NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
5637
Творчески отражения

Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции. Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева

| 30 Юли 2024, 17:55 ч.
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Снимка © БТА

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

ЮНЕСКО възнамерява да включи мегалитния паметник Стоунхендж в Списъка на световното наследство в опасност заради проект за пътен тунел, преминаващ в близост до праисторическия обект, съобщи АФП, позовавайки се на документ на организацията на ООН.

В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръчва Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти „с оглед мобилизиране на международна подкрепа“.

Включването обаче все още трябва да бъде гласувано от държавите-членки на Комитета за световно наследство, който ще заседава в Делхи от 21 юли. Според дипломат, интервюиран от АФП, има много голям шанс те да одобрят решението.

Построен на етапи между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизно

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Принц Хари и съпругата му Меган пристигат днес в Колумбия по покана на вицепрезидента Франсия Маркес, предаде Асошиейтед прес.

Те ще вземат участие в няколко събития, включително във форум срещу кибертормоза, съобщиха от канцеларията на колумбийския вицепрезидент.

Двойката, за която това е първо посещение в южноамериканската страна, ще участва в няколко събития в четвъртък и петък в столицата Богота, преди да отпътува за Картахена и Кали, в Карибския и Тихоокеанския басейн на Колумбия, където се очаква да бъде през уикенда.

В столицата Богота принц Хари и Меган ще посетят и училище, където ще "общуват директно с ученици, които изследват цифровия пейзаж и неговото въздействие върху обществото". 

Двойката ще присъства и на форум за насърчаване на безопасна цифрова среда, организиран от вицепрезидентството на Колумбия в партньорство с фондац

Носителят на награда „Грами“, рапърът, актьор и автор Ел Ел Кул Джей ще издаде най-новия си албум, с названието The Fоrce, на 6 септември, предаде Асошиейтед прес. Това е четиринадесетата му продукция от 40 години, след началото на хип-хоп кариерата му. 

Въпреки че скоро не е издавал албум, той се занимава активно с музика. „Винаги съм се подвизавал в студиото“, каза той пред Асошиейтед прес. Но през последните две години вдъхновението го спохожда. Той започва да работи с продуцент и да създава музика.

Тогава се сблъсква с препятствие. „Просто имах чувството, че песните, които ми даваше този продуцент, бяха по-добри от тези, които аз пишех“, каза той. Тогава насън му се явява покойният рапър Файфи Дог. „Той ми каза: „Човече, тази нова музика, по която работиш, е страхотна“. Но лицето му беше като на Чесърския котарак и сякаш ме лъжеше“, допълва той.

След т

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и порцеланови кани, легени и сапуниери, използвани за тоалет, разказа още уредничката.

Гостите на музея ще научат, че историята на порцелана води началото си от Китай през VII век, като технологията, включваща каолин, кварц и фелдшпат, се пази в тайна под заплаха от смъртно наказание. В Европа порцеланът се появява през XIV век след пътешествията на Марко Поло. Специалисти търсят начин за направата му, но чак през XVIII век алхимикът Йохан Бьотгер създава първия европейски бял порцелан. След това се отваря първата манифактура в Майсен в Саксония, последвана от производства в Севър, Лимож, Копенхаген и в Италия.

С тази изложба поставяме началото на честванията за юбилея на нашия музей, отбеляза Татяна Щерева и добави, че са предвидени и други мероприятия, които ще се състоят през есента.

Етнографският музей е открит официално на 27 юли 1974 г., но събирането на тематични материали започва от края на XIX век, посочи уредничката. Тя припомни, че началото на музейното дело във Варна е поставено през 1887 г. от Карел Шкорпил, Анание Явашов, Христо Генков и техните колеги, с които създават дружинка за събиране на старини. Същата година се урежда малка музейна сбирка в градската библиотека, която през 1895 г. е пренесена в Девическата гимназия. Особено значение за развитието на музейното дело и проучването на историята на региона има създаденото през 1901 г. Варненско археологическо дружество, което има като първостепенна задача събирането на експонати за бъдещ музей с три отдела - археологическо-исторически, народописен (етнографски) и природен. Варненският окръжен музей е тържествено открит на 11 юни 1906 г. От 1965 г. в сградата на окръжния музей е експонирана постоянна изложба с етнографски материали.

През 1974 г. Етнографският музей е разположен в една от най-представителните запазени къщи от периода на Възраждането, строена около 1860 г. Рестраврирана е от арх. Камен Горанов, пространственото и художественото оформление на експозицията е дело на художника Асен Стойчев, представянето на бита и културата е изготвено от етнографа Мария Николова. В музея са уреждани над сто временни изложби от богатия фонд, посочи още Щерева.

Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев. 

По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.

Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години. 

Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.

Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

Анна Арко, Питър Бърнстейн и Емет Коен трио излизат на сцената на „Банско джаз фестивал“ в третата фестивална вечер. След джаз уикенда, който даде началото на 27-ото издание на фестивала, на сцената в 20:00 часа тази вечер първа излиза Анна Арко, с която почитателите на джаза ще имат възможност да чуят експериментална поп музика с елементи от хип – хоп, джаз и електроника, съобщават организаторите от Община Банско и Асоциация „Фестивалите в България“. 

На сцената вечерта излиза и джаз китаристът Питър Бърнстейн, свирил и записвал с музиканти от различни поколения - Сони Ролинс, Боби Хътчерсън, Джордж Коулман, Джошуа Редман, Брад Мелдау, Даяна Крoл, Лий Кониц, Джими Коб. В края на вечерта публиката ще чуе световната звезда Емет Коен, акомпанирал на Рон Картър, Бени Голсън, Джими Коб, Джордж Коулман, Джими Хийт, Кърт Елинг и много други. 

„Банско джаз фест

Актьорите Джейсън Момоа и Лиса Боне официално са разведени, предаде Асошиейтед прес.

Решението на съдията от окръг Лос Анджелис за прекратяване на брака на двамата актьори, разделени от години, влезе в сила във вторник.

Бракът на Боне и Момоа продължи повече от седем години, а те бяха двойка в продължение на 12 години, преди да се оженят.

Боне, чието истинско име е Лилакой Мун, подаде молба за развод през януари. В документите е посочена датата на раздялата на двойката - 7 октомври 2020 г., т.е. повече от три години по-рано. 

Разводът е преминал възможно най-бързо и без спорове. Никой от двамата няма да получава финансова подкрепа, договорили са как да разделят имуществото си и ще имат съвместно попечителство над 16-годишната си дъщеря и 15-годишния си син, отбелязва Асошиейтед прес. 

Момоа, който е на 44 години, е най-известен с ролит

Габровската художествена галерия „Христо Цокев“ представя творба от скулптора Панайот Димитров - Понката за акцент на август. Това е скулптурата „Легенда за куманката“. Тя е единствената творба на Димитров, която галерията притежава, съобщават от културната институция. 

С това Художествена галерия „Христо Цокев” отдава чест на Панайот Димитров-Понката по случай неговия 90-годишен юбилей. Той е скулптор емблема за българската традиция в това изкуство.

Роден е в Сливен през 1934 г., но бива най-често свързван с Велико Търново, където в публична среда са ситуирани част от най-известните му монументални пластики, посочват от галерията. 

Изящно изработената глава е в типичния обобщен и дори минималистичен стил на автора. В късния си период той овладява всеки материал, като в случая говорим за дървото. С изключи

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
5637
Творчески отражения

Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“.Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

| 30 Юли 2024, 17:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Снимка © БТА

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и порцеланови кани, легени и сапуниери, използвани за тоалет, разказа още уредничката.

ЮНЕСКО възнамерява да включи мегалитния паметник Стоунхендж в Списъка на световното наследство в опасност заради проект за пътен тунел, преминаващ в близост до праисторическия обект, съобщи АФП, позовавайки се на документ на организацията на ООН.

В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръчва Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти „с оглед мобилизиране на международна подкрепа“.

Включването обаче все още трябва да бъде гласувано от държавите-членки на Комитета за световно наследство, който ще заседава в Делхи от 21 юли. Според дипломат, интервюиран от АФП, има много голям шанс те да одобрят решението.

Построен на етапи между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизно

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Принц Хари и съпругата му Меган пристигат днес в Колумбия по покана на вицепрезидента Франсия Маркес, предаде Асошиейтед прес.

Те ще вземат участие в няколко събития, включително във форум срещу кибертормоза, съобщиха от канцеларията на колумбийския вицепрезидент.

Двойката, за която това е първо посещение в южноамериканската страна, ще участва в няколко събития в четвъртък и петък в столицата Богота, преди да отпътува за Картахена и Кали, в Карибския и Тихоокеанския басейн на Колумбия, където се очаква да бъде през уикенда.

В столицата Богота принц Хари и Меган ще посетят и училище, където ще "общуват директно с ученици, които изследват цифровия пейзаж и неговото въздействие върху обществото". 

Двойката ще присъства и на форум за насърчаване на безопасна цифрова среда, организиран от вицепрезидентството на Колумбия в партньорство с фондац

Носителят на награда „Грами“, рапърът, актьор и автор Ел Ел Кул Джей ще издаде най-новия си албум, с названието The Fоrce, на 6 септември, предаде Асошиейтед прес. Това е четиринадесетата му продукция от 40 години, след началото на хип-хоп кариерата му. 

Въпреки че скоро не е издавал албум, той се занимава активно с музика. „Винаги съм се подвизавал в студиото“, каза той пред Асошиейтед прес. Но през последните две години вдъхновението го спохожда. Той започва да работи с продуцент и да създава музика.

Тогава се сблъсква с препятствие. „Просто имах чувството, че песните, които ми даваше този продуцент, бяха по-добри от тези, които аз пишех“, каза той. Тогава насън му се явява покойният рапър Файфи Дог. „Той ми каза: „Човече, тази нова музика, по която работиш, е страхотна“. Но лицето му беше като на Чесърския котарак и сякаш ме лъжеше“, допълва той.

След т

Гостите на музея ще научат, че историята на порцелана води началото си от Китай през VII век, като технологията, включваща каолин, кварц и фелдшпат, се пази в тайна под заплаха от смъртно наказание. В Европа порцеланът се появява през XIV век след пътешествията на Марко Поло. Специалисти търсят начин за направата му, но чак през XVIII век алхимикът Йохан Бьотгер създава първия европейски бял порцелан. След това се отваря първата манифактура в Майсен в Саксония, последвана от производства в Севър, Лимож, Копенхаген и в Италия.

С тази изложба поставяме началото на честванията за юбилея на нашия музей, отбеляза Татяна Щерева и добави, че са предвидени и други мероприятия, които ще се състоят през есента.

Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев. 

По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.

Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години. 

Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.

Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

Анна Арко, Питър Бърнстейн и Емет Коен трио излизат на сцената на „Банско джаз фестивал“ в третата фестивална вечер. След джаз уикенда, който даде началото на 27-ото издание на фестивала, на сцената в 20:00 часа тази вечер първа излиза Анна Арко, с която почитателите на джаза ще имат възможност да чуят експериментална поп музика с елементи от хип – хоп, джаз и електроника, съобщават организаторите от Община Банско и Асоциация „Фестивалите в България“. 

На сцената вечерта излиза и джаз китаристът Питър Бърнстейн, свирил и записвал с музиканти от различни поколения - Сони Ролинс, Боби Хътчерсън, Джордж Коулман, Джошуа Редман, Брад Мелдау, Даяна Крoл, Лий Кониц, Джими Коб. В края на вечерта публиката ще чуе световната звезда Емет Коен, акомпанирал на Рон Картър, Бени Голсън, Джими Коб, Джордж Коулман, Джими Хийт, Кърт Елинг и много други. 

„Банско джаз фест

Актьорите Джейсън Момоа и Лиса Боне официално са разведени, предаде Асошиейтед прес.

Решението на съдията от окръг Лос Анджелис за прекратяване на брака на двамата актьори, разделени от години, влезе в сила във вторник.

Бракът на Боне и Момоа продължи повече от седем години, а те бяха двойка в продължение на 12 години, преди да се оженят.

Боне, чието истинско име е Лилакой Мун, подаде молба за развод през януари. В документите е посочена датата на раздялата на двойката - 7 октомври 2020 г., т.е. повече от три години по-рано. 

Разводът е преминал възможно най-бързо и без спорове. Никой от двамата няма да получава финансова подкрепа, договорили са как да разделят имуществото си и ще имат съвместно попечителство над 16-годишната си дъщеря и 15-годишния си син, отбелязва Асошиейтед прес. 

Момоа, който е на 44 години, е най-известен с ролит

Габровската художествена галерия „Христо Цокев“ представя творба от скулптора Панайот Димитров - Понката за акцент на август. Това е скулптурата „Легенда за куманката“. Тя е единствената творба на Димитров, която галерията притежава, съобщават от културната институция. 

С това Художествена галерия „Христо Цокев” отдава чест на Панайот Димитров-Понката по случай неговия 90-годишен юбилей. Той е скулптор емблема за българската традиция в това изкуство.

Роден е в Сливен през 1934 г., но бива най-често свързван с Велико Търново, където в публична среда са ситуирани част от най-известните му монументални пластики, посочват от галерията. 

Изящно изработената глава е в типичния обобщен и дори минималистичен стил на автора. В късния си период той овладява всеки материал, като в случая говорим за дървото. С изключи

Етнографският музей е открит официално на 27 юли 1974 г., но събирането на тематични материали започва от края на XIX век, посочи уредничката. Тя припомни, че началото на музейното дело във Варна е поставено през 1887 г. от Карел Шкорпил, Анание Явашов, Христо Генков и техните колеги, с които създават дружинка за събиране на старини. Същата година се урежда малка музейна сбирка в градската библиотека, която през 1895 г. е пренесена в Девическата гимназия. Особено значение за развитието на музейното дело и проучването на историята на региона има създаденото през 1901 г. Варненско археологическо дружество, което има като първостепенна задача събирането на експонати за бъдещ музей с три отдела - археологическо-исторически, народописен (етнографски) и природен. Варненският окръжен музей е тържествено открит на 11 юни 1906 г. От 1965 г. в сградата на окръжния музей е експонирана постоянна изложба с етнографски материали.

През 1974 г. Етнографският музей е разположен в една от най-представителните запазени къщи от периода на Възраждането, строена около 1860 г. Рестраврирана е от арх. Камен Горанов, пространственото и художественото оформление на експозицията е дело на художника Асен Стойчев, представянето на бита и културата е изготвено от етнографа Мария Николова. В музея са уреждани над сто временни изложби от богатия фонд, посочи още Щерева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.