Проектът Shaka Zulu Orchestra се събира отново за концерт в рамките на международния фестивал Jam on the river в троянското село Дебнево, съобщи създателят на формацията Минко Ламбов. Той е също диригент и композитор на репертоара на състава.
Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна.
Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.
Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство.
Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св.
В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.
Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.
Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.
Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но
На сцената на римския амфитеатър Арена ди Верона в Италия ще бъде изнесен концерт под диригентството на Рикардо Мути, по повод включването на италианското оперно пеене в списъка в световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП.
Велики италиански оперни арии ще зазвучат в петък вечерта. На сцената ще излязат руската дива Анна Нетребко, германският тенор Йонас Кауфман, френският баритон Людовик Тезие, италианското сопрано Елеонора Бурато и нейните сънародници Лука Салси и Франческо Мели. Очакват се повече от 10 000 любители на музиката да посетят този голям фестивал на класическата музика в най-големия театър на открито в света.
Под диригентството на маестро Рикардо Мути,160 оркестрови музиканти и над 300 хористи от най-престижните италиански театри, сред които „Ла Скала“ в Милано и „Ла Фениче“ във Венеция ще бъдат изпълнени арии от най-великите италиански композито
Поморийската художничка Нели Тодорова ще открие на 30 юли своята самостоятелна изложба живопис, озаглавена „Претворения“. Тя ще може да бъде видяна в Дружеството на бургаските художници, съобщиха от културното пространство в крайморския град.
Експозицията представя различни по стилове и тематика картини, както вече познати творения, така и невиждани досега, които организаторите определят като „съкровени и искрени“.
„Давам си сметка, че дареното ни свише безкрайно Божие Творение е недостижимо в нашия малък на дела житейски път, затова изложбата носи заглавието “Претворения”, споделя Нели Тодорова за своите творби.
„Претворения“ може да бъде разгледана в залата на Дружеството на бургаските художници до 10 август.
Нели Тодорова е родена на 8 август 1979 г. в Поморие. През 1998 г. завършва художествена паралелка в училището „Св. св.Кирил и
Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.
Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.
Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10
„Shaka Zulu Orchestra е eдин много различен за българската музика проект, който създадох през 2010 г., но поради факта, че започнах да се развивам в света на класическата музика и да работя със симфонични оркестри, бе временно замразен“, каза Ламбов.
На 2-ри август по специална покана на създателката на Jam on the river Вероника Тодорова, 15 от най-добрите български инструменталисти ще се съберат отново, за да представят албума на групата от 2019 г. “Ethnopuzzlology”. С него те печелят награда за най-добър фънк фюжън албум на Akademia Music Awards в Лос Анджелис (САЩ), допълни той.
Авторската музика на Shaka Zulu Orchestra е изградена върху мотиви от българския фолклор и е преплетена с джаз, фънк, фюжън, както и с музиката на различни етноси - африкански, индийски, арабски, арменски, турски, кубински, цигански, еврейски и др., разказа Ламбов.
„Този проект е реализиран само премиерно - в зала „България“ и аз много се гордея, че ще можем да го покажем на нашата публика тази година“, добави организаторът на фестивала Вероника Тодорова.
На 2 август посетителите на фестивала ще чуят и изпълнения на Echoo Balkan Samba. Формацията е от шестима и включва вокала Никифор Апостолов, Васил Узунов – акордеон, Николай Николов – гъдулка, Борислав Ангелков – баритон китара, Мариян Живков – барабани и Илко Градев – акордеон.
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
Мюзикълът „Дух“ и класическата опера „Тривиата“ предвижда програмата на петнадесетото издание на „Банско опера фест“, съобщиха от Община Банско. За поредна година любителите на класическата музика ще могат да се насладят на програмата на фестивала в последните дни на август на централния площад „Никола Вапцаров“ в планинския град.
Фестивалът предлага три музикални вечери, а началото ще бъде поставено тази вечер с мюзикъла „Класният се жени“ на Камерна опера – Благоевград, с режисьор Георги Динев, диригент Красимир Топалов, композитор Филип Павлов и либрето от Любомир Пеевски, съобщиха от Туристическия информационен център в Банско и от Камерна опера – Благоевград. Мюзикълът бе представен премиерно през април тази година в Благоевград.
На 30 август Държавна опера Варна ще представи на сцената н
В София вече се чувстваме като у дома си. Тук се върнахме при приятели. Обожаваме България. Това казаха част от артистите в мюзикъла „Фантомът на операта“, който се завръща у нас за втори път тази година.
От 29 август до 5 септември в зала 1 на НДК предстоят общо девет представления. След София екипът заминава за Лисабон, след това – за Базел, Прага и Антверпен, Прибалтика и Скандинавието.
„Връщаме се тук заради невероятното посрещане, което имахме първия път. Целият ни екип беше единодушен, че трябва да дойдем отново“, каза Дъги Картър. Той изпълнява ролята на Раул.
„Този прекрасен град – София, е единственият от турнето, в който се връщаме за втори път. И това ни прави много щастливи и нетърпеливи да се срещнем с публиката
Този петък започва Международният фестивал за популярни песни и танци „Дъга над Клептуза“ във Велинград, съобщава на официалната си страница Община Велинград.
Фестивалът ще продължи три дни, като изпълнителите и танцьорите ще имат възможност да покажат таланта си, да създадат приятелски отношения и да обменят добри практики, казват още те.
Пояснява се, че идеята на фестивала е градът да се утвърди като фестивален център и предпочитана туристическа дестинация. Основна цел е утвърждаване на музикална култура и обмен на добри практики.
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.
Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.
На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис.
Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона
Стиловете, през които минава групата, са етно, латино джаз, фънк, етно-джаз, експериментална авторска музика. Към момента стилът на групата може да се определи като балкански латино пънк джаз.
е медиен партньор на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the river, който ще се проведе от 31 юли до 3 август в троянското с. Дебнево.