От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.
Прожекция на открито на първата част на анимацията „Отвътре навън“ ще се състои на 12 юли в Самоков, на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор на инициативата Миролюба Ташова.
Тя отбеляза, че освен любителите на футбола, са решили да зарадват и най- малките фенове на киното под звездите.
Първата част на продукцията разказва историята за тъгата и стреса в живота на децата, а главна героиня е Райли, на която й се налага да напусне родното място и приятелите си, за да живее в Сан Франциско със семейството си.
Наскоро излезе и втора част на анимацията, която е и в киносалоните у нас.
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
„Духът на стара София“ е темата на деветия фестивал „КвАРТал“ (13-15 септември), съобщават организаторите.
По думите им фокус ще бъде периодът на създаване на квартала – в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“, с множество сгради-паметници на културата, строени от видни българи за домовете на писатели, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости.
„Ще се пренесем в стария софийски център от началото на миналия век и епохата на ар нуво, ще извадим архивите, снимките и историите, които ще превърнем в изложби и турове, ще влезем в домовете, чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма на временните пешеходни пространства, ще гледаме шествие на ретро-автомобили, ще танцуваме в стила на епохата, а атмосферата ще н
На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.
Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения.
Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.
„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да
За поредна година фестивалът Open Buzludzha свързва култура, история и природа в незабравимо изживяване в подножието на връх “Бузлуджа” и на едноименния монумент. Това каза арх. Дора Иванова, председател на фондация “Проект Бузлуджа”, които са организатори на събитието.
Фестивалът ще бъде от осми до 11 август и ще включва концерти, 3D мапинг шоу и богата дневна програма.
По думите и тази година фестивалът ще бъде различен и още по-вдъхновяващ. На поляната пред хижа Бузлуджа и в подножието на самия монумент гостите могат да очакват три дни и три нощи редица известни български и чуждестранни групи, сред които "Керана и космонавтите" и Cool Den, както и над 20 DJ-я. Ще има и тематични партита, допълват организаторите. Събитието ще е на три музикални сцени сред природата, като освен с това фестивалът се отличава и с богата дневна програма.
Във фестивалната игра
Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.
Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображения на редица древногръцки божества и герои - Хера, Атина, Афродита, Аполон, Артемида, Дионис, Силен, Нике, Херакъл, Тезей, Парис. Има изображения на крилати сфинксове и амазонки. Фиалата от съкровището е с украса от африкански глави, припомнят от музея.
Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.
Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.
Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест
Два натюрморта от седемнадесети век, заграбени по време на нацистката окупация и изложени в Лувъра в Париж от 50-те години на миналия век, тъй като наследници не били открити, бяха върнати на 48 наследници на еврейското семейство, което ги е притежавало. Наследниците дариха картините на най-големия музей в света, съобщи АФП.
Голяма част от наследниците, както техните деца и внуци, се събраха във вторник около двата натюрморта, дело на Флорис ван Шутен и Петер Бинойт, рисувани вероятно през 1630 г. и 1620 г. Творбите ще бъдат изложени пред публика в Лувъра от сряда заедно с исторически документи за семейството, което ги е притежавало.
Това е изпълнен дълг към моето семейство, което е било преследвано и чиято история говори на следващите поколения, каза пред АФП една от наследничките, която се представя само като Марион. Директорът на Лувъра Лоранс де Кар подчерта, че то
Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път в Балчик на 14 и 15 юни, съобщават от Исторически музей - Балчик.
Мотото на форума е 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ. Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точни върху, които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и работят заедно и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще. Същевременно темата търси общи проблематики, както и перспективи за развитие и разгръщане на арт възможности и общи проекти. Концепцията е в събирането на едно място на идеите, творчеството и критиката на хора работещи и познаващи културната, художествената, социално-психологичната, проблематичната среда на Балканите, посочват още организаторите.
Те казват
Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.
Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.
В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ).
При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.
Тази година допълнихме с участници - автори, кои
Тио Крокър, Алюн Уейд и „Вертигонг“ свирят в последната вечер на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“.
Финалната вечер започва с индонезийския „Вертигонг“, който надхвърля границите на музикалното изразяване, съобщиха организаторите на фестивала.
Американският джаз тромпетист, композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър, номиниран за наградата „Грами“, три пъти за „Ехо“ и носител на наградата „Пресър“, излиза също тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“.
Внук на тромпетиста Док Чийтъм и ученик на легендарния джаз тромпетист Доналд Бърд, Тио Крокър е артист, дълбоко свързан с джаз традицията, посочват още организаторите на фестивала. Той е добре запознат със суинга, бибопа и акустичния модален джаз, а с авторската му музика се разкрива любовта му към о