NRD Начало
Сряда, 18 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Тодор Динов
6717
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното

| 24 Юли 2024, 12:09 ч.
Биография: Тодор Динов
Биография: Тодор Динов
Снимка © Росен Братоев

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

Елхово ще бъде спирка на националната кампания "Изпей "Обичам те" на български" на рок група "Хоризонт" на 21 септември.

Концертът ще е вечерта на централния площад, а при лошо време – в читалище "Развитие 1893", съобщават на сайта на общинската администрация.

По време на коцерта ще звучат едни от най-обичаните от няколко поколения български рок хитове, както и емблематични парчета на група "Хоризонт". В концерта ще се включат и две елховски групи – Next Demension и "Брадати момчета". Входът е свободен.

Група "Хоризонт" пътува из страната вече осма година с националната кампания "Изпей "Обичам те" на български". "България е прецедент в световен мащаб в това да неглижира собствената си музика", каза един от създателите на групата и неин фронтмен Валери Славчев в интервю . 

"В българските медии трябва да звучи повече българска музика. Пре

Италианският тенор Андреа Бочели ще изнесе концерт в румънския град Орадя на 17 ноември. Събитието е организирано от кметството на Орадя и Асоциацията за насърчаване на туризма в Орадя и региона (Visit Oradea).

“Концертът ще включва впечатляващ списък от песни, подчертаващи невероятния диапазон и емоционална дълбочина на артиста и е част от проекта за отбелязване на 30 години от музикалната му кариера. Фактът, че успяхме да убедим изпълнител от световна величина като него да изнесе концерт в Орадя, значително ще допринесе за увеличаване на известността на града като дестинация за събития и културни градски почивки, като по този начин ще насърчи местния туризъм“, споделят организаторите.

5000 билета бяха пуснати в продажба онлайн на iabilet.com в сряда (31 юли). Цените варират от 265 леи (106 лв.) до 1590 леи (636 лв.).

Това ще е третото посещение в Румъния на

„ХаХаХа на пейка“ се завръща за трета поредна година с представления на открито, съобщават от „ХаХаХа ИмПро театър“.

По думите им предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито, на нестандартни локации.

„Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три различни спектакъла, които няма да бъдат повторени никога повече. Всеки спектакъл ще бъде обявяван в деня на представянето му, а конкретната локацията ще бъде изяснявана непосредствено преди започването, на принципа на флашмоб. Подробна информация за всяко представление ще може да бъде намерена в социалните мрежи и информационния ни сайт  в деня на събитието“, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

Импровизационният театър се характеризира с интерактивно участие на п

Анимационният филм „Отвътре навън 2“ на „Дисни“ и „Пиксар“ оглави бокс-офис класацията на Северна Америка с 155 млн. щатски долара приходи, предаде Асошиейтед прес. 

Това е не само вторият най-голям премиерен уикенд в 29-годишната история на „Пиксар“, както и вторият най-голям премиерен уикенд на анимационен филм в историята (само след 182,7 млн. щатски долара на „Феноменалните 2“ през 2018 г.). Това е и най-успешният уикенд за 2024 г. след „Барби“. С приблизително 140 млн. щатски долара от международни прожекции, „Отвътре навън 2“ има зашеметяващ и рекорден глобален старт от 295 млн. щатски долара. 

Режисьорът Келси Ман продължава историята на Райли, която навършва 13 години. Тя вече е тийнейджър и в контролния център в главата настъпват изменения. Пристигат нови емоции, Тревожност и Завист, към досегашната група от Радост, Тъга, Бяс Лют, С

Неделчо Кучков представя нова изложба. 

Експозицията ще бъде подредена в галерия „Минерва“ от днес до 14 август, съобщават организаторите. 

„Нашето лятно предложение в гореща София е изложбата на Неделчо Кучков. Очакваме ви в приказния свят на художника“, казват домакините на събитието.  

Неделчо Кучков е роден в Любимец. През 1981 г. завършва първия випуск на Художествената гимназия в Пловдив. От 1984 г. е член на Дружеството на художниците в Хасково, където живее и днес. През 1992 г. е приет за член на Съюза на българските художници. Неделчо Кучков има над 20 самостоятелни изложби, включително в Германия и Унгария. Негови картини са притежание на галерии и колекционери в България, Беларус, Полша, Унгария, Германия, Япония, ОАЕ, Канада, Франция, Гърция, Албания и САЩ. 

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

От 14 август до 4 септември на Лятното кино в Ямбол предстоят безплатни прожекции на девет български филма, съобщиха от общинския пресцентър. В програмата са включени родни кинокласики като „Опасен чар”, „Любимец 13”, също и нови заглавия, сред които „В сърцето на машината“, „Пулсът на танца“ и други. 

Инициативата е озаглавена „Летни вечери с любими филми на българското кино” и се провежда за поредна година в киносалона на открито в Градския парк. Организатор е местната Община. 

Програмата стартира с филма „Неочаквана ваканция” от 1981 година. Той ще бъде прожектиран в две вечери – на 14 и на 16 август. 

От „вечните“ ленти на българското кино жителите и гостите на Ямбол този път ще имат възможност да гледат на открито още „Опасен чар“ (1984 г.), „Любимец 13“ (1958 г.) и „Да обичаш на инат“ (1986 г.).

Съвременната родна кинематография ще

Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.

За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева

С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Продължението на анимацията от 2015 година "Отвътре навън 2" е най-гледаният филм след миналия уикенд, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Присъединяването на Тревожност към Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат в съзнанието на Райли е гледано от 30 460 зрители и има 394 141 лева от билетите им.

"Лоши момчета: Всичко или нищо" е на второ място по зрителски интерес. Продължението на поредицата, започнала през 1995 година, в което Майк Лаури и Маркъс Бърнет трябва да оневинят вече покойния капитан Хауърд е с 49 289 зрители и 676 524 лева приходи за двете седмици в кината.

На трето място е анимацията "Гарфилд: Филмът", създадена по комикса на Джим Дейвис през 1978 година. Срещата на Гарфилд с баща му Вик и осиновения му брат кучето Оди е гледана вече от 71 560 зрители и има 814 582 лева приходи за месец в кината.

Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.  

„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
Емблематични творби от световната класика ще чуем на седмото издание на фестивала „Царско село“
На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър. Откриването е с концерт на квартет Quarto и ар ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
Тикер в 21:00 ч.
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да ...
Начало Калейдоскоп
6717
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Напрежението отнема усмивката.И все пак, смехът ще спаси човечеството.

| 24 Юли 2024, 12:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Тодор Динов
Биография: Тодор Динов
Снимка © Росен Братоев

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Елхово ще бъде спирка на националната кампания "Изпей "Обичам те" на български" на рок група "Хоризонт" на 21 септември.

Концертът ще е вечерта на централния площад, а при лошо време – в читалище "Развитие 1893", съобщават на сайта на общинската администрация.

По време на коцерта ще звучат едни от най-обичаните от няколко поколения български рок хитове, както и емблематични парчета на група "Хоризонт". В концерта ще се включат и две елховски групи – Next Demension и "Брадати момчета". Входът е свободен.

Група "Хоризонт" пътува из страната вече осма година с националната кампания "Изпей "Обичам те" на български". "България е прецедент в световен мащаб в това да неглижира собствената си музика", каза един от създателите на групата и неин фронтмен Валери Славчев в интервю . 

"В българските медии трябва да звучи повече българска музика. Пре

Италианският тенор Андреа Бочели ще изнесе концерт в румънския град Орадя на 17 ноември. Събитието е организирано от кметството на Орадя и Асоциацията за насърчаване на туризма в Орадя и региона (Visit Oradea).

“Концертът ще включва впечатляващ списък от песни, подчертаващи невероятния диапазон и емоционална дълбочина на артиста и е част от проекта за отбелязване на 30 години от музикалната му кариера. Фактът, че успяхме да убедим изпълнител от световна величина като него да изнесе концерт в Орадя, значително ще допринесе за увеличаване на известността на града като дестинация за събития и културни градски почивки, като по този начин ще насърчи местния туризъм“, споделят организаторите.

5000 билета бяха пуснати в продажба онлайн на iabilet.com в сряда (31 юли). Цените варират от 265 леи (106 лв.) до 1590 леи (636 лв.).

Това ще е третото посещение в Румъния на

„ХаХаХа на пейка“ се завръща за трета поредна година с представления на открито, съобщават от „ХаХаХа ИмПро театър“.

По думите им предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито, на нестандартни локации.

„Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три различни спектакъла, които няма да бъдат повторени никога повече. Всеки спектакъл ще бъде обявяван в деня на представянето му, а конкретната локацията ще бъде изяснявана непосредствено преди започването, на принципа на флашмоб. Подробна информация за всяко представление ще може да бъде намерена в социалните мрежи и информационния ни сайт  в деня на събитието“, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

Импровизационният театър се характеризира с интерактивно участие на п

Анимационният филм „Отвътре навън 2“ на „Дисни“ и „Пиксар“ оглави бокс-офис класацията на Северна Америка с 155 млн. щатски долара приходи, предаде Асошиейтед прес. 

Това е не само вторият най-голям премиерен уикенд в 29-годишната история на „Пиксар“, както и вторият най-голям премиерен уикенд на анимационен филм в историята (само след 182,7 млн. щатски долара на „Феноменалните 2“ през 2018 г.). Това е и най-успешният уикенд за 2024 г. след „Барби“. С приблизително 140 млн. щатски долара от международни прожекции, „Отвътре навън 2“ има зашеметяващ и рекорден глобален старт от 295 млн. щатски долара. 

Режисьорът Келси Ман продължава историята на Райли, която навършва 13 години. Тя вече е тийнейджър и в контролния център в главата настъпват изменения. Пристигат нови емоции, Тревожност и Завист, към досегашната група от Радост, Тъга, Бяс Лют, С

Неделчо Кучков представя нова изложба. 

Експозицията ще бъде подредена в галерия „Минерва“ от днес до 14 август, съобщават организаторите. 

„Нашето лятно предложение в гореща София е изложбата на Неделчо Кучков. Очакваме ви в приказния свят на художника“, казват домакините на събитието.  

Неделчо Кучков е роден в Любимец. През 1981 г. завършва първия випуск на Художествената гимназия в Пловдив. От 1984 г. е член на Дружеството на художниците в Хасково, където живее и днес. През 1992 г. е приет за член на Съюза на българските художници. Неделчо Кучков има над 20 самостоятелни изложби, включително в Германия и Унгария. Негови картини са притежание на галерии и колекционери в България, Беларус, Полша, Унгария, Германия, Япония, ОАЕ, Канада, Франция, Гърция, Албания и САЩ. 

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

От 14 август до 4 септември на Лятното кино в Ямбол предстоят безплатни прожекции на девет български филма, съобщиха от общинския пресцентър. В програмата са включени родни кинокласики като „Опасен чар”, „Любимец 13”, също и нови заглавия, сред които „В сърцето на машината“, „Пулсът на танца“ и други. 

Инициативата е озаглавена „Летни вечери с любими филми на българското кино” и се провежда за поредна година в киносалона на открито в Градския парк. Организатор е местната Община. 

Програмата стартира с филма „Неочаквана ваканция” от 1981 година. Той ще бъде прожектиран в две вечери – на 14 и на 16 август. 

От „вечните“ ленти на българското кино жителите и гостите на Ямбол този път ще имат възможност да гледат на открито още „Опасен чар“ (1984 г.), „Любимец 13“ (1958 г.) и „Да обичаш на инат“ (1986 г.).

Съвременната родна кинематография ще

Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.

За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева

С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от

В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите. 

В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията. 

Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал

Продължението на анимацията от 2015 година "Отвътре навън 2" е най-гледаният филм след миналия уикенд, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Присъединяването на Тревожност към Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат в съзнанието на Райли е гледано от 30 460 зрители и има 394 141 лева от билетите им.

"Лоши момчета: Всичко или нищо" е на второ място по зрителски интерес. Продължението на поредицата, започнала през 1995 година, в което Майк Лаури и Маркъс Бърнет трябва да оневинят вече покойния капитан Хауърд е с 49 289 зрители и 676 524 лева приходи за двете седмици в кината.

На трето място е анимацията "Гарфилд: Филмът", създадена по комикса на Джим Дейвис през 1978 година. Срещата на Гарфилд с баща му Вик и осиновения му брат кучето Оди е гледана вече от 71 560 зрители и има 814 582 лева приходи за месец в кината.

Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.  

„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Емблематични творби от световната класика ще чуем на седмото издание на фестивала „Царско село“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Тонът на времето
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Калейдоскоп
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.