„Светът на музиката“ и сръбският „Душан Петрович октет“ ще изнесат концерти в последната фестивална вечер на Jam on the River в троянското село Дебнево, съобщиха организаторите на събитието.
Четири безплатни събития в четири последователни дни организира Младежкият център в Монтана по повод Международния ден на младежта - 12 август, съобщиха от центъра.
Късно снощи на централния площад „Жеравица“ в Монтана имаше концерт на младежки групи и изпълнители от северозападна България и огнено шоу. Днес в новопостроената сграда на Младежкия център в Монтана има лекция за безопасно шофиране и отговорно поведение на пътя и симулация на катастрофа с челен удар с участието на „Сейфи драйвинг академи“ ЕООД. Утре ще бъде обявен победителят от конкурса за изработване на лого на Младежкия център, а на 14 август ще има ден на отворени врати в центъра и посещение на ученици от Средно училище „Отец Паисий“ от село Медковец.
Младежкият център в Монтана беше открит през пролетта на тази година. Той се разполага в новопостроена сгра
Фестивалът „Кино в длан" са първи път в деветото си издание ще отличи филм продължителност до една минута и това е предизвикателство, каза проф. Валери Чакалов, член на журито във форума. До 17 юли общо 45 филма са постъпили за участие в тазгодишното издание на фестивала, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Крайният срок за представяне на творбите е 15 септември.
Социалните изследвания показват, че има определено време, в които можеш да задържиш вниманието на публиката, добави той. Това, че този път във фестивала "Кино в длан" ще се връчи за първи път награда за филм до 1 минута, е предизвикателство да бъдат изчистени всички акценти в една кратка филмова презентация, така че чрез действие, звук, светлина, да се предизвика такава емоция, която и в двучасови форми често я няма, каза проф. Чакалов.
Фестивалът е важен, защото участницит
С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен.
Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".
Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.
Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа
Пианистът Силвен Моризе ще изнесе рецитал във Варна. Той пристига в България за участие в Международния театрален фестивал „Варненско лято“ с концерт-спектакъла „Чаплин Пианисимо“, в който свири на пиано. На 14 юни, ден преди събитието, посветено на Чаплин, Моризе ще свири програмата „Шопен, живот в изгнание“ в Радио Варна, съобщават от екипа на фестивала.
Пианистът ще изпълни на роял емблематични произведения от парижкия период на Фредерик Шопен, които композиторът създава след принудителното си изселване от Полша. Ще прозвучи първата от неговите балади оп. 23 в сол минор, написана след пристигането му в Париж, която съчетава драматичен лиризъм и технически иновации.
Публиката ще чуе и завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни, чрез които Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива меланхолични нотки. Програмата включва и мазурки,
Проектът за "Център Помпиду" в "американски стил", който трябваше да отвори врати в Джърси Сити близо до Ню Йорк през 2027 г., е спрян, предаде АФП, позовавайки се на Музея за модерно изкуство в Париж, който потвърждава информации в американски медии.
Откриването на този първи в Северна Америка филиал на парижката културна институция, първоначално обявено за 2024 г., вече беше отложено за 2027 г. след забавяния, причинени по-специално от пандемията от КОВИД-19.
Според местния новинарски сайт Ню Джърси Монитор (New Jersey Monitor) властите на щата Ню Джърси са сметнали цената за твърде висока. Сайтът е публикувал официално писмо от щатските власти до президента на "Центъра Помпиду" Лоран льо Бон.
"Въпреки че за нас е чест, че Джърси Сити е избран да бъде първото място в Северна Америка, където да бъде разположен филиал на "Центъра Помпиду", ние решихме да
Програмата на 3 август ще започне с джаз фюжън концерта „От април до декември“ на „Душан Петрович октет“. Осемте сръбски музиканти ще представят общо девет композиции, част от албума From April to December, сред които: Costa Blues, Ballad for Steve, Asja likes Phrygian, Let it Flow as Lyly do и др.
Съставът е свирил на почти всички джаз фестивали в Сърбия - JazzIbar, Jazz in the Garden и Nisville, а тази година ще се представят на Bazzum Jazz Festival и на джаз фестивала в Требине и Шабац. Душан Петрович е магистър и доктор по композиция, преподавател в Белградския университет, допълват организаторите.
Фестивалът Jam on the River ще бъде закрит с концерт на проекта „В света на музиката” с маестро Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов.
Тази година проектът е отличен с приза „Музикален проект на годината” от БНР, „Алегро Виваче”. В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и др. Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти са на маестро Георги Милтиядов.
Българска телеграфна агенция е официален медиен партньор на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the river в троянското село Дебнево.
С три поредни спектакъла на „Mamma mia!" завършва тазгодишното издание на фестивала „Опера на върховете“. На 16-и, 17-и и 18-и август почитателите на мюзикъла ще имат възможността в подножието на Белоградчишките скали да се насладят на музиката на ABBA.
Това е едно от заглавията, което привлича много публика, каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е режисьор на спектакъла. Той е включен в програмата на фестивала за четвърти път и се радва на значителен успех. Общо повече от 135 представления са изиграни на мюзикъла от неговата премиера, уточни маестро Карталов. И допълни, че чрез фестивала за девета година Софийската опера и балет дава нов културен тласък на този прекрасен край на България.
През последните две седмици почитателите на оперното изкуство имаха възможността да се насладят на творчеството на Джак
Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията.
На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите.
На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър.
Фотоизложба "Свалбард – леденото кралство" откриват на 19 юли в изложбената зала на Етнографския музей в Берковица, съобщиха от музея в града.
Експозицията съдържа 30 фотографии на полярни мечки, моржове, птици, пещери и пейзажи, които постоянно се променят заради затоплянето на климата. Творбите са на англичанина Ник Фостър и са запечатали видяното и преживяното при придвижването му до най-северната точка на Земята. Това е мястото, до което максимално може да достигне един турист – архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, между Норвегия и Северния полюс, познат още и като Шпицберген.
Премиерата на фотоизложбата е в Берковица поради факта, че съпругата на Ник Фостър е оттам, а англичанинът е впечатлен от балканското градче и го приема като свой роден дом, уточниха организаторите от етнографския музей.
Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.
Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.
В категория „Държавен културен институт“ наградат
Изложбата „Обект 889“ беше открита в кръглото фоайе на първия етаж в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ днес. Тя е посветена на 70-ата годишнина от откриването на Дунав мост и представя снимки, книги и публикации в периодичния печат от фонда на културната институция.
Експозицията беше открита от кметовете на Русе Пенчо Милков и на Гюргево Адриан Ангелеску. Те си пожелаха с общите усилия на България и Румъния скоро да започне изграждането на ново съоръжение над река Дунав между двата града.
Припомняме, че настоящият мост е открит на 20 юни 1954 година. Началото на строителството му е поставено през 1952 г., а през юли от естакадната част на съоръжението се очаква да започне основния ремонт на българската страна.
Изложбата в библиотеката припомня с публикации, че за първото съоръжение, свързващо двете държави, се говори от първите десетилетия на