Изложба с фотографии от Канада ще бъде открита в Арт галерията на музей „Борис Христов“ в София.
Официалното откриване на експозицията „Канада - далечна и близка“ ще се състои на 6 август и може да бъде разгледана до 14 август, съобщават организаторите.
Програмата на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ продължава тази вечер с втори тур на най-голямата възрастова група С. Тя включва общо 20 участници на възраст между 17 и 26 години. Сред тях има 12 индивидуалисти и осем двойки.
Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.
След края на първия тур, журито обяви участниците, които преминават на следващия етап. Общо 45 финалисти от седем държави бяха допуснати до втори тур. В сряда от тях се представиха балетисти от първите две възрастови групи – петима от група А и 15 от група Б.
Финалистите ще се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъд
Изложението на изкуствата "Арт Базел", което се провежда тази седмица в Швейцария, отразява "сложността на света" и неговите проблеми, като в тазгодишното издание са включени творби, призоваващи към мир или осъждащи расизма, предаде АФП.
Въпреки че изложението преди всичко e търговско събитие за колекционери и галерии, то посвещава цял раздел на около 70 монументални творби и това придава усещането за музей.
Изложбата, която отваря врати за посетители в четвъртък, включва "гора" от бели знамена на италианския скулптор Марио Чероли и редица униформи на афроамериканското революционно движение "Черните пантери".
За своя "Проект за мир" (Progetto per la pace) авторът поставя 365 бели знамена, всяко с височина четири метра, в земя, покрита със слама.
Въпреки че е създадена в края на 60-те години на миналия век, тази творба е "повече от актуална", казва
Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.
На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".
В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.
След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.
Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.
За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.
От 1986
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
Авторска изложба с колажи откри в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар шуменската художничка Мариана Петкова. Това съобщи Борислава Борисова, директор на галерията.
Петкова е родена в 1957 г. в Троян, живее в Шумен. Работи в областта на изящното и приложното изкуство. Участва с живопис, графика, илюстрация, рисунки и колажи в национални и регионални изложби, международни биеналета и пленери. Съорганизатор е на "Арт Пленер Салманово" и организатор на изложби и пърформанси с деца и ученици. Има 25 самостоятелни изложби, добави Борисова.
Мариана Петкова представя в експозицията 53 творби в техниката на колажа. Акварелните и графичните изображения на растения, хора и животни, и авторските стихове, са апликирани многопластово върху фонове от ръчно обработени хартии и декоративни кожи. С тази техника художничката изразява своето вълнение от експер
Събитието се организира от Фондацията за канадско-българска култура и наследство заедно с фондация „Еларте“ - България. На откриването ще присъстват някои от фотографите и представители на двете фондации.
Предвиден е и концерт на джаз дуото Поли и Крис „С аромат на боса нова“, отбелязват от екипа.
Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.
Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.
„С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза Вероника Тодорова, която е основател на фестивала.
През настоящата година фестивалът ще продължи четири дни – от 31 юли до 3 август, както съобщи .
На 31 юли (сряда) училищният двор ще бъде огла
Имам една мечта и тя е не само моя, но и на президента Румен Радев. Тя е България да има добро управление и правителство, което да бъде партньор на местните власти, на този чудесен екип тук в Созопол, на българските кметове и най-вече на българските граждани. Не е толкова голямо усилие, не е толкова трудно, когато държавата трябва да се намеси. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в Созопол, където бе гост на тържествен концерт по повод празника на града с участието на маестро Митко Денев, певицата Петя Панева и танцов ансамбъл в летния театър "Аполония".
Вицепрезидентът благодари за честта за поредна година президентската институция да присъства на празника на град Созопол. Тя допълни, че само на няколко десетки километри от Созопол бушуват страшни пожари. "Това, че не можем да се справим десети ден, е диагноза за всички нас и като институции, и като управление. Дне
Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.
Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.
Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп
В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.
Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.
Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков.
Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище.
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.
Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.
Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта
„За първи път в София на вниманието на българската публика се предлагат фотографии от Канада, които пресъздават моменти от забързаното градско ежедневие, красотата на девствената канадска природа и уникални традиции, видени през погледа на канадски граждани, родени в България.
Всяка фотография е не просто документ за съществуването на някое място, предмет или човек, а преживяно усещане, среща на културни нагласи, духовни светове, традиции и символи“, разказват организаторите.
/ВСР