе Наваро (Амур), Кармен Демирташ (циганка), Марсело Молина (циганин) и др, посочват от оперния театър. Зрителите ще могат да се насладят и на цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера под ръководството на примабалерината и хореограф Силвия Томова.
Припомняме, че с премиерата на балета "Дон Кихот" бе открит Фестивалът на оперното и балетно изкуство в Стара Загора през 2018 година. Костюмите и сценографията на спектакъла са дело на Салваторе Русо. Асистент-хореограф на "Дон Кихот" е Красина Павлова. Балетът на Държавна опера-Стара Загора бе удостоен през 2019 година с наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Cantus Firmus „Кристална лира“ за спектакъла на балета „Дон Кихот“ в категория „Балетно изкуство“.
На 5 август „Дон Кихот” ще гостува на сцената на Античния театър в Пловдив.
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.
В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".
Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.
В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.
По традиция музик
Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“.
По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.
„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя.
Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.
„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк
Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.
Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.
Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.
Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.
За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.
Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.
В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора
На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори
Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията.
На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите.
На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър.