Актьорът Матю Макфейдън каза, че не му харесва ролята на мистър Дарси във филма „Гордост и предразсъдъци“ на режисьора Джо Райт от 2005г., пише „Холивуд рипортър“.
Сайтът цитира скорошно интервю на носителя на „Еми“ за телевизия Си Би Ес (CBS), в което той разказва защо не смята, че е бил подходящ за главната роля във филма.
Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.
Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.
„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.
В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.
Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от
Белоградчик е домакин на международен пътуващ симпозиум на акварела. Организатор и спонсор на форума е архитект Пламен Мирянов и неговата фондация „Нашият дом е България“, която има за цел да популяризира красивите места в България и да утвърждава националните традиции. Това каза каза уредникът в Художествена галерия „Вълчо Вълчев“ в Белоградчик Елена Джунинска.
Началото на симпозиума беше поставено с откриването на изложбата „Акварели от три континента“. Неин инициатор е Краси Тодоров и е организирана със съдействието на фондация IWS – Bulgaria, допълни Джунинска.
В продължение на четири дни художници ще творят сред Белоградчишките скали. Техните произведения ще намерят място в изложбата при следващите гостувания в различни градове на България и по света. Така те ще се превърнат в своеобразни посланици на Белоградчик и неговата уникална природа и история. В пленера у
Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.
Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.
“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът.
Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку
Изложба скулптура на Петър Панчев по повод неговата 70-годишнина ще представи Художествена галерия "Петко Чурчулиев" - Димитровград, съобщиха от изложбената зала.
Вернисажът е на 20 юни и творецът ще участва лично на отварянето на експозицията, уточни уредникът Емилия Стоева.
Петър Панчев е от поколението художници, смело навлезли в художествения живот на страната в началото на 80-те години на миналия век, открояващи се с нови за времето си сюжети, опита за разкрепостяване и ново виждане за форма и съдържание, гласи анотацията за изложбата. Ще бъдат изложени творби от фонда на Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Художествена галерия "Петко Чурчулиев", както и творби, притежавани от негови колеги, приятели и частни колекционери.
Панчев е роден в на 17 юни 1954 г в Първомай. Завършил е скулптура в Художествената ак
Михаил Йосифов и „Новините в джаза“ ще имат три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година, съобщават организаторите.
Първото събитие е на 31 юли, на терасата на регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала”. Специално за този концерт, музикантите са подготвили нова авторска пиеса „Пусни си ма, слънце”. Етно-фюжън песента, в която се преплитат джаз, фънк и български народни интонации и ритми, е на басистката на групата Калина Андреева. С нея тя иска да разкрие една малка част от митичния ни фолклор, който е неразделна част от творческия й път.
Програмата на концерта ще включва и още нови авторски композиции на музикантите от „Новините в джаза“, които Михаил Йосифов активно подкрепя в развитието им не само като изпълнители, но и като композитори, аранжори
„Наистина не ми хареса“, казва той. „Не ми е приятно да го кажа, но това е така. Разбира се, имаше моменти, в които се чувствах добре, но ми се иска да бях по-уверен по време на снимките и да не се притеснявах толкова много“.
Макфейдън добавя, че не смята, че е бил правилният избор за ролята на аристократа Дарси. „Чувствах, че не съм подходящ за ролята, тъй като не мислех, че съм достатъчно привлекателен. Въпреки това се получи“, казва актьорът. Филмът става изключително популярен и получава четири номинации за „Оскар“.
Приключи приемането на заявки за участие в 42-ото издание на фестивала за българско игрално кино „Златна роза“ (19-26 септември, Варна), съобщават от Националния филмов център (НФЦ).
Постъпили са 52 кандидатури за селекция в конкурсната програма. Това са 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала. Селекционна комисия в състав Христо Христозов – кинопрограматор, Мариана Христова и Калина Николова – кинокритици, определена със заповед на директора на НФЦ ще определи финалните заглавия за състезанието. В края на юли ще бъдат ясни заглавията на филмите, които ще се борят за статуетката на Надя Розева.
В журито за пълнометражен филм са Яна Титова – актриса, режисьор и носител на „Златна роза“ за 2024 г. за филма си „Диада“,
Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.
Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.
Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция.
В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския
Първата вечер от шестото поред издание на Spice Music Festival 2024 събра в зоната на Морската гара в Бургас няколко хиляди души публика, за да видят и чуят едни от големите имена на музикалната поп сцена от 90-те години.
За първи път в историята на музикалния форум на сцената е обособена специална зона, за която се предлагат ограничен брой пропуски. На нея най-големите фенове на Spice Music Festival могат да танцуват и да се насладят на своите любимци на една ръка разстояние по време на техните изпълнения.
Минути преди да бъдат отворени вратите вече имаше дълги опашки от чакащи да влязат.
Събитието започна малко след 18:00 ч. вчера с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее публиката преди появата на първите участници във фестивалната програма.
Първа на сцената се качи изпълнителката и бивша членка на белгийското електроник три
Спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“ и филмът „Господин за един ден“ са в програмата за деня на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев" в Шумен.
На камерната сцена на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" ще се играе спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“, продукция на Yalta Art Room, с режисьор Ованес Торосян. Участват актрисите Алена Вергова, Александра Свиленова, Диана Минчева, Люба Димитрова, Мартина Георгиева, Мелани Младенова, Милвана Христова, Моника Динова, Натали Никова. Сценограф е Ирена Дойчинова. В парка до Паметника на свободата до Община Шумен по-късно вечерта ще се прожектира филмът „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. Лентата е с участието на Тодор Колев в главната роля.
Актрисата Мартина Георгиева поясни , че Ованес Торосян и творчески колектив с всички аткьори са съавтори на текста на „Недовършена пиеса за м
Солистът на балета на Виенската държавна опера Денис Черевичко ще се превъплъти в ролята на Базил от балета „Дон Кихот“ от Лудвиг Минкус на сцената на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ в Стара Загора утре, 1 август. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Държавна опера - Стара Загора.
В ролята на Китри ще бъде примабалерината Анелия Димитрова. Александър Желев ще бъде в ролята на Дон Кихот, а Калин Любенов ще бъде Санчо Панса. В останалите колоритни роли ще танцуват Фиорди Лоха (Еспада), Юкари Мизу (Мерседес), Клара Ферер (Повелителка на дриадите), Я Чуе Наваро (Амур), Кармен Демирташ (циганка), Марсело Молина (циганин) и др, посочват от оперния театър. Зрителите ще могат да се насладят и на цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера под ръководството на примабалерината и хореограф Силвия Томова.
Британският актьор също така признава, че се вълнува всеки път, когато го разпознаят на публично място за ролята му на мистър Дарси. „Вероятно най-ласкателното нещо, което ми се случва и до днес, е когато хората ми казват: „Вие ли бяхте мистър Дарси? Това се случва вече в продължение на 20 години“.
Филмът на Джо Райт, създаден по едноименния роман на Джейн Остин „Гордост и предразсъдъци“, се фокусира върху романтичната връзката между Елизабет Бенет, изиграна от Кийра Найтли, дъщеря на провинциален джентълмен, и мистър Дарси, богат английски аристократ.
Преди Макфейдън да се превъплъти в тази роля, през 1995 г. Колин Фърт изиграва ролята на мистър Дарси в телевизионния минисериал „Гордост и предразсъдъци“. Макфейдън добавя, че по-късно двамата актьори са сравнили бележките си за отделните си преживявания „изчерпателно“ и „обстойно“.