NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Авансцена Румънският творец Раул Опря ще участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma
4186
Авансцена

Румънският творец Раул Опря ще участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma

В Румъния Раул Опря е по-известен с артистичния си псевдоним Saddo (Садо). В създадения от него свят от картини и графити се прокрадват влияния от френските художници Анри Русо и Анри Матис, но има и елементи от уличното изкуство, рекламната илюстрация или ориенталските или африканските декоративни изкуства. Със самостоятелни или групови изложби в Германия, Тайланд, САЩ и Дания, Saddo е декорирал и стени в големи улични арт проекти на три континента. Скоро към дългия списък от държави, които е посещавал заради творческите си проекти, румънецът ще добави и България

| 29 Юли 2024, 17:58 ч.
Румънският творец Раул Опря ще участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma
Румънският творец Раул Опря ще участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma
Снимка © БТА

В Румъния Раул Опря е по-известен с артистичния си псевдоним Saddo (Садо). 

Австралийската актриса Кейт Бланшет сподели в интервю за американското предаване Watch What Happens Live, че е получила „безплатни сандвичи“, но не е и добър хонорар за участието си във „Властелинът на пръстените", предаде ДПА. 

„Шегуваш ли се с мен? Не, на никого не са платили нищо“, отговаря актрисата на въпроса на водещия Анди Коен кой филм й е донесъл най-много пари.

На последващ въпрос на Коен дали е получила процент от печалбата, 55-годишната Бланшет отговаря, че не е.

„Исках да работя с Питър Джаксън. Това, което получих за ролята бяха безплатни сандвичи и ми дадоха да задържа ушите на елф. Всъщност, това не е малко, тъй като те ме хранеха. На никой не беше платено“. Бланшет добави, че на жените не се плаща толкова много, колкото хората си мислят.

Актрисата каза, че ако бъде помолена, би играла отново в предстоящото продължение на „Властелин

Очакват се около 740 000 души да посетят 10-те концерта на попзвездата Адел в Мюнхен, предаде ДПА. 

Първоначално се очакваше поредицата от извънредни концерти да бъде гледана от общо 800 000 зрители, по 80 000 на концерт. "Тази бройка обаче бе намалена поради предприетите мерки за сигурност", каза промоутърът Марек Либерберг. Той допълни, че 95% от билетите вече са продадени, но все още има свободни места. 

Британската изпълнителка ще пее 10 вечери между 2 и 31 август на специално проектирана и построена за нея сцена в изложбения център на южния германски град.  

Властите в Мюнхен не участват в разходите около провеждането на концертите, възлизащи на повече от 100 милиона евро, но очакват поредицата от представления да увеличат ръста на икономиката на града. Според Клеменс Баумгартнер, ръководител на отдел „Икономически въпроси“ в Мюнхен, ко

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Пернишката художничка Радослава Манова - Раде е одобрена за участие в международна изложба, посветена на темата за човешките права и достойнство в Италия. Това съобщи тя. Проявата се провежда за осемнайсти път от CreActivity SRL Fondazione Campana dei Caduti In collaboration. 

Официален партньор на изявата е ЮНЕСКО.  

Официалното откриване на експозицията е на 8 юни т.г. в гр. Роверето, а картините ще могат да се разгледат до 8 октомври. 

Мотото на изложбата е "163 художници говорят за правото на достоен живот за всички хора по света".
 
Свои работи ще покажат творци от 32 страни, сред които Белгия, Бразилия, Канада, САЩ, Япония, Чехия, Китай, Франция, Германия, Италия, Португалия, Испания, Гърция, Полша, Колумбия, Венецуела, Сърбия и др.  

България ще е представена от Манова с масленото платно "В заедност приютени" с размери

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

В създадения от него свят от картини и графити се прокрадват влияния от френските художници Анри Русо и Анри Матис, но има и елементи от уличното изкуство, рекламната илюстрация или ориенталските или африканските декоративни изкуства. 

Със самостоятелни или групови изложби в Германия, Тайланд, САЩ и Дания, Saddo е декорирал и стени в големи улични арт проекти на три континента. Скоро към дългия списък от държави, които е посещавал заради творческите си проекти, румънецът ще добави и България. 

Той е поканен да участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma, който ще се проведе от 6 до 8 септември във Варна.

Раул Опря (Saddo) даде интервю месец преди събитието. 

Раул, благодаря, че ме покани в ателието си в Букурещ, за да се запозная отблизо с творбите ти. Скоро ще имаш възможност да ги представиш и пред българска публика. Как и от кого дойде поканата?

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова. 

Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала. Вярваме, че музиката, изкуството и хармонията ще бъдат обединяващ фактор, който ще ни направи по-силни, каза Марио Хосен. Той изрази надежда бъдещите поколения с гордост да погледнат назад и това, което правим всички заедно в момента, да остави диря в сърцата. „Вярвам в бъдещето на фестивала, на хармонията и на музиката“, завърши директорът.  

Това е цял век традиция, която Варна поддържа вече толкова време. Фактът, че

Изложението за съвременно изкуство "Арт Базел", което беше проведено тази седмица в Швейцария, отново отбеляза няколко много големи продажби, но това прикрива различна тенденция на пазара на изкуство, който според някои експерти все още е в "застой", съобщи АФП.  

Тази година изложението започна несигурно след спада на пазара на изкуство през 2023 г., охладен от лихвените проценти, макроикономическата несигурност и геополитическото напрежение. Въпреки това в дните, запазени за колекционери, някои големи галерии отчетоха осемцифрени продажби. 

Във вторник галерията David Zwirner продаде картината "Слънчогледи" на американската художничка Джоан Мичъл за 20 млн. долара (близо 18,7 млн. евро).

Цюрихската галерия Hauser & Wirth продаде творба с въглен и пастел на Аршил Горки за 16 млн. долара, картина на Джорджия О`Кийф за 13,5 млн. долара и картина ма

Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.

Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.

Филмът „Туистърс“, продължението на „Туистър“ от 1996 г., изглежда като несъвместима стъпка в кариерата на режисьора Лий Айзък Чънг, предаде АФП. 

Предишният му филм, „Минари“, е нежен, тих, полуавтобиографичен разказ за корейски имигранти, които се опитват да се адаптират към живота в селските райони на Арканзас през 80-те години. Филмът му донесе признанието на критиката и две номинации за „Оскар“. 

Блокбастърът „Туистър“ от 1996 г. разказва за опустошителните торнада в Оклахома и поставя началото на златната ера на компютърно генерираните изображения.

„Юнивърсал“ възложи на Чънг ръководството на римейка, който излиза по кината в САЩ на 19 юли. „Отдавна исках да направя подобен филм“, споделя той пред АФП по време на премиерата на филма в Лос Анджелис. За него преходът от авторско кино към блокбастъри „никога не е бил пречка“. Режисьорът също така п

Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.

Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.

"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева. 

- Поканата дойде преди няколко месеца от Лусина Терзиян - илюстратор, графичен дизайнер и творчески директор на българското издание на международния фестивал Pictoplasma. Не знаех, че има балканско издание, познавах оригинала от Берлин, откакто живях там през 2008 г. Винаги съм се възхищавал на този фестивал и се зарадвах, че се случва и на Балканите.

Какво ще покажеш и разкажеш на публиката във Варна? 

- Ще имам беседа, в която щe представя моята еволюция като художник, откакто завърших в Клуж и правех улично изкуство, до днес, с акцент върху моментите, когато почувствах необходимост да се преоткрия по отношение на стил, теми, посока и т.н. Гъвкавостта на моя стил и различните приложения, които намерих за него с течение на времето. Освен това ще имам уъркошп в сътрудничество с Habitat Pottery, където участниците ще могат да видят част от моята поредица от рисувана керамика, ще получат технически съвети от Иви от Habitat Pottery и вдъхновение и креативност от мен, надявам се.

Това ли ще бъде първото ти посещение в България?

- Не. Но ми се иска да бях идвал повече пъти в България, като се има предвид, че сме толкова близки съседи. Само веднъж съм бил на море, на Златни пясъци, преди много години. Изглеждаше много по-хубаво, отколкото в Румъния. Искам да стигна до Крапец. Много приятели предпочитат да ходят там, отколкото в Румъния. Нямам търпение да стигна до Варна, може да мина и през София.

Какво знаеш за България? Какво си чувал за страната ни?

- Малко ме е срам да призная, че не знам много за България, освен основните неща. Но бях супер приятно изненадан от професионализма на организаторите на балканското издание на Pictoplasma, от начина, по който изглежда Habitat Pottery, много западен и с добър вкус. Сигурен съм, че ще ми хареса много и във Варна. 

Може би фактът, че Румъния и България са били част от комунистическа Източна Европа, ме е карал да се интересувам повече от западните страни и да игнорирам съседните държави, но бих искал да проуча повече тази област в близко бъдеще.

Сътрудничиш ли си с артисти от България? 

- Не, но срещнах няколко графити артисти от България преди около 15 години, когато бях по-активен на графити и стрийт арт сцената. Бих искал да се срещна и да си сътруднича с художници от България, може би ще нарисувам и графит по някое време. Бих искал да опозная повече графити артисти от България. 

Кога започна да рисуваш? 

- Започнах да рисувам като малък. Рисувах това, което виждах в анимационните филми, в "Костенурките Нинджа", в научно-фантастичните филми "Междузвездни войни", "Стар Трек", "Извънземното". Имах един приятел, който учеше в Гимназията по изкуства в Сибиу и двамата бяхме фенове на научната фантастика и ужасите. Рисувахме много заедно, на тениски, на дънки, правехме комикси, пишехме научно-фантастични разкази.

Затова ли в творбите ти има толкова много елементи от "Междузвездни войни"?

- Бях голям почитател на “Междузвездни войни” като малък. Имах и видеокасети. Често гледах филми, рисувах космически кораби, чудовища, същества от поредицата, а наскоро направих илюстрация с Дарт Вейдър за приятел. Бих искал да правя повече научно-фантастични илюстрации, това ме пренася в детството ми и е много забавно. Като процес, който не трябва да бъде ограничен от конвенции или реализъм.

Какво друго те вдъхновява? Какви са историите зад твоите рисунки?

- Зависи от периода, от интересите. Минах през тази фаза на научната фантастика и фентъзи, за която ти споменах. Но имаше и моменти, в които просто изследвах форми, цветове, без ясна тема. Друг път съм се вдъхновявал от природата, от натуралистични илюстрации от пътувания. Имах период, в който бях привлечен от мрачни теми, от смъртта, от боговете на смъртта, митология, фолклор. Напоследък от хип-хоп културата, луксозни марки и предмети, автомобили, бижута и др.

Виждам и женски образи, женска сила в творбите ти. Разпознавам много популярни певици. 

- Преди време започнах поредица от илюстрации с жени, които имат кариера, но се възприемат в различните общества или култури по-скоро като мъжкарани. Започнах със серия от три илюстрации - на африканска жена, която свири на китара, на друга жена от Мароко, която е част от банда жени мотористки, и на жена скейтър от Индия. По-късно продължих да добавям към тази поредица - жена сериен убиец, жена баскетболист от Сомалия, където този спорт беше забранен или ограничен за жени, жена активист от Хонконг. А в момента работя паралелно върху няколко илюстрации, едната с жена културист (вдъхновена от филма Love Lies Bleeding), кечистка от Малайзия, наречена "Феникс", и илюстрация с Долорес Прайс, която беше част от ИРА през 70-те години и участва в бомбен атентат през 1973 г. 

Когато работех върху моята поредица от илюстрации с рапъри, забелязах, че хип-хопът е или беше много мъжествен, повечето артисти, които слушах и ми харесваха, бяха мъже, затова реших да слушам повече хип-хоп артистки и да направи серия от портрети на рап изпълнителки като Лил Ким (Lil Kim), Рапсоди (Rapsody), Sampa the Great, Princess Nokia.

Забелязах, че можеш да рисуваш и с двете си ръце... 

- Винаги съм предпочитал да рисувам или пиша с лявата ръка, но в училище учителите ме "поправиха" и ме накараха да пиша с дясната. Така че пиша с дясната, но запазих първоначалния си импулс да правя неща с лявата и продължих да рисувам с нея.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
Culture Moves Europe подкрепя творци от страните участнички в програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз
Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамки ...
Иван Юруков е в ролята на революционера Гоце Делчев в постановката „Илинден“
Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Б ...
Мексиканският пианист Марко Рейес свири Шопен и Рахманинов в София
Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал &bdqu ...
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. Карпентър запазва първенст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води п ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
Компания съди Майли Сайръс, че е копирала песен на Бруно Марс за хита си Flowers
Компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“ (Tempo Music Investments) съди певицата Майли Сайръс, че е копирала песента When I Was Your Man на Бруно Марс за създаването на хит ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
Тикер в 22:00 ч.
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани прик ...
Начало Авансцена
4186
Авансцена

Румънският творец Раул Опря ще участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma

В Румъния Раул Опря е по-известен с артистичния си псевдоним Saddo (Садо). В създадения от него свят от картини и графити се прокрадват влияния от френските художници Анри Русо и Анри Матис, но има и елементи от уличното изкуство, рекламната илюстрация или ориенталските или африканските декоративни изкуства.

| 29 Юли 2024, 17:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Румънският творец Раул Опря ще участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma
Румънският творец Раул Опря ще участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma
Снимка © БТА

В Румъния Раул Опря е по-известен с артистичния си псевдоним Saddo (Садо). 

В създадения от него свят от картини и графити се прокрадват влияния от френските художници Анри Русо и Анри Матис, но има и елементи от уличното изкуство, рекламната илюстрация или ориенталските или африканските декоративни изкуства. 

Австралийската актриса Кейт Бланшет сподели в интервю за американското предаване Watch What Happens Live, че е получила „безплатни сандвичи“, но не е и добър хонорар за участието си във „Властелинът на пръстените", предаде ДПА. 

„Шегуваш ли се с мен? Не, на никого не са платили нищо“, отговаря актрисата на въпроса на водещия Анди Коен кой филм й е донесъл най-много пари.

На последващ въпрос на Коен дали е получила процент от печалбата, 55-годишната Бланшет отговаря, че не е.

„Исках да работя с Питър Джаксън. Това, което получих за ролята бяха безплатни сандвичи и ми дадоха да задържа ушите на елф. Всъщност, това не е малко, тъй като те ме хранеха. На никой не беше платено“. Бланшет добави, че на жените не се плаща толкова много, колкото хората си мислят.

Актрисата каза, че ако бъде помолена, би играла отново в предстоящото продължение на „Властелин

Очакват се около 740 000 души да посетят 10-те концерта на попзвездата Адел в Мюнхен, предаде ДПА. 

Първоначално се очакваше поредицата от извънредни концерти да бъде гледана от общо 800 000 зрители, по 80 000 на концерт. "Тази бройка обаче бе намалена поради предприетите мерки за сигурност", каза промоутърът Марек Либерберг. Той допълни, че 95% от билетите вече са продадени, но все още има свободни места. 

Британската изпълнителка ще пее 10 вечери между 2 и 31 август на специално проектирана и построена за нея сцена в изложбения център на южния германски град.  

Властите в Мюнхен не участват в разходите около провеждането на концертите, възлизащи на повече от 100 милиона евро, но очакват поредицата от представления да увеличат ръста на икономиката на града. Според Клеменс Баумгартнер, ръководител на отдел „Икономически въпроси“ в Мюнхен, ко

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Пернишката художничка Радослава Манова - Раде е одобрена за участие в международна изложба, посветена на темата за човешките права и достойнство в Италия. Това съобщи тя. Проявата се провежда за осемнайсти път от CreActivity SRL Fondazione Campana dei Caduti In collaboration. 

Официален партньор на изявата е ЮНЕСКО.  

Официалното откриване на експозицията е на 8 юни т.г. в гр. Роверето, а картините ще могат да се разгледат до 8 октомври. 

Мотото на изложбата е "163 художници говорят за правото на достоен живот за всички хора по света".
 
Свои работи ще покажат творци от 32 страни, сред които Белгия, Бразилия, Канада, САЩ, Япония, Чехия, Китай, Франция, Германия, Италия, Португалия, Испания, Гърция, Полша, Колумбия, Венецуела, Сърбия и др.  

България ще е представена от Манова с масленото платно "В заедност приютени" с размери

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

Със самостоятелни или групови изложби в Германия, Тайланд, САЩ и Дания, Saddo е декорирал и стени в големи улични арт проекти на три континента. Скоро към дългия списък от държави, които е посещавал заради творческите си проекти, румънецът ще добави и България. 

Той е поканен да участва във второто балканско издание на Фестивала за дизайн Pictoplasma, който ще се проведе от 6 до 8 септември във Варна.

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова. 

Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала. Вярваме, че музиката, изкуството и хармонията ще бъдат обединяващ фактор, който ще ни направи по-силни, каза Марио Хосен. Той изрази надежда бъдещите поколения с гордост да погледнат назад и това, което правим всички заедно в момента, да остави диря в сърцата. „Вярвам в бъдещето на фестивала, на хармонията и на музиката“, завърши директорът.  

Това е цял век традиция, която Варна поддържа вече толкова време. Фактът, че

Изложението за съвременно изкуство "Арт Базел", което беше проведено тази седмица в Швейцария, отново отбеляза няколко много големи продажби, но това прикрива различна тенденция на пазара на изкуство, който според някои експерти все още е в "застой", съобщи АФП.  

Тази година изложението започна несигурно след спада на пазара на изкуство през 2023 г., охладен от лихвените проценти, макроикономическата несигурност и геополитическото напрежение. Въпреки това в дните, запазени за колекционери, някои големи галерии отчетоха осемцифрени продажби. 

Във вторник галерията David Zwirner продаде картината "Слънчогледи" на американската художничка Джоан Мичъл за 20 млн. долара (близо 18,7 млн. евро).

Цюрихската галерия Hauser & Wirth продаде творба с въглен и пастел на Аршил Горки за 16 млн. долара, картина на Джорджия О`Кийф за 13,5 млн. долара и картина ма

Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.

Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.

Филмът „Туистърс“, продължението на „Туистър“ от 1996 г., изглежда като несъвместима стъпка в кариерата на режисьора Лий Айзък Чънг, предаде АФП. 

Предишният му филм, „Минари“, е нежен, тих, полуавтобиографичен разказ за корейски имигранти, които се опитват да се адаптират към живота в селските райони на Арканзас през 80-те години. Филмът му донесе признанието на критиката и две номинации за „Оскар“. 

Блокбастърът „Туистър“ от 1996 г. разказва за опустошителните торнада в Оклахома и поставя началото на златната ера на компютърно генерираните изображения.

„Юнивърсал“ възложи на Чънг ръководството на римейка, който излиза по кината в САЩ на 19 юли. „Отдавна исках да направя подобен филм“, споделя той пред АФП по време на премиерата на филма в Лос Анджелис. За него преходът от авторско кино към блокбастъри „никога не е бил пречка“. Режисьорът също така п

Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.

Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.

"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева. 

Раул Опря (Saddo) даде интервю месец преди събитието. 

Раул, благодаря, че ме покани в ателието си в Букурещ, за да се запозная отблизо с творбите ти. Скоро ще имаш възможност да ги представиш и пред българска публика. Как и от кого дойде поканата?

- Поканата дойде преди няколко месеца от Лусина Терзиян - илюстратор, графичен дизайнер и творчески директор на българското издание на международния фестивал Pictoplasma. Не знаех, че има балканско издание, познавах оригинала от Берлин, откакто живях там през 2008 г. Винаги съм се възхищавал на този фестивал и се зарадвах, че се случва и на Балканите.

Какво ще покажеш и разкажеш на публиката във Варна? 

- Ще имам беседа, в която щe представя моята еволюция като художник, откакто завърших в Клуж и правех улично изкуство, до днес, с акцент върху моментите, когато почувствах необходимост да се преоткрия по отношение на стил, теми, посока и т.н. Гъвкавостта на моя стил и различните приложения, които намерих за него с течение на времето. Освен това ще имам уъркошп в сътрудничество с Habitat Pottery, където участниците ще могат да видят част от моята поредица от рисувана керамика, ще получат технически съвети от Иви от Habitat Pottery и вдъхновение и креативност от мен, надявам се.

Това ли ще бъде първото ти посещение в България?

- Не. Но ми се иска да бях идвал повече пъти в България, като се има предвид, че сме толкова близки съседи. Само веднъж съм бил на море, на Златни пясъци, преди много години. Изглеждаше много по-хубаво, отколкото в Румъния. Искам да стигна до Крапец. Много приятели предпочитат да ходят там, отколкото в Румъния. Нямам търпение да стигна до Варна, може да мина и през София.

Какво знаеш за България? Какво си чувал за страната ни?

- Малко ме е срам да призная, че не знам много за България, освен основните неща. Но бях супер приятно изненадан от професионализма на организаторите на балканското издание на Pictoplasma, от начина, по който изглежда Habitat Pottery, много западен и с добър вкус. Сигурен съм, че ще ми хареса много и във Варна. 

Може би фактът, че Румъния и България са били част от комунистическа Източна Европа, ме е карал да се интересувам повече от западните страни и да игнорирам съседните държави, но бих искал да проуча повече тази област в близко бъдеще.

Сътрудничиш ли си с артисти от България? 

- Не, но срещнах няколко графити артисти от България преди около 15 години, когато бях по-активен на графити и стрийт арт сцената. Бих искал да се срещна и да си сътруднича с художници от България, може би ще нарисувам и графит по някое време. Бих искал да опозная повече графити артисти от България. 

Кога започна да рисуваш? 

- Започнах да рисувам като малък. Рисувах това, което виждах в анимационните филми, в "Костенурките Нинджа", в научно-фантастичните филми "Междузвездни войни", "Стар Трек", "Извънземното". Имах един приятел, който учеше в Гимназията по изкуства в Сибиу и двамата бяхме фенове на научната фантастика и ужасите. Рисувахме много заедно, на тениски, на дънки, правехме комикси, пишехме научно-фантастични разкази.

Затова ли в творбите ти има толкова много елементи от "Междузвездни войни"?

- Бях голям почитател на “Междузвездни войни” като малък. Имах и видеокасети. Често гледах филми, рисувах космически кораби, чудовища, същества от поредицата, а наскоро направих илюстрация с Дарт Вейдър за приятел. Бих искал да правя повече научно-фантастични илюстрации, това ме пренася в детството ми и е много забавно. Като процес, който не трябва да бъде ограничен от конвенции или реализъм.

Какво друго те вдъхновява? Какви са историите зад твоите рисунки?

- Зависи от периода, от интересите. Минах през тази фаза на научната фантастика и фентъзи, за която ти споменах. Но имаше и моменти, в които просто изследвах форми, цветове, без ясна тема. Друг път съм се вдъхновявал от природата, от натуралистични илюстрации от пътувания. Имах период, в който бях привлечен от мрачни теми, от смъртта, от боговете на смъртта, митология, фолклор. Напоследък от хип-хоп културата, луксозни марки и предмети, автомобили, бижута и др.

Виждам и женски образи, женска сила в творбите ти. Разпознавам много популярни певици. 

- Преди време започнах поредица от илюстрации с жени, които имат кариера, но се възприемат в различните общества или култури по-скоро като мъжкарани. Започнах със серия от три илюстрации - на африканска жена, която свири на китара, на друга жена от Мароко, която е част от банда жени мотористки, и на жена скейтър от Индия. По-късно продължих да добавям към тази поредица - жена сериен убиец, жена баскетболист от Сомалия, където този спорт беше забранен или ограничен за жени, жена активист от Хонконг. А в момента работя паралелно върху няколко илюстрации, едната с жена културист (вдъхновена от филма Love Lies Bleeding), кечистка от Малайзия, наречена "Феникс", и илюстрация с Долорес Прайс, която беше част от ИРА през 70-те години и участва в бомбен атентат през 1973 г. 

Когато работех върху моята поредица от илюстрации с рапъри, забелязах, че хип-хопът е или беше много мъжествен, повечето артисти, които слушах и ми харесваха, бяха мъже, затова реших да слушам повече хип-хоп артистки и да направи серия от портрети на рап изпълнителки като Лил Ким (Lil Kim), Рапсоди (Rapsody), Sampa the Great, Princess Nokia.

Забелязах, че можеш да рисуваш и с двете си ръце... 

- Винаги съм предпочитал да рисувам или пиша с лявата ръка, но в училище учителите ме "поправиха" и ме накараха да пиша с дясната. Така че пиша с дясната, но запазих първоначалния си импулс да правя неща с лявата и продължих да рисувам с нея.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Culture Moves Europe подкрепя творци от страните участнички в програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз
Иван Юруков е в ролята на революционера Гоце Делчев в постановката „Илинден“
Мексиканският пианист Марко Рейес свири Шопен и Рахманинов в София
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Резбовани приказки
Цветни аспекти
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Калейдоскоп
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.