Развитие на изобразителното изкуство за деца и юноши си е поставило за цел студио „Рениарт“ в Монтана. Школата е създала специален фонд за целта и събира средства, за да помага на деца, които имат финансови затруднения да развиват таланта си, разказа Таня Василева – художник и преподавател там.
Световни любовни дуети в изпълнение на Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова могат да чуят гражданите и гостите на Орешак на 14 юни, петък. Това съобщи Донка Василева, секретар на Народно читалище „Развитие – 1898 г.“ в Орешак, домакин на събитието.
Спектакълът се организира от Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград. На дуета ще акомпанират музиканти от оркестъра на Разградска филхармония „Проф. Димитър Ненов“ и бенда на Калки под диригентството на маестро Борис Тодоров.
В програмата са включени както популярни дуети от мюзикъли и филми като „Маската на Зоро“, Роди се звезда“, „Брилянтин“, така и авторските песни на дуета „Къде отива Любовта", „Да излъжем любовта" и др.
Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos.
На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.
Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.
При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и
Изложба бижута на Николай Сърдъмов ще бъде представена в Галерия 2.0 днес. Експозицията Lapidarium се организира в рамките на Culturama Fest 2024 Water Live, съобщават организаторите.
„Николай Сърдъмов винаги е създавал бижута от „трети вид“, които трансформират значението на материята чрез провокация. Този път той борави с неизказания момент да събираш отломки от значими мигове, които не са релевантни, когато сменим тяхното местоположение или имат стойност само за нас. Превръща ги в трайни амулети, обвива ги в непреходен материал и осъвременява ролята им на обекти, събрали множество звуци, пътешествия и истории“, разказват от екипа. По думите им, той черпи идеи от природата, като най-голямото му вдъхновение са естествените организми, процеси и структури, които можем да приложим в ежедневието си и семплата и чиста форма. Понякога е нужно съвсем малко, а всичко оста
От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.
Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.
Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.
Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).
Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з
Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).
Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова.
Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.
В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще по
Синът на основателката Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката Таня Василева организират пленери от 2020 година насам, с участието на бивши и настоящи ученици на студиото по изобразително изкуство. След творческия форум, художниците заделят по едно от създадените произведения на изкуството ,които остават във фонда на студио „Рениарт“. След това творбите се представят в изложба - базар, а събраните средства се заделят в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства.
Преди седмица се проведе поредният пленер по батик. Студио "Рениарт" - Монтана организира тридневен пленер в село Слатина. В него се включиха 18 бивши и настоящи ученици на студиото. Това е една стара традиция, създадена от основателя на студиото Рени Петрова.
"Батикът е техника, която е запазена марка на Рени Петрова, тя много я обичаше и създаваше такива творчески работилници и този пленер, който организираме с Момчил Владимиров е именно по батик - техника, при която се използва восък, текстил, багрила. Процесът на багрене е изненадващ. Техниката произхожда от Индонезийските острови и е доста ефектна.“, допълни Таня Василева.
Повече от 40 творби са създадени на този пленер и ще бъдат показани в изложба. Средствата от продажбата им ще бъдат предоставени отново на студио "Рениарт", за талантливи деца, които се занимават с рисуване, но нямат средства.
Около 50 са младите художници от 6 до 19 години, които се учат да рисуват в студио „Рениарт“, осем от тях получават подкрепа със събраните средства.
Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха домакините на събитието .
„В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен - все едно снимам собствения си живот. Като автопортрет, който се движи във времето“, казва авторът, цитиран от организаторите на изложбата.
„Изложбата е изключителна, невероятна изложба в черно-бяло“, коментират от екипа на галерията.
Групата "Аеросмит" обяви, че преустановява концертните си турнета, тъй като "не е възможно" фронтменът Стивън Тайлър да възстанови напълно увредените си гласни струни, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.
Американската рок банда, известна с хитове като Dream On, Dude (Looks Like A Lady) и Walk This Way, отмени датите от прощалната си обиколка през септември миналата година, тъй като Тайлър се нуждаеше от "постоянни грижи" заради проблеми с гласните струни и ларинкса.
"Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа “Екс”.
"Месеци наред той неуморно работеше, за да върне гласа си там, където беше преди травмата. Видяхме, че се бори, като до него беше най-добрият медицински екип. За съжаление, ясно е, че пълното възстановяване не е възможно”, казват от "Аеросмит". "Взехме сърцераздирателн
Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.
Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището.
Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.
Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко
По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев.
Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.
Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.
Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а
Британската постпънк формация Deadletter и родната алтернативна рок група Ali са специалните гости на концерта на Editors, съобщават организаторите от Fest Team.
По думите им Deadletter вече са изградили солидна репутация като една от най-вълнуващите групи за живи изпълнения в Обединеното кралство и гостуват у нас в зората на техния неминуем предстоящ успех. Deadletter идват от Йоркшир и носят заряда на абсолютната ироничната ярост в техния динамичен постпънк, който изследва тъмната страна на живота, но – с необходимата доза британски хумор и с дълбока музикална прецизност. Шесторката идва в София с прясно издаден дебютен албум Hysterical Strength, излязъл на 13 септември.
В Ali са Али Абдала (вокали и китара), Калоян Димитров (бас китара), Петар Шварц (китара), Антони Иванов