NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Неизмеримата ендемична стойност на пещерата „Ветреница“ в Динарските планини вече е под закрилата на ЮНЕСКО
6140
Творчески отражения

Неизмеримата ендемична стойност на пещерата „Ветреница“ в Динарските планини вече е под закрилата на ЮНЕСКО

От днес пещерата „Ветреница“ в Босна и Херцеговина е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи. Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство.  Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията

| 26 Юли 2024, 17:26 ч.
Неизмеримата ендемична стойност на пещерата „Ветреница“ в Динарските планини вече е под закрилата на ЮНЕСКО
Неизмеримата ендемична стойност на пещерата „Ветреница“ в Динарските планини вече е под закрилата на ЮНЕСКО
Снимка © DFA

От днес пещерата „Ветреница“ в Босна и Херцеговина е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи.

Еко музикален фестивал ще събере български и чуждестранни артисти край Горна Оряховица, съобщиха от общинския пресцентър на железничарския град. 

Събитието ще се проведе в дните от 22 до 25 август в пространството край хижа „Божур“, където ще звучи ъндърграунд електронна музика.

Сред чуждестранните гости на събитието са SPAZ Crew от САЩ,  Glitch Crew Soundsystem от Румъния, Nickynutz и Le Troisieme Type от Белгия, D.I.S. и Diet от Германия. 

В програмата са включени още прожекции на филми, работилница за жонглиране и въртене на пой или огнена топка. Предвижда се вегетарианска кухня. Обмисля се и организирането на мобилен бар, но посетителите са свободни да носят собствени напитки и храна или да пазаруват от магазинчето към хижа „Божур“. 

Форумът няма комерсиален характер, а входът е безплатен.

Фестивалът е познат под името Ecologic

Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.

Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.

Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“. 

Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски

Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b

Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани. 

Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли. 

Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.

Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г. 

Хор „Зеро 8“ от Стокхолм спечели голямата награда на Европа за хорово пеене. Тази година конкурсът се проведе във Варна. В надпреварата участваха още Камерен хор на Торино, Италия, Младежки хор на Мадрид и „Сухар коруа“ от Доностия, Испания.  

Шведският мъжки състав „Зеро 8“ с диригент Расмус Кригщрьом е носител на голямата награда на Международния хоров конкурс в Марибор през 2023 г. Той получи най-много аплодисменти от станалата на крака публика след изпълненията си в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ) във Варна. Тяхната българска песен в репертоара бе „Трендафилчето“, в обработка на Николай Кауфман. 

Всички хорове бяха удостоени със статуетка и плакет за участието си в състезанието за европейската награда. Те са носители на най-високите отличия в международни хорови конкурси през миналата година. Мл

С „Опит за летене“ по Йордан Радичков Драматичният театър „Сава Огнянов“ в Русе ще открие новия театрален сезон. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.

Той уточни, че премиерата е насрочена за 13 септември на Голяма сцена в Доходното здание. Режисьор е Недялко Делчев, който направи сценичния вариант и постановката на „Балкански синдром“, съобщи още Илиев. Сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор Пламен Мирчев – Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев.

В спектакъла ще участва почти цялата трупа на Русенския театър в лицето на Венцислав Петков, Ивайло Спасимиров, Ивайло Драганов, Милен Димитров, Йовко Кънев, Крум Берков, Ростислав Панков, Борислав Апостолов, Кадри Хабил, Тодор Лазаров, Надя Банчева, Евгения Явашева, Дона Вълова, Кристиана Ценкова, както и гостът Алексей Кожухаров.

Втората премиера за сезона е планирана за 25 септември в Камерна за

Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство. 

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията.

Комитетът е отговорен за прилагането на Конвенцията, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на опазване на вече вписани обекти въз основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Комитетът за световно наследство заседава веднъж годишно на редовна сесия.

Пещерата „Ветреница“ се намира в Динарската планинска верига и се откроява със своето забележително пещерно биоразнообразие и ендемичност. Тя е известна още от древността и е с добре запазена карстовата топография. „Ветреница“ е една от най-важните точки на биоразнообразието в света за пещерна фауна, особено подземна водна фауна.

Пещерата е дом на редица световно застрашени видове гръбначни животни и на единственият подземен тръбен червей в света, както и на разнообразие от растителни видове, ендемични за Балканите.

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

Фестивалът за улични изкуства 6Fest ще има пътуващи издания в три нови града – София (14 септември), Стара Загора (20 – 21 септември) и Бургас (11 – 12 октомври), съобщават организаторите.

„Още от втората ни фестивална година се роди мечтата 6Fest да бъде и пътуващ уличен фестивал, и с всяка следваща година работим за нея. За да оживяваме и правим по-щастливи нашите градове чрез изкуства“, казват от 6Fest

Всички събития ще са с вход свободен, а зрителите ще видят цирк, куклен театър, огнено изкуство, кокили, танци.

В София, на площад „Света Неделя“, ще има клоунадно представление „Илюзии с Маг Русев“ на Даниел Русев от театър „Хамелеон“, „Музика на кокили“

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

Освен това, няколко от видовете, открити в пещерата „Ветреница“, са третични и предтретични реликтни видове, което означава, че много от тях могат да се считат за живите наследници на вкаменелости, изчезнали преди много време.

(Новина, избрана от босненската агенция ФЕНА за публикуване съгласно договора за сътрудничество между агенциите)

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
6140
Творчески отражения

Неизмеримата ендемична стойност на пещерата „Ветреница“ в Динарските планини вече е под закрилата на ЮНЕСКО

Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство.Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство.

| 26 Юли 2024, 17:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Неизмеримата ендемична стойност на пещерата „Ветреница“ в Динарските планини вече е под закрилата на ЮНЕСКО
Неизмеримата ендемична стойност на пещерата „Ветреница“ в Динарските планини вече е под закрилата на ЮНЕСКО
Снимка © DFA

От днес пещерата „Ветреница“ в Босна и Херцеговина е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи.

Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство. 

Еко музикален фестивал ще събере български и чуждестранни артисти край Горна Оряховица, съобщиха от общинския пресцентър на железничарския град. 

Събитието ще се проведе в дните от 22 до 25 август в пространството край хижа „Божур“, където ще звучи ъндърграунд електронна музика.

Сред чуждестранните гости на събитието са SPAZ Crew от САЩ,  Glitch Crew Soundsystem от Румъния, Nickynutz и Le Troisieme Type от Белгия, D.I.S. и Diet от Германия. 

В програмата са включени още прожекции на филми, работилница за жонглиране и въртене на пой или огнена топка. Предвижда се вегетарианска кухня. Обмисля се и организирането на мобилен бар, но посетителите са свободни да носят собствени напитки и храна или да пазаруват от магазинчето към хижа „Божур“. 

Форумът няма комерсиален характер, а входът е безплатен.

Фестивалът е познат под името Ecologic

Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.

Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.

Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“. 

Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски

Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b

Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани. 

Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли. 

Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.

Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г. 

Хор „Зеро 8“ от Стокхолм спечели голямата награда на Европа за хорово пеене. Тази година конкурсът се проведе във Варна. В надпреварата участваха още Камерен хор на Торино, Италия, Младежки хор на Мадрид и „Сухар коруа“ от Доностия, Испания.  

Шведският мъжки състав „Зеро 8“ с диригент Расмус Кригщрьом е носител на голямата награда на Международния хоров конкурс в Марибор през 2023 г. Той получи най-много аплодисменти от станалата на крака публика след изпълненията си в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ) във Варна. Тяхната българска песен в репертоара бе „Трендафилчето“, в обработка на Николай Кауфман. 

Всички хорове бяха удостоени със статуетка и плакет за участието си в състезанието за европейската награда. Те са носители на най-високите отличия в международни хорови конкурси през миналата година. Мл

С „Опит за летене“ по Йордан Радичков Драматичният театър „Сава Огнянов“ в Русе ще открие новия театрален сезон. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.

Той уточни, че премиерата е насрочена за 13 септември на Голяма сцена в Доходното здание. Режисьор е Недялко Делчев, който направи сценичния вариант и постановката на „Балкански синдром“, съобщи още Илиев. Сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор Пламен Мирчев – Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев.

В спектакъла ще участва почти цялата трупа на Русенския театър в лицето на Венцислав Петков, Ивайло Спасимиров, Ивайло Драганов, Милен Димитров, Йовко Кънев, Крум Берков, Ростислав Панков, Борислав Апостолов, Кадри Хабил, Тодор Лазаров, Надя Банчева, Евгения Явашева, Дона Вълова, Кристиана Ценкова, както и гостът Алексей Кожухаров.

Втората премиера за сезона е планирана за 25 септември в Камерна за

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията.

Комитетът е отговорен за прилагането на Конвенцията, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на опазване на вече вписани обекти въз основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Комитетът за световно наследство заседава веднъж годишно на редовна сесия.

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

Фестивалът за улични изкуства 6Fest ще има пътуващи издания в три нови града – София (14 септември), Стара Загора (20 – 21 септември) и Бургас (11 – 12 октомври), съобщават организаторите.

„Още от втората ни фестивална година се роди мечтата 6Fest да бъде и пътуващ уличен фестивал, и с всяка следваща година работим за нея. За да оживяваме и правим по-щастливи нашите градове чрез изкуства“, казват от 6Fest

Всички събития ще са с вход свободен, а зрителите ще видят цирк, куклен театър, огнено изкуство, кокили, танци.

В София, на площад „Света Неделя“, ще има клоунадно представление „Илюзии с Маг Русев“ на Даниел Русев от театър „Хамелеон“, „Музика на кокили“

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

Пещерата „Ветреница“ се намира в Динарската планинска верига и се откроява със своето забележително пещерно биоразнообразие и ендемичност. Тя е известна още от древността и е с добре запазена карстовата топография. „Ветреница“ е една от най-важните точки на биоразнообразието в света за пещерна фауна, особено подземна водна фауна.

Пещерата е дом на редица световно застрашени видове гръбначни животни и на единственият подземен тръбен червей в света, както и на разнообразие от растителни видове, ендемични за Балканите.

Освен това, няколко от видовете, открити в пещерата „Ветреница“, са третични и предтретични реликтни видове, което означава, че много от тях могат да се считат за живите наследници на вкаменелости, изчезнали преди много време.

(Новина, избрана от босненската агенция ФЕНА за публикуване съгласно договора за сътрудничество между агенциите)

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.