На 31 юли рок група Б.Т.Р. ще излезе пред ямболска публика с концерт в Лятното кино, съобщиха от Star Productions, организатор на събитието.
Групата „Колдплей“ оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Moon Music, съобщи сайтът на изданието.
Moon Music е десетият албум на групата класирал се в топ 10 на „Билборд“. От него са продадени 120 000 еквивалентни единици за отчетния период.
Второто място в чарта е за продукцията Short n’ Sweet на Сабрина Карпентър, която слезе от първа позиция. Албумът бе на върха на класацията в четири непоследователни седмици и от него са продадени 93 000 еквиваленти единици за отчетния период.
Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан зае трето място с 56 000 еквивалентни единици за отчетния период.
На четвърто място е One Thing at a Time на американската кънтри звезда Морган Уолън с продадени 50 000 еквиваленти единици за отчетния период. На пета позиция продължава да е Били Айлиш с Hit
Радвам се, че Михаил Лалов показва една прекрасна изложба в това пространство. Да е жив и здрав, голям творец е. Това каза Вежди Рашидов на откриването на изложбата „Музи“ в арт галерия Vejdi тази вечер.
„Великолепна експозиция, която сигурен съм, ще задоволи и най-изтънчения вкус, но ще се хареса и от страна на по-широката публика, която ще оцени тази много фина, поетична чувствителност, която Мишо е успял да вложи, да интегрира по един индивидуален, негов си начин във всяка картина“, каза проф. Чавдар Попов.
„След толкова думи аз нямам думи вече. Добре дошли всички. Това е“, лаконично каза авторът на изложбата.
Както информирахме, художникът Михаил Лалов излага 16 живописни платна, специално подбрани за арт галерия Vejdi.
Жителите на остров Киритимати в Тихия океан първи посрещнаха новата година. Атолът Киритимати, с население от около 5000 души, е част от Република Кирибати и е първото място на планетата, което посреща Нова година в полунощ - 12:00 ч. българско време, съобщи Асошиейтед прес.
Окланд се превърна в първия голям град, посрещнал 2025 г. с хиляди празнуващи, които се радваха на цветните фойерверки, изстреляни от най-високата сграда в Нова Зеландия - Небесната кула.
Фойерверки бяха изстреляни от моста на пристанището в Сидни, докато хората в Австралия посрещаха Новата година. Повече от един милион души се събраха там за празника, на който пя британската попзвезда Роби Уилямс.
В Япония днес почти нищо не работеше. По японска традиция храмовете и домовете днес се почистват щателно, с което се символизира отбелязването на новото начало.
В Южна Корея празненствата
В Регионален археологически музей – Пловдив (РАМ-Пловдив) бе открита изложбата „Слово и образ“ на археологически находки и възрожденско изкуство, посветена на Рождество Христово.
Тя е дело на куратора Соня Семерджиева, Биляна Груев -Здравчева, завеждаща фонд „Средновековие“ и Екатерина Илиева, експерт музейни изложби и събития към РАМ-Пловдив.
Изложбата представя един различен поглед към събитието Рождество – отпечатъкът, който поставя християнската религия върху живота, както на средновековния човек, така и на възрожденския човек през техния поглед. При идеята за създаването на изложбата си помислихме какво искаме да кажем на хората с нея, защото думите Рождество Христово, Бъдни вечер, Коледа обикновено свързваме с бъднивечерската трапеза и посланията, които тя носи в подредбата си. Затова ние решихме да обър
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празничния благотворителен хит, съобщава Ройтерс.
Рок звездите Боб Гелдоф, Мидж Юр и продуцентът Тревър Хорн обявиха, че в новата версия ще бъдат включени вокали на Стинг, Ед Шийран, Рита Ора, покойните Джордж Майкъл и Шиниъд О`Конър, както и други големи музикални имена.
Първоначално песента е записана от супергрупата „Банд Ейд“, съставена от музикални звезди, поканени от Гелдоф и Юр през 1984 г., за да съберат пари за борба с глада в Етиопия. Следват две други версии за 20-ата и 30-ата годишнина на песента през 2004 г. и 2014 г., в които участват нови групи, певци и музиканти.
„Хорн е взел тези записи и с помощта на необикновени техники за музикална обработка е съчетал всичк
Гостуването в Ямбол е част националното турне „30 години Б.Т.Р“, с което бандата отбелязва три десетилетия история като утвърдени рок изпълнители на родната ни сцена.
Публиката ще чуе на живо най-доброто от музиката на Б.Т.Р., създадена през годините. Включени са и парчета от по-новите албуми „Невидими стени“ и „Пъзел“.
За концерта в Ямбол Б.Т.Р. идват в актуалния си състав: Атанас Пенев (вокал), Славчо Николов (китари и вокал), Иван Калфов (бас китара) и Илиян Диков (барабани).
Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.
Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.
Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи
На тържествена церемония в залата на Драматично-куклен театър "Иван Димов" в Хасково бяха наградени лауреатите и техните подгласници в 49-то издание на Международния конкурс за млади цигулари "Проф. Недялка Симеонова" в Хасково.
Първи места бяха определени само в две от четирите възрастови категории.
Конкурсът и едноименните музикални дни започнаха в петък. В творческата надпревара участваха 13 млади изпълнители на струнния инструмент.
В първа възрастова група победител е Елена Калинова. При по-големите първа награда заслужи Марияна Стоева. Двама са втори в трета възрастова група - Мария Панциду и Радослав Чалъков. Също две втори награди бяха връчени при най-големите - на Валерия Кравцова и Елизабет Гекова.
Отличията раздаде председателят на журито проф. Гинка Гичкова, след което прозвуча гала концерт на лауреати и носители на втори награди.
Муз
Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.
ИДЕЯТА
По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.
„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из
Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представи "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков.
Премиерата е на 8 декември (неделя) в камерната зала на културната инситуция.
Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев участвал. Така 55 години по-късно той се връща към текста, но като режисьор.
На кого от нас не се е случвало да има среща с някого, в която се доближават душите ни. Но затворът на реалността си има диктат. Срещата ни дава такава чудесни усещания за света, усещания за добрия човек, за другия. Дали ще е по време на пътуване с влак, със самолет, или на автобусна спирка, или на приятелски купон, или в един заседнал асансьор, тази среща няма да промени хода на
Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.
Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата.
Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов.
По думите на автора албумът се разпространява във всички платф