NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Тонът на времето Джошуа Бел се завръща на сцената на зала „България“
4339
Тонът на времето

Джошуа Бел се завръща на сцената на зала „България“

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща на сцената на зала „България", на 14 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс. Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години

| 29 Юли 2024, 14:34 ч.
Джошуа Бел се завръща на сцената на зала „България“
Джошуа Бел се завръща на сцената на зала „България“
Снимка © DFA

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща на сцената на зала „България", на 14 октомври, съобщават от Софийската филхармония.

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.

В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град. 

В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство. 

В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.

Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана. 

Сред участниците са из

И тази година старозагорци и гости на града ще могат да гледат лятно кино под звездите с любими български филми. Това съобщават на официалната страница на местната администрация. В рамките на два дни, 12 и 13 юли, те ще могат да видят на голям екран на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ лентите „Пулсът на танца“, която беше представена през февруари т.г. по кината, и „Голата истина за група Жигули“ на режисьора Виктор Божинов.

През юни зрителите имаха възможността да изберат кои два филма да вземат участие в лятно кино под звездите. Инициативата на община Стара Загора се състоя два пъти през лятото на 2023 година. Представени бяха филмите "В сърцето на машината", "Игра на доверие", "Привличане" и "Диви и щастливи", а в Града на липите гостуваха актьорите Александър Сано и Луиза Григорова - Макариев. 

Певицата Лорин Хил отменя турнето си в САЩ заедно с групата „Фюджис“, предаде АФП. 

Седемнадесет дати, насрочени между 9 август и 21 септември, са анулирани. Сумите, платени за закупените билети, ще бъдат автоматично възстановени. Според няколко американски медии феновете започват да получават известия за отмяната още предишния ден.

Компанията Live Nation, която организира турнето The Celebration Continues, потвърди връщането на парите, без да обяснява причините за отмяната.

Европейската част от турнето, която трябваше да започне в Дъблин, Ирландия, на 7 октомври, и да завърши в Хамбург, Германия, на 1 ноември, изглежда не е засегната, отбелязва АФП.

Турнето на "Фюджис", бившата група на Лорин Хил, бе обявено през септември 2021 г. По-късно обаче бе отложено, а след това и отменено заради пандемията от КОВИД-19. То бе възобновено миналата година. Н

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

Свирил е с всички известни световни оркестри на шест континента и продължава с ангажиментите си като солист и камерен изпълнител. От 2011 г.  поема поста музикален директор на академията St Martin in the Fields, на мястото на сър Невил Маринър, който създава оркестъра през 1958 г. Многостранните интереси на Бел варират от изпълнения на знаков цигулков репертоар до записи на специално поръчани творби, сред които е и Концертът за цигулка на Никлъс Моу, за който получава „Грами”. Осъществил е премиерните изпълнения на произведеният от Джон Кориляно, Едгар Майер, Джей Грийнбърг и Бехзад Ранджбаран, непрестанно търсейки по-широки възможности на репертоара и инструмента.

Партнирал си е с именити артисти, сред които Рене Флеминг, Чик Къриа, Реджина Спектър, Уинтън Марсалис, Крис Боти, Анушка Шанкар, Франки Морено, Джош Гробан, Стинг и много други, изтъквайки решаващата роля на музиката като ключов елемент в междукултурното общуване. През пролетта на 2019 г. сформира съвместно със своите дългогодишни приятели и музикални партньори – виолончелиста Стивън Исърлис и пианиста Джереми Денк – трио, с което провежда турне в десет американски града.

Бел активно и живо се интересува от филмова музика – през 2018-19 г. отбелязва 20-годишнината от излизането на „Червената цигулка” (1998). В саундтрака на този филм, който получава „Оскар” за най-добра оригинална филмова музика, участва и той като солист. През лятото на 2018 г., заедно с оркестър, представя на живо филма на различни фестивали, а през октомври същата година – в залата на Нюйоркската филхармония. Свири като солист и в саундтрака на редица други филми – от „Дами в лилаво” (2004 г.) до „Съпротива” (2008), като разкрива още по-разнообразни възможности на цигулката.
Участва като гостуваща звезда в програмата „Шоуто тази вечер” на Джони Карсън, има редовни участия и в сериала „Моцарт в джунглата”. Участва в шест епизода на предаването „На живо от Линкълн център”, както и в епизода „Джошуа Бел: Уестсайдска история в Сентръл Парк” от програмата „Велики изпълнени” на американската телевизионна компания PBS.

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

Второто издание на двудневния фестивал "Франкофоли" изненада приятно пловдивчани и гости на града със световноизвестни изпълнители и широка гама от разнообразни музикални стилове. Меломани споделиха , че с нетърпение очакват следващото издание на феста през 2025 година, а организаторите вече са започнали селекция за изпълнителите, които ще вземат участие следващата година.

През втория ден на сцената на "Франкофоли" първи се качи 29-годишният френски певец и автор на песни Алексис Карлие, който подгря публиката. След него зрителите чуха музикантите от френската банда Deluxe, които накараха публиката да се отпусне и да затанцува под ритъма на разнообразните жанрове, в които се изявяват. А след като се сбогуваха с публиката, бяха повикани на бис.

Веднага след Deluxe пред зрителите се появи Барбара Прави, която излезе на сцената с едно от най-известните си парчета Voila. Т

Британският историк и автор на документални филми проф. Бетани Хюз, която е и водеща на популярното телевизионно предаване "Съкровища с Бетани Хюз“, засне част от 121-я Празник на розата в Казанлък. Кадрите ще бъдат част от епизод на предаването, посветен на България.

Била съм в региона и преди във връзка с археологията и бях удивена, коментира проф. Хюз. По думите и е много впечатляващо да бъде в Казанлък по време на Фестивала на розата, който е изключително важен за региона както в момента, така и назад във времето. 

"Епизодът, който заснемаме сега, е за повече от съкровищата на България, а Фестивалът на розата и Розовата долина са кулминацията, нещо специално, с което ще завършим епизода", посочи тя. 

Екипът пътува и до други места в страната. По думите епизодът ще бъде монтиран през лятото и ще излезе по света през есента, а във Великобритания - пре

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова. 

Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Сред запечата

Като партньор на Embertone, компания за виртуални образци на музикални инструменти, Бел разработва „Виртуалната цигулка на Джошуа Бел” – мострена база, създадена специално за производители, инженери, изпълнители и композитори. Стремейки се да направи цигулката по-широко достъпна, Бел работи съвместно и със Sony по проекта „Джошуа Бел във виртуална реалност”. Софтуерът с изпълнението на изпълнителя с пианиста Сам Хейууд в пълен 360-градусов формат на виртуална реалност, се предлага на „Sony PlayStation 4 VR”.

Цигуларят е главен герой в публикация на „Вашингтон пост”, спечелила „Пулицър” през 2007 г., която разказва за неговото изпълнение инкогнито в една от станциите на метрото във Вашингтон и дава тласък на траен дебат за възприемането на изкуствата и техния контекст. Публикацията вдъхновява Кейти Стинсън да напише книгата за деца „Човекът с цигулката”, издадена през 2013 г. и сценария на едноименния анимационен филм с музика на Ан Дъдли (носителка на „Оскар” ), чиято премиера предстои. Следващата книга на Стинсън – „Да танцуваш с цигулката”, излиза през 2017 с илюстрации от Душан Петричич и осветлява конкурсна изява на 12-годишния Бел.

Свири на инструмент „Хуберман“ – Страдивариус, от 1713 г., с лък, изработен от френския майстор Франсоа Турт през 18-и век.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Биография: Асен Найденов
Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и сл ...
Галерия „Контраст“ показва изложба на Райна Стоймирова
Изложба на Райна Стоймирова ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията е озаглавена „Фрагменти и усещания“ и ще бъде открита на 18 септемв ...
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.". Изложбата бе официално открита днес.  На специално изр ...
Фестивалът New Kids from the Block отбелязва Деня на София с две събития
На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите.  На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 01:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Тонът на времето
4339
Тонът на времето

Джошуа Бел се завръща на сцената на зала „България“

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща на сцената на зала „България", на 14 октомври, съобщават от Софийската филхармония.Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски.

| 29 Юли 2024, 14:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Джошуа Бел се завръща на сцената на зала „България“
Джошуа Бел се завръща на сцената на зала „България“
Снимка © DFA

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща на сцената на зала „България", на 14 октомври, съобщават от Софийската филхармония.

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.

В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град. 

В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство. 

В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.

Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана. 

Сред участниците са из

И тази година старозагорци и гости на града ще могат да гледат лятно кино под звездите с любими български филми. Това съобщават на официалната страница на местната администрация. В рамките на два дни, 12 и 13 юли, те ще могат да видят на голям екран на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ лентите „Пулсът на танца“, която беше представена през февруари т.г. по кината, и „Голата истина за група Жигули“ на режисьора Виктор Божинов.

През юни зрителите имаха възможността да изберат кои два филма да вземат участие в лятно кино под звездите. Инициативата на община Стара Загора се състоя два пъти през лятото на 2023 година. Представени бяха филмите "В сърцето на машината", "Игра на доверие", "Привличане" и "Диви и щастливи", а в Града на липите гостуваха актьорите Александър Сано и Луиза Григорова - Макариев. 

Певицата Лорин Хил отменя турнето си в САЩ заедно с групата „Фюджис“, предаде АФП. 

Седемнадесет дати, насрочени между 9 август и 21 септември, са анулирани. Сумите, платени за закупените билети, ще бъдат автоматично възстановени. Според няколко американски медии феновете започват да получават известия за отмяната още предишния ден.

Компанията Live Nation, която организира турнето The Celebration Continues, потвърди връщането на парите, без да обяснява причините за отмяната.

Европейската част от турнето, която трябваше да започне в Дъблин, Ирландия, на 7 октомври, и да завърши в Хамбург, Германия, на 1 ноември, изглежда не е засегната, отбелязва АФП.

Турнето на "Фюджис", бившата група на Лорин Хил, бе обявено през септември 2021 г. По-късно обаче бе отложено, а след това и отменено заради пандемията от КОВИД-19. То бе възобновено миналата година. Н

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

Свирил е с всички известни световни оркестри на шест континента и продължава с ангажиментите си като солист и камерен изпълнител. От 2011 г.  поема поста музикален директор на академията St Martin in the Fields, на мястото на сър Невил Маринър, който създава оркестъра през 1958 г. Многостранните интереси на Бел варират от изпълнения на знаков цигулков репертоар до записи на специално поръчани творби, сред които е и Концертът за цигулка на Никлъс Моу, за който получава „Грами”. Осъществил е премиерните изпълнения на произведеният от Джон Кориляно, Едгар Майер, Джей Грийнбърг и Бехзад Ранджбаран, непрестанно търсейки по-широки възможности на репертоара и инструмента.

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

Второто издание на двудневния фестивал "Франкофоли" изненада приятно пловдивчани и гости на града със световноизвестни изпълнители и широка гама от разнообразни музикални стилове. Меломани споделиха , че с нетърпение очакват следващото издание на феста през 2025 година, а организаторите вече са започнали селекция за изпълнителите, които ще вземат участие следващата година.

През втория ден на сцената на "Франкофоли" първи се качи 29-годишният френски певец и автор на песни Алексис Карлие, който подгря публиката. След него зрителите чуха музикантите от френската банда Deluxe, които накараха публиката да се отпусне и да затанцува под ритъма на разнообразните жанрове, в които се изявяват. А след като се сбогуваха с публиката, бяха повикани на бис.

Веднага след Deluxe пред зрителите се появи Барбара Прави, която излезе на сцената с едно от най-известните си парчета Voila. Т

Британският историк и автор на документални филми проф. Бетани Хюз, която е и водеща на популярното телевизионно предаване "Съкровища с Бетани Хюз“, засне част от 121-я Празник на розата в Казанлък. Кадрите ще бъдат част от епизод на предаването, посветен на България.

Била съм в региона и преди във връзка с археологията и бях удивена, коментира проф. Хюз. По думите и е много впечатляващо да бъде в Казанлък по време на Фестивала на розата, който е изключително важен за региона както в момента, така и назад във времето. 

"Епизодът, който заснемаме сега, е за повече от съкровищата на България, а Фестивалът на розата и Розовата долина са кулминацията, нещо специално, с което ще завършим епизода", посочи тя. 

Екипът пътува и до други места в страната. По думите епизодът ще бъде монтиран през лятото и ще излезе по света през есента, а във Великобритания - пре

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова. 

Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Сред запечата

Партнирал си е с именити артисти, сред които Рене Флеминг, Чик Къриа, Реджина Спектър, Уинтън Марсалис, Крис Боти, Анушка Шанкар, Франки Морено, Джош Гробан, Стинг и много други, изтъквайки решаващата роля на музиката като ключов елемент в междукултурното общуване. През пролетта на 2019 г. сформира съвместно със своите дългогодишни приятели и музикални партньори – виолончелиста Стивън Исърлис и пианиста Джереми Денк – трио, с което провежда турне в десет американски града.

Бел активно и живо се интересува от филмова музика – през 2018-19 г. отбелязва 20-годишнината от излизането на „Червената цигулка” (1998). В саундтрака на този филм, който получава „Оскар” за най-добра оригинална филмова музика, участва и той като солист. През лятото на 2018 г., заедно с оркестър, представя на живо филма на различни фестивали, а през октомври същата година – в залата на Нюйоркската филхармония. Свири като солист и в саундтрака на редица други филми – от „Дами в лилаво” (2004 г.) до „Съпротива” (2008), като разкрива още по-разнообразни възможности на цигулката.
Участва като гостуваща звезда в програмата „Шоуто тази вечер” на Джони Карсън, има редовни участия и в сериала „Моцарт в джунглата”. Участва в шест епизода на предаването „На живо от Линкълн център”, както и в епизода „Джошуа Бел: Уестсайдска история в Сентръл Парк” от програмата „Велики изпълнени” на американската телевизионна компания PBS.

Като партньор на Embertone, компания за виртуални образци на музикални инструменти, Бел разработва „Виртуалната цигулка на Джошуа Бел” – мострена база, създадена специално за производители, инженери, изпълнители и композитори. Стремейки се да направи цигулката по-широко достъпна, Бел работи съвместно и със Sony по проекта „Джошуа Бел във виртуална реалност”. Софтуерът с изпълнението на изпълнителя с пианиста Сам Хейууд в пълен 360-градусов формат на виртуална реалност, се предлага на „Sony PlayStation 4 VR”.

Цигуларят е главен герой в публикация на „Вашингтон пост”, спечелила „Пулицър” през 2007 г., която разказва за неговото изпълнение инкогнито в една от станциите на метрото във Вашингтон и дава тласък на траен дебат за възприемането на изкуствата и техния контекст. Публикацията вдъхновява Кейти Стинсън да напише книгата за деца „Човекът с цигулката”, издадена през 2013 г. и сценария на едноименния анимационен филм с музика на Ан Дъдли (носителка на „Оскар” ), чиято премиера предстои. Следващата книга на Стинсън – „Да танцуваш с цигулката”, излиза през 2017 с илюстрации от Душан Петричич и осветлява конкурсна изява на 12-годишния Бел.

Свири на инструмент „Хуберман“ – Страдивариус, от 1713 г., с лък, изработен от френския майстор Франсоа Турт през 18-и век.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Биография: Асен Найденов
Галерия „Контраст“ показва изложба на Райна Стоймирова
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Фестивалът New Kids from the Block отбелязва Деня на София с две събития
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.