NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
6822
Под прожектора

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г

| 25 Юли 2024, 15:11 ч.
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Снимка © БТА

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Носителят на наградата „Опус класик“ Готие Капюсон ще открие есенния полусезон на Софийската филхармония на 19 септември. Компания на сцената ще му прави носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих и маестро Найден Тодоров, съобщават от Софийската филхармония.

Програмата включва Концерт за цигулка и виолончело от Брамс, а също обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и органовата симфония на Камий Сен-Санс.

Австрийската цигуларка Лидия Байч гостува на 25 септември, а на 28 септември българската публика ще чуе за първи път у нас тенорът Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен.

Един от най-известните съвременни австрийски музиканти – пианистът и диригент Щефан Владар, зас

„За хор Боев с любов и песен“ – под това мото ще се състои на 10 юли в Хасково хоровият концерт, посветен на 90 години от рождението на диригента Боян Боев (1934 – 2022), съобщиха от общинския пресцентър. Организатори на проявата са Община Хасково, Младежки център - Хасково и Сдружение „Орфей 1977“. 

Музикалната проява в залата на Младежки център ще събере на една сцена няколко поколения хористи от формации, създадени и дирижирани от Боян Боев, обявен за почетен гражданин на областния център през 2007 година.

Публиката ще има възможност да чуе изпълнения на Детски хор „Орфей“ при Младежки център под акомпанимента на пианистката Ирен Капеловска и с хормайстор Вили Костадинова, както и на вокален ансамбъл „Орфей+“ при сдружение „АЕДА“, с диригент Елена Цветкова. 

„С този концерт ще отдадем още един път почит към Боян Боев, който е един от значимите музи

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Самостоятелна изложба на Виолета Иванова ще бъде открита днес в галерия „Интро“. В своите картини тя използва различни материали, като създава връзка между конкретното и абстрактното, съобщават организаторите.

Виолета Иванова е родена в България, но живее в САЩ от 2004 г., където има възможността да се докосне до богатата художествена сцена, развивана от американските галерии. 

Водена от страстта към изкуството и желанието за самооткритие през творчеството, Виолета се среща с Джеймс Ратлиф, собственик на галерия в Аризона, САЩ през 2020 г., разказват организаторите на изложбата й в София. 

По думите им тази среща се оказва ключова за нейното професионално развитие като художник, тъй като получава покана да се присъедини към дейността на галерията и да излага там своите творби. Получава възможността да работи като артмениджър в Simic Galleries във Финикс,

Украинският оркестър на свободата тръгва на международно турне с развято синьо-жълто знаме на страната с и "Одата на радостта", предаде АФП.

Музикалната формация, съставена от артисти, противопоставящи се на руската инвазия, репетира във Варшава за концертната си обиколка, която започва в Париж в петък, 12 юли.
       
Репетицията в зала "Опира" в полската столица, на която успяха да присъстват журналисти от АФП, започна с минута мълчание в памет на жертвите на руските ракетни удари над Украйна в понеделник. 
       
"Това е начин да насочим енергията си, но и да събудим света", казва Кери-Лин Уилсън, диригентка и основателка на оркестъра.
       
Уилсън, канадка от украински произход, създава ансамбъла в координация с украинското министерство на културата, операта "Метрополитън" в Ню Йорк и Пол

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на зрителя да разглежда моите картини. Важно за мен е да го накарам да се загледа. По тази причина ми е любопитна и реакцията на публиката, каквато и да е тя“, сподели още художникът. 

За картините си Калинович каза, че съдържат неговите настроения и чувства, които иска да предаде на хората. „Много често те са тъжни или меланхолични, явно аз съм такава натура, но се старая това да не е мрачна, а лека меланхолия, която да не разстройва много хората“, уточни той. 

В графиките, които най-добре се разглеждат с лупа, авторът изобразява различни фантастични същества, редом с човешки и животински образи. Творбите носят поетични заглавия, разкодиращи съдържанието, като „Сънищата на зимната градина“, „Зимно сърце“, „На лов за лято“, „Птиците винаги се връщат“, „Есенен вятър“, „В очакване на пролетта“, „Вторият ангел“. Има и цикъл с четирите сезона с наименование „Апокалиптичен бестиарий“. 

В някои работи той отдава почит на любими свои стари майстори. От Вермеер е цитирано известното платно „Момичето с перлената обеца“, но неговият офорт показва „Кражбата на перлената обеца“. Един ангел минава да види дали всичко е наред в „Улицата на Вермеер на небето“, където виждаме червената фасада от „Малката улица“. В друг офорт е внедрено момиче, четящо писмо край прозореца. Някъде се виждат автопортрети на Рембранд. Любим художник на украинеца е и нидерландецът Хендрик Аверкамп с неговите зимни пързалки за кънки. Давам цитати от техни работи, за да разкажа свои истории, обясни Калинович. За него изкуството е вътрешна потребност. „Така съм устроен от детството си и до днес чувствам, че трябва да правя неща, които да показвам на хората. Надявам се всяка седмица да се появяват нови идеи, да имам желание да работя и огънят в мен да не стихва“, сподели още той. 

По думите му пазарът за графика в световен мащаб не се е свил, както споделят негови колеги от България, даже обратно, в наше време се развива. Според него настоящите военни събития създават у хората необходимост от лъч светлина и те го намират в изкуството. „Това много ме радва, защото така чувствам, че може би върша нещо полезно“, каза художникът. 

Шоуто на Армин ван Бюрен на 30 август се мести на закрито – в зала „Арена София“, съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е част от поредицата Sofia Solid.

Към сета на петкратния носител на титлата „Най-добър диджей в света“ се присъединяват и още трима топ световни артисти – Мес Саломе, Avalan Rokston и Юна.

„Промяната на локацията не само ще запази позитивната хронология в историята на всички гостувания на Армин ван Бюрен в София, но и ще осигури още по-интензивно и енергично парти преживяване за публиката с удължено времетраене на DJ сета на Армин и включването на още трима топ диджеи и артистите от Нов Цирк с атрактивна съпътстваща програма. По-дългото времетраене на събитието означава повече музика, повече емоции и незаб

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в кои

Такъв съм си аз – един театър и една жена за цял живот... Признавам, това се дължи предимно на моя консерватизъм, каза големият български актьор Николай Бинев. Той остава верен на Младежкия театър и в продължение на целия си сценичен живот играе почти само на негова сцена. 

„Мисля, че най-силното ми качество е умението да се съсредоточавам – и пред микрофона, и пред камерата, и на театралната сцена. Но ако ме изправите пред 50 или 100 човека на живо, моите колеги знаят, че аз просто съм умрял. Този ужасен страх, от дъха на публиката – с него не се свиква“, разказва актьорът, чиято кариера започва с музиката.

„Обичам да събирам и да се ровя в снимки на мои приятели. Моята голяма страст е музиката. Имам над триста касети с оперна и симфонична музика. Аз самият съм завършил музикално училище и понякога си мисля дали нямаше да е по-до

Столичната галерия Hostgallery представя изложбата Entity. Експозицията е на Яна Карадимова и Венцислав Вълев и ще продължи от 6 до 26 юни, съобщават организаторите.

„Entity е една история за виртуалния разговор на човека със собственото си творение. Низ от въпроси и генерирани машинни отговори, които се превръщат в нов визуален език. Изследвания на тялото и на душата в диалог с машината - човекът се свързва с изкуствения интелект на ново различно ниво“, разказват от екипа. Те допълват за Яна и Венцислав, основатели на студио Karadime, всичко започва от експеримент с подадена собствена ЯМР снимка от Яна и разчитането от обучени модели.

„В резултат на последващата артистична работа и стотици визуални интерпретации получават нови модели на човешки единици, образи на души и още много комбинации от тях. В търсене на неизвестното, моделите на изкуствения интелект се опитва

Константин Калинович е утвърден в света на графиката и екслибриса, посочиха галеристите от „Ларго“ и го определиха като виртуоз на класическите техники офорт, суха игла, мецотинто и акватинта. Роден е през 1959 г. в Новокузнецк в Русия, но живее и работи в Киев. Завършил е специалност "Графика" в Украинската академия по печат. През 1992 г. е избран за член-кореспондент на Кралското дружество на художниците и гравьорите. Има над 30 самостоятелни изложби в Русия, Финландия, Швеция, Германия, Белгия, Италия, Украйна, Китай, САЩ, Нидерландия, Великобритания. Лауреат е на 30 международни награди.

Експозицията му във Варна „Моята зимна градина“ може да се разгледа до 13 август. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
6822
Под прожектора

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“.Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“.

| 25 Юли 2024, 15:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България
Снимка © БТА

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на зрителя да разглежда моите картини. Важно за мен е да го накарам да се загледа. По тази причина ми е любопитна и реакцията на публиката, каквато и да е тя“, сподели още художникът. 

Носителят на наградата „Опус класик“ Готие Капюсон ще открие есенния полусезон на Софийската филхармония на 19 септември. Компания на сцената ще му прави носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих и маестро Найден Тодоров, съобщават от Софийската филхармония.

Програмата включва Концерт за цигулка и виолончело от Брамс, а също обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и органовата симфония на Камий Сен-Санс.

Австрийската цигуларка Лидия Байч гостува на 25 септември, а на 28 септември българската публика ще чуе за първи път у нас тенорът Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен.

Един от най-известните съвременни австрийски музиканти – пианистът и диригент Щефан Владар, зас

„За хор Боев с любов и песен“ – под това мото ще се състои на 10 юли в Хасково хоровият концерт, посветен на 90 години от рождението на диригента Боян Боев (1934 – 2022), съобщиха от общинския пресцентър. Организатори на проявата са Община Хасково, Младежки център - Хасково и Сдружение „Орфей 1977“. 

Музикалната проява в залата на Младежки център ще събере на една сцена няколко поколения хористи от формации, създадени и дирижирани от Боян Боев, обявен за почетен гражданин на областния център през 2007 година.

Публиката ще има възможност да чуе изпълнения на Детски хор „Орфей“ при Младежки център под акомпанимента на пианистката Ирен Капеловска и с хормайстор Вили Костадинова, както и на вокален ансамбъл „Орфей+“ при сдружение „АЕДА“, с диригент Елена Цветкова. 

„С този концерт ще отдадем още един път почит към Боян Боев, който е един от значимите музи

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Самостоятелна изложба на Виолета Иванова ще бъде открита днес в галерия „Интро“. В своите картини тя използва различни материали, като създава връзка между конкретното и абстрактното, съобщават организаторите.

Виолета Иванова е родена в България, но живее в САЩ от 2004 г., където има възможността да се докосне до богатата художествена сцена, развивана от американските галерии. 

Водена от страстта към изкуството и желанието за самооткритие през творчеството, Виолета се среща с Джеймс Ратлиф, собственик на галерия в Аризона, САЩ през 2020 г., разказват организаторите на изложбата й в София. 

По думите им тази среща се оказва ключова за нейното професионално развитие като художник, тъй като получава покана да се присъедини към дейността на галерията и да излага там своите творби. Получава възможността да работи като артмениджър в Simic Galleries във Финикс,

Украинският оркестър на свободата тръгва на международно турне с развято синьо-жълто знаме на страната с и "Одата на радостта", предаде АФП.

Музикалната формация, съставена от артисти, противопоставящи се на руската инвазия, репетира във Варшава за концертната си обиколка, която започва в Париж в петък, 12 юли.
       
Репетицията в зала "Опира" в полската столица, на която успяха да присъстват журналисти от АФП, започна с минута мълчание в памет на жертвите на руските ракетни удари над Украйна в понеделник. 
       
"Това е начин да насочим енергията си, но и да събудим света", казва Кери-Лин Уилсън, диригентка и основателка на оркестъра.
       
Уилсън, канадка от украински произход, създава ансамбъла в координация с украинското министерство на културата, операта "Метрополитън" в Ню Йорк и Пол

За картините си Калинович каза, че съдържат неговите настроения и чувства, които иска да предаде на хората. „Много често те са тъжни или меланхолични, явно аз съм такава натура, но се старая това да не е мрачна, а лека меланхолия, която да не разстройва много хората“, уточни той. 

В графиките, които най-добре се разглеждат с лупа, авторът изобразява различни фантастични същества, редом с човешки и животински образи. Творбите носят поетични заглавия, разкодиращи съдържанието, като „Сънищата на зимната градина“, „Зимно сърце“, „На лов за лято“, „Птиците винаги се връщат“, „Есенен вятър“, „В очакване на пролетта“, „Вторият ангел“. Има и цикъл с четирите сезона с наименование „Апокалиптичен бестиарий“. 

Шоуто на Армин ван Бюрен на 30 август се мести на закрито – в зала „Арена София“, съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е част от поредицата Sofia Solid.

Към сета на петкратния носител на титлата „Най-добър диджей в света“ се присъединяват и още трима топ световни артисти – Мес Саломе, Avalan Rokston и Юна.

„Промяната на локацията не само ще запази позитивната хронология в историята на всички гостувания на Армин ван Бюрен в София, но и ще осигури още по-интензивно и енергично парти преживяване за публиката с удължено времетраене на DJ сета на Армин и включването на още трима топ диджеи и артистите от Нов Цирк с атрактивна съпътстваща програма. По-дългото времетраене на събитието означава повече музика, повече емоции и незаб

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в кои

Такъв съм си аз – един театър и една жена за цял живот... Признавам, това се дължи предимно на моя консерватизъм, каза големият български актьор Николай Бинев. Той остава верен на Младежкия театър и в продължение на целия си сценичен живот играе почти само на негова сцена. 

„Мисля, че най-силното ми качество е умението да се съсредоточавам – и пред микрофона, и пред камерата, и на театралната сцена. Но ако ме изправите пред 50 или 100 човека на живо, моите колеги знаят, че аз просто съм умрял. Този ужасен страх, от дъха на публиката – с него не се свиква“, разказва актьорът, чиято кариера започва с музиката.

„Обичам да събирам и да се ровя в снимки на мои приятели. Моята голяма страст е музиката. Имам над триста касети с оперна и симфонична музика. Аз самият съм завършил музикално училище и понякога си мисля дали нямаше да е по-до

Столичната галерия Hostgallery представя изложбата Entity. Експозицията е на Яна Карадимова и Венцислав Вълев и ще продължи от 6 до 26 юни, съобщават организаторите.

„Entity е една история за виртуалния разговор на човека със собственото си творение. Низ от въпроси и генерирани машинни отговори, които се превръщат в нов визуален език. Изследвания на тялото и на душата в диалог с машината - човекът се свързва с изкуствения интелект на ново различно ниво“, разказват от екипа. Те допълват за Яна и Венцислав, основатели на студио Karadime, всичко започва от експеримент с подадена собствена ЯМР снимка от Яна и разчитането от обучени модели.

„В резултат на последващата артистична работа и стотици визуални интерпретации получават нови модели на човешки единици, образи на души и още много комбинации от тях. В търсене на неизвестното, моделите на изкуствения интелект се опитва

В някои работи той отдава почит на любими свои стари майстори. От Вермеер е цитирано известното платно „Момичето с перлената обеца“, но неговият офорт показва „Кражбата на перлената обеца“. Един ангел минава да види дали всичко е наред в „Улицата на Вермеер на небето“, където виждаме червената фасада от „Малката улица“. В друг офорт е внедрено момиче, четящо писмо край прозореца. Някъде се виждат автопортрети на Рембранд. Любим художник на украинеца е и нидерландецът Хендрик Аверкамп с неговите зимни пързалки за кънки. Давам цитати от техни работи, за да разкажа свои истории, обясни Калинович. За него изкуството е вътрешна потребност. „Така съм устроен от детството си и до днес чувствам, че трябва да правя неща, които да показвам на хората. Надявам се всяка седмица да се появяват нови идеи, да имам желание да работя и огънят в мен да не стихва“, сподели още той. 

По думите му пазарът за графика в световен мащаб не се е свил, както споделят негови колеги от България, даже обратно, в наше време се развива. Според него настоящите военни събития създават у хората необходимост от лъч светлина и те го намират в изкуството. „Това много ме радва, защото така чувствам, че може би върша нещо полезно“, каза художникът. 

Константин Калинович е утвърден в света на графиката и екслибриса, посочиха галеристите от „Ларго“ и го определиха като виртуоз на класическите техники офорт, суха игла, мецотинто и акватинта. Роден е през 1959 г. в Новокузнецк в Русия, но живее и работи в Киев. Завършил е специалност "Графика" в Украинската академия по печат. През 1992 г. е избран за член-кореспондент на Кралското дружество на художниците и гравьорите. Има над 30 самостоятелни изложби в Русия, Финландия, Швеция, Германия, Белгия, Италия, Украйна, Китай, САЩ, Нидерландия, Великобритания. Лауреат е на 30 международни награди.

Експозицията му във Варна „Моята зимна градина“ може да се разгледа до 13 август. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.