Древният римски път Виа Апия бе включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, който вече включва 60 обекта, разположени в Италия, съобщи АП.
Месеци след като отложиха концерти заради здравословни проблеми на фронтмена Стивън Тайлър, музикантите от групата обявиха, че слагат край на прощалното си турне, защото гласните му струни няма да се възстановят.
„Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа Екс.
Китаристът на „Куин“ Брайън Мей сподели възхищението си от фронтмена на "Аеросмит" в Инстаграм: “Стив Тайлър е един от най-великите вокалисти и фронтмени на всички времена и е ужасно, че необикновеният му глас е толкова увреден. Всичко преминава, но вдъхновяващото творчество на „Аеросмит“ ще остане, заедно със спомените за наистина една от най-страхотните групи, излизали на сцена“.
Когато групата, в която участват също китаристът Джо Пери, басистът Том Хамилтън, китаристът Брад Уитфорд и барабанистът Джоуи Кр
В Търговище започва 26-ото издание на театралните празници „Дни на големия театър в малкия град“, информират от Драматичния театър в града – организатор и домакин на проявата.
Форумът се открива днес с моноспектакъла на Камен Донев Лекция № 2 - “Възгледите на един учител за всеобщата просвета". С много хумор и талант на актьор, танцьор и музикант Камен Донев ще сподели вижданията си за образованието в днешното консуматорско общество и ще предизвика публиката в залата да се посмее, да се натъжи, да се замисли, анонсират организаторите.
В периода до 3 юли на сцената на Драматичния театър ще излязат и други български актьори и изпълнители, сред които Кръстю Лафазанов, Ивайло Христов, Мариан Бачев, Йълдъз Ибрахимова.
На 17 юни Театър „Българска армия“ ще представи на търговищка сцена „Секс, наркотици и рокендрол“ от Ерик Богосян. В ролите ще се превъплъ
Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.
Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н
Агенцията на ООН за бежанците обяви британския актьор Тео Джеймс за глобален посланик на добра воля, предаде Ройтерс.
Джеймс, познат с ролите си във филмови продукции като "Дивергенти" и телевизионни сериали като "Джентълмените" и "Белият лотос", подкрепя ВКБООН от 2016 г.
Актьорът е пътувал до Гърция, Франция и Йордания, за да се срещне с лица, търсещи убежище, и бежанци, съобщиха от агенцията.
Тео Джеймс споделя, че разбира жертвите и борбите, пред които са изправени бежанците, въз основа на опита на собственото си семейство. Дядото на актьора бяга по време на Втората световна война от Гърция в Сирия, където намира убежище и успява да изгради живота си наново.
"Ето защо за мен е важно да бъда солидарен с бежанците, които днес бягат от конфликти, и да помогна за споделянето на техните истории. Те се нуждаят от нашата подкрепа сега повече от
Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.
Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.
"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.
Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад.
Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре
Решението беше взето на сесията на Комитета за световно наследство на организацията, която се провежда в индийската столица Делхи.
Италия е абсолютен световен шампион по брой на обектите и историческите артефакти, включени в Списъка на световното наследство.
Виа Апия е построен по времето на републиканците в Древен Рим (312 г. пр. Хр.) и носи името на владетеля, който го е построил - Апий Клавдий Цек. Този път е бил напредничаво инженерно съоръжение и също така е позволил на Рим да завладее южните територии. Той е използван за свързване с Гърция, Египет и Мала Азия. Трасето на древния път преминава през повече от 70 селища, 15 парка, 12 града и четири области.
На всяка римска миля от пътя е имало стълб, който обозначавал разстоянието и надпис, кой император е управлявал по това време. На всеки 19 мили имало обособени места за отдих. Двадесет и пет университета в днешно време изследват Виа Апия.
Отрязъкът от Виа Апия в Рим днес е част от обширен парк. По него има гробници и вили от републиканския и императорския период. В Древен Рим благородници и генерали често са били погребвани покрай пътищата с цел известна прослава, тъй като всеки пътник е научавал името на погребания и неговата доблест. Там се намират и първите еврейски и християнски катакомби.
Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.
Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.
„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.
Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.
„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя
Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани.
Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли.
Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.
Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г.
На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.
Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.
По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.
В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет
Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.
Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп
Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.
Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.
Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.
По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.
„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.
Виа Апия се свързва и с въстанието на Спартак. След потушаването му, 6000 воини са разпънати на кръст по протежението на пътя.