NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
5865
Авансцена

Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда

| 27 Юли 2024, 11:03 ч.
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Снимка © БТА

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

"Дедпул & Върколака" - третият поред филм от поредицата за Дедпул, е вече трета седмица начело на зрителския интерес, показват обобщените данни от киносалоните. Соченият за един от най-добрите франчайзи от филми с възрастово ограничение, който в световен мащаб прехвърли милиард приходи, у нас е гледан от 115 991 зрители и събра 1 730 738 лева от билетите им.

На втора позиция е първата премиера от миналия петък - "Никога повече" по едноименния роман на Колийн Хувър. Драмата за млада жена, която се надява да започне нов живот в Бостън, но се сблъсква с кошмар от миналото си, е с вече 8 292 зрители и 108 240 лева приходи.

Трети по ред е анимационният "Аз, проклетникът 4", който е месец и половина сред най-гледаните филми у нас. Новата работа на Гру, която го отделя от миньоните и тяхното обучение за тайни мисии, са гледани от общо 160 855 зрители, а приходит

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Под палката на диригента Иван Кожухаров на 11 юли публиката в Летния театър на Бургас ще може да гледа операта „Toска“ по музика на Джакомо Пучини. Събитието е второ в тазгодишната програма на седемнадесетите поред Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в морския град.

Тъжната история с фатален край ще бъде пресъздадена от солистите и оркестъра на културната институция заедно с певци от Детски хор "Милка Стоева".

В ролята на Флория Тоска ще се превъплъти сопраното Йоана Железчева. В образа на художника Марио Каварадоси ще влезе тенорът Даниел Дамянов, солист на Софийската опера и Държавна опера – Бургас. 

В образа на безмилостния и неумолим в жестокостта си барон Скарпия ще се превъплъти баритонът Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Басът Диман Панчев ще

Задълбах се в темата за старите майстори, защото ако днес нямаме техните образци, ние не можем да говорим и за големите майстори на съвремието. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на изложбата „Западноевропейско изкуство XVII – XIX век“ в галерия Vejdi тази вечер.

Експозицията включва 16 живописни платна от личната колекция на Вежди Рашидов. По думите му произведенията са събирани от пътуванията му до Нидерландия, Белгия, Франция, Испания и Италия.

Рашидов допълни, че в този процес на приемственост ние в XXI век сме само едно стъпало от нещо, което е започнало да се изгражда.

Скулпторът разказа, че е бил много млад, току-що завършил Художествената академия, когато случайно на "Марше опюс" в Париж се е запалила страстта му към колекционерството. 

"Видях две хубави картини, които много харесах и в един момент пожелах да ги притежавам. Купих

Фестивалът “Джаз в Бургас“ през юли ще предложи на публиката в крайморския град поредица от концерти в Експозиционен център "Флора". Между 11 до 13 юли ще гостуват български и чуждестранни изпълнители, сред които австралийската формация "Дейвид Дауър трио" и младият бразилски музикант Уил Сант, съобщават организаторите на официалната си страница.

Откриването на 11 юли е поверено на Мирослава Кацарова. Заедно със струнен квартет Perfect тя ще представи най-новата си концертна програма Paloma. Селекцията е кръстена на старата мексиканска песен и включва интерпретации на стари латинопесни.

След това сцената ще бъде поверена на австралийската група “Дейвид Дауър трио“ (David Dower Trio). Това ще е част от петото турне на групата, която записва в България и трите си албума. Последният е озаглавен „Мравка“ и включва колаборации с български фолклорен хор и изпълнител на кавал.

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в които хората се познават и е по-лесно да се организира представяне на проект когато се движиш в позната среда. Участието на форум в чужбина е свързано и с финансиране, каквото нашата държава осигурява, но недостатъчно. 

По думите й проблем за присъствието на български артисти на международната сцена е и фактът, че те не я познават много добре, не знаят кои са сериозните фестивали и галерии. 

„Нашата сцена е доста затворена и вторична, което важи за всички изкуства. Ако се върнем назад в историята можем да видим с какво забавяне новите тенденции, стилове, дори революции в изкуството идват у нас, а някои и не идват. В България има много интересни автори, които са стигнали до фаза на безразличие, дори отчаяние, а имат интересно творчество, което трябва да се покаже на публиката. Особено трудно е за младите автори. Познавам много, които в момента работят съвсем други неща, дори не комерсиална фотография. Те са талантливи, но нямат форма на изява за своите проекти и трябва да оцеляват с други неща“, сподели кураторката.

На въпрос кое в изкуството ни се цени повече извън България, изява на родните ни ценности или универсални теми, Павлова изрази мнение, че доколкото страната ни е леко изолирана и изостанала, все още има екзотични неща, които може да предложи и това трябва да се развие. 

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

Актьорът Тимъти Шаламе ще участва и ще продуцира филма "Марти Върховния" на режисьора Джош Сафди и независимата компания A24, съобщи "Варайъти". 

Източници, запознати с проекта, казват, че филмът разказва измислена история, докато от "Варайъти" имат информация, че той е вдъхновен от истинската история на професионалния състезател по тенис на маса Марти Райсман. 

Освен режисьор на филма, Джош Сафди е и негов съсценарист заедно с Роналд Бронстийн.

Независимата компания A24 потвърди новината в публикация в социалните мрежи.

Марти Райсман, починал през 2012 г., е шампион по тенис на маса, който започва кариерата си като обирджия в Манхатън. В периода между 1946 и 2002 г. Райсман е спечелил 22 титли по пинг-понг и пет бронзови медала от Световното първенство по тенис на маса. 

Тимъти Шаламе отдавна е фен на братята Сафди, като през 201

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са

„Срещи на младото европейско кино“ празнува своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени на световните фестивали филми, съобщават организаторите. Кинофестивалът, посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години, ще се състои между 22 до 28 юни в София

Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение „Арте урбана колектив“, освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален киноконцерт – филми и музика на живо и форум „Кино в училище”, посветен на ученици и учители. Те ще бъдат в зала „Славейков” на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на „Гьоте институт“ и кино „Кабана“.

На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – „Вампир хуманист тъ

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

„Много важно е нашите артисти да могат да се позиционират на международната сцена, да преценят кое е уникално и то да бъде представено по адекватен начин, като разбира се има финансиране за това“, посочи тя. 

По думите й един от начините за добра реализация на фотографите е обучението в чужбина. „На Запад има специализирани учебни заведения или курсове, където преподават хора, които са водещ фактор във фотографските среди. Така се създават контакти, които са много важни във всяка форма на изкуство когато става дума за комерсиален успех или участие в престижен форум. Има артисти у нас, които са завършили другаде и имат по-широк поглед и самочувствие. Знаят какво може да бъде интересно и за тях има повече възможности“, каза Павлова.

Друг проблем според нея пред българската фотография е отношението към културното наследство.

„В историята ни има автори, които са развили различни теми, но тъй като нямаме музей на фотографията, дори департамент в Националната галерия, те не са представени адекватно“, посочи Павлова. 

По думите й архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и трябва да се отделят средства, за да се дигитализират и да станат достъпни за публиката и за работа на учени и куратори. 

„Сега за легенди като варненския фотограф Гаро Кешишян се знае, но няма къде да се види какво прави той. Последните поколения са свикнали да търсят всичко във виртуална среда, а и това пространство позволява неограничен достъп и разпространение на широко знание“, посочи специалистката.

Българската фотографска академия пази огромен архив от художествени фотоси, над 16 хиляди хартиени копия от над 2 хиляди автори, каза още Павлова. Организацията е получила дарения с архивите на едни от най-значимите наши фотографи и те трябва да видят достойно бял свят с подходящите проучвания към тях, за да се знае какво се е случвало в историята, смята тя. 

Надежда Павлова от 11 години е част от екипа на галерия „Синтезис“ в София, която е единствената специализирана за фотография в България, част от структурата на „Фотосинтезис“. Занимава се с кураторска работа от 15 години, преди това е била фотограф. Има четири магистратури, сред които инженерна, финансова и фотографско изкуство в Нов български университет (НБУ). В момента завършва докторантура в Националната художествена академия, където преподава История на българската фотография. Води и два курса в НБУ по история на световната фотография и връзка на фотографията с другите изобразителни изкуства.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
5865
Авансцена

Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране.Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват.

| 27 Юли 2024, 11:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Снимка © БТА

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

"Дедпул & Върколака" - третият поред филм от поредицата за Дедпул, е вече трета седмица начело на зрителския интерес, показват обобщените данни от киносалоните. Соченият за един от най-добрите франчайзи от филми с възрастово ограничение, който в световен мащаб прехвърли милиард приходи, у нас е гледан от 115 991 зрители и събра 1 730 738 лева от билетите им.

На втора позиция е първата премиера от миналия петък - "Никога повече" по едноименния роман на Колийн Хувър. Драмата за млада жена, която се надява да започне нов живот в Бостън, но се сблъсква с кошмар от миналото си, е с вече 8 292 зрители и 108 240 лева приходи.

Трети по ред е анимационният "Аз, проклетникът 4", който е месец и половина сред най-гледаните филми у нас. Новата работа на Гру, която го отделя от миньоните и тяхното обучение за тайни мисии, са гледани от общо 160 855 зрители, а приходит

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Под палката на диригента Иван Кожухаров на 11 юли публиката в Летния театър на Бургас ще може да гледа операта „Toска“ по музика на Джакомо Пучини. Събитието е второ в тазгодишната програма на седемнадесетите поред Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в морския град.

Тъжната история с фатален край ще бъде пресъздадена от солистите и оркестъра на културната институция заедно с певци от Детски хор "Милка Стоева".

В ролята на Флория Тоска ще се превъплъти сопраното Йоана Железчева. В образа на художника Марио Каварадоси ще влезе тенорът Даниел Дамянов, солист на Софийската опера и Държавна опера – Бургас. 

В образа на безмилостния и неумолим в жестокостта си барон Скарпия ще се превъплъти баритонът Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Басът Диман Панчев ще

Задълбах се в темата за старите майстори, защото ако днес нямаме техните образци, ние не можем да говорим и за големите майстори на съвремието. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на изложбата „Западноевропейско изкуство XVII – XIX век“ в галерия Vejdi тази вечер.

Експозицията включва 16 живописни платна от личната колекция на Вежди Рашидов. По думите му произведенията са събирани от пътуванията му до Нидерландия, Белгия, Франция, Испания и Италия.

Рашидов допълни, че в този процес на приемственост ние в XXI век сме само едно стъпало от нещо, което е започнало да се изгражда.

Скулпторът разказа, че е бил много млад, току-що завършил Художествената академия, когато случайно на "Марше опюс" в Париж се е запалила страстта му към колекционерството. 

"Видях две хубави картини, които много харесах и в един момент пожелах да ги притежавам. Купих

Фестивалът “Джаз в Бургас“ през юли ще предложи на публиката в крайморския град поредица от концерти в Експозиционен център "Флора". Между 11 до 13 юли ще гостуват български и чуждестранни изпълнители, сред които австралийската формация "Дейвид Дауър трио" и младият бразилски музикант Уил Сант, съобщават организаторите на официалната си страница.

Откриването на 11 юли е поверено на Мирослава Кацарова. Заедно със струнен квартет Perfect тя ще представи най-новата си концертна програма Paloma. Селекцията е кръстена на старата мексиканска песен и включва интерпретации на стари латинопесни.

След това сцената ще бъде поверена на австралийската група “Дейвид Дауър трио“ (David Dower Trio). Това ще е част от петото турне на групата, която записва в България и трите си албума. Последният е озаглавен „Мравка“ и включва колаборации с български фолклорен хор и изпълнител на кавал.

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в които хората се познават и е по-лесно да се организира представяне на проект когато се движиш в позната среда. Участието на форум в чужбина е свързано и с финансиране, каквото нашата държава осигурява, но недостатъчно. 

По думите й проблем за присъствието на български артисти на международната сцена е и фактът, че те не я познават много добре, не знаят кои са сериозните фестивали и галерии. 

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

Актьорът Тимъти Шаламе ще участва и ще продуцира филма "Марти Върховния" на режисьора Джош Сафди и независимата компания A24, съобщи "Варайъти". 

Източници, запознати с проекта, казват, че филмът разказва измислена история, докато от "Варайъти" имат информация, че той е вдъхновен от истинската история на професионалния състезател по тенис на маса Марти Райсман. 

Освен режисьор на филма, Джош Сафди е и негов съсценарист заедно с Роналд Бронстийн.

Независимата компания A24 потвърди новината в публикация в социалните мрежи.

Марти Райсман, починал през 2012 г., е шампион по тенис на маса, който започва кариерата си като обирджия в Манхатън. В периода между 1946 и 2002 г. Райсман е спечелил 22 титли по пинг-понг и пет бронзови медала от Световното първенство по тенис на маса. 

Тимъти Шаламе отдавна е фен на братята Сафди, като през 201

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя  творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена. 

Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са

„Срещи на младото европейско кино“ празнува своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени на световните фестивали филми, съобщават организаторите. Кинофестивалът, посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години, ще се състои между 22 до 28 юни в София

Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение „Арте урбана колектив“, освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален киноконцерт – филми и музика на живо и форум „Кино в училище”, посветен на ученици и учители. Те ще бъдат в зала „Славейков” на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на „Гьоте институт“ и кино „Кабана“.

На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – „Вампир хуманист тъ

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

„Нашата сцена е доста затворена и вторична, което важи за всички изкуства. Ако се върнем назад в историята можем да видим с какво забавяне новите тенденции, стилове, дори революции в изкуството идват у нас, а някои и не идват. В България има много интересни автори, които са стигнали до фаза на безразличие, дори отчаяние, а имат интересно творчество, което трябва да се покаже на публиката. Особено трудно е за младите автори. Познавам много, които в момента работят съвсем други неща, дори не комерсиална фотография. Те са талантливи, но нямат форма на изява за своите проекти и трябва да оцеляват с други неща“, сподели кураторката.

На въпрос кое в изкуството ни се цени повече извън България, изява на родните ни ценности или универсални теми, Павлова изрази мнение, че доколкото страната ни е леко изолирана и изостанала, все още има екзотични неща, които може да предложи и това трябва да се развие. 

„Много важно е нашите артисти да могат да се позиционират на международната сцена, да преценят кое е уникално и то да бъде представено по адекватен начин, като разбира се има финансиране за това“, посочи тя. 

По думите й един от начините за добра реализация на фотографите е обучението в чужбина. „На Запад има специализирани учебни заведения или курсове, където преподават хора, които са водещ фактор във фотографските среди. Така се създават контакти, които са много важни във всяка форма на изкуство когато става дума за комерсиален успех или участие в престижен форум. Има артисти у нас, които са завършили другаде и имат по-широк поглед и самочувствие. Знаят какво може да бъде интересно и за тях има повече възможности“, каза Павлова.

Друг проблем според нея пред българската фотография е отношението към културното наследство.

„В историята ни има автори, които са развили различни теми, но тъй като нямаме музей на фотографията, дори департамент в Националната галерия, те не са представени адекватно“, посочи Павлова. 

По думите й архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и трябва да се отделят средства, за да се дигитализират и да станат достъпни за публиката и за работа на учени и куратори. 

„Сега за легенди като варненския фотограф Гаро Кешишян се знае, но няма къде да се види какво прави той. Последните поколения са свикнали да търсят всичко във виртуална среда, а и това пространство позволява неограничен достъп и разпространение на широко знание“, посочи специалистката.

Българската фотографска академия пази огромен архив от художествени фотоси, над 16 хиляди хартиени копия от над 2 хиляди автори, каза още Павлова. Организацията е получила дарения с архивите на едни от най-значимите наши фотографи и те трябва да видят достойно бял свят с подходящите проучвания към тях, за да се знае какво се е случвало в историята, смята тя. 

Надежда Павлова от 11 години е част от екипа на галерия „Синтезис“ в София, която е единствената специализирана за фотография в България, част от структурата на „Фотосинтезис“. Занимава се с кураторска работа от 15 години, преди това е била фотограф. Има четири магистратури, сред които инженерна, финансова и фотографско изкуство в Нов български университет (НБУ). В момента завършва докторантура в Националната художествена академия, където преподава История на българската фотография. Води и два курса в НБУ по история на световната фотография и връзка на фотографията с другите изобразителни изкуства.

 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.