NRD Начало
Сряда, 18 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Ако днес нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите майстори на съвремието, каза Вежди Рашидов
7030
Калейдоскоп

Ако днес нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите майстори на съвремието, каза Вежди Рашидов

Задълбах се в темата за старите майстори, защото ако днес нямаме техните образци, ние не можем да говорим и за големите майстори на съвремието. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на изложбата „Западноевропейско изкуство XVII – XIX век“ в галерия Vejdi тази вечер. Експозицията включва 16 живописни платна от личната колекция на Вежди Рашидов. По думите му произведенията са събирани от пътуванията му до Нидерландия, Белгия, Франция, Испания и Италия

| 24 Юли 2024, 20:45 ч.
Ако днес нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите майстори на съвремието, каза Вежди Рашидов
Ако днес нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите майстори на съвремието, каза Вежди Рашидов
Снимка © Милена Стойкова / БТА

Задълбах се в темата за старите майстори, защото ако днес нямаме техните образци, ние не можем да говорим и за големите майстори на съвремието. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на изложбата „Западноевропейско изкуство XVII – XIX век“ в галерия Vejdi тази вечер.

Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет страницата си от ведомството. Директорът и археолог Георги Ганецовски каза , че намерението им е да надграждат постигнатото и усилията на целия екип на музея са в тази посока. 
 
Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца. 

За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните

В Плевен от днес, 4 юли, започва седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", съобщават от общинската администрация. В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за най-малките (над 2-годишна възраст), за фамилна аудитория, за възрастни, разнообразни творчески ателиета, изложба, цирково представление и други. Поканени са творци от България, Гърция, Испания, Босна и Херцеговина.

В първия ден програмата започва с две представления на спектакъла за деца "Светлинка" на Столичен куклен театър. Те ще бъдат от 11:00 и от 16:00 часа в Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев". 

Официалното откриване на "Шарено петле" е обявено за 17:30 часа. След това ще бъде представена книгата "Най-най-куклени пиеси" от Магда Борисова и изложба на турската сценографка Айтен Огуджу. От 19:00 ч. програмата продължава с "Аз, душ

Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.

“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле

Художникът Стефан Георгиев подготвя юбилейна изложба със заглавие Time Machine, която ще бъде открита на 18 юни в Дружеството на бургаските художници. 

Експозицията ще бъде представена по-малко от седмица преди Маринов да навърши 70 години, съобщават от културната институция в морския град. 

Роденият във Велико Търново художник, завършва Художественото училище в Казанлък през 1974 г. След това продължава образованието си във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. От 1979 г. се фокусира върху живописта и илюстрацията. Участва в множество групови изложби, а между 2000 и 2014 г. живее и работи в гръцката столица Атина, където е част и от Съюза на художниците на Гърция. Успоредно с това илюстрира детски книги за няколко гръцки издателства и има в биографията си 28 издания, които включват негови творби.

Стефан Георгиев обича смесените техник

Филмът "Туистърс" - римейк на блокбастъра "Туистър" от 90-те години на миналия век, разказващ за опустошителни торнада, оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През дебютния си уикенд на екран римейкът, заснет от режисьора Лий Айзък Чун ("Минари"), реализира постъпления от 80,5 милиона щатски долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.  

Според анализаторите това е "изключителен старт" за римейк на приключенски екшън. Сумата надхвърля очакванията с около 30 милиона щатски долара. "Свръхпредставянето" на "Туистърс" напомня на наблюдателите за изключително успешния касов дебют на филма "Опенхаймер" за бащата на атомната бомба, който излезе на екран през същия уикенд миналата година.

Оригиналът "Туистър" от 1996 г. беляза началото на златната ера на компютърно генерираните изображения. 

Експозицията включва 16 живописни платна от личната колекция на Вежди Рашидов. По думите му произведенията са събирани от пътуванията му до Нидерландия, Белгия, Франция, Испания и Италия.

Рашидов допълни, че в този процес на приемственост ние в XXI век сме само едно стъпало от нещо, което е започнало да се изгражда.

Скулпторът разказа, че е бил много млад, току-що завършил Художествената академия, когато случайно на "Марше опюс" в Париж се е запалила страстта му към колекционерството. 

"Видях две хубави картини, които много харесах и в един момент пожелах да ги притежавам. Купих ги и се оказа, че това са картини на един известен холандски художник", каза той. 

"40 години аз, пътувайки по света, имам обичай да ходя по антиквариати, битпазари. Когато чуя, че някой иска да се освободи от нещо, отивам да видя картината. Има възрастни хора, които се освобождават от някои произведения – картините имат това свойство да се движат", допълни Вежди Рашидов.

Дженифър Лопес се появи в светлината на прожекторите на Международния филмов фестивал в Торонто, за да представи новата си продукция Unstoppable, предаде АФП.  

Във филма 55-годишната актриса, певица и танцьорка е в ролята на майката на състезател по борба, изигран от Джарел Джером, който успява да постигне сериозни успехи, въпреки че е роден без десен крак.

"Когато прочетох сценария, се почувстват като толкова много жени, сред които и аз, които могат да бъдат свързани с битките, през които преминават в живота си",  каза Дженифър Лопес пред медиите. "Това е латиноистория, толкова вдъхновяваща... Нещо, което наистина ме докосна".

Преминаването й по червения килим на най-големия филмов фестивал в Северна Америка беше първата публична изява след обявяването на развода с актьора Бен Афлек. Той е съпродуцент на филма заедно с приятеля си Мат Деймън, но не

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев. 

Според него има две основни причини за явлението. Тази сценична форма е предизвикателство към изпълнителя и не всеки се осмелява да влезе в нея, но в същото време дава възможност да се покажат чисто актьорски умения на присъствие, които другите форми не позволяват. По думите му тя дава и огромна свобода, която артистите отговорно да понесат. На второ място според Терзиев моноспектакълът позволява по-директно обръщане към публиката, друг тип свързване със зрителя и заявяване на позиция от страна на изпълнителя. 

Той не смята, че пандемията от КОВИД-19 е „виновна“ за наличието на монодрами на сцените, защото про

Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.

Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.

Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева. 

„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

По думите му изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е „сложна закачка“, защото много от картините имат свой собствен живот. 

„Не е важно толкова само големи имена да има. В събирането е много важно да има качествени картини. Аз купувам качествена живопис или търся качествена живопис", посочи той.

На въпроса има ли любимо произведение от подредените картини в изложбата, Вежди Рашидов отговори, че не може да открои само едно. 

„Имам любими случки с всяко от тях. Те са намирани по много различен начин и случайности, които са много интересни“, каза той.

„Много се радвам на такива колекции и на такива изложби. Радвам се, че колекционери като Вежди Рашидов споделят това, което имат, с обществото. За мен лично изкуството е стремеж към красотата и хармонията и бягство от реалността, но в смисъла на бягство от злободневието, от нечистото, и стремеж като нещо чисто и истинско", посочи генералният директор на Българското национално радио (БНР) Милен Митев.

По време на откриването на експозицията собственикът на галерия "Финес" в София Мариела Златева разказа, че Вежди Рашидов ще подари творби от колекцията си на бъдещия музей в Правец, чието създаване е по идея на брат – колекционера Валентин Златев. 

“За нас е огромна чест, че с Вежди ще направим заедно това начинание. Той прие присърце идеята да направим този музей", отбеляза тя.

Златева посочи, че скулптурите на Рашидов красят град Правец, на който той е почетен гражданин.

"Галерия Vejdi показва от самото си откриване винаги е показвала елитни творби на български и на чужди автори, а това се случва рядко. Такива галерии има малко и у нас, и по света", посочи скулптора проф. Валентин Старчев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
Емблематични творби от световната класика ще чуем на седмото издание на фестивала „Царско село“
На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър. Откриването е с концерт на квартет Quarto и ар ...
Българският филм "Русалки" е най-гледаният за миналия уикенд
Българската комедия, позната от света на "Тик-ток", "Русалки" е най-гледаният филм в уикенда, в който притежаващата една трета от киносалоните у нас верига пусна билети по пет лева ...
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в ...
Тикер в 10:00 ч.
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийс ...
Начало Калейдоскоп
7030
Калейдоскоп

Ако днес нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите майстори на съвремието, каза Вежди Рашидов

Задълбах се в темата за старите майстори, защото ако днес нямаме техните образци, ние не можем да говорим и за големите майстори на съвремието.Експозицията включва 16 живописни платна от личната колекция на Вежди Рашидов.

| 24 Юли 2024, 20:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ако днес нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите майстори на съвремието, каза Вежди Рашидов
Ако днес нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите майстори на съвремието, каза Вежди Рашидов
Снимка © Милена Стойкова / БТА

Задълбах се в темата за старите майстори, защото ако днес нямаме техните образци, ние не можем да говорим и за големите майстори на съвремието. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на изложбата „Западноевропейско изкуство XVII – XIX век“ в галерия Vejdi тази вечер.

Експозицията включва 16 живописни платна от личната колекция на Вежди Рашидов. По думите му произведенията са събирани от пътуванията му до Нидерландия, Белгия, Франция, Испания и Италия.

Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет страницата си от ведомството. Директорът и археолог Георги Ганецовски каза , че намерението им е да надграждат постигнатото и усилията на целия екип на музея са в тази посока. 
 
Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца. 

За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните

В Плевен от днес, 4 юли, започва седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", съобщават от общинската администрация. В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за най-малките (над 2-годишна възраст), за фамилна аудитория, за възрастни, разнообразни творчески ателиета, изложба, цирково представление и други. Поканени са творци от България, Гърция, Испания, Босна и Херцеговина.

В първия ден програмата започва с две представления на спектакъла за деца "Светлинка" на Столичен куклен театър. Те ще бъдат от 11:00 и от 16:00 часа в Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев". 

Официалното откриване на "Шарено петле" е обявено за 17:30 часа. След това ще бъде представена книгата "Най-най-куклени пиеси" от Магда Борисова и изложба на турската сценографка Айтен Огуджу. От 19:00 ч. програмата продължава с "Аз, душ

Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.

“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле

Художникът Стефан Георгиев подготвя юбилейна изложба със заглавие Time Machine, която ще бъде открита на 18 юни в Дружеството на бургаските художници. 

Експозицията ще бъде представена по-малко от седмица преди Маринов да навърши 70 години, съобщават от културната институция в морския град. 

Роденият във Велико Търново художник, завършва Художественото училище в Казанлък през 1974 г. След това продължава образованието си във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. От 1979 г. се фокусира върху живописта и илюстрацията. Участва в множество групови изложби, а между 2000 и 2014 г. живее и работи в гръцката столица Атина, където е част и от Съюза на художниците на Гърция. Успоредно с това илюстрира детски книги за няколко гръцки издателства и има в биографията си 28 издания, които включват негови творби.

Стефан Георгиев обича смесените техник

Филмът "Туистърс" - римейк на блокбастъра "Туистър" от 90-те години на миналия век, разказващ за опустошителни торнада, оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През дебютния си уикенд на екран римейкът, заснет от режисьора Лий Айзък Чун ("Минари"), реализира постъпления от 80,5 милиона щатски долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.  

Според анализаторите това е "изключителен старт" за римейк на приключенски екшън. Сумата надхвърля очакванията с около 30 милиона щатски долара. "Свръхпредставянето" на "Туистърс" напомня на наблюдателите за изключително успешния касов дебют на филма "Опенхаймер" за бащата на атомната бомба, който излезе на екран през същия уикенд миналата година.

Оригиналът "Туистър" от 1996 г. беляза началото на златната ера на компютърно генерираните изображения. 

Рашидов допълни, че в този процес на приемственост ние в XXI век сме само едно стъпало от нещо, което е започнало да се изгражда.

Скулпторът разказа, че е бил много млад, току-що завършил Художествената академия, когато случайно на "Марше опюс" в Париж се е запалила страстта му към колекционерството. 

Дженифър Лопес се появи в светлината на прожекторите на Международния филмов фестивал в Торонто, за да представи новата си продукция Unstoppable, предаде АФП.  

Във филма 55-годишната актриса, певица и танцьорка е в ролята на майката на състезател по борба, изигран от Джарел Джером, който успява да постигне сериозни успехи, въпреки че е роден без десен крак.

"Когато прочетох сценария, се почувстват като толкова много жени, сред които и аз, които могат да бъдат свързани с битките, през които преминават в живота си",  каза Дженифър Лопес пред медиите. "Това е латиноистория, толкова вдъхновяваща... Нещо, което наистина ме докосна".

Преминаването й по червения килим на най-големия филмов фестивал в Северна Америка беше първата публична изява след обявяването на развода с актьора Бен Афлек. Той е съпродуцент на филма заедно с приятеля си Мат Деймън, но не

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев. 

Според него има две основни причини за явлението. Тази сценична форма е предизвикателство към изпълнителя и не всеки се осмелява да влезе в нея, но в същото време дава възможност да се покажат чисто актьорски умения на присъствие, които другите форми не позволяват. По думите му тя дава и огромна свобода, която артистите отговорно да понесат. На второ място според Терзиев моноспектакълът позволява по-директно обръщане към публиката, друг тип свързване със зрителя и заявяване на позиция от страна на изпълнителя. 

Той не смята, че пандемията от КОВИД-19 е „виновна“ за наличието на монодрами на сцените, защото про

Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.

Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.

Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева. 

„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

"Видях две хубави картини, които много харесах и в един момент пожелах да ги притежавам. Купих ги и се оказа, че това са картини на един известен холандски художник", каза той. 

"40 години аз, пътувайки по света, имам обичай да ходя по антиквариати, битпазари. Когато чуя, че някой иска да се освободи от нещо, отивам да видя картината. Има възрастни хора, които се освобождават от някои произведения – картините имат това свойство да се движат", допълни Вежди Рашидов.

По думите му изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е „сложна закачка“, защото много от картините имат свой собствен живот. 

„Не е важно толкова само големи имена да има. В събирането е много важно да има качествени картини. Аз купувам качествена живопис или търся качествена живопис", посочи той.

На въпроса има ли любимо произведение от подредените картини в изложбата, Вежди Рашидов отговори, че не може да открои само едно. 

„Имам любими случки с всяко от тях. Те са намирани по много различен начин и случайности, които са много интересни“, каза той.

„Много се радвам на такива колекции и на такива изложби. Радвам се, че колекционери като Вежди Рашидов споделят това, което имат, с обществото. За мен лично изкуството е стремеж към красотата и хармонията и бягство от реалността, но в смисъла на бягство от злободневието, от нечистото, и стремеж като нещо чисто и истинско", посочи генералният директор на Българското национално радио (БНР) Милен Митев.

По време на откриването на експозицията собственикът на галерия "Финес" в София Мариела Златева разказа, че Вежди Рашидов ще подари творби от колекцията си на бъдещия музей в Правец, чието създаване е по идея на брат – колекционера Валентин Златев. 

“За нас е огромна чест, че с Вежди ще направим заедно това начинание. Той прие присърце идеята да направим този музей", отбеляза тя.

Златева посочи, че скулптурите на Рашидов красят град Правец, на който той е почетен гражданин.

"Галерия Vejdi показва от самото си откриване винаги е показвала елитни творби на български и на чужди автори, а това се случва рядко. Такива галерии има малко и у нас, и по света", посочи скулптора проф. Валентин Старчев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Емблематични творби от световната класика ще чуем на седмото издание на фестивала „Царско село“
Българският филм "Русалки" е най-гледаният за миналия уикенд
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Под прожектора
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Творчески отражения
Украйна предприе културен десант в САЩ
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.