Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".
В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.
Авиомузеят в Бургас ще приема посетители с вход свободен на 29 юни, когато се отбелязва 97-ата годишнина от създаването на летището в морския град. На същата дата се честват и седем години от откриването на авиомузея. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
По случай празника посетителите ще могат да разгледат десетте самолетни експоната, сред които е легендата на гражданската авиация Ту-154, както и най-популярният едномоторен, двупланов самолет в света Ан-2. В деня на събитието посетителите ще могат да събеседват с капитан Пламен Сталев, който ще разкаже за скритите тайни на авиацията.
Ще бъде представена и изложба на безпилотни летателни апарати тип дронове, арт работилници и др. От 17:00 часа е предвидена музикална програма, организирана от артистите EVA, Торино и Пашата.
На 29 юни 1947 г. се осъществява първият полет между София
Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.
Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.
„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли.
Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов с
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.
В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".
Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.
В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.
По традиция музик
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г., предаде АФП.
Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи.
"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.
Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона.
Съгласно решение
Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август - на централния площад в гр. Шипка, на 16 август - в парк "Розариум" в гр. Казанлък, и на 17 август в Епископската базилика в Пловдив.
Предвижда се изпълнение на произведенията "Песен" из "Българска сюита", оп. 21 на Панчо Владигеров, "Хей, Балкан! Младежка сюита в 4 части" от Цветан Добрев (произведение, композирано специално за оркестъра на Академията), "Ла Кампанела" -от Николо Паганини, "Цигански напеви" на Пабло де Сарасате, Симфония №9 В в ми минор, оп. 95 "Из Новия свят" на Антонин Дворжак.
Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.
Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.
Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена
Ако няма мечти, няма смисъл да се продължава. Надявам се да има начин да се постигнат, но не много бързо, защото без мечтите няма смисъл. Това каза актьорът Герасим Георгиев - Геро, който днес празнува юбилей.
„Този рожден ден е по-специален, защото навършвам 50 години. Ще го направя в най-близък кръг - роднини и приятели, а пък наесен - през септември, ще събера хората, като се върнат от морето, за да ги отпразнуваме тези 50 години“, каза той.
Все още има несбъднати мечти в киното, театъра и телевизията. „Набелязал съм си неща, дано да се получат. Да сме здрави само“, си пожела актьорът за рождения си ден.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГЕЦ МУ ДАЛ ИМЕТО ГЕРО
Роден е на 10 юли 1974 година в Русе. Докато се подготвял за кандидат-студентските изпити в НАТФИЗ, близък на Геро го запознал с големия актьор Георги Георгиев-Гец. Той го
Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.
На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.
Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин
Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми в Шумен. Церемонията се състоя в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников - 1856“. Първа награда беше присъдена на Вячеслав Бихун от Украйна за лентата "И хляб наш насъщни". Валери Добрев от Димитровград получи втора награда за „Обикновен герой". Люпчо Паункоски от Република Северна Македония взе трета награда за „Кино Охридското езеро".
Наградата на Националната федерация за алтернативно кино за монтаж беше присъдена за филма „Последните къщи в Бергервеен" на Нико Вестерхоф, Нидерландия. Наградата на Киноклуб "Мадарски конник" за операторско майсторство беше за филма „Повратникот", с автор Диме Талевски от Република Северна Македония. Наградата на Съюза на българските филмови дейци за режисура получи Група „Русефилм" за лентата „Зад кадър Георги Киряков". Наградата на Народно ч
Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.
„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq
Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители, подбрани от жури сред близо седемдесет кандидати. Лятната музикална академия в гр. Шипка получи признание от специалистите в Национален фонд "Култура", който финансира провеждането тази година, допълват организаторите.