NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Георги Кордов
5943
Калейдоскоп

Биография: Георги Кордов

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика. От 1974 до 1995 г

| 25 Юли 2024, 11:36 ч.
Биография: Георги Кордов
Биография: Георги Кордов
Снимка © Христо Юскeселиев

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика.

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Софийската филхармония в следващите две седмици ще бъде основният оркестър на фестивала Masters of Classic в Букурещ, съобщават от филхармонията.

По думите им форумът ще срещне публиката със световнопризнати солисти от класическата сцена – оперните звезди Анна Нетребко и Юсиф Айвазов, Елина Гаранча, Роландо Вийазон, Елими Погорелц, Роберто Аланя, Пьотр Бечала, Олга Кулчинская,  Асмик Григорян, Андрей Жиликовски, пианист Фазил Сей и виртуозния цигулар и музикален директор на Лионския оркестър – Николай Шепс-Знайдер. Диригент на концертите е италианският маестро Микеланджело Маца

„Поканата към Софийската филхармония дойде след много успешни оперни концерти на световноизвестни певци в София. Признанието от артистите за високото качество на оркестъра и от мени

От 1 до 30 септември е срокът за кандидатстване за участие в четвъртото издание на националното „Биенале на илюстрацията“, съобщават организаторите.

Форумът приема произведения в две категории – „Реализирани творби“ - външни проекти като илюстрации за книги, реклами, физически продукти, онлайн платформи и др., както и творби, които предстои да видят бял свят, и „Нереализирани творби“ - скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки и т.н.

Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите. Допълват, че няма ограничения и по отношение на медията и изразните средства, които включват акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика, триизме

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

От 1974 до 1995 г. той е преподавател по пеене в естрадния отдел при Българската държавна консерватория (БДК, днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Той е първият български хабилитиран преподавател в това обучение. По-късно преподава и в Нов български университет, където негови възпитаници са Кичка Бодурова, Георги Христов, Ваня Костова, Ирина Флорин.

ОТ 12-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ КОНЦЕРТИ, НА 13 ВЛИЗА В СТУДИО

Георги Николов Кордов е роден на 25 юли 1934 г. в Хасково. От малък се увлича по музиката. Концертната му дейност започва през 1946 г. в родния му град като солист в ученическия хор. През 1947 г. участва в Републиканския музикален фестивал, в София, и получава първа награда. Същата година, когато е на 13, за първи път влиза в студиото на радио „София“ и записва песента „Ратайче“, с която печели награда за отлична интерпретация на Първия младежки фестивал в Прага (1947). Там получава диплом за отлично представяне.

През 1948 г. постъпва в Средното музикално училище, в Пловдив, което завършва със специалностите пеене и дирижиране. Завършва класическо пеене в БДК през 1957 г. в класа по оперно пеене на проф. Елена Ангелова-Орукин. Учи и в оперната школа при консерваторията с ръководител Драган Кърджиев.

ПЪРВИ ЛАУРЕАТ НА ПЪРВИЯ ЕСТРАДЕН КОНКРУС

Лейди Гага и Селин Дион се очаква да участват в церемонията по откриването на Олимпиадата в Париж тази вечер, когато френската столица се готви да се противопостави на 100-годишна олимпийска традиция, предаде Пи Ей мидия/ДПА. 

Според съобщенията те ще изпълнят версия на големия хит La Vie en Rose на Едит Пиаф като част от бляскавия завършек на първата по рода си церемония по откриване, която ще бъде организирана извън стадион.

Дион, която е от френско-канадски произход, загатна за появата си в публикация в социалната мрежа "Екс". "Всеки път, когато се връщам в Париж, си спомням, че в света има още толкова много красота и радост, до които да се докоснеш. Обичам Париж и съм толкова щастлива да се върна!", написа певицата. 

Френската столица се подготвя за уникалната церемония от месеци.

Феновете с билети ще имат достъп до специално изградени три

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с турне, наречено The Best of, заедно с Врачанската филхармония, с диригент Христо Павлов, съобщават от екипа на изпълнителя.

Концертите започват от Варна на 9 август, следват 10 август – Каварна, 11 август – Попово, 12 август – Велико Търново, 13 август – Сливен, 14 август – Кърджали, 15 август – Черноморец, 16 август – Несебър, 17 август – Бургас, 18 август – Поморие, 19 август – Свети Влас, и 1 септември – Пловдив

В програмата на концертите са любимите песни на Васил Петров от различни негови албуми, като за първи път ще има и поред

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за сим

По идея на диригента Георги Белчев, през 1953 г. Георги Кордов се включва в състава на сформирания „Мъжки вокален квинтет“ по подобие на прочутия германски секстет „Комедиан хармонис“. Първи тенор е прочутият Ари – Аспарух Лешников, втори тенор – „лиричният“ Данаил Николов, баритони – Георги Белчев и Георги Кордов, и бас – Димитър Манолов. 

През 1954 г. в столичната зала „България“ се провежда Първото общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство, на което жури, оглавявано от проф. Георги Златев-Черкин, излъчва Георги Кордов за лауреат.

В концертния му репертоар са включени песни от Франц Шуберт, Роберт Шуман, Едвард Григ, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев. Следващите концертни изяви на Георги Кордов са като солист на Ансамбъла за песни към Българското радио, в който постъпва в началото на 1958 г.

ПЪРВИ СТЪПКИ НА ПОП МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

През 1958-1959 г. започва активната самостоятелна концертна дейност на Георги Кордов. Принос за това имат Българското радио и Българската телевизия, където той прави първите си записи. През 1959 г., когато се открива телевизионната кула, най-напред е пусната негова композиция – „Вечерна песен“, която по-късно става сигнал на радиото.

През 1960 г. Георги Кордов инициира създаването на сходната формация „Приятели на песента“, в която са тенорите Данаил Николов и Моис Леонов, баритонът Ангел Заберски и басът Атанас Паришков, – със задачата да осъществяват студийна звукозаписна дейност в радио „София“. През 1962 г. взимат участие във Второто общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство и са удостоени с лауреатско звание. Паралелно с това, Георги Кордов започва да осъществява самостоятелна солистична дейност, изпълнявайки различни песни от прохождащата поп музика, наричана тогава естрада или забава. Заедно с него, в този процес се включват и други певци като Екатерина Ванкова-Коларова, Ирина Чмихова, Маргрет Николова, Данаил Николов.

От есента на 1963 г., в продължение на 12 години, Георги Кордов е солист в естрадата на армията.

СВЕТОВНИ НАГРАДИ

Георги Кордов участва в редица международни песенни фестивали и конкурси. Лауреат е на Световния фестивал на младежта и студентите в Хелзинки, Финландия (1962). Носител е на втора награда от Международния конкурс за естрадни изпълнители в Рен, Франция (1965), втора награда за изпълнение на третия фестивал „Златният Орфей“ (1967), четвърта награда от конкурса за „Музикалната купа на Европа“ (1970) в Берн, Швейцария, съвместно с Йорданка Христова и Богдана Карадочева. 

Композиционните си опити прави още в музикалното училище в Пловдив, но първата публикувана песен е „Неделя следобед“ с текст на Богомил Гудев, с която печели втората награда на „Златният Орфей“.

ПРИНОС КЪМ ДЖАЗ МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

От 1974 до 1984 г., като секретар на Съюза на музикалните дейци, осъществява доста полезни начинания – както за изясняване на ролята на забавното изкуство в страната, така и разширяване на неговата артистична територия в комплексния български живот. Неговият решителен принос за официализирането и популяризирането на джаз изкуството в България е откриването през 1974 г. на „Джазклуб“ в съюзната сладкарница „Опера“ и провеждането на Първия преглед на българските джазови оркестри във зала „Универсиада“ през 1977 г., който прераства в международен фестивал.

Георги Кордов се изявява и като композитор на естрадна музика. Изпълнява и записва много песни, сред които „Приказка“, „Влюбената хармоника“, „Аз искам да те помня все така“, „Брезите и момчето“, „Вечерна песен“. Един от големите му хитове е „Приказка“ от Йосиф Цанков и „Малка къща сред полето“ в дует с Маргрет Николова. Песни за него композират Емил Георгиев, Бенцион Елиезер, Димитър Вълчев, Тончо Русев, Ангел Заберски („Ти идваш, любов“ и „Брезите и момичето“).

Умира на 16 януари 2006 г.

/МВ/ДС/отдел „Справочна“

Използвани източници: Енциклопедия А-Я, том 3, 1982, БАН, с. 559.; в. „Континент“, бр. 19/24 януари 1994 г.; в. „Нощен труд“, бр. 76/26 април 1994 г.; в. „Демокрация“, бр. 203/1 август 1998 г.; в. „Новинар“, бр. 156/11 юли 2009 г.; https://www.bgestrada.com/bgestrada/index.php?q=content/Георги%20Кордов; https://archives.bnr.bg/georgi-kordov-v-estradata-ne-se-vliza-prez-mnogo-vrati/.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската пла ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Калейдоскоп
5943
Калейдоскоп

Биография: Георги Кордов

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци.Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов.

| 25 Юли 2024, 11:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Георги Кордов
Биография: Георги Кордов
Снимка © Христо Юскeселиев

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика.

От 1974 до 1995 г. той е преподавател по пеене в естрадния отдел при Българската държавна консерватория (БДК, днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Той е първият български хабилитиран преподавател в това обучение. По-късно преподава и в Нов български университет, където негови възпитаници са Кичка Бодурова, Георги Христов, Ваня Костова, Ирина Флорин.

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Софийската филхармония в следващите две седмици ще бъде основният оркестър на фестивала Masters of Classic в Букурещ, съобщават от филхармонията.

По думите им форумът ще срещне публиката със световнопризнати солисти от класическата сцена – оперните звезди Анна Нетребко и Юсиф Айвазов, Елина Гаранча, Роландо Вийазон, Елими Погорелц, Роберто Аланя, Пьотр Бечала, Олга Кулчинская,  Асмик Григорян, Андрей Жиликовски, пианист Фазил Сей и виртуозния цигулар и музикален директор на Лионския оркестър – Николай Шепс-Знайдер. Диригент на концертите е италианският маестро Микеланджело Маца

„Поканата към Софийската филхармония дойде след много успешни оперни концерти на световноизвестни певци в София. Признанието от артистите за високото качество на оркестъра и от мени

От 1 до 30 септември е срокът за кандидатстване за участие в четвъртото издание на националното „Биенале на илюстрацията“, съобщават организаторите.

Форумът приема произведения в две категории – „Реализирани творби“ - външни проекти като илюстрации за книги, реклами, физически продукти, онлайн платформи и др., както и творби, които предстои да видят бял свят, и „Нереализирани творби“ - скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки и т.н.

Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите. Допълват, че няма ограничения и по отношение на медията и изразните средства, които включват акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика, триизме

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

ОТ 12-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ КОНЦЕРТИ, НА 13 ВЛИЗА В СТУДИО

Георги Николов Кордов е роден на 25 юли 1934 г. в Хасково. От малък се увлича по музиката. Концертната му дейност започва през 1946 г. в родния му град като солист в ученическия хор. През 1947 г. участва в Републиканския музикален фестивал, в София, и получава първа награда. Същата година, когато е на 13, за първи път влиза в студиото на радио „София“ и записва песента „Ратайче“, с която печели награда за отлична интерпретация на Първия младежки фестивал в Прага (1947). Там получава диплом за отлично представяне.

Лейди Гага и Селин Дион се очаква да участват в церемонията по откриването на Олимпиадата в Париж тази вечер, когато френската столица се готви да се противопостави на 100-годишна олимпийска традиция, предаде Пи Ей мидия/ДПА. 

Според съобщенията те ще изпълнят версия на големия хит La Vie en Rose на Едит Пиаф като част от бляскавия завършек на първата по рода си церемония по откриване, която ще бъде организирана извън стадион.

Дион, която е от френско-канадски произход, загатна за появата си в публикация в социалната мрежа "Екс". "Всеки път, когато се връщам в Париж, си спомням, че в света има още толкова много красота и радост, до които да се докоснеш. Обичам Париж и съм толкова щастлива да се върна!", написа певицата. 

Френската столица се подготвя за уникалната церемония от месеци.

Феновете с билети ще имат достъп до специално изградени три

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с турне, наречено The Best of, заедно с Врачанската филхармония, с диригент Христо Павлов, съобщават от екипа на изпълнителя.

Концертите започват от Варна на 9 август, следват 10 август – Каварна, 11 август – Попово, 12 август – Велико Търново, 13 август – Сливен, 14 август – Кърджали, 15 август – Черноморец, 16 август – Несебър, 17 август – Бургас, 18 август – Поморие, 19 август – Свети Влас, и 1 септември – Пловдив

В програмата на концертите са любимите песни на Васил Петров от различни негови албуми, като за първи път ще има и поред

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за сим

През 1948 г. постъпва в Средното музикално училище, в Пловдив, което завършва със специалностите пеене и дирижиране. Завършва класическо пеене в БДК през 1957 г. в класа по оперно пеене на проф. Елена Ангелова-Орукин. Учи и в оперната школа при консерваторията с ръководител Драган Кърджиев.

ПЪРВИ ЛАУРЕАТ НА ПЪРВИЯ ЕСТРАДЕН КОНКРУС

По идея на диригента Георги Белчев, през 1953 г. Георги Кордов се включва в състава на сформирания „Мъжки вокален квинтет“ по подобие на прочутия германски секстет „Комедиан хармонис“. Първи тенор е прочутият Ари – Аспарух Лешников, втори тенор – „лиричният“ Данаил Николов, баритони – Георги Белчев и Георги Кордов, и бас – Димитър Манолов. 

През 1954 г. в столичната зала „България“ се провежда Първото общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство, на което жури, оглавявано от проф. Георги Златев-Черкин, излъчва Георги Кордов за лауреат.

В концертния му репертоар са включени песни от Франц Шуберт, Роберт Шуман, Едвард Григ, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев. Следващите концертни изяви на Георги Кордов са като солист на Ансамбъла за песни към Българското радио, в който постъпва в началото на 1958 г.

ПЪРВИ СТЪПКИ НА ПОП МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

През 1958-1959 г. започва активната самостоятелна концертна дейност на Георги Кордов. Принос за това имат Българското радио и Българската телевизия, където той прави първите си записи. През 1959 г., когато се открива телевизионната кула, най-напред е пусната негова композиция – „Вечерна песен“, която по-късно става сигнал на радиото.

През 1960 г. Георги Кордов инициира създаването на сходната формация „Приятели на песента“, в която са тенорите Данаил Николов и Моис Леонов, баритонът Ангел Заберски и басът Атанас Паришков, – със задачата да осъществяват студийна звукозаписна дейност в радио „София“. През 1962 г. взимат участие във Второто общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство и са удостоени с лауреатско звание. Паралелно с това, Георги Кордов започва да осъществява самостоятелна солистична дейност, изпълнявайки различни песни от прохождащата поп музика, наричана тогава естрада или забава. Заедно с него, в този процес се включват и други певци като Екатерина Ванкова-Коларова, Ирина Чмихова, Маргрет Николова, Данаил Николов.

От есента на 1963 г., в продължение на 12 години, Георги Кордов е солист в естрадата на армията.

СВЕТОВНИ НАГРАДИ

Георги Кордов участва в редица международни песенни фестивали и конкурси. Лауреат е на Световния фестивал на младежта и студентите в Хелзинки, Финландия (1962). Носител е на втора награда от Международния конкурс за естрадни изпълнители в Рен, Франция (1965), втора награда за изпълнение на третия фестивал „Златният Орфей“ (1967), четвърта награда от конкурса за „Музикалната купа на Европа“ (1970) в Берн, Швейцария, съвместно с Йорданка Христова и Богдана Карадочева. 

Композиционните си опити прави още в музикалното училище в Пловдив, но първата публикувана песен е „Неделя следобед“ с текст на Богомил Гудев, с която печели втората награда на „Златният Орфей“.

ПРИНОС КЪМ ДЖАЗ МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

От 1974 до 1984 г., като секретар на Съюза на музикалните дейци, осъществява доста полезни начинания – както за изясняване на ролята на забавното изкуство в страната, така и разширяване на неговата артистична територия в комплексния български живот. Неговият решителен принос за официализирането и популяризирането на джаз изкуството в България е откриването през 1974 г. на „Джазклуб“ в съюзната сладкарница „Опера“ и провеждането на Първия преглед на българските джазови оркестри във зала „Универсиада“ през 1977 г., който прераства в международен фестивал.

Георги Кордов се изявява и като композитор на естрадна музика. Изпълнява и записва много песни, сред които „Приказка“, „Влюбената хармоника“, „Аз искам да те помня все така“, „Брезите и момчето“, „Вечерна песен“. Един от големите му хитове е „Приказка“ от Йосиф Цанков и „Малка къща сред полето“ в дует с Маргрет Николова. Песни за него композират Емил Георгиев, Бенцион Елиезер, Димитър Вълчев, Тончо Русев, Ангел Заберски („Ти идваш, любов“ и „Брезите и момичето“).

Умира на 16 януари 2006 г.

/МВ/ДС/отдел „Справочна“

Използвани източници: Енциклопедия А-Я, том 3, 1982, БАН, с. 559.; в. „Континент“, бр. 19/24 януари 1994 г.; в. „Нощен труд“, бр. 76/26 април 1994 г.; в. „Демокрация“, бр. 203/1 август 1998 г.; в. „Новинар“, бр. 156/11 юли 2009 г.; https://www.bgestrada.com/bgestrada/index.php?q=content/Георги%20Кордов; https://archives.bnr.bg/georgi-kordov-v-estradata-ne-se-vliza-prez-mnogo-vrati/.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.