NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Творчески отражения Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
5633
Творчески отражения

Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции. Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева

| 30 Юли 2024, 17:55 ч.
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Снимка © БТА

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

Постерната изложба „Невидимите следи на Мурфатлар“ ще бъде представена в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Експозицията показва новите открития за едноименния скален манастир в Северна Добруджа и ще бъде открита на 1 юли, информират организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Експозицията съдържа 12 постера с информация на български и английски език. Разположени са в Централна зала на НАИМ и могат да бъдат видени до 22 септември, съобщават от екипа.

„Невидимите следи на Мурфатлар“ обобщава резултатите от проведените през 2021 – 2023 г. от НАИМ-БАН детайлни проучвания на скалния манастир при с. Мурфатлар, обл. Констанца, Румъния, инициирани заради реалната опасност от разрушаване и унищожаване на обекта в резултат на

Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.

Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.

Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.

Суифт беше призната и за „Изпълнителк

Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.

Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г

Кънтри певецът Блейк Шелтън ще изнесе поредица от концерти в Лас Вегас, съобщи Мюзик нюз. 

Четиридесет и осем годишният изпълнител оповести шест шоута през февруари 2025 г. в театър "Колизеум" в "Сизърс Палас". 

Шелтън споделя, че идеята за концерти в Лас Вегас се "върти" от години. 

Кънтри певецът, който има бар с музика на живо в столицата на хазарта, каза, че между големите концерти някоя вечер може да излезе на сцената му. 

Шелтън също така потвърди, че почитателите му ще чуят в Лас Вегас всичките му големи хитове. 

Кънтри певецът е женен за 54-годишната Гуен Стефани, която също изнесе поредица от концерти в Лас Вегас в периода между 2018 и 2021 г. По време на пребиваването й в града Блейк Шелтън присъства на 15 от шоутата на съпругата си и дори се присъедини към нея на сцената за дуетно изпълнение на Happy Anywhere.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и порцеланови кани, легени и сапуниери, използвани за тоалет, разказа още уредничката.

Гостите на музея ще научат, че историята на порцелана води началото си от Китай през VII век, като технологията, включваща каолин, кварц и фелдшпат, се пази в тайна под заплаха от смъртно наказание. В Европа порцеланът се появява през XIV век след пътешествията на Марко Поло. Специалисти търсят начин за направата му, но чак през XVIII век алхимикът Йохан Бьотгер създава първия европейски бял порцелан. След това се отваря първата манифактура в Майсен в Саксония, последвана от производства в Севър, Лимож, Копенхаген и в Италия.

С тази изложба поставяме началото на честванията за юбилея на нашия музей, отбеляза Татяна Щерева и добави, че са предвидени и други мероприятия, които ще се състоят през есента.

Етнографският музей е открит официално на 27 юли 1974 г., но събирането на тематични материали започва от края на XIX век, посочи уредничката. Тя припомни, че началото на музейното дело във Варна е поставено през 1887 г. от Карел Шкорпил, Анание Явашов, Христо Генков и техните колеги, с които създават дружинка за събиране на старини. Същата година се урежда малка музейна сбирка в градската библиотека, която през 1895 г. е пренесена в Девическата гимназия. Особено значение за развитието на музейното дело и проучването на историята на региона има създаденото през 1901 г. Варненско археологическо дружество, което има като първостепенна задача събирането на експонати за бъдещ музей с три отдела - археологическо-исторически, народописен (етнографски) и природен. Варненският окръжен музей е тържествено открит на 11 юни 1906 г. От 1965 г. в сградата на окръжния музей е експонирана постоянна изложба с етнографски материали.

През 1974 г. Етнографският музей е разположен в една от най-представителните запазени къщи от периода на Възраждането, строена около 1860 г. Рестраврирана е от арх. Камен Горанов, пространственото и художественото оформление на експозицията е дело на художника Асен Стойчев, представянето на бита и културата е изготвено от етнографа Мария Николова. В музея са уреждани над сто временни изложби от богатия фонд, посочи още Щерева.

Българските артисти Ивайло Цветков и Живко Тенев – Gissen представят България в Международната изложба „Бойкот на геноцида“, организирана от Асоциацията на иранските карикатуристи.

Ивайло Цветков спечели трета награда, придружена от бронзов медал и грамота за признателност, съобщават от екипа на Gissen.

От българския екип отбелязват, че победител в изложбата е Сумиядип Синха от Иран, а на второ място е Луис Карлос Фернандес от Бразилия.

/ВСР

Сценичната кантата от Карл Орф „Кармина Бурана“ за солисти, хор и оркестър ще бъде изпълнена във Враца в края на седмицата, съобщиха от Симфониета-Враца. 

Това е един от акцентите в програмата на Симфониетата за този полусезон, обяви при представянето в Националния пресклуб във Враца директорът Христо Павлов. По думите му стремежът е поне по веднъж на сезон да има подобно произведение, изискващо колаборация с хор и солисти. 

В „Кармина Бурана“ освен врачанската симфониета ще участват и Общински хор „Гена Димитрова“ – Плевен с диригент Анелия Дечева и Детски оперен хор – София с ръководител Таня Радева-Лазарова.

Солистите ще са тенорът Андрея Мирчев, познат на врачанската публика, Илия Йорданов – баритон, с когото врачанският оркестър ще работи за първи път, и една от най-големите звезди на Букурещката опера  – Кристина Олтеан, гостувала вече във Вра

Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие летния фестивал "Сцена под звездите" на 28 юни т. г. в крайдунавския град със спектакъла "Емоции от първа необходимост". Постановката ще бъде представена на сцената пред Доходното здание, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Последният победител в конкурса за млад режисьор "Слави Шкаров" Ева Данаилова показва авторската си интерпретация по фрагменти от пиесата на Бертолт Брехт "Страх и мизерия в Третия райх". 

"Темата е изборът, който всекидневно правим. От нашите решения се оформят следствия и ние носим отговорност за нас, за околните, за обществото", казва режисьорката. 

В спектакъла участват Ивайло Драганов, Кристиана Ценкова, Ростислав Панков, Дона Вълова и Любомир Кънев. Сценографията е дело на Евгения Явашева, музиката -на Христо Намлиев, а хореографията е на Стефан Витанов.

Деветото издание на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival) се открива днес с прожекция на документалния "Последният гларус" от Тонислав Христов и в дните до 25 юли ще предложи най-богата си програма досега, в която освен конкурсна част ще има и пет съпътстващи селекции. 

Акцентите, журито и новостите бяха представени днес на пресконференция от основателя и фестивален директор Емил Ованесов, артистичния директор Антония Цинова и програмния координатор Дони Георгиев. Гост бе и Диана Саватева, заместник-кмет по култура и вероизповедания в Община Бургас, която е сред основните партньори на събитието.   

В конкурсната програма са включени шест заглавия, които са дебютни, но и премиерни въобще за България, обяви Емил Ованесов. "Голямата ни радост е, че част от техните екипи ще бъдат в Бургас и публиката ще има възможност да се

Драмата „Шогун“ спечели най-много съпътстващи награди „Еми“ в историята за един сезон на телевизионен сериал - 14, на церемония в неделя вечерта, съобщи АП.

„Мечката“ бе отличен със седем съпътстващи награди „Еми“, включително за най-добра гостуваща актриса в комедиен сериал, която бе връчена на Джейми Лий Къртис. 

Съпътстващите „Еми“ (Creative Arts Emmy) са част от наградите „Еми“, които се присъждат за технически постижения в американските телевизионни програми. Обикновено те се връчват на служители зад кулисите, като дизайнери на продукции, декоратори, видеомонтажисти, дизайнери на костюми, оператори, кастинг режисьори и звукорежисьори. Към тях спадат и награди за анимационни програми, реклами и гостуващи актьори.

Водещите цяла вечер повтаряха „Шогун“ в театър „Пийкок

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров-Никеца представят рок операта „Исус Христос Суперзвезда“
Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата ...
Изложби и работилници съпътстват 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център. Подготвени са от ...
НДФ „13 века България“ представя изложба на творби от колекцията на Международното биенале на стъклото в Трявна
На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с ...
Представят „Бурята“ на Народния театър, като най-важното събитие на фестивал в Тбилиси
Спектакълът „Бурята“ (реж. Робърт Уилсън), продукция на Народния театър „Иван Вазов“ (НТ), е представен като най-важното събитие на тазгодишното издание на ...
Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив
Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът". Режисьор на представ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 00:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Творчески отражения
5633
Творчески отражения

Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“.Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

| 30 Юли 2024, 17:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Снимка © БТА

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и порцеланови кани, легени и сапуниери, използвани за тоалет, разказа още уредничката.

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

Постерната изложба „Невидимите следи на Мурфатлар“ ще бъде представена в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Експозицията показва новите открития за едноименния скален манастир в Северна Добруджа и ще бъде открита на 1 юли, информират организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Експозицията съдържа 12 постера с информация на български и английски език. Разположени са в Централна зала на НАИМ и могат да бъдат видени до 22 септември, съобщават от екипа.

„Невидимите следи на Мурфатлар“ обобщава резултатите от проведените през 2021 – 2023 г. от НАИМ-БАН детайлни проучвания на скалния манастир при с. Мурфатлар, обл. Констанца, Румъния, инициирани заради реалната опасност от разрушаване и унищожаване на обекта в резултат на

Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.

Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.

Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.

Суифт беше призната и за „Изпълнителк

Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.

Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г

Кънтри певецът Блейк Шелтън ще изнесе поредица от концерти в Лас Вегас, съобщи Мюзик нюз. 

Четиридесет и осем годишният изпълнител оповести шест шоута през февруари 2025 г. в театър "Колизеум" в "Сизърс Палас". 

Шелтън споделя, че идеята за концерти в Лас Вегас се "върти" от години. 

Кънтри певецът, който има бар с музика на живо в столицата на хазарта, каза, че между големите концерти някоя вечер може да излезе на сцената му. 

Шелтън също така потвърди, че почитателите му ще чуят в Лас Вегас всичките му големи хитове. 

Кънтри певецът е женен за 54-годишната Гуен Стефани, която също изнесе поредица от концерти в Лас Вегас в периода между 2018 и 2021 г. По време на пребиваването й в града Блейк Шелтън присъства на 15 от шоутата на съпругата си и дори се присъедини към нея на сцената за дуетно изпълнение на Happy Anywhere.

Гостите на музея ще научат, че историята на порцелана води началото си от Китай през VII век, като технологията, включваща каолин, кварц и фелдшпат, се пази в тайна под заплаха от смъртно наказание. В Европа порцеланът се появява през XIV век след пътешествията на Марко Поло. Специалисти търсят начин за направата му, но чак през XVIII век алхимикът Йохан Бьотгер създава първия европейски бял порцелан. След това се отваря първата манифактура в Майсен в Саксония, последвана от производства в Севър, Лимож, Копенхаген и в Италия.

С тази изложба поставяме началото на честванията за юбилея на нашия музей, отбеляза Татяна Щерева и добави, че са предвидени и други мероприятия, които ще се състоят през есента.

Българските артисти Ивайло Цветков и Живко Тенев – Gissen представят България в Международната изложба „Бойкот на геноцида“, организирана от Асоциацията на иранските карикатуристи.

Ивайло Цветков спечели трета награда, придружена от бронзов медал и грамота за признателност, съобщават от екипа на Gissen.

От българския екип отбелязват, че победител в изложбата е Сумиядип Синха от Иран, а на второ място е Луис Карлос Фернандес от Бразилия.

/ВСР

Сценичната кантата от Карл Орф „Кармина Бурана“ за солисти, хор и оркестър ще бъде изпълнена във Враца в края на седмицата, съобщиха от Симфониета-Враца. 

Това е един от акцентите в програмата на Симфониетата за този полусезон, обяви при представянето в Националния пресклуб във Враца директорът Христо Павлов. По думите му стремежът е поне по веднъж на сезон да има подобно произведение, изискващо колаборация с хор и солисти. 

В „Кармина Бурана“ освен врачанската симфониета ще участват и Общински хор „Гена Димитрова“ – Плевен с диригент Анелия Дечева и Детски оперен хор – София с ръководител Таня Радева-Лазарова.

Солистите ще са тенорът Андрея Мирчев, познат на врачанската публика, Илия Йорданов – баритон, с когото врачанският оркестър ще работи за първи път, и една от най-големите звезди на Букурещката опера  – Кристина Олтеан, гостувала вече във Вра

Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие летния фестивал "Сцена под звездите" на 28 юни т. г. в крайдунавския град със спектакъла "Емоции от първа необходимост". Постановката ще бъде представена на сцената пред Доходното здание, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Последният победител в конкурса за млад режисьор "Слави Шкаров" Ева Данаилова показва авторската си интерпретация по фрагменти от пиесата на Бертолт Брехт "Страх и мизерия в Третия райх". 

"Темата е изборът, който всекидневно правим. От нашите решения се оформят следствия и ние носим отговорност за нас, за околните, за обществото", казва режисьорката. 

В спектакъла участват Ивайло Драганов, Кристиана Ценкова, Ростислав Панков, Дона Вълова и Любомир Кънев. Сценографията е дело на Евгения Явашева, музиката -на Христо Намлиев, а хореографията е на Стефан Витанов.

Деветото издание на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival) се открива днес с прожекция на документалния "Последният гларус" от Тонислав Христов и в дните до 25 юли ще предложи най-богата си програма досега, в която освен конкурсна част ще има и пет съпътстващи селекции. 

Акцентите, журито и новостите бяха представени днес на пресконференция от основателя и фестивален директор Емил Ованесов, артистичния директор Антония Цинова и програмния координатор Дони Георгиев. Гост бе и Диана Саватева, заместник-кмет по култура и вероизповедания в Община Бургас, която е сред основните партньори на събитието.   

В конкурсната програма са включени шест заглавия, които са дебютни, но и премиерни въобще за България, обяви Емил Ованесов. "Голямата ни радост е, че част от техните екипи ще бъдат в Бургас и публиката ще има възможност да се

Драмата „Шогун“ спечели най-много съпътстващи награди „Еми“ в историята за един сезон на телевизионен сериал - 14, на церемония в неделя вечерта, съобщи АП.

„Мечката“ бе отличен със седем съпътстващи награди „Еми“, включително за най-добра гостуваща актриса в комедиен сериал, която бе връчена на Джейми Лий Къртис. 

Съпътстващите „Еми“ (Creative Arts Emmy) са част от наградите „Еми“, които се присъждат за технически постижения в американските телевизионни програми. Обикновено те се връчват на служители зад кулисите, като дизайнери на продукции, декоратори, видеомонтажисти, дизайнери на костюми, оператори, кастинг режисьори и звукорежисьори. Към тях спадат и награди за анимационни програми, реклами и гостуващи актьори.

Водещите цяла вечер повтаряха „Шогун“ в театър „Пийкок

Етнографският музей е открит официално на 27 юли 1974 г., но събирането на тематични материали започва от края на XIX век, посочи уредничката. Тя припомни, че началото на музейното дело във Варна е поставено през 1887 г. от Карел Шкорпил, Анание Явашов, Христо Генков и техните колеги, с които създават дружинка за събиране на старини. Същата година се урежда малка музейна сбирка в градската библиотека, която през 1895 г. е пренесена в Девическата гимназия. Особено значение за развитието на музейното дело и проучването на историята на региона има създаденото през 1901 г. Варненско археологическо дружество, което има като първостепенна задача събирането на експонати за бъдещ музей с три отдела - археологическо-исторически, народописен (етнографски) и природен. Варненският окръжен музей е тържествено открит на 11 юни 1906 г. От 1965 г. в сградата на окръжния музей е експонирана постоянна изложба с етнографски материали.

През 1974 г. Етнографският музей е разположен в една от най-представителните запазени къщи от периода на Възраждането, строена около 1860 г. Рестраврирана е от арх. Камен Горанов, пространственото и художественото оформление на експозицията е дело на художника Асен Стойчев, представянето на бита и културата е изготвено от етнографа Мария Николова. В музея са уреждани над сто временни изложби от богатия фонд, посочи още Щерева.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров-Никеца представят рок операта „Исус Христос Суперзвезда“
Изложби и работилници съпътстват 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
НДФ „13 века България“ представя изложба на творби от колекцията на Международното биенале на стъклото в Трявна
Представят „Бурята“ на Народния театър, като най-важното събитие на фестивал в Тбилиси
Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.