NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Авансцена Теодора Велева е победителката в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители
5078
Авансцена

Теодора Велева е победителката в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители

Теодора Велева бе избрана за победител в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители, който се проведе тази вечер на сцената на Културен дом НХК в морския град. Наградата бе връчена лично от заместник-министъра на културата Илко Ганев и заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева. Само с една точка по-малко гласове получи изпълнителката Кристиана Кирилова, за която в последния момент журито избра да даде и своя специална награда. Минути след като получи наградата, Теодора Велева заяви, че е изключително развълнувана от отличието

| 28 Юли 2024, 00:42 ч.
Теодора Велева е победителката в първото издание на конкурса
Теодора Велева е победителката в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители
Снимка © БТА

Теодора Велева бе избрана за победител в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители, който се проведе тази вечер на сцената на Културен дом НХК в морския град. Наградата бе връчена лично от заместник-министъра на културата Илко Ганев и заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева.

Само с една точка по-малко гласове получи изпълнителката Кристиана Кирилова, за която в последния момент журито избра да даде и своя специална награда. 

Минути след като получи наградата, Теодора Велева заяви, че е изключително развълнувана от отличието. Тя разказа, че е на 16 години, от София е и от 4-годишна се занимава с пеене, а музикалната сцена винаги е била нейна мечта. 

Певицата Адел обяви, че смята да си вземе дълга почивка от музиката, след като завърши всички планирани концерти, съобщи Би Би Си. 

„Нямам планове за създаване на нова музика. В момента искам да си взема дълга почивка, както и бих желала да се занимавам с други творчески неща за известно време“, каза звездата пред германската телевизия ZDF преди турнето си в Мюнхен. „Знаете ли, че аз дори не пея вкъщи. Колко странно е това?“, допълни тя.

Последният албум на певицата излезе през 2021 г., а от две години тя пее през уикендите в Лас Вегас, като наскоро завърши 90-ото си шоу в „Сийзарс палас“ (Caesar`s Palace) с капацитет от 4000 места. Шоуто е планирано да приключи през ноември, а Адел споделя, че преживяването е било много емоционално. „Въпреки че публиката не е голяма, това беше наистина емоционално изживяване“, каза тя. 

Не всеки концерт в Лас Вегас п

Преценявам творчеството си в тонове, казва в интервю скулпторът Иван Русев, който се прочува с огромните габарити на работите си. Днес творецът навършва 70 години и по този повод публикува материал за личността и творческите му постижения.

ПРЕДПОЧИТА ТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛИ

Иван Владимиров Русев е роден на 1 юли 1954 г. в София. През 1979 г. завършва Художествена академия в София, специалност скулптура, при Величко Минеков. От 1979 г. е преподавател по скулптура в Средното художествено училище по приложни изкуства в София.  Работи кавалетна и монументална скулптура. Предпочита трайните материали, предимно камък. Създава тематични композиции „Морски рак“ (1979), „Възпоминание“ (1979), „Следа от миналото“ (1980), „Седяща птица“ (1981), „Грифони“ – декоративно оформление на фонтан в Шумен (1981). Негови творби притежават Националната галерия, Софийската

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Лили Иванова получи огърлие „Златен век“ от Министерство на културата на концерта си във Велико Търново. То й бе връчено от служебния министър Найден Тодоров за нейните заслуги към българската музика, която както той посочи, е немислима без нея.

Да бъде човек на концерт на Лили Иванова е като да открие четирилистна детелина, каза министър Тодоров. Вярвам, че всеки един от вас, подобно на мен, има някакъв свиден спомен в сърцето си, който, по един или друг, начин свързва с някоя от песните на Лили, добави той.

Найден Тодоров каза също, че „присъдата“ за всички българи ще бъде, че сме живели в „златния век“ на Лили Иванова. Той направи връзка с песента „Присъда“, която бе последното изпълнение за вечерта.

Лили Иванова каза, че за нея е чест да чуе по свой адрес такива хвалебствия. „Не зная дали ги заслужавам“, каза още тя, което предизвика аплодисментите на публи

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в

"От 4-годишна съм постоянно по конкурси в България, в Италия и извън страната", заяви младата изпълнителка. 

Наградата, която получава, е на стойност до 10 000 лв., като в сумата влиза възможност за професионален звукозапис на собствена песен в студио, както и заснемане и изготвяне на видеоклип към нея, заедно с радио, телевизионна и онлайн реклама на песента.

Велева коментира , че авторската песен Losing My Mind, която тя изпълни във втората част на конкурса, е по нейна музика. За текста помагат нейната сестра Мария Велева и Даниеле Адзена, който е автор и на аранжимента. "Песента е вдъхновена изцяло от собствените ми чувства и емоции в момента, в който я писах", каза още тя.

Конкурсът премина в две основни части. В първата десетте финалисти, сред които осем индивидуални изпълнители и две групи, имаха задачата да пресъздадат кавъри на песни, участвали в предишни издания на националния конкурс за песен "Бургас и морето". Така публиката имаше възможност да си припомни песни от по-новата, но и по-старата история на песенната надпревара, сред които "Да те обичам", "Завръщане", "Море от нежност", "Нищо не е същото", "Вече знам", "Сбогом, мое море", "Пепел е любовта", "Дом за звезди", "Да можех" и "Rock`n`Roll Star", изпълнени съответно от Дарина Маркова, Теодора Велева, Натали Ангелова, Кристиян Грънчаров, Максим Ялнъзов, Соня Вангелова, Кристиана Кирилова, Мария Велико и групите Scarlet и Fifth Hour.

Водещата на вечерта Дани Илиева, която е предишен лауреат от традиционния конкурс за песен "Бургас и морето", представи кратка история на част от песните. Препратката с миналото на конкурса бе създадена и чрез сценографията, дело на Красимир Марчев, хореографията на Марна Змеева и костюмите на бургазлийката Диана Авелова, която следва в Париж и през последната година работи като костюмограф във виенската национална опера, както организаторите от Община Бургас по-рано обявиха.

След изпълнението на десетте кавъра преходът към изпълненията на десетте авторските песни на участниците бе направен и визуално чрез светлинна промяна в декора. Докато в началото на вечерта той пресъздаваше знакови места от разходка в миналото по улица "Богориди" със завършек на терасата в Морската градина, във втората част бе преобразен в един по-съвременен нощен облик на същия маршрут. 

Краят на конкурсната част даде знак на журито с председател Дарияна Куманова и членове Антонио Вандони, Стефан Илчев, Михаела Маринова, Христин Стрижлев, Давиде Локатели, Николо Фраджиле и Рита Перота да се оттегли, за да направи своя избор. "Това ще е изключително трудна задача, защото всички участници са изключително талантливи, а регламентът не ни позволява да дадем награда на повече от един, заради което аз лично страдам много и призовавам организаторите да помислят за бъдеща промяна в регламента. Ценим високо положения от тези млади хора труд, усилия, време, затова, моля ви, купувайте и слушайте тяхната музика", обърна се към публиката Дарияна Куманова. 

Докато журито заседава един от неговите членове – пианистът Давиде Локатели, изнесе рецитал, в който представи характерните си композиции, съчетаващи класически произведения и съвременни, електронни аранжименти. Музикантът представи песни от най-новия си албум, както и композиция, която е част от концерта, с който през 2023 г. в Индия той поставя рекорда за концерт на пиано на най-висока надморска височина. В рецитала си музикантът включи и своята версия на водещата музикална тема от филма "Карибски пирати", с която той е включен в неговата пета част. 

Специален гост изпълнител бе и младата българска изпълнителка Елма, която в момента набира популярност на италианската сцена, обяви водещата Дани Илиева. 

Припомняме, че финалът на 41-вото издание на Националния конкурс за песен "Бургас и морето" предстои на 28 юли в Летен театър.

Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното издание от журито. 

Те са избрани от жури, съставено от Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителя на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас – Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров. 

Публиката ще може да ги чуе в изпълнения на Симеон Славев, Нейко Генчев, Яница Кънева, дует "Аморе", Теди Русева–Тиара, Георги Костадинов, Вокален ансамбъл „Фортисимо", Огнян Георгиев, Илия Ангелов, Вокален ансамбъл HighLight.,

Филмът "Дедпул & Върколака" от киновселената на "Марвел" се завърна на челна позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции. 

През петия си уикенд на голям екран в САЩ и Канада филмът, режисиран от Шон Леви, с Райън Рейнолдс и Хю Джакман в главните роли, реализира приходи от 18,3 милиона долара. 

Общите постъпления от "Дедпул & Върколака" в световен мащаб възлизат на 1,2 милиарда долара.
       
На второ място е първенецът от миналата седмица "Пришълецът: Ромул" с постъпления от уикенда в размер на 16,2 милиона долара. Това е деветият филм от поредицата "Пришълецът", започнала през 1979 г. с едноименния филм на Ридли Скот. 

Романтичната драма "Никога повече" по бестселъра на Колийн Хувър с Блейк Лайвли в главната роля запазва третата си позиция с приходи от уикенд

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК. 

„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в  заплаха. 

„От години се интересува

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

„Гьоте институт“ представя четири игрални филма от най-новото германско кино на открито, в своя двор. Селекцията се фокусира върху проблемите на подрастващите, отношенията между 30-годишните, агресията и човешките права, разказват организаторите. 

По думите им действието на всички филми се развива частично или изцяло в Берлин. Автори на подбраните заглавия са представители на новото поколение германски режисьори, а филмите от „Хофкино 2024" са създадени между 2020 и 2023 година. Входът е свободен.

11 ЮЛИ – „ПАШКУЛ“ (KOKON, 2020)

Горещо и лепкаво лято в квартал Кройцберг в Берлин. 14-годишната Нора излиза с по-голямата си сестра и приятелите си из квартала. Между плувния басейн и училището, по  покриви и партита, те подражават на образите, които виждат от медиите, изпълняват модели за подражание в

Михаил Йосифов и „Новините в джаза“ ще имат три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година, съобщават организаторите.

Първото събитие е на 31 юли, на терасата на регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала”. Специално за този концерт, музикантите са подготвили нова авторска пиеса „Пусни си ма, слънце”. Етно-фюжън песента, в която се преплитат джаз, фънк и български народни интонации и ритми, е на басистката на групата Калина Андреева. С нея тя иска да разкрие една малка част от митичния ни фолклор, който е неразделна част от творческия й път.

Програмата на концерта ще включва и още нови авторски композиции на музикантите от „Новините в джаза“, които Михаил Йосифов активно подкрепя в развитието им не само като изпълнители, но и като композитори, аранжори

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите н ...
Силви Басева: Търся фрагменти, които да отговарят на моята представа за настроение, цвят, емоция и изживяване
Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя. Това каза художнич ...
Гилдията на сценаристите в САЩ ще връчи наградите си през февруари 2025 г.
Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящ ...
„Цар Лъв“ се завръща на сцената в НДК
Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна. Продукцията пренася в ...
Вили Николов подрежда нова изложба в София
Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“. Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 02:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Авансцена
5078
Авансцена

Теодора Велева е победителката в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители

Теодора Велева бе избрана за победител в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители, който се проведе тази вечер на сцената на Културен дом НХК в морския град. Наградата бе връчена лично от заместник-министъра на културата Илко Ганев и заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева.

| 28 Юли 2024, 00:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодора Велева е победителката в първото издание на конкурса
Теодора Велева е победителката в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители
Снимка © БТА

Теодора Велева бе избрана за победител в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители, който се проведе тази вечер на сцената на Културен дом НХК в морския град. Наградата бе връчена лично от заместник-министъра на културата Илко Ганев и заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева.

Само с една точка по-малко гласове получи изпълнителката Кристиана Кирилова, за която в последния момент журито избра да даде и своя специална награда. 

Минути след като получи наградата, Теодора Велева заяви, че е изключително развълнувана от отличието. Тя разказа, че е на 16 години, от София е и от 4-годишна се занимава с пеене, а музикалната сцена винаги е била нейна мечта. 

"От 4-годишна съм постоянно по конкурси в България, в Италия и извън страната", заяви младата изпълнителка. 

Певицата Адел обяви, че смята да си вземе дълга почивка от музиката, след като завърши всички планирани концерти, съобщи Би Би Си. 

„Нямам планове за създаване на нова музика. В момента искам да си взема дълга почивка, както и бих желала да се занимавам с други творчески неща за известно време“, каза звездата пред германската телевизия ZDF преди турнето си в Мюнхен. „Знаете ли, че аз дори не пея вкъщи. Колко странно е това?“, допълни тя.

Последният албум на певицата излезе през 2021 г., а от две години тя пее през уикендите в Лас Вегас, като наскоро завърши 90-ото си шоу в „Сийзарс палас“ (Caesar`s Palace) с капацитет от 4000 места. Шоуто е планирано да приключи през ноември, а Адел споделя, че преживяването е било много емоционално. „Въпреки че публиката не е голяма, това беше наистина емоционално изживяване“, каза тя. 

Не всеки концерт в Лас Вегас п

Преценявам творчеството си в тонове, казва в интервю скулпторът Иван Русев, който се прочува с огромните габарити на работите си. Днес творецът навършва 70 години и по този повод публикува материал за личността и творческите му постижения.

ПРЕДПОЧИТА ТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛИ

Иван Владимиров Русев е роден на 1 юли 1954 г. в София. През 1979 г. завършва Художествена академия в София, специалност скулптура, при Величко Минеков. От 1979 г. е преподавател по скулптура в Средното художествено училище по приложни изкуства в София.  Работи кавалетна и монументална скулптура. Предпочита трайните материали, предимно камък. Създава тематични композиции „Морски рак“ (1979), „Възпоминание“ (1979), „Следа от миналото“ (1980), „Седяща птица“ (1981), „Грифони“ – декоративно оформление на фонтан в Шумен (1981). Негови творби притежават Националната галерия, Софийската

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Лили Иванова получи огърлие „Златен век“ от Министерство на културата на концерта си във Велико Търново. То й бе връчено от служебния министър Найден Тодоров за нейните заслуги към българската музика, която както той посочи, е немислима без нея.

Да бъде човек на концерт на Лили Иванова е като да открие четирилистна детелина, каза министър Тодоров. Вярвам, че всеки един от вас, подобно на мен, има някакъв свиден спомен в сърцето си, който, по един или друг, начин свързва с някоя от песните на Лили, добави той.

Найден Тодоров каза също, че „присъдата“ за всички българи ще бъде, че сме живели в „златния век“ на Лили Иванова. Той направи връзка с песента „Присъда“, която бе последното изпълнение за вечерта.

Лили Иванова каза, че за нея е чест да чуе по свой адрес такива хвалебствия. „Не зная дали ги заслужавам“, каза още тя, което предизвика аплодисментите на публи

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в

Наградата, която получава, е на стойност до 10 000 лв., като в сумата влиза възможност за професионален звукозапис на собствена песен в студио, както и заснемане и изготвяне на видеоклип към нея, заедно с радио, телевизионна и онлайн реклама на песента.

Велева коментира , че авторската песен Losing My Mind, която тя изпълни във втората част на конкурса, е по нейна музика. За текста помагат нейната сестра Мария Велева и Даниеле Адзена, който е автор и на аранжимента. "Песента е вдъхновена изцяло от собствените ми чувства и емоции в момента, в който я писах", каза още тя.

Конкурсът премина в две основни части. В първата десетте финалисти, сред които осем индивидуални изпълнители и две групи, имаха задачата да пресъздадат кавъри на песни, участвали в предишни издания на националния конкурс за песен "Бургас и морето". Така публиката имаше възможност да си припомни песни от по-новата, но и по-старата история на песенната надпревара, сред които "Да те обичам", "Завръщане", "Море от нежност", "Нищо не е същото", "Вече знам", "Сбогом, мое море", "Пепел е любовта", "Дом за звезди", "Да можех" и "Rock`n`Roll Star", изпълнени съответно от Дарина Маркова, Теодора Велева, Натали Ангелова, Кристиян Грънчаров, Максим Ялнъзов, Соня Вангелова, Кристиана Кирилова, Мария Велико и групите Scarlet и Fifth Hour.

Водещата на вечерта Дани Илиева, която е предишен лауреат от традиционния конкурс за песен "Бургас и морето", представи кратка история на част от песните. Препратката с миналото на конкурса бе създадена и чрез сценографията, дело на Красимир Марчев, хореографията на Марна Змеева и костюмите на бургазлийката Диана Авелова, която следва в Париж и през последната година работи като костюмограф във виенската национална опера, както организаторите от Община Бургас по-рано обявиха.

След изпълнението на десетте кавъра преходът към изпълненията на десетте авторските песни на участниците бе направен и визуално чрез светлинна промяна в декора. Докато в началото на вечерта той пресъздаваше знакови места от разходка в миналото по улица "Богориди" със завършек на терасата в Морската градина, във втората част бе преобразен в един по-съвременен нощен облик на същия маршрут. 

Краят на конкурсната част даде знак на журито с председател Дарияна Куманова и членове Антонио Вандони, Стефан Илчев, Михаела Маринова, Христин Стрижлев, Давиде Локатели, Николо Фраджиле и Рита Перота да се оттегли, за да направи своя избор. "Това ще е изключително трудна задача, защото всички участници са изключително талантливи, а регламентът не ни позволява да дадем награда на повече от един, заради което аз лично страдам много и призовавам организаторите да помислят за бъдеща промяна в регламента. Ценим високо положения от тези млади хора труд, усилия, време, затова, моля ви, купувайте и слушайте тяхната музика", обърна се към публиката Дарияна Куманова. 

Докато журито заседава един от неговите членове – пианистът Давиде Локатели, изнесе рецитал, в който представи характерните си композиции, съчетаващи класически произведения и съвременни, електронни аранжименти. Музикантът представи песни от най-новия си албум, както и композиция, която е част от концерта, с който през 2023 г. в Индия той поставя рекорда за концерт на пиано на най-висока надморска височина. В рецитала си музикантът включи и своята версия на водещата музикална тема от филма "Карибски пирати", с която той е включен в неговата пета част. 

Специален гост изпълнител бе и младата българска изпълнителка Елма, която в момента набира популярност на италианската сцена, обяви водещата Дани Илиева. 

Припомняме, че финалът на 41-вото издание на Националния конкурс за песен "Бургас и морето" предстои на 28 юли в Летен театър.

Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното издание от журито. 

Филмът "Дедпул & Върколака" от киновселената на "Марвел" се завърна на челна позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции. 

През петия си уикенд на голям екран в САЩ и Канада филмът, режисиран от Шон Леви, с Райън Рейнолдс и Хю Джакман в главните роли, реализира приходи от 18,3 милиона долара. 

Общите постъпления от "Дедпул & Върколака" в световен мащаб възлизат на 1,2 милиарда долара.
       
На второ място е първенецът от миналата седмица "Пришълецът: Ромул" с постъпления от уикенда в размер на 16,2 милиона долара. Това е деветият филм от поредицата "Пришълецът", започнала през 1979 г. с едноименния филм на Ридли Скот. 

Романтичната драма "Никога повече" по бестселъра на Колийн Хувър с Блейк Лайвли в главната роля запазва третата си позиция с приходи от уикенд

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК. 

„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в  заплаха. 

„От години се интересува

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

„Гьоте институт“ представя четири игрални филма от най-новото германско кино на открито, в своя двор. Селекцията се фокусира върху проблемите на подрастващите, отношенията между 30-годишните, агресията и човешките права, разказват организаторите. 

По думите им действието на всички филми се развива частично или изцяло в Берлин. Автори на подбраните заглавия са представители на новото поколение германски режисьори, а филмите от „Хофкино 2024" са създадени между 2020 и 2023 година. Входът е свободен.

11 ЮЛИ – „ПАШКУЛ“ (KOKON, 2020)

Горещо и лепкаво лято в квартал Кройцберг в Берлин. 14-годишната Нора излиза с по-голямата си сестра и приятелите си из квартала. Между плувния басейн и училището, по  покриви и партита, те подражават на образите, които виждат от медиите, изпълняват модели за подражание в

Михаил Йосифов и „Новините в джаза“ ще имат три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година, съобщават организаторите.

Първото събитие е на 31 юли, на терасата на регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала”. Специално за този концерт, музикантите са подготвили нова авторска пиеса „Пусни си ма, слънце”. Етно-фюжън песента, в която се преплитат джаз, фънк и български народни интонации и ритми, е на басистката на групата Калина Андреева. С нея тя иска да разкрие една малка част от митичния ни фолклор, който е неразделна част от творческия й път.

Програмата на концерта ще включва и още нови авторски композиции на музикантите от „Новините в джаза“, които Михаил Йосифов активно подкрепя в развитието им не само като изпълнители, но и като композитори, аранжори

Те са избрани от жури, съставено от Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителя на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас – Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров. 

Публиката ще може да ги чуе в изпълнения на Симеон Славев, Нейко Генчев, Яница Кънева, дует "Аморе", Теди Русева–Тиара, Георги Костадинов, Вокален ансамбъл „Фортисимо", Огнян Георгиев, Илия Ангелов, Вокален ансамбъл HighLight.,

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание
Силви Басева: Търся фрагменти, които да отговарят на моята представа за настроение, цвят, емоция и изживяване
Гилдията на сценаристите в САЩ ще връчи наградите си през февруари 2025 г.
„Цар Лъв“ се завръща на сцената в НДК
Вили Николов подрежда нова изложба в София
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.