NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Тодор Динов
6718
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното

| 24 Юли 2024, 12:09 ч.
Биография: Тодор Динов
Биография: Тодор Динов
Снимка © Росен Братоев

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.

„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.

По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.

През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годиш

С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.

На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.

Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.

Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано

Русенската опера ще представи балетния спектакъл "Кармен" на фестивала "Сцена на вековете" утре вечер във Велико Търново. Това съобщи Лилия Морале от културния институт в крайдунавския град. 

В спектакъла участват балет, солисти, хор и оркестър на Държавната опера в Русе, а диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева. 

Либрето, хореографията и постановката са на Наталия Осипова. 

"Русенският балет внася нов живот в класическата история за пленителната Кармен. Той потапя публиката в страстната атмосфера на Испания, където любовта, ревността и свободолюбието се сблъскват по експлозивен начин, а невидимата сила на съдбата е изведена като отделен художествен образ", казва Морале. 

В образа на Тореадора ще се превъплъти Александър Крунев, Петър Костов ще бъде Дон Хосе, а Петя Цонева - Кармен. 

"Преди броени дни балетът "Кармен" на Дъ

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

Деми Мур се завърна триумфално в киното във филма „Веществото“, представен в основната конкурсна програма на кинофестивала в Кан, след серия от епизодични роли. Тя не успя да спечели наградата за най-добра актриса, която беше присъдена на цялостния женски екип на филма „Емилия Перес“, но беше фаворитката на кинокритиците. 

„Веществото“ получи и най-продължителните овации на фестивала – 13 минути. Това е висока оценка от професионалната публика. 

„Това е началото на трето действие в кариерата на Деми, вдъхновяващо е“, обобщи нейният партньор във филма Денис Куейд на пресконференция на кинофестивала в Кан.

Деми Мур каза пред „ИндиУайър“, че филмът й е върнал любовта към актьорството. 

„Това, което ми харесва, е, че това беше богата, сложна, изискваща роля, която ми даде възможност наистина да изляза от зоната си на комфорт и в крайна сметка

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

Адел потвърди пред феновете в Германия, че е сгодена и ще се омъжи за американския спортен агент Рич Пол, съобщи ДПА. Трийсет и шест годишната певица обяви връзката си през 2021 г. 

Пол е основател на компанията "Клъч спортс груп", която представлява баскетболисти, сред които ЛеБрон Джеймс, Антъни Дейвис, Джон Уол. 

Видеозапис в социална медия показва как по време на концерта в Мюнхен Адел отговаря на плакат, на който пише "Ще се омъжиш ли за мен?" "Не мога да се омъжа за теб", казва певицата, след като прочита написаното. "Вече имам планове да се омъжа, но оценявам предложението, благодаря. "

Адел показва и пръстен, който прилича на годежен. 

Преди време Адел каза пред сп. "Вог", че всички мъже в живота й преди Пол са мразели нейната слава. 

През 2019 г. певицата обяви раздялата си с бившия си съпруг Саймън Конеки.

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
6718
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Напрежението отнема усмивката.И все пак, смехът ще спаси човечеството.

| 24 Юли 2024, 12:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Тодор Динов
Биография: Тодор Динов
Снимка © Росен Братоев

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.

„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.

По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.

През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годиш

С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.

На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.

Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.

Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано

Русенската опера ще представи балетния спектакъл "Кармен" на фестивала "Сцена на вековете" утре вечер във Велико Търново. Това съобщи Лилия Морале от културния институт в крайдунавския град. 

В спектакъла участват балет, солисти, хор и оркестър на Държавната опера в Русе, а диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева. 

Либрето, хореографията и постановката са на Наталия Осипова. 

"Русенският балет внася нов живот в класическата история за пленителната Кармен. Той потапя публиката в страстната атмосфера на Испания, където любовта, ревността и свободолюбието се сблъскват по експлозивен начин, а невидимата сила на съдбата е изведена като отделен художествен образ", казва Морале. 

В образа на Тореадора ще се превъплъти Александър Крунев, Петър Костов ще бъде Дон Хосе, а Петя Цонева - Кармен. 

"Преди броени дни балетът "Кармен" на Дъ

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

Деми Мур се завърна триумфално в киното във филма „Веществото“, представен в основната конкурсна програма на кинофестивала в Кан, след серия от епизодични роли. Тя не успя да спечели наградата за най-добра актриса, която беше присъдена на цялостния женски екип на филма „Емилия Перес“, но беше фаворитката на кинокритиците. 

„Веществото“ получи и най-продължителните овации на фестивала – 13 минути. Това е висока оценка от професионалната публика. 

„Това е началото на трето действие в кариерата на Деми, вдъхновяващо е“, обобщи нейният партньор във филма Денис Куейд на пресконференция на кинофестивала в Кан.

Деми Мур каза пред „ИндиУайър“, че филмът й е върнал любовта към актьорството. 

„Това, което ми харесва, е, че това беше богата, сложна, изискваща роля, която ми даде възможност наистина да изляза от зоната си на комфорт и в крайна сметка

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

Адел потвърди пред феновете в Германия, че е сгодена и ще се омъжи за американския спортен агент Рич Пол, съобщи ДПА. Трийсет и шест годишната певица обяви връзката си през 2021 г. 

Пол е основател на компанията "Клъч спортс груп", която представлява баскетболисти, сред които ЛеБрон Джеймс, Антъни Дейвис, Джон Уол. 

Видеозапис в социална медия показва как по време на концерта в Мюнхен Адел отговаря на плакат, на който пише "Ще се омъжиш ли за мен?" "Не мога да се омъжа за теб", казва певицата, след като прочита написаното. "Вече имам планове да се омъжа, но оценявам предложението, благодаря. "

Адел показва и пръстен, който прилича на годежен. 

Преди време Адел каза пред сп. "Вог", че всички мъже в живота й преди Пол са мразели нейната слава. 

През 2019 г. певицата обяви раздялата си с бившия си съпруг Саймън Конеки.

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.