NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Авансцена Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
5861
Авансцена

Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда

| 27 Юли 2024, 11:03 ч.
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Снимка © БТА

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Пост Малоун и Доджа Кет, две от най-големите звезди на поп музиката, ще бъдат хедлайнери на тазгодишния фестивал „Глабал ситизън“, който ще се проведе в Сентръл парк в Ню Йорк на 28 септември, съобщава АП.

Пандемията КОВИД-19 заличи годините на напредък, който светът беше постигнал в борбата с крайната бедност, а тези неуспехи се задълбочиха от войните в Украйна и Газа и се усложниха от изменението на климата, каза главният изпълнителен директор на „Глобал ситизън“ Хю Евънс и добави:“Ето защо сме толкова развълнувани, че най-известните артисти в света се активизират в момент, когато са абсолютно необходими“.

„Глабал ситизън“ отдавна си партнира с прочути музиканти - от Бионсе и Джей-Зи до „Куийн“, от Стиви Уондър до Ед Шийран, за да привлича вниманието върху своите инициативи. Организацията работи за убеждаване на държавите да увеличат вноските си в Международната

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

Пазарджишката танцова формация MDX спечели отличие на Международния младежки фестивал на изкуствата “Музите” в Созопол, съобщават от клуба, който е част от Общински детски комплекс- Пазарджик.

Първо място в стил Street dance, втора възрастова група, спечелиха момичетата от MDX на 18-ото издание на “Музите” в град  Созопол, където пребориха конкуренцията с три изпълнения и максимален брой точки от журито, допълват още те.

В международния фестивал взеха участие над 1000 участници от 18 държави и 30 български града, а  момичета от MDX бяха удостоени с честта да открият галавечерта на лауреатите с най-добрите изпълнения от петдневния танцов фестивал, поясняват още от клуба.

Специална награда от “Асоциация на българите в чужбина” и специална награда за принос в българското танцово изкуство са получили и  ръководителят на школата Любомира Попова и моми

След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.

Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.

На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис. 

Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона

В рамките на проекта „Изкуство край Янтра“ на 23-ти август в крайречната зона на Габрово ще бъде открита експозиция, създадена от петима съвременни творци, съобщават от община Габрово. Инициативата е на фондация „Пойема колектив“, като е подкрепена от Община ГАБРОВО по програма „Култура“ и е в партньорство с Музея на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан-Клод“ и фондация „Колективът“.

Проектът включва поредица работилници с артисти и местни хора за творчески намеси/скулптури, създадени чрез включващ общността процес, които ще бъдат открити по време на фестивала „Реките на града“ на 23 август в Габрово.

Целта на „Изкуство край Янтра“ е да допринесе за отключването на местното въображение за оползотворяване на зоната край река Янтра чрез изкуство и смислени дейности и събития. Основна част е въвличането на габровци в процеса на измисляне на концепцията за творбите, за

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в които хората се познават и е по-лесно да се организира представяне на проект когато се движиш в позната среда. Участието на форум в чужбина е свързано и с финансиране, каквото нашата държава осигурява, но недостатъчно. 

По думите й проблем за присъствието на български артисти на международната сцена е и фактът, че те не я познават много добре, не знаят кои са сериозните фестивали и галерии. 

„Нашата сцена е доста затворена и вторична, което важи за всички изкуства. Ако се върнем назад в историята можем да видим с какво забавяне новите тенденции, стилове, дори революции в изкуството идват у нас, а някои и не идват. В България има много интересни автори, които са стигнали до фаза на безразличие, дори отчаяние, а имат интересно творчество, което трябва да се покаже на публиката. Особено трудно е за младите автори. Познавам много, които в момента работят съвсем други неща, дори не комерсиална фотография. Те са талантливи, но нямат форма на изява за своите проекти и трябва да оцеляват с други неща“, сподели кураторката.

На въпрос кое в изкуството ни се цени повече извън България, изява на родните ни ценности или универсални теми, Павлова изрази мнение, че доколкото страната ни е леко изолирана и изостанала, все още има екзотични неща, които може да предложи и това трябва да се развие. 

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

Американската актриса Шарън Стоун каза, че хората са се възползвали от нея финансово, докато се е възстановявала от почти фатален инсулт, предаде ДПА.

През 2001 г. звездата от "Първичен инстинкт" получи инсулт, който доведе до мозъчен кръвоизлив и я принуди да се оттегли от Холивуд за седем години, докато се възстанови напълно.

"Хората се възползваха от мен през този период", каза американската актриса пред изданието "Холивуд рипортър". Стоун отбелязва, че е имала спестени 18 милиона щатски долара, но "когато погледнах банковата си сметка, всичко беше изчезнало".

"Хладилникът, телефонът - всичко беше на чужди имена... Нямах никакви пари".

Актрисата, която е на 66 години, заяви, че вместо да изпитва горчивина от преживяното след инсулта, тя предпочита да се фокусира върху положителното.

"Реших да остана в настоящето... Реших да не се придържам къ

Актьорът Матю Макфейдън каза, че не му харесва ролята на мистър Дарси във филма „Гордост и предразсъдъци“ на режисьора Джо Райт от 2005г., пише „Холивуд рипортър“. 

Сайтът цитира скорошно интервю на носителя на „Еми“ за телевизия Си Би Ес (CBS), в което той разказва защо не смята, че е бил подходящ за главната роля във филма. 

„Наистина не ми хареса“, казва той. „Не ми е приятно да го кажа, но това е така. Разбира се, имаше моменти, в които се чувствах добре, но ми се иска да бях по-уверен по време на снимките и да не се притеснявах толкова много“. 

Макфейдън добавя, че не смята, че е бил правилният избор за ролята на аристократа Дарси. „Чувствах, че не съм подходящ за ролята, тъй като не мислех, че съм достатъчно привлекателен. Въпреки това се получи“, казва актьорът. Филмът става изключително популярен и получава четири номинации за „Оскар“.

За първи път в историята замъкът Балморал, който се намира в Шотландия, отвори врати за посетители, предаде ДПА.  

Британският крал Чарлз Трети отваря вратите на двореца за обществеността. Хората могат да се запознаят отблизо с живота на кралското семейство в Хайлендс (Северошотландската планинска земя).

Посетителите могат да направят обиколка с екскурзовод на няколко стаи в замъка, където монарси от времената на кралица Виктория насам са имали възможност да си почиват сред местната шотландска атмосфера.

„Това е великолепно място, мисля, че кралят иска хората да го видят. Бяхме помолени да го подготвим и ние го направихме“, каза Джеймс Хамилтън Годард, управител в имението Балморал. „Посетителите, които имат билет, си тръгват, след като са видели ваканционния дом на кралското семейство, точно такъв, какъвто е - много уютен“, допълни той.

Чарлз

„Много важно е нашите артисти да могат да се позиционират на международната сцена, да преценят кое е уникално и то да бъде представено по адекватен начин, като разбира се има финансиране за това“, посочи тя. 

По думите й един от начините за добра реализация на фотографите е обучението в чужбина. „На Запад има специализирани учебни заведения или курсове, където преподават хора, които са водещ фактор във фотографските среди. Така се създават контакти, които са много важни във всяка форма на изкуство когато става дума за комерсиален успех или участие в престижен форум. Има артисти у нас, които са завършили другаде и имат по-широк поглед и самочувствие. Знаят какво може да бъде интересно и за тях има повече възможности“, каза Павлова.

Друг проблем според нея пред българската фотография е отношението към културното наследство.

„В историята ни има автори, които са развили различни теми, но тъй като нямаме музей на фотографията, дори департамент в Националната галерия, те не са представени адекватно“, посочи Павлова. 

По думите й архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и трябва да се отделят средства, за да се дигитализират и да станат достъпни за публиката и за работа на учени и куратори. 

„Сега за легенди като варненския фотограф Гаро Кешишян се знае, но няма къде да се види какво прави той. Последните поколения са свикнали да търсят всичко във виртуална среда, а и това пространство позволява неограничен достъп и разпространение на широко знание“, посочи специалистката.

Българската фотографска академия пази огромен архив от художествени фотоси, над 16 хиляди хартиени копия от над 2 хиляди автори, каза още Павлова. Организацията е получила дарения с архивите на едни от най-значимите наши фотографи и те трябва да видят достойно бял свят с подходящите проучвания към тях, за да се знае какво се е случвало в историята, смята тя. 

Надежда Павлова от 11 години е част от екипа на галерия „Синтезис“ в София, която е единствената специализирана за фотография в България, част от структурата на „Фотосинтезис“. Занимава се с кураторска работа от 15 години, преди това е била фотограф. Има четири магистратури, сред които инженерна, финансова и фотографско изкуство в Нов български университет (НБУ). В момента завършва докторантура в Националната художествена академия, където преподава История на българската фотография. Води и два курса в НБУ по история на световната фотография и връзка на фотографията с другите изобразителни изкуства.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
Culture Moves Europe подкрепя творци от страните участнички в програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз
Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамки ...
Иван Юруков е в ролята на революционера Гоце Делчев в постановката „Илинден“
Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Б ...
Мексиканският пианист Марко Рейес свири Шопен и Рахманинов в София
Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал &bdqu ...
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. Карпентър запазва първенст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води п ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
Компания съди Майли Сайръс, че е копирала песен на Бруно Марс за хита си Flowers
Компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“ (Tempo Music Investments) съди певицата Майли Сайръс, че е копирала песента When I Was Your Man на Бруно Марс за създаването на хит ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
Тикер в 22:00 ч.
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани прик ...
Начало Авансцена
5861
Авансцена

Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране.Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват.

| 27 Юли 2024, 11:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Българската фотография не е представена добре в чужбина и във виртуалната среда, смята Надежда Павлова
Снимка © БТА

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

Пост Малоун и Доджа Кет, две от най-големите звезди на поп музиката, ще бъдат хедлайнери на тазгодишния фестивал „Глабал ситизън“, който ще се проведе в Сентръл парк в Ню Йорк на 28 септември, съобщава АП.

Пандемията КОВИД-19 заличи годините на напредък, който светът беше постигнал в борбата с крайната бедност, а тези неуспехи се задълбочиха от войните в Украйна и Газа и се усложниха от изменението на климата, каза главният изпълнителен директор на „Глобал ситизън“ Хю Евънс и добави:“Ето защо сме толкова развълнувани, че най-известните артисти в света се активизират в момент, когато са абсолютно необходими“.

„Глабал ситизън“ отдавна си партнира с прочути музиканти - от Бионсе и Джей-Зи до „Куийн“, от Стиви Уондър до Ед Шийран, за да привлича вниманието върху своите инициативи. Организацията работи за убеждаване на държавите да увеличат вноските си в Международната

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

Пазарджишката танцова формация MDX спечели отличие на Международния младежки фестивал на изкуствата “Музите” в Созопол, съобщават от клуба, който е част от Общински детски комплекс- Пазарджик.

Първо място в стил Street dance, втора възрастова група, спечелиха момичетата от MDX на 18-ото издание на “Музите” в град  Созопол, където пребориха конкуренцията с три изпълнения и максимален брой точки от журито, допълват още те.

В международния фестивал взеха участие над 1000 участници от 18 държави и 30 български града, а  момичета от MDX бяха удостоени с честта да открият галавечерта на лауреатите с най-добрите изпълнения от петдневния танцов фестивал, поясняват още от клуба.

Специална награда от “Асоциация на българите в чужбина” и специална награда за принос в българското танцово изкуство са получили и  ръководителят на школата Любомира Попова и моми

След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.

Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.

На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис. 

Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона

В рамките на проекта „Изкуство край Янтра“ на 23-ти август в крайречната зона на Габрово ще бъде открита експозиция, създадена от петима съвременни творци, съобщават от община Габрово. Инициативата е на фондация „Пойема колектив“, като е подкрепена от Община ГАБРОВО по програма „Култура“ и е в партньорство с Музея на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан-Клод“ и фондация „Колективът“.

Проектът включва поредица работилници с артисти и местни хора за творчески намеси/скулптури, създадени чрез включващ общността процес, които ще бъдат открити по време на фестивала „Реките на града“ на 23 август в Габрово.

Целта на „Изкуство край Янтра“ е да допринесе за отключването на местното въображение за оползотворяване на зоната край река Янтра чрез изкуство и смислени дейности и събития. Основна част е въвличането на габровци в процеса на измисляне на концепцията за творбите, за

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в които хората се познават и е по-лесно да се организира представяне на проект когато се движиш в позната среда. Участието на форум в чужбина е свързано и с финансиране, каквото нашата държава осигурява, но недостатъчно. 

По думите й проблем за присъствието на български артисти на международната сцена е и фактът, че те не я познават много добре, не знаят кои са сериозните фестивали и галерии. 

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

Американската актриса Шарън Стоун каза, че хората са се възползвали от нея финансово, докато се е възстановявала от почти фатален инсулт, предаде ДПА.

През 2001 г. звездата от "Първичен инстинкт" получи инсулт, който доведе до мозъчен кръвоизлив и я принуди да се оттегли от Холивуд за седем години, докато се възстанови напълно.

"Хората се възползваха от мен през този период", каза американската актриса пред изданието "Холивуд рипортър". Стоун отбелязва, че е имала спестени 18 милиона щатски долара, но "когато погледнах банковата си сметка, всичко беше изчезнало".

"Хладилникът, телефонът - всичко беше на чужди имена... Нямах никакви пари".

Актрисата, която е на 66 години, заяви, че вместо да изпитва горчивина от преживяното след инсулта, тя предпочита да се фокусира върху положителното.

"Реших да остана в настоящето... Реших да не се придържам къ

Актьорът Матю Макфейдън каза, че не му харесва ролята на мистър Дарси във филма „Гордост и предразсъдъци“ на режисьора Джо Райт от 2005г., пише „Холивуд рипортър“. 

Сайтът цитира скорошно интервю на носителя на „Еми“ за телевизия Си Би Ес (CBS), в което той разказва защо не смята, че е бил подходящ за главната роля във филма. 

„Наистина не ми хареса“, казва той. „Не ми е приятно да го кажа, но това е така. Разбира се, имаше моменти, в които се чувствах добре, но ми се иска да бях по-уверен по време на снимките и да не се притеснявах толкова много“. 

Макфейдън добавя, че не смята, че е бил правилният избор за ролята на аристократа Дарси. „Чувствах, че не съм подходящ за ролята, тъй като не мислех, че съм достатъчно привлекателен. Въпреки това се получи“, казва актьорът. Филмът става изключително популярен и получава четири номинации за „Оскар“.

За първи път в историята замъкът Балморал, който се намира в Шотландия, отвори врати за посетители, предаде ДПА.  

Британският крал Чарлз Трети отваря вратите на двореца за обществеността. Хората могат да се запознаят отблизо с живота на кралското семейство в Хайлендс (Северошотландската планинска земя).

Посетителите могат да направят обиколка с екскурзовод на няколко стаи в замъка, където монарси от времената на кралица Виктория насам са имали възможност да си почиват сред местната шотландска атмосфера.

„Това е великолепно място, мисля, че кралят иска хората да го видят. Бяхме помолени да го подготвим и ние го направихме“, каза Джеймс Хамилтън Годард, управител в имението Балморал. „Посетителите, които имат билет, си тръгват, след като са видели ваканционния дом на кралското семейство, точно такъв, какъвто е - много уютен“, допълни той.

Чарлз

„Нашата сцена е доста затворена и вторична, което важи за всички изкуства. Ако се върнем назад в историята можем да видим с какво забавяне новите тенденции, стилове, дори революции в изкуството идват у нас, а някои и не идват. В България има много интересни автори, които са стигнали до фаза на безразличие, дори отчаяние, а имат интересно творчество, което трябва да се покаже на публиката. Особено трудно е за младите автори. Познавам много, които в момента работят съвсем други неща, дори не комерсиална фотография. Те са талантливи, но нямат форма на изява за своите проекти и трябва да оцеляват с други неща“, сподели кураторката.

На въпрос кое в изкуството ни се цени повече извън България, изява на родните ни ценности или универсални теми, Павлова изрази мнение, че доколкото страната ни е леко изолирана и изостанала, все още има екзотични неща, които може да предложи и това трябва да се развие. 

„Много важно е нашите артисти да могат да се позиционират на международната сцена, да преценят кое е уникално и то да бъде представено по адекватен начин, като разбира се има финансиране за това“, посочи тя. 

По думите й един от начините за добра реализация на фотографите е обучението в чужбина. „На Запад има специализирани учебни заведения или курсове, където преподават хора, които са водещ фактор във фотографските среди. Така се създават контакти, които са много важни във всяка форма на изкуство когато става дума за комерсиален успех или участие в престижен форум. Има артисти у нас, които са завършили другаде и имат по-широк поглед и самочувствие. Знаят какво може да бъде интересно и за тях има повече възможности“, каза Павлова.

Друг проблем според нея пред българската фотография е отношението към културното наследство.

„В историята ни има автори, които са развили различни теми, но тъй като нямаме музей на фотографията, дори департамент в Националната галерия, те не са представени адекватно“, посочи Павлова. 

По думите й архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и трябва да се отделят средства, за да се дигитализират и да станат достъпни за публиката и за работа на учени и куратори. 

„Сега за легенди като варненския фотограф Гаро Кешишян се знае, но няма къде да се види какво прави той. Последните поколения са свикнали да търсят всичко във виртуална среда, а и това пространство позволява неограничен достъп и разпространение на широко знание“, посочи специалистката.

Българската фотографска академия пази огромен архив от художествени фотоси, над 16 хиляди хартиени копия от над 2 хиляди автори, каза още Павлова. Организацията е получила дарения с архивите на едни от най-значимите наши фотографи и те трябва да видят достойно бял свят с подходящите проучвания към тях, за да се знае какво се е случвало в историята, смята тя. 

Надежда Павлова от 11 години е част от екипа на галерия „Синтезис“ в София, която е единствената специализирана за фотография в България, част от структурата на „Фотосинтезис“. Занимава се с кураторска работа от 15 години, преди това е била фотограф. Има четири магистратури, сред които инженерна, финансова и фотографско изкуство в Нов български университет (НБУ). В момента завършва докторантура в Националната художествена академия, където преподава История на българската фотография. Води и два курса в НБУ по история на световната фотография и връзка на фотографията с другите изобразителни изкуства.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Culture Moves Europe подкрепя творци от страните участнички в програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз
Иван Юруков е в ролята на революционера Гоце Делчев в постановката „Илинден“
Мексиканският пианист Марко Рейес свири Шопен и Рахманинов в София
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Резбовани приказки
Цветни аспекти
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Калейдоскоп
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.