NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Под прожектора Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
6820
Под прожектора

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г

| 25 Юли 2024, 15:11 ч.
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Снимка © БТА

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Наци

Едни от най-добрите постановки, които в момента се играят в България, ще участват в Националния фестивал на малките театрални форми, съобщи днес режисьорът Владлен Александров, директор на театъра във Враца. 

По думите му само една от най-добрите постановки няма да участва и то поради техническа невъзможност да бъде адаптирана за Врачанска сцена.

През седемте фестивални дни от 10 до 16 юни ще бъдат представени 14 пиеси. 

„Откриваме фестивала като един поклон към една голяма българска актриса Мария Стефанова, която дори и на преклонната си възраст, на която е, доста красиво присъства на българската театрална сцена. 

Това е един спектакъл на Театъра на българската армия - „Кралицата майка“, прекрасен е текстът и мисля, че ще бъде голям знак към сериозната театрална публика на Враца“, посочи Александров.

Той допълни, че през първия ден ще

"Аз бях много обогатен от Дора Валие. Тя промени живота ми", каза италианският художник Атилио Таверна. Творецът представи в София изложба с абстрактни платна, която посвети на 100-годишнината на българския изкуствовед Дора Увалиева, която добива популярност в чужбина като Дора Валие.

„След като прочетох книгата на Дора Валие за абстрактизма, се изстрелях напред. И този мой сериозен напредък аз го дължа изцяло на нея. Вярвам, че съм културно задължен към Дора Валие и поради този дълг, който нося към нея, аз дойдох тук да направя тази изложба и да говоря за нея“, казва още италианският писател.

ИЗЛОЖБАТА

Експозицията Abstracta е изложена в галерия „Средец“ на Министерството на културата до 17 юли и е под патронажа на президента на Република България Румен Радев. 

„От теоретичните идеи на Дора Валие художни

Трима известни български музиканти ще са солисти на предстоящия концерт на Симфониета – Враца, част от цикъла „Българският инструментален концерт“, съобщиха от културната институция. Това са Симеон Гошев – пиано, Атанас Кръстев – виолончело и Петър Македонски – тромпет.

В програмата са включени произведенията“ Концерт за виолончело и оркестър“ от Веселин Стоянов, „Концерт за тромпет и оркестър“ от Васил Казанджиев и „Рапсодия за пиано и оркестър“ от Йордан Гошев.

Изненадата за публиката ще е концертният роял Bösendorfer 280VC Concert Grand, който ще пристигне във Враца специално за изпълнението на Симеон Гошев, съобщиха от Симфониетата.

„Това е събитие, първо защото такива инструменти рядко се намират, особено в България. Този инструмент, доколкото знам, е едва от няколко седмици в България. И сега благодарение на маестро Павлов и цялата организация на Сим

Баритонът Андрей Юрковски, който отскоро е солист в Държавна опера - Бургас, ще има възможност отново да покаже превъплъщението си в образа на Фигаро в спектакъла "Севилският бръснар" от Джоакино Росини на 18 юни. Той дебютира в ролята, пресъздадена в стила на Елвис Пресли, четири дни по-рано, съобщават от културната институция в морския град.

С новия, осъвременен постановъчен прочит на Александър Текелиев на класическото произведение, съчетан с оригиналните сценографски и костюмографски решения на Денис Иванов, "Севилският бръснар" продължава да е предпочитано заглавие за местната публика вече почти три години след своята премиера, допълват от екипа на операта.

Диригент на спектакъла ще е Иван Кожухаров. В ролята на Розина отново ще е мецосопраното Йоана Кадийска. Андрея Мирчев ще е Граф /Шейх/ Алмавива, басът Костадин Мечков ще бъде отново Доктор Бартоло, а басът Дим

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на зрителя да разглежда моите картини. Важно за мен е да го накарам да се загледа. По тази причина ми е любопитна и реакцията на публиката, каквато и да е тя“, сподели още художникът. 

За картините си Калинович каза, че съдържат неговите настроения и чувства, които иска да предаде на хората. „Много често те са тъжни или меланхолични, явно аз съм такава натура, но се старая това да не е мрачна, а лека меланхолия, която да не разстройва много хората“, уточни той. 

В графиките, които най-добре се разглеждат с лупа, авторът изобразява различни фантастични същества, редом с човешки и животински образи. Творбите носят поетични заглавия, разкодиращи съдържанието, като „Сънищата на зимната градина“, „Зимно сърце“, „На лов за лято“, „Птиците винаги се връщат“, „Есенен вятър“, „В очакване на пролетта“, „Вторият ангел“. Има и цикъл с четирите сезона с наименование „Апокалиптичен бестиарий“. 

В някои работи той отдава почит на любими свои стари майстори. От Вермеер е цитирано известното платно „Момичето с перлената обеца“, но неговият офорт показва „Кражбата на перлената обеца“. Един ангел минава да види дали всичко е наред в „Улицата на Вермеер на небето“, където виждаме червената фасада от „Малката улица“. В друг офорт е внедрено момиче, четящо писмо край прозореца. Някъде се виждат автопортрети на Рембранд. Любим художник на украинеца е и нидерландецът Хендрик Аверкамп с неговите зимни пързалки за кънки. Давам цитати от техни работи, за да разкажа свои истории, обясни Калинович. За него изкуството е вътрешна потребност. „Така съм устроен от детството си и до днес чувствам, че трябва да правя неща, които да показвам на хората. Надявам се всяка седмица да се появяват нови идеи, да имам желание да работя и огънят в мен да не стихва“, сподели още той. 

По думите му пазарът за графика в световен мащаб не се е свил, както споделят негови колеги от България, даже обратно, в наше време се развива. Според него настоящите военни събития създават у хората необходимост от лъч светлина и те го намират в изкуството. „Това много ме радва, защото така чувствам, че може би върша нещо полезно“, каза художникът. 

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Бургас.

Това бяха първите думи на певицата Лили Иванова по време на концерта тази вечер в запълнения Летен театър на крайморския град. Публика от около 2000 души посрещна певицата с бурни аплодисменти и на крака, като през по-голямата част от концерта почти нямаше седящи. Над час и четиридесет минути присъстващите неуморно припяваха най-популярните песни на примата на българската поп музика. Концертът е част от националното турне на певицата за 2024 година.

Певицата се появи на сцената на фона на светлинно шоу и запя "Чуй душата ми", една от новите песни на изпълнителката, която е по текст на Мартин Карбовски. Последваха песните "Студ", "Сълза" и "Ако спра да те обичам". След тях певицата изпълни "Искам те", "Животът", "Огнище", "Покруса", "Бурната река", "Този свят е жен

На 20, а не на 27 септември, е премиерата на „Трансформърс: Първият“, съобщават от „Форум филм“.

Анимацията разказва историята на непокорните роботи Орион Пакс и D-16, които един ден целият свят ще познава като Оптимус Прайм и Мегатрон. Приятелите заемат най-ниското ниво в йерархията на Сайбертрон и се трудят като общи работници под повърхността на планетата, възхищавайки се на своя идол Сентинел Прайм, и мечтаейки един ден да се издигнат и да спечелят правото да се трансформират. Когато след поредната им лудория Орион Пакс и D-16 са наказани, те се натъкват на тайна, която ще ги отведе на шеметно пътешествие, което завинаги ще промени както тяхната съдба, така и тази на Сайбертрон.

Новият трейлър на „Трансформърс: Първият“ разкрива необуздания характер на Орион Пакс и D-16 и запознава

Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха   художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“. 

Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът. 

„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката. 

Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

Константин Калинович е утвърден в света на графиката и екслибриса, посочиха галеристите от „Ларго“ и го определиха като виртуоз на класическите техники офорт, суха игла, мецотинто и акватинта. Роден е през 1959 г. в Новокузнецк в Русия, но живее и работи в Киев. Завършил е специалност "Графика" в Украинската академия по печат. През 1992 г. е избран за член-кореспондент на Кралското дружество на художниците и гравьорите. Има над 30 самостоятелни изложби в Русия, Финландия, Швеция, Германия, Белгия, Италия, Украйна, Китай, САЩ, Нидерландия, Великобритания. Лауреат е на 30 международни награди.

Експозицията му във Варна „Моята зимна градина“ може да се разгледа до 13 август. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Русенската опера ще бъде представен в Ямбол
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината. Ще звучат едни от най-емблема ...
Изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде открита по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на столицата
Фотодокументална изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде представена по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на София. Откриването е на 16 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 00:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Под прожектора
6820
Под прожектора

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“.Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“.

| 25 Юли 2024, 15:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Снимка © БТА

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на зрителя да разглежда моите картини. Важно за мен е да го накарам да се загледа. По тази причина ми е любопитна и реакцията на публиката, каквато и да е тя“, сподели още художникът. 

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Наци

Едни от най-добрите постановки, които в момента се играят в България, ще участват в Националния фестивал на малките театрални форми, съобщи днес режисьорът Владлен Александров, директор на театъра във Враца. 

По думите му само една от най-добрите постановки няма да участва и то поради техническа невъзможност да бъде адаптирана за Врачанска сцена.

През седемте фестивални дни от 10 до 16 юни ще бъдат представени 14 пиеси. 

„Откриваме фестивала като един поклон към една голяма българска актриса Мария Стефанова, която дори и на преклонната си възраст, на която е, доста красиво присъства на българската театрална сцена. 

Това е един спектакъл на Театъра на българската армия - „Кралицата майка“, прекрасен е текстът и мисля, че ще бъде голям знак към сериозната театрална публика на Враца“, посочи Александров.

Той допълни, че през първия ден ще

"Аз бях много обогатен от Дора Валие. Тя промени живота ми", каза италианският художник Атилио Таверна. Творецът представи в София изложба с абстрактни платна, която посвети на 100-годишнината на българския изкуствовед Дора Увалиева, която добива популярност в чужбина като Дора Валие.

„След като прочетох книгата на Дора Валие за абстрактизма, се изстрелях напред. И този мой сериозен напредък аз го дължа изцяло на нея. Вярвам, че съм културно задължен към Дора Валие и поради този дълг, който нося към нея, аз дойдох тук да направя тази изложба и да говоря за нея“, казва още италианският писател.

ИЗЛОЖБАТА

Експозицията Abstracta е изложена в галерия „Средец“ на Министерството на културата до 17 юли и е под патронажа на президента на Република България Румен Радев. 

„От теоретичните идеи на Дора Валие художни

Трима известни български музиканти ще са солисти на предстоящия концерт на Симфониета – Враца, част от цикъла „Българският инструментален концерт“, съобщиха от културната институция. Това са Симеон Гошев – пиано, Атанас Кръстев – виолончело и Петър Македонски – тромпет.

В програмата са включени произведенията“ Концерт за виолончело и оркестър“ от Веселин Стоянов, „Концерт за тромпет и оркестър“ от Васил Казанджиев и „Рапсодия за пиано и оркестър“ от Йордан Гошев.

Изненадата за публиката ще е концертният роял Bösendorfer 280VC Concert Grand, който ще пристигне във Враца специално за изпълнението на Симеон Гошев, съобщиха от Симфониетата.

„Това е събитие, първо защото такива инструменти рядко се намират, особено в България. Този инструмент, доколкото знам, е едва от няколко седмици в България. И сега благодарение на маестро Павлов и цялата организация на Сим

Баритонът Андрей Юрковски, който отскоро е солист в Държавна опера - Бургас, ще има възможност отново да покаже превъплъщението си в образа на Фигаро в спектакъла "Севилският бръснар" от Джоакино Росини на 18 юни. Той дебютира в ролята, пресъздадена в стила на Елвис Пресли, четири дни по-рано, съобщават от културната институция в морския град.

С новия, осъвременен постановъчен прочит на Александър Текелиев на класическото произведение, съчетан с оригиналните сценографски и костюмографски решения на Денис Иванов, "Севилският бръснар" продължава да е предпочитано заглавие за местната публика вече почти три години след своята премиера, допълват от екипа на операта.

Диригент на спектакъла ще е Иван Кожухаров. В ролята на Розина отново ще е мецосопраното Йоана Кадийска. Андрея Мирчев ще е Граф /Шейх/ Алмавива, басът Костадин Мечков ще бъде отново Доктор Бартоло, а басът Дим

За картините си Калинович каза, че съдържат неговите настроения и чувства, които иска да предаде на хората. „Много често те са тъжни или меланхолични, явно аз съм такава натура, но се старая това да не е мрачна, а лека меланхолия, която да не разстройва много хората“, уточни той. 

В графиките, които най-добре се разглеждат с лупа, авторът изобразява различни фантастични същества, редом с човешки и животински образи. Творбите носят поетични заглавия, разкодиращи съдържанието, като „Сънищата на зимната градина“, „Зимно сърце“, „На лов за лято“, „Птиците винаги се връщат“, „Есенен вятър“, „В очакване на пролетта“, „Вторият ангел“. Има и цикъл с четирите сезона с наименование „Апокалиптичен бестиарий“. 

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Бургас.

Това бяха първите думи на певицата Лили Иванова по време на концерта тази вечер в запълнения Летен театър на крайморския град. Публика от около 2000 души посрещна певицата с бурни аплодисменти и на крака, като през по-голямата част от концерта почти нямаше седящи. Над час и четиридесет минути присъстващите неуморно припяваха най-популярните песни на примата на българската поп музика. Концертът е част от националното турне на певицата за 2024 година.

Певицата се появи на сцената на фона на светлинно шоу и запя "Чуй душата ми", една от новите песни на изпълнителката, която е по текст на Мартин Карбовски. Последваха песните "Студ", "Сълза" и "Ако спра да те обичам". След тях певицата изпълни "Искам те", "Животът", "Огнище", "Покруса", "Бурната река", "Този свят е жен

На 20, а не на 27 септември, е премиерата на „Трансформърс: Първият“, съобщават от „Форум филм“.

Анимацията разказва историята на непокорните роботи Орион Пакс и D-16, които един ден целият свят ще познава като Оптимус Прайм и Мегатрон. Приятелите заемат най-ниското ниво в йерархията на Сайбертрон и се трудят като общи работници под повърхността на планетата, възхищавайки се на своя идол Сентинел Прайм, и мечтаейки един ден да се издигнат и да спечелят правото да се трансформират. Когато след поредната им лудория Орион Пакс и D-16 са наказани, те се натъкват на тайна, която ще ги отведе на шеметно пътешествие, което завинаги ще промени както тяхната съдба, така и тази на Сайбертрон.

Новият трейлър на „Трансформърс: Първият“ разкрива необуздания характер на Орион Пакс и D-16 и запознава

Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха   художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“. 

Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът. 

„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката. 

Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

В някои работи той отдава почит на любими свои стари майстори. От Вермеер е цитирано известното платно „Момичето с перлената обеца“, но неговият офорт показва „Кражбата на перлената обеца“. Един ангел минава да види дали всичко е наред в „Улицата на Вермеер на небето“, където виждаме червената фасада от „Малката улица“. В друг офорт е внедрено момиче, четящо писмо край прозореца. Някъде се виждат автопортрети на Рембранд. Любим художник на украинеца е и нидерландецът Хендрик Аверкамп с неговите зимни пързалки за кънки. Давам цитати от техни работи, за да разкажа свои истории, обясни Калинович. За него изкуството е вътрешна потребност. „Така съм устроен от детството си и до днес чувствам, че трябва да правя неща, които да показвам на хората. Надявам се всяка седмица да се появяват нови идеи, да имам желание да работя и огънят в мен да не стихва“, сподели още той. 

По думите му пазарът за графика в световен мащаб не се е свил, както споделят негови колеги от България, даже обратно, в наше време се развива. Според него настоящите военни събития създават у хората необходимост от лъч светлина и те го намират в изкуството. „Това много ме радва, защото така чувствам, че може би върша нещо полезно“, каза художникът. 

Константин Калинович е утвърден в света на графиката и екслибриса, посочиха галеристите от „Ларго“ и го определиха като виртуоз на класическите техники офорт, суха игла, мецотинто и акватинта. Роден е през 1959 г. в Новокузнецк в Русия, но живее и работи в Киев. Завършил е специалност "Графика" в Украинската академия по печат. През 1992 г. е избран за член-кореспондент на Кралското дружество на художниците и гравьорите. Има над 30 самостоятелни изложби в Русия, Финландия, Швеция, Германия, Белгия, Италия, Украйна, Китай, САЩ, Нидерландия, Великобритания. Лауреат е на 30 международни награди.

Експозицията му във Варна „Моята зимна градина“ може да се разгледа до 13 август. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Русенската опера ще бъде представен в Ямбол
Изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде открита по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на столицата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.