NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Българската национална филмотека разказва за родното анимационно кино в новия епизод на „Филмотечно“
6927
Цветни аспекти

Българската национална филмотека разказва за родното анимационно кино в новия епизод на „Филмотечно“

На българското анимационно кино е посветен новият епизод на подкаста „Филмотечно“, съобщават инициаторите на проекта от Българската национална филмотека (БНФ). „Разговаряме за първите стъпки в създаването на анимационно кино у нас и в какъв момент се появява то, съпоставено спрямо световните течения и тенденции. Кои са първопроходците в изграждането на българската анимационна школа и кои са личностите-емблеми, които спомагат за нейното развитие и утвърждаване. Сред имената, които ще засегнем в епизода, се нареждат Димитър Тодоров-Жарава, Тодор Динов, Зденка Дойчева, Радка Бъчварова, Стоян Дуков, Слав Бакалов, Иван Андонов, Анри Кулев, Николай Тодоров, Румен Петков, Весела Данчева… Списъкът е дълъг“, разказват от БНФ

| 24 Юли 2024, 12:38 ч.
Българската национална филмотека разказва за родното анимационно кино в новия епизод на „Филмотечно“
Българската национална филмотека разказва за родното анимационно кино в новия епизод на „Филмотечно“
Снимка © БНФ

На българското анимационно кино е посветен новият епизод на подкаста „Филмотечно“, съобщават инициаторите на проекта от Българската национална филмотека (БНФ).

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Работата на Гру като антизлодейски агент в "Аз, проклетникът 4" продължава да се харесва на публиката, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Борбата на Гру и миньоните за спасяването на Гру Джуниър е проследена от вече 75 118 зрители и отчита 932 369 лева за двете седмици в кината.

На втора позиция е анимацията "Отвътре навън 2", която е от месец по екраните у нас. Прибавянето на Тревожност към бушуващите сили в главата на Райли е видяно вече от 146 253 зрители и има 1 803 691 лева приходи от билетите им.

Трети по ред сред най-гледаните филми е премиерният "Туистърс", продължение на филма от 1996 година. Преследването на торнадо и изследването му са гледали вече 3 626 зрители, а приходите са 53 428 лева.

На четвърто място сред най-гледаните филми е френският "Граф Монте Кристо". Новата версия на познатият роман на Дюма, разширена с допълнителни помощниц

Десетата юбилейна изложба на престижните Истанбулски фотонагради, организирани от Анадолската агенция (AA), ще бъде открита в Истанбул в понеделник.

В изложбата ще бъдат показани снимки, наградени тази година, но ще има цифрова изложбена площ, където ще може да видят наградени снимки от последните 10 години.

Домакин на изложбата, която ще бъде отворена до 23 юни, е библиотеката „Рами“, където посетителите може да се потопят в завладяващи снимки, уловили значими световни събития от изминалата година.

От трагедията на геноцида в Газа до опустошителното земетресение в Турция миналата година и от операциите на мексиканските престъпни групировки до тежкото положение на афганистанските бежанци, снимките са трогателно отражение на човешките преживявания на различни континенти.

На церемонията за откриването на изложбата и връчването на наградите, под егидат

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

„Разговаряме за първите стъпки в създаването на анимационно кино у нас и в какъв момент се появява то, съпоставено спрямо световните течения и тенденции. Кои са първопроходците в изграждането на българската анимационна школа и кои са личностите-емблеми, които спомагат за нейното развитие и утвърждаване. Сред имената, които ще засегнем в епизода, се нареждат Димитър Тодоров-Жарава, Тодор Динов, Зденка Дойчева, Радка Бъчварова, Стоян Дуков, Слав Бакалов, Иван Андонов, Анри Кулев, Николай Тодоров, Румен Петков, Весела Данчева… Списъкът е дълъг“, разказват от БНФ. 

Гост е проф. д-р Надежда Маринчевска – научен изследовател в областта на анимационното кино в Института за изследване на изкуствата към БАН. Автор е на книгите „Българско анимационно кино 1915-1995“, „Квадрати на въображението. Естетика на анимационните техники“ и „Анимационните хибриди“. Дългогодишен преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ по предметите „История и теория на анимацията“ и „Драматургия за анимационно кино“. 

Изложба-базар на ръчно изработени изделия е подредена в Регионалната библиотека (РБ) „Петър Стъпов“ в Търговище. Тя посреща посетителите още на входа на културната институция, като им предлага разнообразие от изделия за декорация или такива с домашна приложимост.

Подобен базар под надслов „Хубави неща“ се организира за поредна година в библиотеката в Търговище, като поводът винаги е Денят на занаятите. Участници са творци от региона, които влагат умения, старание и въображение в изработката на своите изделия. Тази година свои щандове са подредили екипът и потребителите на Комплекса за психично-здравни грижи в общността (КПЗГО) от търговищкия квартал Бряг и Ивелина Кънчева.

Традиционно КПЗГО представят пред търговищенци разнообразие от плетени и шити играчки, керемиди за декорация, несесери, картини, бижута. „Дрехи“ за книги и чаши от плат, както и богат асортимент от п

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Деч

Светлинно дрон шоу озари небето над Археологическия резерват "Абритус". Аудио-визуалният спектакъл със сто дрона беше кулминацията на фестивала на материалното и нематериално наследство „Белите нощи на Разград”.

Небето над древноримския град блесна във феерия от цветове и форми. Фигурите с различни символи и надписи, характерни за Разград, заблестяха над Археологическия резерват и бяха аплодирани от посетителите на фестивала. Hа фона на песента Ameno на Era и друга популярна класическа и рок музика дpoнoвeтe изобразиха мечове, наподобяващи тези, с които римляните са се били по нашите земи, Златния Пегас, колоните на Абритус. В небето се появи и надписът "Абритус", а като финал бе изписано посланието "Aз oбичaм Разград" с голямо сърце.

Десетминутното светлинно дрон шоу „Абритус” е създадено по поръчка на Община Разград специално за фестивала &bdquo

Властите в Испания разследват певицата Кейти Пери за предполагаемо заснемане на музикален клип на защитени дюни на Балеарските острови без разрешение, съобщи Би Би Си.

Видеоклипът към сингъла Lifetimes показва как певицата се наслаждава на плажовете и се забавлява в клубовете на островите Ибиса и Форментера. Въпреки това се смята, че някои сцени са заснети сред защитените дюни на остров Еспалмадор до Форментера. 

В изявление на испанското правителство се казва, че продуцентската компания, отговорна за видеото, не е поискала разрешение. Длъжностните лица подчертават, че Кейти Пери не е разследвана за това, което наричат „престъпления срещу околната среда“, тъй като в района може да се разрешава снимане.

Отделът по околна среда на Балеарските острови излезе с прессъобщение, в което се съобщава, че продуцентската компания няма необх

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
6927
Цветни аспекти

Българската национална филмотека разказва за родното анимационно кино в новия епизод на „Филмотечно“

„Разговаряме за първите стъпки в създаването на анимационно кино у нас и в какъв момент се появява то, съпоставено спрямо световните течения и тенденции.Кои са първопроходците в изграждането на българската анимационна школа и кои са личностите-емблеми, които спомагат за нейното развитие и утвърждаване.

| 24 Юли 2024, 12:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българската национална филмотека разказва за родното анимационно кино в новия епизод на „Филмотечно“
Българската национална филмотека разказва за родното анимационно кино в новия епизод на „Филмотечно“
Снимка © БНФ

На българското анимационно кино е посветен новият епизод на подкаста „Филмотечно“, съобщават инициаторите на проекта от Българската национална филмотека (БНФ).

„Разговаряме за първите стъпки в създаването на анимационно кино у нас и в какъв момент се появява то, съпоставено спрямо световните течения и тенденции. Кои са първопроходците в изграждането на българската анимационна школа и кои са личностите-емблеми, които спомагат за нейното развитие и утвърждаване. Сред имената, които ще засегнем в епизода, се нареждат Димитър Тодоров-Жарава, Тодор Динов, Зденка Дойчева, Радка Бъчварова, Стоян Дуков, Слав Бакалов, Иван Андонов, Анри Кулев, Николай Тодоров, Румен Петков, Весела Данчева… Списъкът е дълъг“, разказват от БНФ. 

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Работата на Гру като антизлодейски агент в "Аз, проклетникът 4" продължава да се харесва на публиката, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Борбата на Гру и миньоните за спасяването на Гру Джуниър е проследена от вече 75 118 зрители и отчита 932 369 лева за двете седмици в кината.

На втора позиция е анимацията "Отвътре навън 2", която е от месец по екраните у нас. Прибавянето на Тревожност към бушуващите сили в главата на Райли е видяно вече от 146 253 зрители и има 1 803 691 лева приходи от билетите им.

Трети по ред сред най-гледаните филми е премиерният "Туистърс", продължение на филма от 1996 година. Преследването на торнадо и изследването му са гледали вече 3 626 зрители, а приходите са 53 428 лева.

На четвърто място сред най-гледаните филми е френският "Граф Монте Кристо". Новата версия на познатият роман на Дюма, разширена с допълнителни помощниц

Десетата юбилейна изложба на престижните Истанбулски фотонагради, организирани от Анадолската агенция (AA), ще бъде открита в Истанбул в понеделник.

В изложбата ще бъдат показани снимки, наградени тази година, но ще има цифрова изложбена площ, където ще може да видят наградени снимки от последните 10 години.

Домакин на изложбата, която ще бъде отворена до 23 юни, е библиотеката „Рами“, където посетителите може да се потопят в завладяващи снимки, уловили значими световни събития от изминалата година.

От трагедията на геноцида в Газа до опустошителното земетресение в Турция миналата година и от операциите на мексиканските престъпни групировки до тежкото положение на афганистанските бежанци, снимките са трогателно отражение на човешките преживявания на различни континенти.

На церемонията за откриването на изложбата и връчването на наградите, под егидат

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

Гост е проф. д-р Надежда Маринчевска – научен изследовател в областта на анимационното кино в Института за изследване на изкуствата към БАН. Автор е на книгите „Българско анимационно кино 1915-1995“, „Квадрати на въображението. Естетика на анимационните техники“ и „Анимационните хибриди“. Дългогодишен преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ по предметите „История и теория на анимацията“ и „Драматургия за анимационно кино“. 

Изложба-базар на ръчно изработени изделия е подредена в Регионалната библиотека (РБ) „Петър Стъпов“ в Търговище. Тя посреща посетителите още на входа на културната институция, като им предлага разнообразие от изделия за декорация или такива с домашна приложимост.

Подобен базар под надслов „Хубави неща“ се организира за поредна година в библиотеката в Търговище, като поводът винаги е Денят на занаятите. Участници са творци от региона, които влагат умения, старание и въображение в изработката на своите изделия. Тази година свои щандове са подредили екипът и потребителите на Комплекса за психично-здравни грижи в общността (КПЗГО) от търговищкия квартал Бряг и Ивелина Кънчева.

Традиционно КПЗГО представят пред търговищенци разнообразие от плетени и шити играчки, керемиди за декорация, несесери, картини, бижута. „Дрехи“ за книги и чаши от плат, както и богат асортимент от п

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Деч

Светлинно дрон шоу озари небето над Археологическия резерват "Абритус". Аудио-визуалният спектакъл със сто дрона беше кулминацията на фестивала на материалното и нематериално наследство „Белите нощи на Разград”.

Небето над древноримския град блесна във феерия от цветове и форми. Фигурите с различни символи и надписи, характерни за Разград, заблестяха над Археологическия резерват и бяха аплодирани от посетителите на фестивала. Hа фона на песента Ameno на Era и друга популярна класическа и рок музика дpoнoвeтe изобразиха мечове, наподобяващи тези, с които римляните са се били по нашите земи, Златния Пегас, колоните на Абритус. В небето се появи и надписът "Абритус", а като финал бе изписано посланието "Aз oбичaм Разград" с голямо сърце.

Десетминутното светлинно дрон шоу „Абритус” е създадено по поръчка на Община Разград специално за фестивала &bdquo

Властите в Испания разследват певицата Кейти Пери за предполагаемо заснемане на музикален клип на защитени дюни на Балеарските острови без разрешение, съобщи Би Би Си.

Видеоклипът към сингъла Lifetimes показва как певицата се наслаждава на плажовете и се забавлява в клубовете на островите Ибиса и Форментера. Въпреки това се смята, че някои сцени са заснети сред защитените дюни на остров Еспалмадор до Форментера. 

В изявление на испанското правителство се казва, че продуцентската компания, отговорна за видеото, не е поискала разрешение. Длъжностните лица подчертават, че Кейти Пери не е разследвана за това, което наричат „престъпления срещу околната среда“, тъй като в района може да се разрешава снимане.

Отделът по околна среда на Балеарските острови излезе с прессъобщение, в което се съобщава, че продуцентската компания няма необх

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.